Jump to content

30ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Συμφωνία/Υπόσχεση


Tiessa
 Share

Recommended Posts

30ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας

Κατηγορία: Φάντασυ

 

Για κάποιους μπορεί να είναι ένα παιχνίδι με τις λέξεις.

Για άλλους μπορεί να είναι μια υπόθεση ζωής.

Όπως και να έχει, όλα στη ζωή βασίζονται σε μια ανταλλαγή.

 

Το θέμα μας είναι:

Συμφωνία/Υπόσχεση

Συμφωνίες με λόγια ή χωρίς λόγια, συμφωνίες γραπτές ή άγραφες, κρυφές ή φανερές, συμφωνίες για μικρά καθημερινά πράγματα και συμφωνίες που καθορίζουν τις μοίρες του κόσμου.

 

 

post-2199-0-55721200-1336338803_thumb.jpg

 

 

Συμφωνίες ανάμεσα σε απλούς ανθρώπους, ανάμεσα σε αρχηγούς, σε λαούς, σε θεούς, ή σε δαίμονες.

Συμφωνίες δίκαιες ή άδικες, υπαγορευμένες από τη λογική, με τα μέλη ισότιμα, ή εξαναγκασμένες από τη δύναμη του ισχυρότερου, αμείλικτες και καταστροφικές.

Συμφωνίες με τίμημα αμελητέο ή δυσβάστακτο.

 

post-2199-0-01488200-1336338809_thumb.jpg post-2199-0-64963000-1336338795_thumb.jpg

 

Συμφωνίες που διαρκούν για λίγες ανάσες. Συμφωνίες που κρατάνε για μια ζωή.

Υποσχέσεις που δίνονται για να μην τηρηθούν ποτέ. Κι άλλες που ωθούν στα πέρατα της Γης, στα όρια των αντοχών, στην αναθεώρηση των αξιών.

 

Γράψτε μια ιστορία φαντασίας με κεντρικό πυρήνα μια συμφωνία ή μια υπόσχεση.

Δεν έχει σημασία πόσο σπουδαίο θα είναι το αντικείμενο της συμφωνίας. Αρκεί να έχει σημασία για τους εμπλεκόμενους.

 

Δείξτε ως που θα φτάνατε για να τηρήσετε μια συμφωνία, για να εκπληρώσετε μια υπόσχεση.

Ή εξαντλείστε όλη σας την πονηριά για να την αθετήσετε…

 

 

Τα ψιλά γράμματα της συμφωνίας:

Γράφετε διηγήματα φάντασυ από 1650 μέχρι 3850 λέξεις.

Ο διαγωνισμός ξεκινάει από τώρα και τελειώνει τα μεσάνυχτα της Τρίτης 29 Μαΐου.

 

Καλά, εντάξει υπάρχει και μια άγραφη συμφωνία που δίνει μια-δυο μερούλες στο τέλος σε όποιον τις χρειάζεται.

 

Ανεβάζετε τα κείμενα στη Βιβλιοθήκη Ιστορίες Φαντασίας από τα μεσάνυχτα της 13 Μαΐου και μέχρι τη λήξη της προθεσμίας με την ένδειξη Για τον 30ο Διαγωνισμό Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ.

Στο διαγωνισμό μπορούν να λάβουν μέρος παλιά και νέα μέλη.

Οι γενικές οδηγίες για τη συμμετοχή, την ψηφοφορία και τον σχολιασμό, βρίσκονται συγκεντρωμένες εδώ και οι λεπτομέρειες για τις επόμενες φάσεις θα ανακοινώνονται όποτε χρειάζεται.

 

 

Για οποιαδήποτε απορία μπορείτε να ρωτάτε σ’ αυτό το τόπικ ή με pm.

Αν είμαστε σύμφωνοι όλοι, μπορείτε ν’ αρχίσετε να γράφετε.

 

Υ.Γ. Δεν έχω αποφασίσει ακόμη για το δώρο του νικητή.

Αλλά, φαντάζομαι σε κάτι θα συμφωνήσουμε… :)

 

 

 

 

 

Το αρχικό post σε spolier:

 

 

Τι νομίζετε ότι θα γίνει αμέσως μετά τα μεσάνυχτα της 6ης Μαΐου; Θέλει άραγε πολλή φαντασία;

 

 

 

Όχι, να μη μιλήσουμε για πολιτικά! :camper:

 

 

 

Λοιπόν, εκεί που κάποιοι θα προσπαθούν να τα βρούνε –ή να μην τα βρούνε– μεταξύ τους, εμείς θ' ανοίξουμε μια πύλη για τον κόσμο της Φαντασίας.

 

post-1534-0-42579600-1335901424_thumb.jpg

 

Γιατί εκείνη τη στιγμή θα ξεκινήσει ο 30ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας του sff.

Οι εποχές έφεραν και πάλι τον κύκλο τους, και έφτασε η στιγμή για τον Διαγωνισμό Φάντασυ.

post-1534-0-58909300-1335901654_thumb.jpg post-1534-0-84463700-1335901768_thumb.jpg post-1534-0-47504600-1335901665_thumb.jpg

 

Το θέμα θα δοθεί τα μεσάνυχτα και ένα λεπτό της 6ης προς 7η Μαΐου

 

post-1534-0-18251900-1335901642_thumb.jpg post-1534-0-83932000-1335901677_thumb.jpg

 

Μέχρι τότε, τακτοποιήστε τις υποχρεώσεις σας, ξεκλέψτε λίγο χρόνο για τον εαυτό σας, ρίξτε μια ματιά στις οδηγίες (για να μην ξεχάσουμε και την άγκυρά μας με την πραγματικότητα) και ετοιμαστείτε για την εξερεύνηση των μαγικών βασιλείων.

Πληροφορίες, οδηγίες, λεπτομέρειες θα γράφονται εδώ όποτε χρειάζεται.

Υπόσχομαι ένα θέμα ευρύ και κατάλληλο για όλα τα γούστα, φωτεινά και σκοτεινά.

Εσείς με τη σειρά σας, οργανωθείτε! Και αρχίστε να φαντάζεστε!

 

 

 

Οι ιστορίες του διαγωνισμού, με σειρά συμμετοχής:

Η ιστορία του Τρέιζορ Φολς - abuno

Ο Μαλλιαρός Δράκος - DinoHajiyorgi

Μαύρο και Κόκκινο - OxAp0d0

The Gem of Groginey - subdee

Το νέο καθήκον - RedAlf

Εφτά Μέρες - Sonya

Ο πατέρας του διαδόχου - wordsmith

Memento Mori - Esteldor

Forsythia - Ayu

Doors & Parallels - Βαγγέλης

Το Άλικο Συμβόλαιο - John82

Οι σταυροί της Παδαλίνια - aScannerDarkly

Συμφωνία ζωής και θανάτου - Mesmer

Το αστρογυάλι - Mindtwisted

Η υπόσχεση - laas7

Ο δαίμονας της βόρειας βροχής - Eugenia Rose

Εσωτερική αυλή με γάτες - Nienor

Ανσάμπα - Naroualis

 

Edited by Mesmer
Update topic
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 300
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • aScannerDarkly

    18

  • Tiessa

    38

  • wordsmith

    25

  • Eugenia Rose

    19

Για να δούμε..Γράφω αυτές τις μέρες μια καραμέινστριμ ιστορία που μπορώ να της ρίξω έναν φαντασομανδύα, αναλόγως το θέμα:devil2:

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι, αυτό δεν το δέχομαι! Διαγωνισμός fantasy και το μόνο reply μέχρι στιγμής να είναι αυτό;

 

 

Ε ναι, θα πάρω μέρος.

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Ε όχι, αυτό δεν το δέχομαι! Διαγωνισμός fantasy και το μόνο reply μέχρι στιγμής να είναι αυτό;

 

 

Ε ναι, θα πάρω μέρος.

 

Έτσι μπράβο! Να κινιόμαστε και λιγάκι.

+1 κι από μένα.

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Αν και τα μεγάλα λόγια με έχουν φάει στους τελευταίους διαγωνισμούς(όλο λέω πως θα πάρω μέρος και τελικά με τρώει η βαρεμάρα), αυτή τη φορά θα προσπαθήσω να συμμετάσχω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σκοπεύω να συμμετάσχω. Νομίζω ότι είναι από τους διαγωνισμούς που δε χάνονται.

Link to comment
Share on other sites

Αν και, μεταξύ σοβαρού και αστείου(όποιος έχει την μύγα, ας μυγιαστεί), αρχίζω να υποψιάζομαι ότι, πολλοί ψήφοι στους διαγωνισμούς δίνονται, όπως περίπου και στις εκλογές του πολιτικού μας συστήματος, μάλλον θα συμμετέχω και εγώ...

Για να δούμε και το θέμα βέβαια...

Edited by abuno
Link to comment
Share on other sites

  • Management

Θα προσπαθήσω κι εγώ, Βάσω wink.gif

 

Αυτό θέλω να το διαβάσω ... και θα το διαβάσω ... άρχισε να γράφεις από τώρα (Din: "Κι άλλο, κι άλλο"):lol::whip:(RObiN: "Θα γράψεις ρε;") .

 

Κι εγώ σκοπεύω να συμμετάσχω. Νομίζω ότι είναι από τους διαγωνισμούς που δε χάνονται.

 

Αυτό θα το διαβάσω γιατί μόλις σιγούρεψες τη συμμετοχή σου :devil2:.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω κι εγώ, Βάσω ;-)

 

Αυτό θέλω να το διαβάσω ... και θα το διαβάσω ... άρχισε να γράφεις από τώρα (Din: "Κι άλλο, κι άλλο"):lol::whip:(RObiN: "Θα γράψεις ρε;") .

 

Κι εγώ σκοπεύω να συμμετάσχω. Νομίζω ότι είναι από τους διαγωνισμούς που δε χάνονται.

 

Αυτό θα το διαβάσω γιατί μόλις σιγούρεψες τη συμμετοχή σου :devil2:.

 

Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι, τσήφ!:good:;-)

 

Έτσι ακριβώς. Ο DinMacXanthi και ο Scanner μόλις εθελοντίστηκαν να γράψουν, και μάλιστα ανεξαρτήτως θέματος. Μπράβο, παιδιά! Αυτό είναι θάρρος, πείσμα, αυτοπεποίθηση, αυταπάρνηση! Εύγε, νέοι μου!:lol:

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω κι εγώ, Βάσω ;-)

 

Αυτό θέλω να το διαβάσω ... και θα το διαβάσω ... άρχισε να γράφεις από τώρα (Din: "Κι άλλο, κι άλλο"):lol::whip:(RObiN: "Θα γράψεις ρε;") .

 

Κι εγώ σκοπεύω να συμμετάσχω. Νομίζω ότι είναι από τους διαγωνισμούς που δε χάνονται.

 

Αυτό θα το διαβάσω γιατί μόλις σιγούρεψες τη συμμετοχή σου :devil2:.

 

Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι, τσήφ!:good:;-)

 

Έτσι ακριβώς. Ο DinMacXanthi και ο Scanner μόλις εθελοντίστηκαν να γράψουν, και μάλιστα ανεξαρτήτως θέματος. Μπράβο, παιδιά! Αυτό είναι θάρρος, πείσμα, αυτοπεποίθηση, αυταπάρνηση! Εύγε, νέοι μου!:lol:

 

Το ξέρεις ότι μόλις εθελοντίστηκε και ο κύριος Μανωλιός να γράψει. Ανεξαρτήτως θέματος, βεβαίως.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι κατάλαβα. Μπράβο, μπράβο, κύριε Μανωλιέ drinks.gif

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρεις ότι μόλις εθελοντίστηκε και ο κύριος Μανωλιός να γράψει. Ανεξαρτήτως θέματος, βεβαίως.

 

 

Κι εγώ έτσι κατάλαβα. Μπράβο, μπράβο, κύριε Μανωλιέ drinks.gif

Πφφ. Ερασιτέχνες...:D

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, έτσι. Να βλέπω εθελοντές, παιδιά! :yahoo: (Και εθελοντιστές και εθελοντισμένους)

Link to comment
Share on other sites

Αν γράψει ο κύριος Μανωλιός, θα γράψω κι εγώ. Εθελοντίζομαι, αλλά μόνο με αυτή την προϋπόθεση. Ανεξαρτήτως θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Αν γράψει ο κύριος Μανωλιός, θα γράψω κι εγώ. Εθελοντίζομαι, αλλά μόνο με αυτή την προϋπόθεση. Ανεξαρτήτως θέματος.

 

Όλεεε! Μαζεύεται λαός! drinks.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν γράψει ο κύριος Μανωλιός, θα γράψω κι εγώ. Εθελοντίζομαι, αλλά μόνο με αυτή την προϋπόθεση. Ανεξαρτήτως θέματος.

Η κορασίδα από πάνω μού

(προσοχή, αυτό το "μού" έχει τόνο)

υποσχέθηκε πριν από λίγο εκτός φόρουμ, ότι θα γράψει. Εγώ, αντίθετα, ήμουν αρκετά εγκρατής προνοητικός ώστε να μην υποσχεθώ κάτι αντίστοιχο.

 

Αν γράψει ο κύριος Μανωλιός, θα γράψω κι εγώ. Εθελοντίζομαι, αλλά μόνο με αυτή την προϋπόθεση. Ανεξαρτήτως θέματος.

 

Όλεεε! Μαζεύεται λαός! drinks.gif

Ντίνο, προοδεύεις τάχιστα!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το τέχνασμα κάποιου είδους χιούμορ σε αυτή τη δήλωση, μπας και γελάσετε με το χιούμορ μου κι όχι μαζί μου. Αλλά αφού ρε παιδί μου τα γέλια δεν τα γλυτώνουμε όπως και να έχει, ορίστε, έτσι ξερά: Θα γράψω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Άρα να γράψω κι εγώ; :p

 

Μα, φυσικά! Εσύ γιατί να μη γράψεις δηλαδή;

 

Έλα, παιδιά, συνεχίστε! Με κάνετε πολύ ευτυχισμένη! :guitar:

Link to comment
Share on other sites

Μέσα και εγώ. Θα είναι ενδιαφέρουσα εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρεις ότι μόλις εθελοντίστηκε και ο κύριος Μανωλιός να γράψει. Ανεξαρτήτως θέματος, βεβαίως.

 

Και θύματος.

:p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..