Jump to content

Βιογραφικό σημείωμα


Kafka
 Share

Recommended Posts

Νομίζω οτι είναι καλύτερο όταν κανείς επικοινωνεί με εκδότες/περιοδικά να παραθέτει και το βιογραφικό του σημείωμα, που καλό θα είναι να αποτελείται απο σύντομες όσο και σημαντικές πληροφορίες.

Το δικό μου έχει τις σπουδές μου (δευτεροβάθμιες/τριτοβάθμιες) και μια μη ονομαστική αναφορά σε δημοσιεύσεις σε περιοδικά (έντυπα και ηλεκτρονικά).

 

Εσείς τί έχετε στο αντίστοιχο δικό σας; Είναι σύντομο ή όχι; Έχει ονομαστικές αναφορές σε δημοσιεύσεις;

 

Νομίζω οτι αυτό το θέμα είναι αρκετά χρήσιμο για τους συγγραφείς, και δεν είμαι σίγουρος οτι έχει παρουσιαστεί ξανά :)

Link to comment
Share on other sites

Το σύντομο (σε τρίτο πρόσωπο):

 

O Ντίνος Χατζηγιώργης γεννήθηκε στην Κωνσταντινούπολη το 1963. Το 1973 εγκαταστάθηκε με την οικογένεια του στην Χαλκίδα, όπου κατοικεί μέχρι σήμερα.

 

Αποφοίτησε από σχολή κινηματογράφου στην Αμερική το 1987. Συνεργάστηκε στο σενάριο της ελληνικής ταινίας Terra Incognita (Κρατικό Βραβείο Σεναρίου, 1994.)

 

Η φιλολογία του φανταστικού απασχολεί το κύριο του ενδιαφέρον. Διηγήματα του έχουν τυπωθεί στο ένθετο 9 της Ελευθεροτυπίας, το Φανταστικά Χρονικά της Αθηναϊκής Λέσχης Επιστημονικής Φαντασίας, το ελληνικό Asimov’s, και τα περιοδικά Συμπαντικές Διαδρομές και ΕΦ ΖΙΝ.

 

Το διήγημα του «Πικρό Χώμα» έχει βραβευτεί στον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό του περιοδικού ΥΦΟΣ το 2008.

 

 

Το πιο αναλυτικό (συχνά συνοδεύει κι αυτό, χειρόγραφα μου σε εκδοτικούς):

 

Temp-Sample.doc

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βιογραφικό έχω στείλει σε περιπτώσεις όπου μου έχει ζητηθεί από το περιοδικό και λέω τα πολύ βασικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι είναι καλή η κίνηση να αναφέρει κανείς τα βασικά απλώς, διότι έτσι αποφεύγει και την δυσάρεστη καμιά φορά αντίδραση απο ανταγωνιστικούς εκδότες (μου έχει συμβεί αυτό με μια ονομαστική αναφορά σε περιοδικό).

Αλλά σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο σε ποιόν θα τύχεις.

 

Πάντως το πολύ γενικόλογο βιογραφικό φαίνεται οτι βοηθάει να τραβηχτεί η προσοχή, όταν κανείς δεν είναι γνωστός.

Edited by Iwannhs
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Γειά σας και από εμένα!  Η απορία η δική μου είναι, αν κάποιος δεν έχει καμία έκδοση στο ενεργητικό του, τι είναι καλό να γράψει σε αυτο το ταλαίπωρο το βιογραφικο; 😕

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ginger said:

Γειά σας και από εμένα!  Η απορία η δική μου είναι, αν κάποιος δεν έχει καμία έκδοση στο ενεργητικό του, τι είναι καλό να γράψει σε αυτο το ταλαίπωρο το βιογραφικο; 😕

Γειά σου Mel! :)

Εγώ έγραψα λίγα λόγια για μένα στο στυλ που περιγράφονται στα βιβλία (σπουδές, γνώσεις,  ενδιαφέροντα κτλ) λιτά και περιεκτικά, και στη συνέχεια περέθεσα τα διηγήματα και το υλικό που είχα στα χέρια μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΑ, εννοεις εγραψες τι εχεις ετοιμο χωρις να εχει εκδοθει; Εγω εγω μονο κατι σεναρια που ειχα στειλει παλια σε καποιους διαγωνισμους και οκ προχωρησα καποιους γυρους, δεν πηρα και καμια θεσαρα, και ηταν και στα αγγλικα και πριν καμια δεκαρια χρονια 😅😅 δεν ξερω , δεν ειναι λιγο ακυρο? Αλλα ειναι και το μονο σχετικο που θα μπορουσα να αναφερω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..