Jump to content

Ιστορίες... Εκδόσεις Ωρόρα - Λίστα και σχολιασμός ανθολογιών

Recommended Posts

On 4/27/2012 at 6:09 PM, Nihilio said:

Βιβλίο 1- Ιστορίες από Παράξενους Κόσμους

Επιμέλεια: Μ.Β.

Περιεχόμενα:

Ρόμπερτ Σέκλυ - Η Ουτοπία του Τρανάι

Γήινος ταξιδεύει σε δυσπρόσιτο πλανήτη-ουτοπία, για να εκπλαγεί από τα παράδοξα έθιμά του. Ενδιαφέρουσα πολιτική σάτιρα ΕΦ.

Άρθουρ Κλαρκ - Η Μέδουσα

Ή, αλλιώς, εξερευνόντας το Δία με αερόστατο. Ενδιαφέρουσα η ιστορία, αλλά τόσο hard sci-fi, γεμάτη με μαθηματικά και αστροφυσική που, για εμένα, χάλαγε τη ροή της αφήγησης.

Α. E. Βαν Βογκτ - Ο Βάρβαρος

Η εισβολή του Ατίλλα και Ρωμαίοι στο διάστημα. Καλό, αλλά με χάλασε το απότομο τέλος

Ισάακ Ασίμωφ - Τα αιώνια σκοτάδια

Τι γίνεται αν σε έναν πλανήτη με έξι ήλιους συνέβαινε μια ολική έκλειψη ηλίου; Ίσως η καλύτερη ιστορία της ανθολογίας.

Στάνλεϋ Ουάινμπάουμ - Οδύσσεια στον Άρη

Space Opera με τα όλα της, με αστροναύτη που περιπλανιέται στον Άρη και συναντά διάφορες παράξενες μορφές ζωές. Θα σήκωνε ένα πιο δυνατό τέλος, αλλά εντάξει.

Φίλιπ Ντικ - Η Δύναμη του Γουμπ

Επίσης πολύ καλή ιστορία, όπου η νοήμονος εξωγηίνη ζωή έχει να αντιμετωπίσει την πείνα ενός λαίμαργου κυβερνήτη διαστημοπλοίου. Μικρή αλλά περιεκτικότατη ιστορία, επίσης από τις καλές στιγμές της ανθολογίας.

Συνολική Εντύπωση:

Δεν είμαι φαν της ΕΦ και έτσι έμεινα παραπονεμένος που εδώ υπήρχε μόνο ΕΦ. Οι ιστορίες μου φάνηκαν καλές, δε με ενθουσίασαν όμως. Νομίζω ότι όσοι δεν είναι φαν της ΕΦ μπορούν να το προσπεράσουν.

Γεια και γεια σε όλους ,τι είναι ακριβώς αυτός ο κατάλογος και πώς μπορεί κάποιος να βρει κάποιες απτις ιστορίες;🌝

• Like 1
  • Replies 532
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Δημήτρης

131

• Electroscribe

69

• tsathoggua

56

• wordsmith

37

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Για μια φορά ακόμα επιστρέφω, μετά από πολύ καιρό, ως δολοφόνος στον τόπο του εγκλήματος. Είμαι ο Θωμάς Μαστακούρης, αλλά έχοντας ξεχάσει τον παλιό μου κωδικό και έχοντας αλλάξει πριν από μερικά χρόνι

Στο τόπικ αυτό θα έχουμε μία λίστα με όλες τις ανθολογίες της σειράς "Ανθολογία Επιστημονικής Φαντασίας Ιστορίες-" των εκδόσεων Ωρόρα. Κάθε γραμμή θα έχει τον αριθμό και τον τίτλο των βιβλίων, καθώς κ

Τόμος #6, Ιστορίες Διαστημικού Τρόμου Συνολικά μια πολύ καλή ανθολογία και από τις πιο χαρταστικές σε μέγεθος.   -- Ο Φόβος είναι κάτι Κρύο και Μαύρο, της Κέιτ Ουίλχελμ. Μια αόριστη απειλή, που πα

Δημήτρης
4 minutes ago, freyaO said:

Γεια και γεια σε όλους ,τι είναι ακριβώς αυτός ο κατάλογος και πώς μπορεί κάποιος να βρει κάποιες απτις ιστορίες;🌝

Καλώς τον! Είναι τα περιεχόμενα του πρώτου τόμου, θα τον βρεις σε πολύ καλή τιμή εδώ

Και εδώ θα βρεις όλους τους τίτλους της σειράς :)

• Like 1
5 hours ago, Δημήτρης said:

Καλώς τον! Είναι τα περιεχόμενα του πρώτου τόμου, θα τον βρεις σε πολύ καλή τιμή εδώ

Και εδώ θα βρεις όλους τους τίτλους της σειράς :)

No problem,no problm,πάντως λατρεύω το φόρουμ και ότι είναι πολλά memberς πάντα εδώ και τοσο εξυπηρετικοί και τρέχουν τα πάντα !

• Like 1
  • Thanks 1
  • 4 weeks later...
On 11/2/2021 at 9:41 PM, kirki said:

Νομίζω πως ο πρωταγωνιστής στο διήγημα που λες είναι φάντασμα ή κάποιου είδους ον που κινείται σε διάφορα σύμπαντα αλλά συμφωνώ πως ίσως θα ταίριαζε σε ανθολογία με Ονειρικούς κόσμους ή Άλλες διαστάσεις.  Νομίζω εντάσσεται στην τρομακτική τυπολογία του ΄΄κάποιος είναι νεκρός και δεν το ξέρει''. Πολύ στενάχωρο διήγημα για το εύθραστο της υγείας μετά από κάποια χρόνια. Αν το δει κανεις έτσι ταιριάζει στα Φαντάσματα. Αλλά και στις Ιστορίες Μοναξιάς επισης.

Γενικά έχω βρει και εγώ αρκετά διηγήματα που θα τα έβαζα θεματικά σε άλλους τόμους. Η Ωρόρα έχει κάτι το χειροποίητο και αυτό σημαίνει και λάθη. Πολύ ταλαιπωρία όμως για βρούμε πληροφορίες για συγγραφείς και διηγήματα όντως.

Εγώ πάντως το κατάλαβα ως 

Spoiler

επιθανάτιο όνειρο του πρωταγωνιστή. Ούτε σε άλλες διαστάσεις πηγαίνει ούτε τίποτε, αν και υπάρχει η διάσταση του άλλου κόσμου, της ανυπαρξίας, προς την οποία αυτός αισθάνεται έλξη. Απλώς ονειρεύεται υπό την επίδραση της. νάρκωσης. Φυσικά, μπορεί να θεωρήσει κάποιος που πιστεύει σε αυτά ότι είναι αστρικό ταξίδι, οπότε εντάσσεται στα φαντάσματα.

Στενάχωρο διήγημα, πράγματι, αλλά πολύ ωραία η απόδοση του ονείρου!

Βέβαια, μικρή σημασία έχουν οι ταξινομήσεις.😊 Σε πολλές κατηγορίες του φανταστικού και ταξινομήσεις φανταστικών πλασμάτων τα όρια δεν είναι σαφή. Οπότε, ανάλογα με την ερμηνεία που δίνει κάθε αναγνώστης έχει και διαφορετική άποψη για αυτά.

Καλέ, τι εφετζούδικα εξώφυλλα είχαν οι ωρώρες! Τα είδα σε ένα σάιτ και βγάζουν κάτι αξιαγάπητα ρετρό.😍

ΥΓ: Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, άλλα πάλευα με την εργασία του μεταπτυχιακού

Edited by Νίκη
Συμπλήρωση
  • Like 1
19 hours ago, Νίκη said:

Εγώ πάντως το κατάλαβα ως 

Hide contents

επιθανάτιο όνειρο του πρωταγωνιστή. Ούτε σε άλλες διαστάσεις πηγαίνει ούτε τίποτε, αν και υπάρχει η διάσταση του άλλου κόσμου, της ανυπαρξίας, προς την οποία αυτός αισθάνεται έλξη. Απλώς ονειρεύεται υπό την επίδραση της. νάρκωσης. Φυσικά, μπορεί να θεωρήσει κάποιος που πιστεύει σε αυτά ότι είναι αστρικό ταξίδι, οπότε εντάσσεται στα φαντάσματα.

Στενάχωρο διήγημα, πράγματι, αλλά πολύ ωραία η απόδοση του ονείρου!

Βέβαια, μικρή σημασία έχουν οι ταξινομήσεις.😊 Σε πολλές κατηγορίες του φανταστικού και ταξινομήσεις φανταστικών πλασμάτων τα όρια δεν είναι σαφή. Οπότε, ανάλογα με την ερμηνεία που δίνει κάθε αναγνώστης έχει και διαφορετική άποψη για αυτά.

Καλέ, τι εφετζούδικα εξώφυλλα είχαν οι ωρώρες! Τα είδα σε ένα σάιτ και βγάζουν κάτι αξιαγάπητα ρετρό.😍

ΥΓ: Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, άλλα πάλευα με την εργασία του μεταπτυχιακού

Γεια σου νίκη ,αναφέρεσαι στο διήγημα μου που ήταν και στο διαγωνισμό (αρχίζω να μετανιώνω γιαυτο!), αν ναι σευχαριστω για τα σχόλια,τελικά ήταν ένα δύσκολο θέμα και απαιτούσε προσοχή και χειρισμό,μάλλον στη δυσοίωνη εικόνα που παρουσιάστηκε για το θέμα ταιριάζει η δύσκολη εικόνα που παρουσιάζεται,σαν διευκρίνιση επιπλέον απλά να πω ότι η περιγραφή εκεί έχει ενα λίγο φιλοσοφικό υπόβαθρο ,γιατι απλά ασχολουμαι με κάτι τέτοιο εγώ,λίγο ψυχολογικό και υπαρξιακό και εν τέλει αυτό που μου ήρθε μετά βλέποντας και τις υπόλοιπες ιστορίες είναι ότι θα μπορούσε να είναι ο οποισδηποτε από την "οικογένεια"ίσως  , πάει λίγο μακριά και ανοίγει πολλά πράγματα ,ευχαριστώ και αν δε λες για το δικό μου διήγημα σορυ!!

Edited by freyaO
8 minutes ago, freyaO said:

Γεια σου νίκη ,αναφέρεσαι στο διήγημα μου που ήταν και στο διαγωνισμό (αρχίζω να μετανιώνω γιαυτο!), αν ναι σευχαριστω για τα σχόλια,τελικά ήταν ένα δύσκολο θέμα και απαιτούσε προσοχή και χειρισμό,μάλλον στη δυσοίωνη εικόνα που παρουσιάστηκε για το θέμα ταιριάζει η δύσκολη εικόνα που παρουσιάζεται,σαν διευκρίνιση επιπλέον απλά να πω ότι η περιγραφή εκεί έχει ενα λίγο φιλοσοφικό υπόβαθρο ,γιατι απλά ασχολουμαι με κάτι τέτοιο εγώ,λίγο ψυχολογικό και υπαρξιακό και εν τέλει αυτό που μου ήρθε μετά βλέποντας και τις υπόλοιπες ιστορίες είναι ότι θα μπορούσε να είναι ο οποισδηποτε από την "οικογένεια"ίσως και ότι εντέλει για τους θύτες ίσως ο αυτοέλεγχος η κάτι άλλο να είναι αποτρεπτικός , πάει λίγο μακριά και ανοίγει πολλά πράγματα ,ευχαριστώ και αν δε λες για το δικό μου διήγημα σορυ!!

Δεν λέω καλέ για το δικό σου διήγημα! Εδώ για τις Ωρόρες συζητάμε και για τα διηγήματα που είχαν δημοσιευτεί εκεί. Λέω για ένα διήγημα που είχε δημοσιευτεί στην Ωρόρα με τίτλο ο Κος Αρκιουλάρις, του συγγραφέα Κονραντ Άικεν. Να το διαβάσεις, γιατί έχει ψυχολογικό υπόβαθρο. Το οτι είναι στενάχωρο δεν το λέω για κακό, μου είχε αρέσει πολύ. Όχι το δικό σου, μπορεί να είναι πολύ καλό, αλλά δεν το ξέρω, του Κόνραντ Άικεν ο κος Αρκιουλάρις.

8 minutes ago, Νίκη said:

Δεν λέω καλέ για το δικό σου διήγημα! Εδώ για τις Ωρόρες συζητάμε και για τα διηγήματα που είχαν δημοσιευτεί εκεί. Λέω για ένα διήγημα που είχε δημοσιευτεί στην Ωρόρα με τίτλο ο Κος Αρκιουλάρις, του συγγραφέα Κονραντ Άικεν. Να το διαβάσεις, γιατί έχει ψυχολογικό υπόβαθρο. Το οτι είναι στενάχωρο δεν το λέω για κακό, μου είχε αρέσει πολύ. Όχι το δικό σου, μπορεί να είναι πολύ καλό, αλλά δεν το ξέρω, του Κόνραντ Άικεν ο κος Αρκιουλάρις.

Οκ ,απλά έκανες quote κάτω απτό δικό μου μήνυμα!

1 hour ago, freyaO said:

Οκ ,απλά έκανες quote κάτω απτό δικό μου μήνυμα!

Ναι, αλλά δεν κουοτάρισα εσένα αλλά την Κίρκη, σε  παλιότερο μήνυμα, που δεν το απάντησα εγκαίρως επειδή  πάλευα με την εργασία μου.