Jump to content

Βοηθεια με το Lulu.com


magus32
 Share

Recommended Posts

Παιδια εχω μια απορεια με το Lulu.com, σας παρακαλω βοηθηστε με. Το προβλημα μου ειναι το εξης:

 

Επειδη εγω θα ηθελα να σχεδιασω σειρα περιοδικου και να την πουλησω και εγω στο Lulu.com δίσταζω λιγο γιατι δεν ξερω τι παιζει με την φορολογια στην ΗΠΑ και δεν ξερω πως γινετε (το λεω αυτο γιατι το μαγαζι ζηταει υποχρεωτικα ITIN). Θα μπορουσατε να μου πειτε αν ειστε εκτος ΗΠΑ κατοικος αν σας φορολογουν αν ναι ποσο (σε ποσοστο) και πως πληρωνετε;

 

Σας παρακαλω οποιος δεν θελει να απαντησει δημοσια ας μου στειλει ενα p.m.

 

Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια απορεια με το Lulu.com, σας παρακαλω βοηθηστε με. Το προβλημα μου ειναι το εξης:

 

Επειδη εγω θα ηθελα να σχεδιασω σειρα περιοδικου και να την πουλησω και εγω στο Lulu.com δίσταζω λιγο γιατι δεν ξερω τι παιζει με την φορολογια στην ΗΠΑ και δεν ξερω πως γινετε (το λεω αυτο γιατι το μαγαζι ζηταει υποχρεωτικα ITIN). Θα μπορουσατε να μου πειτε αν ειστε εκτος ΗΠΑ κατοικος αν σας φορολογουν αν ναι ποσο (σε ποσοστο) και πως πληρωνετε;

 

Σας παρακαλω οποιος δεν θελει να απαντησει δημοσια ας μου στειλει ενα p.m.

 

Σας ευχαριστω πολυ.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί έμπλεξες με τα φορολογικά των ΗΠΑ. Μια έκδοση που έκανα μέσω lulu (ένα σημειωματάριο ιδεών) πουλάει κανονικά. Φτιάξε τα remittance settings σου. Εκτός αν έχεις δηλώσει κάτοικος Αμερικής. :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα επειδη μου ζητανε το ITIN εσυ εκανες ITIN ; τι ακριβως ειναι αυτο;

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί αυτό: http://en.wikipedia....fication_Number

 

Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://www.irs.gov/individuals/article/0,,id=222209,00.html

 

Αλλά για να είσαι σίγουρος, καλύτερα να ρωτήσεις απευθείας το lulu.

Edited by odesseo
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα απο οτι συμπερενω ειναι σαν ΑΜΦ ενος μη Αμερικανου πολιτη. Το Lulu δεν γνωριζει περισσοτερα για την φορολογισ, για αυτο θελω να μαθω πληροφοριες απο καποιον που κανει εκδοση στο Lulu

 

Ευχαριστω πολυ

Edited by magus32
Link to comment
Share on other sites

  • Management

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις το lulu να σου πει τι μπορείς να κάνεις ως κάτοικος Ελλάδας. Σίγουρα αυτοί ξέρουν το σύστημά τους καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις το lulu να σου πει τι μπορείς να κάνεις ως κάτοικος Ελλάδας. Σίγουρα αυτοί ξέρουν το σύστημά τους καλύτερα...

 

Κοιτα οταν τους ρωτησα οτι ειμαι κατοικος εκτος ΗΠΑ το μονο που μου ειπαν ειναι οτι χρειαζομαι ΙΤΙΝ περισσοτερα δεν ηξεραν να μου πουν. Δεν ξερω τι αλλο να κανω

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβενω πρεπει να φορολογισε με 30% οταν δεν δινεις το ITIN σου

Without a valid W-8BEN form on file, your withholding rate is the default backup withholding rate for foreign entities as set by the Internal Revenue Service of the United States. Currently this rate is 30%.
εδω διαβαστε http://connect.lulu....ding/ta-p/33384 αν παλι φτιαξεις ΙΤΙΝ δεν ξερω πως σε φορολογουνε.

Ευχαριστω πολυ

Edited by magus32
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις το lulu να σου πει τι μπορείς να κάνεις ως κάτοικος Ελλάδας. Σίγουρα αυτοί ξέρουν το σύστημά τους καλύτερα...

 

Κοιτα οταν τους ρωτησα οτι ειμαι κατοικος εκτος ΗΠΑ το μονο που μου ειπαν ειναι οτι χρειαζομαι ΙΤΙΝ περισσοτερα δεν ηξεραν να μου πουν. Δεν ξερω τι αλλο να κανω

 

Τσέκαρες τα links που σου έδωσα; Αν ναι, θα πρόσεξες το παρακάτω

 

Who needs an ITIN?

IRS issues ITINs to foreign nationals and others who have federal tax reporting or filing requirements and do not qualify for SSNs. A non-resident alien individual not eligible for a SSN who is required to file a U.S. tax return only to claim a refund of tax under the provisions of a U.S. tax treaty needs an ITIN.

 

Other examples of individuals who need ITINs include:

• A nonresident alien required to file a U.S. tax return

• A U.S. resident alien (based on days present in the United States) filing a U.S. tax return

• A dependent or spouse of a U.S. citizen/resident alien

• A dependent or spouse of a nonresident alien visa holder

 

 

How do I know if I need an ITIN?

If you do not have a SSN and are not eligible to obtain a SSN, but you have a requirement to furnish a federal tax identification number or file a federal income tax return, you must apply for an ITIN.

If you have an application for a SSN pending, do not file Form W-7. Complete Form W-7 only if the Social Security Administration (SSA) notifies you that a SSN cannot be issued.

To obtain a SSN, see Form SS-5, Application for a Social Security Card. To get Form SS-5 or to find out if you are eligible to obtain a SSN, go to Social Security Administration Website or contact a SSA office. By law, an alien individual cannot have both an ITIN and a SSN.

IRS processes returns showing SSNs or ITINs in the blanks where tax forms request SSNs. IRS no longer accepts, and will not process, forms showing "SSA205c," "applied for," "NRA," blanks, etc.

 

Διάβασέ τα, σκέψου σε ποια κατηγορία ανήκεις (ΑΝ ανήκεις) και ύστερα δες το Social Security Administration Website. Αν χρειαστεί, ρώτα κι αυτούς.

 

Δες και την τελευταία παράγραφο εδώ.

 

Α ρε Google!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..