Jump to content

FFL #8 (Iwannhs vs abuno vs Adinol Doy vs northerain vs Neschreimax vs Cassandra Gotha vs Nihilio vs Lady Nina vs Nirgal vs DinMacXanthi)


Eugenia Rose
 Share

Ποια ιστορία σας άρεσε περισσότερο  

27 members have voted

  1. 1. (ψηφίστε τις 3 αγαπημένες σας)

    • Iwannis - το πνεύμα
    • abuno - όλα εδώ πληρώνονται
    • adinol doy - συναπάντημα
    • northerain - οι νεκροί δεν ζούνε πια εδώ
    • Neschreimax - The Black Keys
    • Cassandra Gotha - Octapus Land
    • Nihilio - The Brand
    • Lady Nina - Ανέστης Ανέστη
    • Nirgal - Βουτιά σε σκοτεινά νερά
    • DinMacXanthi - 9 λεπτά

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

ΜΠΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑ!!! :witch:

 

Σε μένα έλαχε ο κλήρος αγαπητοί να διοργανώσω τον 8ο διαγωνισμό Flash Fiction Live! :devil2:

 

Το θέμα του 8ου Διαγωνισμού Flash Fiction Live είναι:

not yet my dears....

 

 

 

Για όσους δεν γνωρίζουν τι είναι ένα Flash Fiction Live, ιδού όλες οι πληροφορίες: (κάνω copy paste από τον 7ο διαγωνισμό)

 

 

 

Την μέρα και ώρα που έχει οριστεί οι υποψήφιοι συμμετέχοντες συγγραφείς συγκεντρώνονται σ'αυτό το τόπικ ( λίγο νωρίτερα ). Από τη στιγμή, με το ρολόι, που ανακοινωθεί το θέμα στο παρόν ποστ, έχετε ακριβώς 90 λεπτά για να γράψετε μια μικρή, ολοκληρωμένη ιστορία πάνω στο θέμα. Οι ιστορίες πρέπει να έχουν τουλάχιστον 400 λέξεις. Ανώτερο όριο δεν υπάρχει, αλλά να θυμάστε πως τα λεπτά κυλούν και δεν πρόκειται να δωθεί η παραμικρή παράταση. Οι ιστορίες πρέπει να είναι αποκλειστικά fantasy (συμπεριλαμβανομένων και παραμυθιών), επιστημονικής φαντασίας, ή τρόμου, και ολοκληρωμένες!

 

Θα ανεβάσετε τις ιστορίες σας στο παρόν τόπικ. Μετά, όταν διαβάσετε τις ιστορίες, θα ψηφίσετε στο πολλ που θα ανοίξουμε στο αρχικό τόπικ με ψήφους για τις ιστορίες που σας άρεσαν περισσότερο (ακόμα δεν ξέρουμε πόσες ανάλογα την συμμετοχή). Mπορούν να ψηφίσουν όλα τα μέλη του sff είτε πήραν μέρος στο διαγωνισμό είτε όχι.

 

Η ψηφοφορία θα διαρκέσει μία εβδομάδα, δηλαδή μέχρι και τα μεσάνυχτα μια που οι ιστορίες των FFL είναι συνήθως αρκετά μικρές ώστε να μπορούν να διαβαστούν σε σχετικά λίγο χρόνο. Ο/η συγγραφέας της νικήτριας ιστορίας, εκτός από τον τίτλο "Γρηγορότερο Μολύβι του SFF" κερδίζει και το δικαίωμα να θέσει το θέμα και να διοργανώσει, αν θέλει, τον επόμενο FFL διαγωνισμό. Editing στο ποστ με την ιστορία σας επιτρέπεται αρκεί να μην έχει λήξει ο χρόνος του συγγραφικού μέρους, δηλαδή τα 90 λεπτά. Μετά, κανένα edit ούτε για ένα typo. :cardR:

 

Θα εκπλαγείτε, όσοι δεν έχει τύχει να διαβάσετε ιστορίες προηγουμένων FFL, με το πόσο καλές ιστορίες μπορούν να γραφτούν "φλασαριστά" μέσα σε 90 μόνο λεπτά!

 

Δηλώστε λοιπόν συμμετοχές στο παρόν τόπικ, αλλά όλοι μπορούν να πάρουν μέρος οποιαδήποτε στιγμή. Δεν είναι υποχρεωτικό να το πείτε από πριν.

 

Επίσης καλείστε να αποφασίσετε και την μέρα διεξαγωγής. Θέλετε να γίνει την Πέμπτη ή την Παρακευή στις 9;

Τα φλασάκια του διαγωνισμού, με σειρά συμμετοχής:

Το Πνεύμα - Iwannhs

Όλα εδώ πληρώνονται - abuno

Συναπάντημα - Adinol Doy

Οι νεκροί δεν ζουν πια εδώ - northerain

The black keys - Neschreimax

Octopus land - Cassandra Gotha

The Brand - Nihilio

Ανέστης Ανέστη - Lady Nina

Βουτιά σε σκοτεινά νερά - Nirgal

9 λεπτά - DinMacXanthi

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Πολύ θέλω να πάρω μέρος. Για τη μέρα δεν θα εκφράσω προτίμηση γιατί είναι πολύ πιθανό να μην μπορέσω να πάρω μέρος τελικά (γιατί εδώ 21.00+5 = 02.00 + 90' = 3.30...).

Link to comment
Share on other sites

Για ναξεκινήσουν παρακαλώ οι μαντεψιές για το θέμα μας... σας δίνω το πρώτο hint και περιμένω...:devil2:

 

 

 

 

 

post-2544-0-61765600-1335250530_thumb.jpg

 

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Έτσι και βάλεις έντομα, εγώ δεν παίζω, στο λέω να το ξέρεις. Σιχαίνομαι και μόνο που το σκέφτομαι. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Ααααααααα, επιτέλους!! Ελπίζω να μπορέσω να λάβω μέρος και λογικά θα μπορώ!

 

Όσο για το θέμα...

 

Δεν πιστεύω να είναι οι μεταμορφώσεις, αφού έχει ξαναμπεί... Μήπως είναι τα φτερά, λοιπόν; Η πτήση;

Εκτός κι αν είναι εντελώς καμουφλαρισμένο στη φωτογραφία και είναι το φερμουάρ! :p

 

Edit: Ωχ, Ευθυμία, το ίδιο σκεφτήκαμε! Λες...;

Edited by Lady Nina
Link to comment
Share on other sites

Αχα... ειναι οι πεταλουδες οι ψυχες ισως; Στην αρχαια ελλαδα τις πεταλουδες τις ελεγαν ψυχες και θεωρουσαν (οπως και τωρα ακομα) πως κουβαλουν τις ψυχες των νεκρων.

Εγω θα ηθελα την Παρασκευη! Διοτι εργαζομαι και δεν μπορω αλλη μερα...

Edited by laas7
Link to comment
Share on other sites

Άντε, λίγη προπόνηση στα φλασάκια για να ζεσταινόμαστε, γιατί 6 Μαΐου μεσάνυχτα+1 λεπτό αρχίζει και ο Φάντασυ.

Περιμένετε τα πρώτα νέα την Πρωτομαγιά

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι εντελώς καμουφλαρισμένο. Δουλέψτε κυρίως με συνειρμούς ή και ψάξτε την φώτο στο google αν έχετε όρεξη και μετά πάλι συνειρμοί. Αύριο θα ανεβάσω και το δεύτερο hint. :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η έρευνα στο google λέει ότι αυτό το πράγμα λέγεται

... τώρα πού μας οδηγεί αυτό με συνειρμούς δεν ξέρω.

 

Στην Αίγυπτο; Στον κάτω κόσμο; Στη μετά θάνατον ζωή; Στο χρησμό της πεταλούδας;

 

 

Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να πάρω μέρος, αλλά ήδη το διασκεδάζω chinese.gif

Edited by Ayu
Link to comment
Share on other sites

You are getting warmer Ayu!

 

Πάντως αν μπορούσα να φτιάξω μια ιστορία με τις προηγούμενες μαντεψιές σας θα ήταν:

 

 

Ένα έντομο (Σονυα), πεταλούδα (Λαιδη Νινα) που δεν το δέχονται στην πολεμική αεροπορία των εντόμων για τις επικίνδυνες πτήσεις στον πόλεμο με τις ακρίδες (Νινα). Τότε αυτό μεταμορφώνεται (Νινα, Ναρουαλις) σε πλάσμα της νύχτας (Αyu). Ένας βιτζιλάντε που γυρίζει τις σκοτεινές ώρες στα σπίτια των ανυποψίαστων ανθρώπων και παίρνει εκδίκηση για κάθε πατημένο μυρμήγκι και κάθε κατσαρίδα που την έλιωσαν στη γωνία. Κλέβει μια ανθρώπινη ψυχή για κάθε ψυχή εντόμου που χάθηκε (Λαας) ... και το όνομα αυτού του υπερήρωα του μικρόκοσμου είναι....

Φερ-μου-αρ

:p

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

από τη φωτογραφία και το σχήμα του εντόμου μπορώ να φανταστώ ότι το θέμα θα είναι

 

τρίγωνα Πανωράματος

 

Link to comment
Share on other sites

Ἐννοεῖται πὼς θέλω πολὺ νὰ συμμετάσχω, μόνο ποὺ δὲν ξέρω ἂν θὰ μπορέσω. Ἡ κύρια αἰτία εἶναι ἡ ἐργασία μου καὶ ὅτι τὸ νωρίτερο ποὺ ὑπολογίζω νὰ εἶμαι στὸ σπίτι εἶναι στὶς 9μιση. Πρᾶγμα ποὺ σημαίνει πὼς ἐκ τῶν πραγμάτων χάνω ἕνα πολύτιμο μισάωρο. Πάντως θὰ παρακολουθῶ μὲ ἐνδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Mάλλινα πουλόβερ;

Ναφθαλίνη;

 

 

Πώς να απαλλαγείτε από το σκόρο :p

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η Παρασκευή 27 Απριλίου είναι η πιο δημοφιλής επιλογή.

Τώρα γα την ώρα σκέφτομαι μήπως να το κάναμε εννιά και μισή να προλάβει και ο Άντινολ. :book:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ την Παρασκευή, λόγω άλλων υποχρεώσεων, αν και θα ήθελα να παίξω. Σίγουρα όμως θα διαβάσω και θα ψηφίσω.

 

Να 'ναι και κανένας μοντ εδώ, για οτιδήποτε χρειαστεί. :p

Link to comment
Share on other sites

Άντε, ποιος τη χάρη σου, το χιλιοστό μου ποστ εδώ το ρίχνω!

Και ναι, μάλλον είχα δίκιο ότι το θέμα ευνοεί τον τρόμο, γιατί κάτι μού λέει ότι θα μας βάλεις να γράψουμε για

νεκρούς! devil2.gif Μπρρρ...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #8 (Iwannhs vs abuno vs Adinol Doy vs northerain vs Neschreimax vs Cassandra Gotha vs Nihilio vs Lady Nina vs Nirgal vs DinMacXanthi)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..