Jump to content

Rowena Morrill


Δημήτρης
 Share

Recommended Posts

Η Rowena Morrill είναι Αμερικανίδα εικονογράφος γεννημένη το 1944. Η δουλειά της που τίποτα δεν έχει να ζηλέψει από αυτή των ανδρών συναδέλφων της, έχει δημοσιευθεί σε διάφορες συλλογές: The Fantastic Art of Rowena, Imagine, Imagination, The Art of Rowena. Όπως επίσης και στις ανθολογίες Tomorrow and Beyond και Infinite Worlds. Στην Ελλάδα έχει γίνει γνωστή από αρκετά εξώφυλλα της Ωρόρας. Δείγματα της δουλειάς της υπάρχουν εδώ.

post-1628-0-64273800-1331288728_thumb.jpg

post-1628-0-51810100-1331288737_thumb.jpg

post-1628-0-56299400-1331288744_thumb.jpg

post-1628-0-26270100-1331288762_thumb.jpg

post-1628-0-48907200-1331288770_thumb.jpg

post-1628-0-68146700-1331288778_thumb.jpg

post-1628-0-91088300-1331288786_thumb.jpg

post-1628-0-07260100-1331288797_thumb.jpg

post-1628-0-53410900-1331288807_thumb.jpg

post-1628-0-47830200-1331288817_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αξιόλογη καλλιτέχνης, την είχαν κατακλέψει οι Ωρόρες :-) Υπάρχει και αρκετό υλικό της που δεν μου αρέσει αλλά έτρωγα σταθερά κόλλημα με τους πίνακες της που χρησιμοποιούσαν ως εξώφυλλα οι ανθολογίες της Ωρόρα. Η ένσταση μου είναι πως φαίνεται υπερβολικά πως χρησιμοποιεί μοντέλα για να ποζάρουν για τους πίνακες της. Σε ό,τι με αφορά, αυτό υποβαθμίζει το τελικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από τις Ωρόρες την έμαθα ώσπου πέτυχα μία μέρα ένα art book της στην Άγνωστη Καντάθ, μου άρεσε και το πήρα. ok, δεν την βαζω στην ίδια θέση με Frazetta και Vallejo, αλλά είναι και αυτή πολύ καλή. Για τα μοντέλα που ποζάρουν δεν το ήξερα, είχα την εντύπωση ότι όλοι λίγο- πολύ το κάνουν αυτό. Θέλεις να πεις ότι δεν σου αρέσει από την άποψη ότι δείχνει έλλειψη φαντασίας;

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από τις Ωρόρες την έμαθα ώσπου πέτυχα μία μέρα ένα art book της στην Άγνωστη Καντάθ, μου άρεσε και το πήρα. ok, δεν την βαζω στην ίδια θέση με Frazetta και Vallejo, αλλά είναι και αυτή πολύ καλή. Για τα μοντέλα που ποζάρουν δεν το ήξερα, είχα την εντύπωση ότι όλοι λίγο- πολύ το κάνουν αυτό. Θέλεις να πεις ότι δεν σου αρέσει από την άποψη ότι δείχνει έλλειψη φαντασίας;

 

Δημήτρη δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς τι είναι αυτό που με "χαλάει". Απλά, επειδή είναι φανερό πως χρησιμοποιεί μοντέλα για να ποζάρουν (πρέπει να έχουμε το ίδιο art book και μέσα σε αυτό η Rowena αναφέρεται συχνά σε αυτό το γεγονός), κάπως χάνουν οι πίνακες της την αίσθηση του εξωπραγματικού που για μένα είναι πολύ σημαντική. Ο Frazetta ζωγράφιζε από το κεφάλι του, χωρίς να χρησιμοποιεί μοντέλα και γι' αυτό είναι τόσο αλλόκοσμοι οι πίνακες του.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτή την συλλογή. Τώρα που το διευκρίνησες, καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Ισχύει αυτό που λες, αν και εμένα προσωπικά δεν με χαλάει. Το μόνο που με νοιάζει, είναι να μου αρέσουν οι εικόνες ;-) Από αυτές που έβαλα, μου αρέσει πιο πολύ η προτελευταία.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Tο ίδιο βιβλίο έχουμε. Από τις εικόνες που έβαλες, εγώ προτιμώ το εξώφυλλο των Ιστοριών μυστηρίου και τρόμου καθώς και την διπλανή της όπου ετοιμάζομαι να καταβροχθίσω το μωρό ;-)

Link to comment
Share on other sites

προτιμώ την διπλανή όπου ετοιμάζομαι να καταβροχθίσω το μωρό ;-)

 

 

Α ναι, εσύ είσαι αυτός που πάει να φάει το ''πιπίνι''. Χαχα ούτε που το πρόσεξα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..