Jump to content

The Cresent Moon Kingdoms


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Ξέρετε πια πόσο μου αρέσουν τα εναλλκτικά setting στο φάντασι. Μετά από ρωμαικό, ρώσσικο και γαλλικό, είπα να δοκιμάσω και λίγο αραβικό.

 

Ήταν μάλλον καλή μου τύχη που εκδώθηκε πρόσφατα το Throne of the Cresent Moon, του Saladin Ahmed. Πρόκειται για το πρώτο βιβλίο της (μάλλον) τριλογίας Cresent Moon Kingdoms, αλλά μπορεί να διαβαστεί και ως stand-alone.

 

Αν μη τι άλλο, το εξώφυλλο είναι καταπληκτικό.

 

 

post-532-0-89273400-1329825387_thumb.jpg

 

 

Η ιστορία διαδραματίζεται στο βασίλειο του Abaseen, κυρίως στην πρωτεύουσα Dhamsawaat. Εκεί ζει ο τελευταίος ghul-hunter, ο Doctor Adoulla Makhslood, που αρχίζει να σκέφτεται το κλασσικό "I'm too old for this shit". Συνεργάζεται με τον δερβίση Raseed bas Raseed, που είναι πολύ νέος (αν δεν απατώμαι, περίπου 18) και σκοτώνουν γκουλ κι αυτούς που τα δημιουργούν. Φυσικά ένα αρχαίο κακό αρχίζει να εμφανίζεται, κι οι ήρωες μαζί με μια νομάδα shape-shifter και δύο αλλοδαπούς φίλους τους καλούνται να το αντιμετωπίσουν, στ όνομα του Ενός Θεού κι ενάντια στον Treacherous Angel.

 

Μιλάμε για κλασσικό, κλασσικότατο Sword and Sorcery, που είχα καιρό να διαβάσω τέτοιο, με μεγάλη έμφαση στους χαρακτήρες και σε ψευδοαραβικό κόσμο. Η μαγεία είναι εκπληκτική (καύκαλο χελώνας με ζαφείρια μέσα του, που χρησιμοποιείται ως κρόταλο και σκόνη ρουμπινιών για να διαβάσεις κρυπτογραφημένους παπύρους) κι η αίσθηση πραγματικά ανήκει στις Χίλιες και Μια Νύχτες.

 

 

Και μερικά λινκ:

 

Η σελίδα του συγγραφέα, με βιογραφικό.

 

Το πρώτο κεφάλαιο του βιβλίου και ένας κατά τη γνώμη μου πολύ κομψός χάρτης.

 

Και η σελίδα του εικονογράφου του εξώφυλλου, που τα σπάει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμία, ευχαριστούμε που πάντα μας ενημερώνεις για όσα εμείς οι τεμπέληδες δεν επρόκειτο να πάρουμε χαμπάρι:friends:

Link to comment
Share on other sites

Το σέλω και γώ!

 

Ευχαριστώ πάντως αν και δεν ξέρω πότε θα διαβάσω όλα τα βιβλία φαντασίας που θέλω...

Link to comment
Share on other sites

Me too I think... Μετάτο 1812 που τιμά ήδη την βιβλιοθήκη του αδελφού μου και που σύντομα θα ανοίξω και εγώ... νομίζω οτί και αυτό θαπρέπει να το ψάξω...

Link to comment
Share on other sites

Me too I think... Μετάτο 1812 που τιμά ήδη την βιβλιοθήκη του αδελφού μου και που σύντομα θα ανοίξω και εγώ... νομίζω οτί και αυτό θαπρέπει να το ψάξω...

 

Εεεε, τι είναι αυτό το 1812 (λέει η παλιολαίμαργη;)

 

Narou εγώ το χρειάζομαι για το Μαύρο Ρόδο λες; :book:

 

Δεν είμαι σίγουρη. Από τη μία μπορεί να σε βάλει σε serious mood. Από την άλλη είναι κάποιος πιο κλασσικό στις προθέσεις του και ενώ έχει καλά σκιαγραφημένους χαρακτήρες δεν είναι και τόσο μπρουτάλ, όσο χρειάζεσαι εσύ για το Ρόδο. Πολύς θεός, πώς να το πω αλλιώς.

 

Σαν επένδυση επίσης δεν ξέρω αν λέει. Έδωσα περίπου 16 ευρώ για το hardcover και δεν έχει βγει ακόμη σε papareback.

Link to comment
Share on other sites

Λέω να του δώσω μια ευκαιρία. Αν μη τι άλλο μπορεί να μου ξυπνήσει την όρεξη να συνεχίσω το Ρόδο. Αν έχεις πάντως κάτι ψευδοαραβικό με μάχες και στρατούς υπ' όψιν σου, ξέρεις... :8):

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα ψάχνω, να σου πω. Βρήκα εδώ το παρακάτω σχόλιο:

 

The author’s passion in presenting this tale is very much felt through out these pages as while this book shares certain milieu characteristics with The Desert of Souls by Howard Andrew Jonesand Rose of The Prophet trilogy by Margaret Weis & T. Hickman. It far outstrips these two and other books in this niche by bringing a certain je ne sais quoi to its subject matter which could be due to the author’s own genealogy or simply because the author wanted to write a different type of medieval fantasy set in a geographical location which is usually caricatured.

Δεν ξέρω αν έχουν μάχες, αλλά για να το λέει αυτός, κάτι παραπάνω θα ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα ψάχνω, να σου πω. Βρήκα εδώ το παρακάτω σχόλιο:

 

The author’s passion in presenting this tale is very much felt through out these pages as while this book shares certain milieu characteristics with The Desert of Souls by Howard Andrew Jonesand Rose of The Prophet trilogy by Margaret Weis & T. Hickman. It far outstrips these two and other books in this niche by bringing a certain je ne sais quoi to its subject matter which could be due to the author’s own genealogy or simply because the author wanted to write a different type of medieval fantasy set in a geographical location which is usually caricatured.

 

Δεν ξέρω αν έχουν μάχες, αλλά για να το λέει αυτός, κάτι παραπάνω θα ξέρει.

 

Λοιπόν θα ρίξω μια ματιά. Το πολύ πολύ να τα διαβάσω όλα, δεν θα πάθω και τίποτα. :lol: Ευχαριστώ πολύ! :good:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..