Jump to content

3ος Διαγωνισμός Ποίησης, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Αλήθεια και Ψέμα


Lady Nina
 Share

Recommended Posts

Λίγο από εδώ, λίγο από εκεί, όλοι λίγο-πολύ υποψιαστήκατε τι πρόκειται να γίνει μες στις επόμενες ημέρες...

Και ναι, λοιπόν, είναι αλήθεια! Ο 3ος Διαγωνισμός Ποίησης του φόρουμ μας πρόκειται να ξεκινήσει λίιιαν συντόμως!

 

Μέχρι όμως να δοθεί το θέμα, για να δω... Υπάρχει κανείς που να τον τρώει το χέρι του;; ;-)

 

Οι κανονισμοί παραμένουν ίδιοι με αυτούς του 2ου ΚελαινωΔιαγωνισμού, με μία και μοναδική αλλαγή. Δεν υπάρχει πλέον κάτω όριο στίχων! Καταργήθηκε!

 

Είτε το είχατε καταλάβει, είτε όχι, (αν και ξέρω πως θα πείτε ψέματα πως το είχατε μαντέψει) το θέμα είναι...

Ταρατατάν! guitar.gif

"Αλήθεια και Ψέμα"

 

 

Πάρτε μια αλήθεια και διαστρεβλώστε τη.

Πάρτε ένα ψέμα και κάντε το να μοιάζει αληθινό.

Αποκαλύψτε τα ψέματα και βοηθήστε την αλήθεια να λάμψει!

Ή, αν είστε ύπουλοι, κρύψτε την αλήθεια πολύ βαθιά, τόσο βαθιά που θα ξεχάσουμε πως η αλήθεια είναι ψέμα και το ψέμα, αλήθεια.

Χρησιμοποιήστε τα μαζί ή χωριστά, βάλτε φωτισμό και καθρέφτες σε περίεργες γωνίες και μπερδέψτε μας!

 

Έχετε 2 εβδομάδες και 2 μέρες για να το κάνετε αυτό! Πώς; Με ένα δικό σας ποίημα έως 70 στίχους σε θεματολογία φανταστικού. Για να δούμε... Θα τα καταφέρετε;

 

Υποβάλλετε τα ποιήματά σας από τώρα μέχρι τα μεσάνυχτα της Τρίτης (του Πάσχα), 17 Απριλίου. Ανοίγετε, κατά τα γνωστά, ένα τόπικ στη Βιβλιοθήκη Ποίησης με τίτλο τον τίτλο του ποιήματός σας και την ένδειξη "Για τον 3ο Διαγωνισμό Ποίησης" στο πεδίο της περιγραφής.

Διαβάζουμε, σχολιάζουμε και ψηφίζουμε μέχρι την Πρωτομαγιά (που πέφτει και πάλι Τρίτη) με πιθανή παράταση έως και δύο μέρες.

Αποστέλλετε την ψήφο σας (η οποία για τους ποιητές είναι υποχρεωτική, αλλιώς αποκλείονται) στην αφεντιά μου, καθώς και σε όποιον καλό μοντ εθελοντιστεί.

Τέλος, οι κανόνες του fair play λένε πως οι ποιητές δεν απαντούν σε σχόλια μέχρι την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.

 

Και τώρα, γράφουμε!girl_devil.gif

 

 

 

Στέλνετε τις ψήφους στην Lady Nina και τον aScannerDarkly έως την 1 Μαΐου.

 

 

Τα ποιήματα του διαγωνισμού, με σειρά συμμετοχής:

Δυο θάνατοι - Mesmer

Μαύρος Κύβος - Eugenia Rose

Σκιά - abuno

Πινοκιο - laas7

Edited by Mesmer
topic updated
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • laas7

    9

  • Lady Nina

    19

  • Ioannis

    3

  • Eugenia Rose

    5

Nαι, μέσα, νταρκίλα και δεκαπεντασύλλαβος, ξέρεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή αύριο, θα πέσει και το θεματάκι! Για κάντε καμιά μαντεψιά, να δούμε! Έχουνε πέσει αρκετά hints στο πρώτο post... Για να δω τι πουλιά πιάνετε! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά κιόλας; :huh:

 

1) Βιονικό μέλος

2) Κυνήγι μπεκάτσας (εντάξει, αστειεύομαι)

3) Ωρολογιακή βόμβα (αστειεύομαι; )

4) ΔενέχωιδέαρεΛαίδη

 

 

Εύχομαι το θέμα της Λαίδης να είναι καλό και να εμπνεύσει πολλά και καλά ποιήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι το θέμα της Λαίδης να είναι καλό και να εμπνεύσει πολλά και καλά ποιήματα.

Εγώ να δεις πόσο το εύχομαι! Αλλά αυτό θα το κρίνετε εσείς... Και για να το κρίνετε, το θέμα θα πρέπει να φανερωθεί! sorcerer.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νίνα, γιατί ρε πουλάκι μου; Αφού ξέρεις ότι δε γουστάρω ποίηση, γιατί βάζεις τέτοιο θέμα και μόλις έκατσα σε μια ντουζίνα τριζόνια; Γιατί, βρε τζαέρι μου;

Link to comment
Share on other sites

Το υποψιάστηκα αλλά δεν το έγραψα :(. Μάλλον θα γράψω και εγώ όμως. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι, χαίρομαι! :D Άντε, να σας βλέπω να γράφετε!! devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νίνα, γιατί ρε πουλάκι μου; Αφού ξέρεις ότι δε γουστάρω ποίηση, γιατί βάζεις τέτοιο θέμα και μόλις έκατσα σε μια ντουζίνα τριζόνια; Γιατί, βρε τζαέρι μου;

Παρακάμπτοντας το "ντουζίνα τριζόνια" που δεν το'πιασα και με μια ανεξήγητη χρονοκαθυστέρηση, θα σε προκαλέσω να γράψεις! Τι σόι Ερινύα είσαι, αν δεν το προσπαθήσεις; tease.gifdevil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο πειρασμός είναι πολύ δυνατός και σκέφτομαι να πάρω κι εγώ μέρος(και να γράψω για πρώτη φορά ποιήση).

 

Ελπίζω μέχρι το τέλος της προσθεσμίας να μπορέσω να ολοκληρώσω αυτό που έχω αρχίσει να σκαρώνω και να μπορέσω κι εγώ να συμμετάσχω.

 

Είδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Πουλάκια μου... Πέρασε η μια βδομάδα! Για πείτε μου! Πώς τα πάτε; Σκέφτεστε; Γράφετε; Διορθώνετε; Για να ακούω προόδους!

Link to comment
Share on other sites

Ποιός μπορεί να ξεφύγει απο τον...μαύρο κύβο;

 

 

ΜΑΥΡΟΣ ΚΥΒΟΣ

Cube_by_MOracz.jpg

 

 

Σύντομα κοντά σας...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω γραφω... εχω κανει πολλα προσχεδια... θα δουμε τι θα βγει! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Έχετε κάτι παραπάνω από 4,5 μέρες για να γράψετε, να διορθώσετε και να ανεβάσετε...

Πώς πάτε λοιπόν; Σε ποιο στάδιο βρίσκεστε;

Edited by Lady Nina
Link to comment
Share on other sites

Καλή Ανάσταση παιδιά! Και το βραδάκι, φάτε και λίγο μυαλό, μήπως σας φέρει έμπνευση... devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Και το βραδάκι, φάτε και λίγο μυαλό...

 

Και ύστερα λές εμένα horror...

 

Υ.Γ. Καλή Ανάσταση! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Και το βραδάκι, φάτε και λίγο μυαλό...

 

Και ύστερα λές εμένα horror...

Παραείναι κολλητικός ο τρόμος τελικά... :p

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην εχουν παθει ολοι παρακρουση απο την νηστεια και το αυριανο μακελειο (αμοιρα αρνακια...εχουμε ενα σουβλισμενο πανω στο τραπεζι της κουζινας...περναω και προσπαθω να μην το κοιταω...) και να γραφουν για τον διαγωνισμο ποιησης και αλλοι, περα απο εμενα και την Ευγενεια.

Καλη Ανασταση παιδια, Καλο Πασχα!

 

Υ.Γ :sheep: μπεεεε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα γράψει ένα προσχέδιο αλλά θέλει πολλή δουλειά. Αύριο δεν τα βλέπω να γίνεται, λόγω σούβλας, οπότε ό,τι προλάβω να κάνω το διήμερο που ακολουθεί.

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα έμεινε! Δεν πιστεύω να πέσατε σε χειμερία νάρκη μετά τα πασχαλινά φαγοπότια, έτσι; Για να βλέπω κίνηση!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..