Jump to content

Πένα VS Πληκτρολόγιο


simplex
 Share

Recommended Posts

Λατρεύω την πένα. Και δεν μιλάω για την σημερινή πένα αλλά την παραδοσιακή πένα με το φτερό. Ναι είμαι από τους τύπους που λατρεύουν και τα βουλοκέρια στα γράμματα. ΑΛΛΑ, στην αντιφατική δουλειά που διάλεξα με τους υπολογιστές, δεν αλλάζω την άνεση του πληκτρολογίου με τίποτα. Αδυνατώ να γράψω και στον σταθερό υπολογιστή. Προτιμώ να γράφω σε έναν φορητό χωρίς παιχνίδια και χωρίς τίποτα για να μην με αποσπούν, και να γράφω όπου θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω συνδρόμου καρπιαίου σωλήνα, το χαρτί έχει γίνει πλέον απαγορευτικό για μένα. Ακόμη και με το πληκτρολόγιο πρέπει να είμαι ιδιαίτερα προσεκτική γιατί πολύ εκτεταμένη δουλειά μου βγάζει το δεξί χέρι off για βδομάδες - την τελευταία φορά για δύο μήνες. Πιο μικρή, πάντως, έγραφα κάμποσο και με τα δύο. Κι εγώ ποίηση κυρίως σε χαρτί και διηγήματα στον υπολογιστή. Το πρώτο μου μυθιστόρημα (κάπου στα 14) το είχα ξεκινήσει σε χαρτί αλλά το πέταξα όπως ήταν γιατί παραήμουν μικρή για να γράψω μια τέτοια ιδέα, θα το επιχειρήσω ξανά σε μερικά χρόνια. Το πρώτο μου ολοκληρωμένο μυθιστόρημα το έγραψα αποκλειστικά στο πληκτρολόγιο, τις διορθώσεις όμως τις έκανα όλες με το χέρι στο εκτυπωμένο κείμενο γιατί με βολεύει περισσότερο από τα comments του word. 

Link to comment
Share on other sites

Α αυτό είναι πρόβλημα, και δεν διορθώνεται κιόλας. Έχω πάρει μια γεύση αν και ήταν οι τένοντες που με βασάνιζαν εμένα συνήθως. 

Αλλά το χέρι μου έχει ακόμα τα σημάδια του χειρόγραφου.

Στα μείον του υπολογιστή, το κόστος της εκτύπωσης. Αλήθεια εκτυπώνετε τα έργα σας; Εννοώ όλα όσα γράφετε όχι μόνο ό,τι προορίζεται για έκδοση.

Edited by WILLIAM
Link to comment
Share on other sites

Μόνο πληκτρολόγιο. Δυστυχώς ούτε εγώ ο ίδιος δεν βγάζω τα γράμματά μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
On 2/3/2012 at 5:55 AM, simplex said:

Σενάριο 1:

Πιάνεις μια πένα και ένα τετράδιο και ένα φως/κερί και γράφεις αναλογικά.

 

Σενάριο 2:

Πιάνεις το πληκτρολόγιο ενώ είσαι στον επεξεργαστή κειμένου και γράφεις ψηφιακά.

 

Η διαδικασία είναι η ίδια αλλάζει απλώς το τεχνικό μέσο.

 

Από την μια είσαι απόλυτα συγκεντρωμένος αλλά από την άλλη έχεις περισσότερες δυνατότητες και μεγαλύτερη ταχύτητα.

 

Το κάθε ένα έχει τα υπέρ και τα κατά του, κατά την γνώμη σας υπάρχει διαφορά όσον αφορά την δημιουργικότητα;

Μόνο υπέρ έχει το να γράφεις από υπολογιστή: διόρθωση συντακτικών/ορθογραφικών λαθών, πιο γρήγορη γραφή και ευανάγνωστα γράμματα, κτλπ. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Το γράψιμο στο χέρι είναι απλά πιο aesthetic και έτσι, τίποτα παραπάνω. Άντε, γυμνάζεις και απειροελάχιστα τους μύες των δαχτύλων και του καρπού σου. Αλλά το όφελος της γυμναστικής το παίρνεις με ένα μπαλάκι αντιστρές, πιέζοντάς το για 2-3 λεπτά οπότε ούτε καν αυτό. Παρελθοντολαγνεία σε έπιασε ή δεν έχεις υπολογιστή; :D

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα 19 χρόνια συγγραφής τα έκανα χειρόγραφα, τα επόμενα 15 με υπολογιστή. Υπάρχει κάτι που δεν μπορεί να ξεπεράσει ο υπολογιστής. Την ταχύτητα συγγραφής, το να γράφεις  με το χέρι είναι κάτι που είναι έμφυτο σχεδόν. Με τον υπολογιστή παρεμβάλλεται ένα άλλο μέσο και όσο γράηγορα και να γράφεις με αυτόν δεν είναι τόσο γρήγορα όσο στο χαρτί. 

Προβλήματα με το χέρι και τα οφέλη που λες για τον υπολογιστή με πήγαν στον υπολογιστή αλλά νοσταλγώ το χειρόγραφο και την ταχύτητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, WILLIAM said:

Τα πρώτα 19 χρόνια συγγραφής τα έκανα χειρόγραφα, τα επόμενα 15 με υπολογιστή. Υπάρχει κάτι που δεν μπορεί να ξεπεράσει ο υπολογιστής. Την ταχύτητα συγγραφής, το να γράφεις  με το χέρι είναι κάτι που είναι έμφυτο σχεδόν. Με τον υπολογιστή παρεμβάλλεται ένα άλλο μέσο και όσο γράηγορα και να γράφεις με αυτόν δεν είναι τόσο γρήγορα όσο στο χαρτί. 

Προβλήματα με το χέρι και τα οφέλη που λες για τον υπολογιστή με πήγαν στον υπολογιστή αλλά νοσταλγώ το χειρόγραφο και την ταχύτητα.

 Νοσταλγικό δε λέω, αλλά αν γράφεις 5 ώρες συνεχόμενα στο χέρι παθαίνεις κράμπες ενώ στον υπολογιστή τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..