Jump to content

Πόσα βιβλία διαβάζετε τον χρόνο;


stratigos
 Share

Recommended Posts

Εχω ενα βιβλιο του Stephen King το ''Περι συγγραφης'' στο οποιο σε ενα σημειο λεει οτι ειναι αργος αναγνωστης και οτι διαβαζει 70-80 βιβλια το χρονο.

 

Εσεις ποσα βιβλια διαβαζετε περιπου τον χρονο? Μεσο ορο βεβαια εννοουμε γιατι παιζουν και αλλα πραγματα ρολο...

Link to comment
Share on other sites

Αν ρίξεις εδώ μια ματιά, κάνουμε καταγραφή των βιβλίων της χρονιάς. (Το 50 στον τίτλο είναι μόνο ενδεικτικό)

Link to comment
Share on other sites

Το 2010 διάβασα 123 βιβλία, άλλα 142 το 2011 και φέτος έχω σκοπό να διαβάσω γύρω στα 140. Ε, κάπου εκεί είναι ο μέσος όρος, πάνω από 120 κάτω από 150. Αν και φέτος προβλέπω να ξεπερνάω το 140, έτσι όπως πάω laugh.gif.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω...πολλα βιβλια....laugh.gif. Τωρα καταλαβαινω γιατι λεει οτι ειναι αργος αναγνωστης...

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε όμως ότι είναι και συγγραφέας που γράφει πολλά και μεγάλα βιβλία... Οπότε τα 70-80 βιβλία το χρόνο είναι λογικός αριθμός γι'αυτόν. (και πολλά είναι, λέω εγώ).

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι πάνω- κάτω διαβάζω 40 βιβλία τον χρόνο, πολύ μικρό νούμερο. Με μία εβδομηντάρα θα ήμουν ευχαριστημένος με τον εαυτό μου. Θέλω να πιστεύω ότι φέτος θα διαβάσω περισσότερο από άλλες χρονιές, αν και πάλι έμεινα πίσω :hmm:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εγω το πάω αλλιώς. Ο χρόνος έχει 52 εβδομάδες.

Το να διαβάζει κανείς 1 βιβλίο την εβδομάδα νομίζω οτι είναι μια νορμάλ κατάσταση. Οπότε για μένα το φυσιολογικό είναι 50 βιβλία. Αλλα αυτό με την προυπόθεση οτι κάνεις και άλλα πράγματα στον ελευθερό σου χρόνο περα απο το να διαβάζεις.

Απο κει και πέρα νομίζω οτι θα υπάρξουν και βδομάδες που μπορεί να πέσεις πανω σε κανα μικρό βιβλίο και να το τελειώσεις σε 1 - 3 μέρες ή να πεσεις σε περίοδο που εχεις πολύ δουλειά και να μην εχεις χρόνο ή/και διάθεση να διαβάσεις τίποτα απολύτως.

 

 

1. Είναι και το οικονομικό και το πόσα χρήματα διαθέτεις σε βιβλία.

2. Πάντως εντύπωση μου κάνει εμένα ατομα που διαβάζουν πολλές σελίδες (ένα βιβλίο 300 σελίδων για μένα είναι ακριβώς το ίδιο με το να διαβάσω 3 βιβλία απο 100 σελίδες το καθένα). Ξυπνας το πρωί και πας δουλειά και γυρνάς λογικά στις 6 στο σπίτι σου. Μπάνιο να μαγειρέψεις να πας για ψώνια....εεεε με τον λίγο ελευθερο χρόνο που εχεις μία θα πας για ποτό, μια θα δεις ταινία, μια θα πας για ποδήλατο ή τρέξιμο η θα παιξεις κιθάρα.....ξερω γω τι άλλο κάνεις.....Αντε να βγαλεις την μερα 2 ωρες διάβασμα.....οτι μπορείς να κανεις σε αυτές τις ωρες.

Τις περισσότερες ώρες διάβασμα την μέρα τις έκανα φοιτητής με 1μιση ωρα στο λεωφορείο να παω αλλη τόση να γυρίσω 1 ωρα μεσα στην μερα και άλλες 2 το βράδυ πες....συνολο 6 ωρες την μερα περίπου.

3. Λατρευω λατρευω λατρευω πραγματικά το να διαβάζω βιβλία αλλά δεν θα μου γίνει και ψυχαναγκαστικό το να πρέπει να διαβασω Χ ωρες την μερα......

Edited by MountainRoot
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν φοιτητής που είμαι έχω χρόνο μιας και δεν ξεσκίζομαι στο διάβασμα για τα διάφορα μαθήματα, από το νηπιαγωγείο μέχρι και τώρα τα έχω σιχαθεί όλα αυτά, νισάφι πια, οπότε διαβάζω λογοτεχνία κάργα. Φυσικά έχω και τις άλλες μου ασχολίες, τρέξιμο καθημερινό 7-8 χιλιόμετρα για να είμαι σε φόρμα, ποδόσφαιρο, διάφορες εξόδους κλπ, αλλά το καθημερινό δίωρο - τρίωρο διάβασμα είναι σχεδόν στάνταρ!

Link to comment
Share on other sites

Το 2010 διάβασα 123 βιβλία, άλλα 142 το 2011 και φέτος έχω σκοπό να διαβάσω γύρω στα 140. Ε, κάπου εκεί είναι ο μέσος όρος, πάνω από 120 κάτω από 150. Αν και φέτος προβλέπω να ξεπερνάω το 140, έτσι όπως πάω laugh.gif.

 

Σε ποιο σύμπαν αναφέρεσαι; Οι αριθμοί που γράφεις είναι εξωπραγματικοί και καμία σχέση δεν έχουν με τον μέσο όρο ανάγνωσης εκεί έξω.

 

Εγώ θα συμφωνήσω κάπως με τον Mountairoot, αλλά όχι και πολύ. Ένα βιβλίο την εβδομάδα είναι ένα καλό νούμερο, αλλά και πάλι είναι αρκετά ψηλά ο ετήσιος αριθμός. Εγώ πέρυσι διάβασα 60 και σε όσους βιβλιόφιλους το λέω εντυπωσιάζονται. Μιλάω για βιβλιόφιλους, όχι για άσχετους με την ανάγνωση. Τα βιβλία θέλουν τον χρόνο τους, αν και φυσικά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες ( τι βιβλία διαβάζει κανείς, γιατί διαβάζει, κλπ).

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Εμ, για τον δικό μου μέσο όρο είπα εγώ, όχι γενικά - γενικά δεν υπάρχει. Και αν δεις, ειδικά φέτος, τα περισσότερα βιβλία που έχω διαβάσει είναι κάτω από 200 σελίδες.

 

Εγώ είμαι βιβλιοφάγος ή βιβλιομανής, όπως θέλει ο καθένας το ονομάζει laugh.gif.

 

 

Και πως γίνεται να συμφωνείς με τον Heiron, αφού δεν έχει γράψει στο τόπικ ακόμα; laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμ, για τον δικό μου μέσο όρο είπα εγώ, όχι γενικά - γενικά δεν υπάρχει. Και αν δεις, ειδικά φέτος, τα περισσότερα βιβλία που έχω διαβάσει είναι κάτω από 200 σελίδες.

 

Εγώ είμαι βιβλιοφάγος ή βιβλιομανής, όπως θέλει ο καθένας το ονομάζει laugh.gif.

 

 

Και πως γίνεται να συμφωνείς με τον Heiron, αφού δεν έχει γράψει στο τόπικ ακόμα; laugh.gif

 

Για όνομα...Νόμιζα ότι ήταν ο Mountainrootdazzled.gifΤο διορθώνω πάραυταdazzled.gif

 

Αν αναφερόσουν στον δικό σου Μ.Ο εντάξει, απλώς θεώρησα ότι να βγάλεις έναν μέσον όρο στα είκοσί ( εννοώντας ότι δεν έχεις μαζέψει ακόμα αρκετές χρονιές ) σου είναι λίγο δύσκολοbiggrin.gif

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνουν αυτά!

 

Πάντως ο μέσος όρος εξαρτάται από πολλά πράγματα.

Από το είδος των βιβλίων, είναι απλά βιπεράκια περιπέτειας ή "βαριά" λογοτεχνία;

Από το μέγεθος φυσικά, άλλο ένα βιβλίο 150 σελίδων, και άλλο 600!

Από τον αναγνώστη, μπορεί κανείς να έχει χρόνο και να διαβάζει γρήγορα ή να μην έχει και να διαβάζει πιο αργά.

Και ούτω καθεξής.

Όταν φέτος θα έρθει ο μήνας που θα διαβάσω Thomas Pynchon, Roberto Bolano, ή το Δέντρο από καπνό του Johnson ή κάποια άλλα "τέρατα", τότε να δείτε πόσα βιβλία θα διαβάσω εκείνο το μήνα...

 

edit: Το 2010 και το 2011 άρχισα να διαβάζω ΠΟΛΥ, και σε αυτό βοήθησε το φόρουμ. Το 2009 είχα διαβάσει καμιά 30αριά βιβλία, άλλα τόσα το 2008 και τις προηγούμενες χρονιές πάνω από 15-20 βιβλία δεν διάβαζα. Τώρα άρχισα να διαβάζω πολύ, και είναι λογικό μιας και μεγαλώνω και αρχίζει το διάβασμα να είναι από τα βασικά στοιχεία της καθημερινότητάς μου.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Το 2011 διάβασα 11 βιβλία από τον Ιούλιο και μετά.Σίγουρα θα τα ξεπεράσω φέτος μιας και έχω φτάσει ήδη τα 8 αν και φέτος είναι πιο λίγες οι σελίδες..Πέρυσι μόνο τα δύο βιβλία έφταναν τις 1995 σελίδες.!!

Link to comment
Share on other sites

Το 2011 διάβασα 60 βιβλία, αλλά λίγα ήταν πραγματικά μεγάλα (500-600 σελίδες)

Το 2010 και το 2009 έφτασα περίπου στα 50. Πιστεύω θα διάβαζα λιγότερα αν δεν ήταν το τόπικ 50 βιβλία, όπου είχα βάλει σκοπό να τερματίσω.

Μακροπρόθεσμα πάντως, μια μέση αναγνωστική χρονιά για μένα, μέ όλα μέσα, οικογένεια, δουλειά και γράψιμο δεν μου αφήνει περιθώριο για πάνω από 50 βιβλία.

 

Ωστόσο, αντίθετα από τον Mountainroot, δεν θεωρώ ότι ένα βιβλιο 300 σελίδων είναι ίδιο με τρία βιβλια 100 σελίδων. Ειδικά επειδή διαβάζω κυρίως φανταστικό, κάθε που αλλάζω βιβλίο, πρέπει να αλλάξω και κόσμο, συμβάσεις κλπ, οπότε δεν μπορώ να πάω πολύ γρήγορα. Υπάρχει δηλαδή κάποια επιβάρυνση στο ξεκίνημα μέχρι να καταλάβω τι γίνεται. Από τη μέση και μετά διαβάζω συνήθως γρηγορότερα.

Link to comment
Share on other sites

70-80 βιβλία το χρόνο διαβάζω κι εγώ τα τελευταία 3-4 χρόνια (με διαφορετικές συνθήκες από χρονιά σε χρονιά, πχ το 2008 ήμουν φαντάρος και με πήξιμο στο στρατό, σχεδόν όλο το 2010 δε χρησιμοποιούσα ΜΜΜ που σημαίνουν ότι σταθερά έχω 1,5 ώρα για διάβασμα την ημέρα, όλο το 2011 δεν είχα κάτι που να μου τρώει χρόνο). Νομίζω ότι 70 βιβλία δεν κάνουν κάποιον αργό αναγνώστη, αλλά όταν μιλάμε για κάποιον που δουλειά του είναι να γράφει βιβλία, ε, ίσως τα 100 να ήταν πιο κοντά στο πρόγραμμά του.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία δέκα περίπου χρόνια διαβάζω περίπου 80 βιβλία το χρόνο. Κάποιες φορές όπως πέρσι ή το 2009 που βάλαμε εκείνο το αμίμητο στοίχημα με την Τρίλιαν, μπορεί να φτάσω και τα 120, αλλά δε νομίζω ότι μπορώ περισσότερα. Πιο πριν, πέρα από το οικονομικό είχα πολλά πράγματα να κάνω, από το να χορεύω δέκα ώρες σερί σε κλαμπ, μέχρι να δουλεύω δεκαέξι ώρες έως να μελετάω για τη σχολή εικοσιτέσσερις ώρες την ημέρα (όχι ταυτόχρονα όλα αυτά, προς Θεού δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Και πως γίνεται να συμφωνείς με τον Heiron, αφού δεν έχει γράψει στο τόπικ ακόμα; laugh.gif

 

Δε χρειαζεται να εκφρασω αποψη,οποιος εχει μυαλο συμφωνει μαζι μου εκ των προτερων.:8):

 

Παντως μεσες ακρες οντως καλα τα ειπε ο Mountainroot.Βεβαια ειναι γενικευση με οσα αυτη συνεπαγεται.Το ποσα βιβλια διαβαζουμε εχει να κανει πρωτα και κυρια με το ποσες σελιδες εχουν τα βιβλια.Απο εκει και περα μπορει χρονια με χρονια να διαφερει.Πχ εγω διαβαζω κατω απο 50 βιβλια γενικα,κατω κι απο 40 συνηθως αλλα τη χρονια που συμμετειχα στο "50 βιβλια για φετος" ειχα τον ΗΥ μου σε αλλο σπιτι οποτε διαβαζα περισσοτερο.Τι αλλο να κανεις τον ελευθερο χρονο σου στο σπιτι(καλα πολλα υπαρχουν,αλλα ενα απο αυτα ειναι η αναγνωση βιβλιων αν το εχεις σα χομπι βρε αδερφε);Εμενα και μονος μου αλλωστε.

Σαφως και καθε βιβλιο διαφερει απο το αλλο ως προς την ταχυτητα που το διαβαζεις.Ορισμενα ειναι page turners αλλα -πχ non fiction η πιο βαρια βιβλια- θελουν το χρονο τους για καθε σελιδα.Ακομη και στο ιδιο ειδος ειναι αλλιως να διαβαζεις πχ (το αρχικο,οι προσθηκες διαφερουν) Erlic saga κι αλλιως Malazan Book of the fallen οπου γινεται της που τρελης το καγκελο και αναρωτιεσαι πως και και γιατι κι ανατρεχεις στο dramatis personae ξερω γω.

Για ενα μηνα νομιζω ενα νουμερο 2-3(αντε 4) βιβλιων ειναι νορμαλ οποτε το νουμερο που μου βγαινει εμενα ειναι 24-36(αντε 50 που ειπωθηκε) βιβλια για εναν μεσο αναγνωστη.Εδω μεσα βεβαια εχουμε βιβλιοφαγους οποτε ειναι λογικο να βλεπουμε πολλαπλασια αυτου του αριθμου.Μια αλλη παραμετρος ειναι το που τα βρισκεις τα βιβλια.Δηλαδη αν μενεις σε ενα κατσικοχωρι και η πλησιεστερη πολη δεν εχει ποικιλια βιβλιων ενω δεν αγοραζεις κι απο ιντερνετ...μοιραια μενεις σε μικρα νουμερα.Επισης αν δεν μπορεις να δανειστεις απο καπου και δεν εχεις λεφτα(και εισαι και εκτος Αθηνων-Θεσσαλονικης οποτε μακρια απο Μοναστηρακια και μεταχειρισμενα) δεν θα μπορεις να αγοραζεις ας πουμε 100 βιβλια το χρονο με 20 ευρω το ενα, ετσι;Γιατι θα πρεπει να δινεις 2000 ευρω σε βιβλια το χρονο.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η σημαντική ερώτηση είναι "πόσες ώρες διαβάζετε (κατά μέσο όρο) την ημέρα ή την εβδομάδα".

Επίσης, υποθέτω ότι μιλάμε για λογοτεχνία;

Τέλος, αναφερόμαστε σε χάρτινα ή και σε ηλεκτρονικά βιβλία;

 

Θα έλεγα ότι διαβάζω αρκετές ώρες κάθε μέρα αλλά λογοτεχνία όχι πάνω από μισή-μία ώρα.

Επίσης, μερικές φορές διαβάζω για ευχαρίστηση βιβλία που δεν είναι λογοτεχνικά (όπως π.χ. το εγχειρίδιο του nmap ή του eqs)

Τέλος, από τότε που πήρα το kindle διαβάζω κείμενα ή βιβλία αλλά... χωρίς σελίδες!

Link to comment
Share on other sites

Tα τελευταία 10-15 χρόνια διαβάζω περίπου 40 λογοτεχνικά βιβλία το χρόνο (από 37-45 σύμφωνα με τα κιτάπια μου). Η αλήθεια είναι ότι καλύτερες είναι οι χρονιές στις οποίες κάνω πολλά πράγματα μαζί, πχ δουλειά, διάβασμα για τη δουλειά, εξεταστικές, πτυχιακές τέτοια πράγματα.

Σε τέτοιες χρονιές, το διάβασμα λογοτεχνίας, με βοηθάει να ξεκουραστώ, να ηρεμήσω και καμιά φορά να κοιμηθώ γιατί με υποχρεώνει να συγκεντρωθώ σε κάτι και το μυαλό μου ξεφεύγει από τα διάφορα που έχω.

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν εχω στανταρ... απο κανενα μεχρι 50 μεσα στον ιδιο χρονο (μαλλον σε ολους τους βιβλιοφαγους του φορουμ δεν ακουγονται και πολλα, αλλα ειναι το καλυτερο που εχω καταφερει). Ειμαι με τα φεγγαρια μου... φετος εχω διαβασει δυο για την ωρα... τωρα τελιωνω το τριτο...θα δουμε ποσα θα πιασω για το 2012...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..