Jump to content
Mindtwisted

Η κιβωτός των ξεχασμένων πραγμάτων

Recommended Posts

Mindtwisted

Όνομα Συγγραφέα: Κωνσταντίνος ΚΔ

Είδος: Τρόμος - σκοτεινό φάνταζι

Βία; Ναι

Σεξ; Περίπου

Αριθμός Λέξεων:2600

Αυτοτελής; Ναι

Η κιβωτός των ξεχασμένων πραγμάτων..doc

Mesmer

Πολύ ιδιαίτερο μέρος η κιβωτός. Μ' άρεσε πολύ αυτή η ζοφερή ατμόσφαιρα που επικρατούσε εκεί μέσα. Πολύ παραστατικές και ζωντανές οι εικόνες που μας έδωσες από το εσωτερικό της.

Ο ψεύτης νάνος ήταν ένας δυνατός χαρακτήρας και δεν έπρεπε να τον ξεχάσεις μετά την πρώτη του εμφάνιση. Μπορούσε να εξυπηρετήσει κι άλλους σκοπούς.

Τα κίνητρα της μαγείρισσας δεν μου έγιναν απόλυτα κατανοητά. Ήθελε να βοηθήσει, αλλά γιατί; Επίσης, δεν κατάλαβα καλά τι έγινε στο τέλος: ποιον δάγκωσε και ποια η σημασία αυτής της πράξης;

Επίσης, δεν ήταν πολύ ξεκάθαρος ο σκοπός της κιβωτού. Ναι, φυλούσε όλα τα ξεχασμένα πράγματα, αλλά γιατί σκότωνε τους επιβάτες της; Η αναφορά που γίνεται στα «καύσιμα» είναι πολύ γενική και βιαστική, για να είναι ικανοποιητική.

Θα ήθελα να υπήρχε μια αναφορά για κάποιον «καπετάνιο»

Μου άρεσε το τέλος με τον άντρα στην αποβάθρα.

Γενικά. ήταν μια ωραία και ατμοσφαιρική ιστορία, που μάλλον λόγω της βιασύνης που ανάφερες, έχασε σε μερικά σημεία. Αν της αφιερώσεις λίγη δουλειά παραπάνω μπορεί να βελτιωθεί αρκετά.

Καλή επιτυχία.

Tiessa

Μου άρεσε η ιδέα της κιβωτού. Μου άρεσε και όλο το εισαγωγικό σκηνικό, με το νάνο, με το πέρασμα από την αποβάθρα και με την ατμόσφαιρα που δημιουργείς.

Πολύ καλή ιδέα να κρύβονται οι ξεχασμένες αναμνήσεις μέσα στην κιβωτό.

Για κείμενο γραμμένο μόνο μέσα σε δυο μέρες, σίγουρα έχει πολλά καλά σημεία.

Όμως

Δεν μου έγιναν και πολύ σαφή ορισμένα πράγματα.

Έτσι όπως εξελισσόταν στην αρχή η ιστορία περιμένω να αντικρύσει την ανάμνηση που τον στοιχειώνει.

Νομίζω λοιπόν ότι αυτό συμβαίνει εκεί που αρχίζει να του δείχνει κάτι με το αίμα του χεριού της η μαγείρισσα, αλλά ξαφνικά το χάνω.

Είχε κάνει κάποιο έκλημα και πλήρωσε μετά με το αίμα που του ρούφηξε η γυναίκα ή απλώς όποιος μπαίνει στην κιβωτό δεν ξαναβγαίνει ό,τι και να κάνει;

Μου φάνηκε σαν να μην είχες αποφασίσει αν θα προχωρήσεις σε μια κλασική πορεία ή αν θέλεις να κάνεις κάποια ανατροπή.

Δώστου λίγο χρόνο γιατί και η ιδέα και το σκηνικό, και οι χαρακτήρες -όσο τους βλέπουμε- αξίζουν πολλά.

Edited by Tiessa

Adicto

Ωραία η ιστορία σου, αν και λιγάκι ασαφής σε κάποια σημεία που προαναφέρθηκαν. Ακόμα πιο ωραία ήταν όμως η γλώσσα σου (ειδικά προς το τέλος) και οι εφιαλτικές εικόνες σήψης μέσα στην κιβωτό. Η τελευταία φράση με μπέρδεψε λιγάκι ομολογώ (αν και είμαι κουρούμπελο απο combo hit πυρετού και δουλειάς). Τέλος να αναφέρω πως τα στοιχεία του παιχνιδιου (εικόνα/΄νανος/κλπ) χρησιμοποιήθηκαν σαφέστατα, αν και η παρουσία του νάνου ήταν κάπως αποσπασματική και αφήνει αναπάντητα ερωτήματα. Η έκταση προσωπικά μου φάνηκε οκ, λίγη δουλίτσα θέλει σε κάποιες ασάφειες νομίζω.

Γενικά ωραία και εμπνευσμένη δουλειά! Γεννάει ωραίες εικόνες το κεφάλι σας μεσιέ!

wordsmith

Ωραία γραμμένο, διαβάζεται εύκολα, με μετέφερε εκεί και με έκανε να ανυπομονώ να δω τι θα γίνει στο τέλος και πώς θα βοηθήσει η κιβωτός αυτόν να λύσει το πρόβλημά του. Αλλά νομίζω ότι δε δίνεις λύση και τελειώνει απότομα. Εκτός και αν είναι τόοοσα πολλά πάλι αυτά που δεν κατάλαβα.

Drake Ramore

Μου άρεσε η ιστορία, καθώς και το πως χειρίστηκες τα στοιχεία που δόθηκαν.

Το οτι γραφτηκε τελευταία στιγμή έχει το υπερ μιας αυθόρμητης ιστορίας αλλά και τα λαθάκια της στα σημεία.

Προσωπικά με αφησε ευχαριστημένο ως ιδέα, αλλά θέλω να του δωσεις μια ακόμη ευκαιρία όταν πιάσεις να το διορθώσεις.