Jump to content

30ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Συμφωνία/Υπόσχεση


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Θα προσπαθήσω να λάβω και εγω μέρος , μπας και ξυπνήσω γιατι έχω καεί με το μανατζερ τώρα τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 300
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mman

    18

  • Tiessa

    38

  • wordsmith

    25

  • Eugenia Rose

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θα προσπαθήσω να λάβω και εγω μέρος , μπας και ξυπνήσω γιατι έχω καεί με το μανατζερ τώρα τελευταία.

 

Μεγάλη παγίδα το άτιμο... πολύ μεγάλη παγίδα.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος αισθάνεται θαρραλέος για να διαβάσει σε 3 εβδομάδες 20 ιστορίες των 5000 λέξεων έκαστη ας το πει τώρα...

Γιατί εντάξει, άλλο οι 10 συμμετοχές του τελευταίου γενικού και άλλο αυτό που βλέπω να έρχεται εδώ.

Καλά σ' αυτό έχεις δίκιο... Εγώ για πλάκα το είπα πάντως!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μ' ετούτα και μ' εκείνα μήπως να έπεφτε κανα hintάκι για το θέμα μας που θα αποκαλυφθεί αύριο;

 

Να γίνει λίγο παιχνίδι :lol:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Μ' ετούτα και μ' εκείνα μήπως να έπεφτε κανα hintάκι για το θέμα μας που θα αποκαλυφθεί αύριο;

 

Να γίνει λίγο παιχνίδι :lol:

 

Α, μπράβο, βρε Ευγενία! Κι έλεγα κι εγώ, είναι όλοι σύμφωνοι να γράψουν και κανένας δεν ανησυχεί για το θέμα; :lol:

 

Δεν είναι και πολύ εύκολο να δώσω hint χωρίς να αποκαλύψω το θέμα, αλλά υπόσχομαι ένα καλό αύριο το απόγευμα για ν' αρχίσει να κινείται το παιχνίδι.

Μέχρι τότε... :chinese:

Link to comment
Share on other sites

post-1004-0-48922400-1336232653_thumb.jpg

 

Η Κλοκρό άλλαξε πλευρό προσπαθώντας να βολευτεί μέσα στο στομάχι του δράκου. Δεν ήταν εύκολο με όλα αυτά τα σκουπίδια που κατάπινε ο τρισκατάρατος σαβουροφάγης. Ευτυχώς το σκοτάδι δεν ήταν απόλυτο. Για κάποιο λόγο, όποτε ξεφυσούσε την φλόγα του, έφταναν στο στομάχι πυρακτωμένα κάρβουνα που έδιναν έναν σχεδόν ειδυλλιακό φωτισμό και αρκετή ζέστη για να αντέχεται η βρωμερή υγρασία. Είχε ακούσει σχεδόν πνιχτά τους ιππότες απ’έξω, που προκαλούσαν το τέρας για ώρες πριν βρουν το θάρρος να του επιτεθούν. Ακολούθησαν οι ιαχές των ξιφομάχων, σείστηκε το ερπετό και βρόντηξε την ουρά του, φύσηξε την κόλαση του και κλασσικά οι ιαχές άλλαξαν σε στριγκές τσιρίδες. Το είχε βαρεθεί το έργο η Κλοκρό, όλο τα ίδια και τα ίδια. Μετά γέμισε το στομάχι πιατάκια πανοπλίας με μπιφτέκια να τσιρτσιρίζουν πάνω τους ευωδιαστά. Στα νιάτα της είχε γευτεί ζουμερά ορφανά και τρυφερές παρθένες, τότε που είχε όλα της τα δόντια, τώρα όμως, κάτι τα γηρατειά, κάτι οι χέστες αυτοί ιππότες, το καλοψημένο αυτό κρέας της έδινε ξινίλες.

 

Μάζεψε με την τσιμπίδα της τρία πυρακτωμένα κάρβουνα, τα έβαλε μέσα σε μια περικεφαλαία και τοποθέτησε από πάνω της το τσαγερό. Ένα ζεστό αφέψημα ήταν ό,τι πρέπει για να χαλαρώσει μετά το πατιρντί που είχε προηγηθεί. Νέα έγνοια βασάνιζε το μυαλό της. Ήταν εκείνο το καψαλισμένο φιρμάνι που είχε βρει μέσα στο χέρι ενός απρόσεκτου μαντατοφόρου. Τουρνουά ιστοριών στην Τιέσσα. Πόσο θα ήθελε να πάρει μέρος. Αν μόνο δεν είχε εγκλωβιστεί εδώ μέσα, με όλες της τις φόδρες άδειες από ξόρκια. Θα έπαιρνε όμως ένα πρόβλημα τη φορά. Έπρεπε να βρει μια ιδέα. Μια καλή ιδέα που θα γινόταν μια πολλή καλή ιστορία. Σήκως για άλλη μια φορά τον χάλκινο θώρακα και έξυσε πάνω του τις πρώτες λέξεις με το μαυρισμένο της νύχι.

 

«Ήταν κάποτε μια όμορφη μάγισσα που την ποθούσαν δύο δράκοι…»

 

Σταμάτησε. Είχε ακούσει τον δράκο να μουρμουράει. Τώρα όμως ο δράκος είχε σιωπήσει. Ξεκίνησε να γράψει πάλι και άκουσε πάλι τον δράκο να μουρμουράει. Μια-δυό, τελικά κατάλαβε τι συνέβαινε. Και δεν μπορούσε να εξηγήσει πως και γιατί ήταν τούτο δυνατό. Ο δράκος μουρμούραγε τα λόγια που έγραφε εκείνη. Χωρίς λογική ή χωρίς να καταλαβαίνει ότι το έκανε, ο δράκος επαναλάμβανε τις σκέψεις που σκάλιζε εκείνη στον θώρακα που κρατούσε.

 

Έμεινε για λίγο εμβρόντητη για να χωνέψει αυτή την αναπάντεχη συμπαντική μαγεία. Θα μπορούσε να το εκμεταλλευτεί αυτό. Να γίνει πλούσια. Να λάβει μέρος στο τουρνουά. Ήθελε σκέψη και σχέδιο το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα hint θέλουμε; :)

 

 

 

Σ' αυτό το παιχνίδι συνήθως παίζει παραπάνω από ένας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Για κάποιους μπορεί να είναι ένα παιχνίδι με τις λέξεις.

 

Για άλλους μπορεί να είναι μια υπόθεση ζωής.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Για κάποιους μπορεί να είναι ένα παιχνίδι με τις λέξεις.

 

Για άλλους μπορεί να είναι μια υπόθεση ζωής.

 

 

 

 

love?

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, εγώ καταλαβαίνω ότι το κάνεις επίτηδες, αλλά κι εσύ καταλαβαίνεις ότι δεν μπορώ να μην τσιμπήσω, ε;:lol:

 

Κανένα hint θέλουμε; :)

 

 

 

Σ' αυτό το παιχνίδι συνήθως παίζει παραπάνω από ένας.

 

 

 

 

Για άλλους μπορεί να είναι μια υπόθεση ζωής.

 

 

Μα αυτό δεν το έχουμε βάλει;:devil2:

Link to comment
Share on other sites

1. Εντάξει, εγώ καταλαβαίνω ότι το κάνεις επίτηδες, αλλά κι εσύ καταλαβαίνεις ότι δεν μπορώ να μην τσιμπήσω, ε;:lol:

 

2. Μα αυτό δεν το έχουμε βάλει;:devil2:

 

1. Αφού με προκαλείς...

 

2. ...είδα πόσο μεγάλη επιτυχία είχε και είπα να επαναλάβω το πείραμα σε άλλο περιβάλλον. :lol:

 

Stay tuned. Τα καλά hints δεν έχουν δοθεί ακόμα.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο hint πριν από το θέμα:

 

post-1534-0-77863600-1336336923_thumb.jpg

 

Τελικά ήταν ακόμα πιο δύσκολο απ' ό,τι νόμιζα να φανεί με εικόνες.

Πάντως, λέξεις σχετικές υπάρχουν διάσπαρτες σε πολλά ποστ... :book:

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιους μπορεί να είναι ένα παιχνίδι με τις λέξεις.

Για άλλους μπορεί να είναι μια υπόθεση ζωής.

Όπως και να έχει, όλα στη ζωή βασίζονται σε μια ανταλλαγή.

 

Το θέμα μας είναι:

Συμφωνία/Υπόσχεση

Συμφωνίες με λόγια ή χωρίς λόγια, συμφωνίες γραπτές ή άγραφες, κρυφές ή φανερές, συμφωνίες για μικρά καθημερινά πράγματα και συμφωνίες που καθορίζουν τις μοίρες του κόσμου.

 

 

 

post-1534-0-69883800-1336337602_thumb.jpg

 

 

 

Συμφωνίες ανάμεσα σε απλούς ανθρώπους, ανάμεσα σε αρχηγούς, σε λαούς, σε θεούς, ή σε δαίμονες.

Συμφωνίες δίκαιες ή άδικες, υπαγορευμένες από τη λογική, με τα μέλη ισότιμα, ή εξαναγκασμένες από τη δύναμη του ισχυρότερου, αμείλικτες και καταστροφικές.

Συμφωνίες με τίμημα αμελητέο ή δυσβάστακτο.

 

post-1534-0-11601800-1336337671_thumb.jpg post-1534-0-95568600-1336337861_thumb.jpg

 

Συμφωνίες που διαρκούν για λίγες ανάσες. Συμφωνίες που κρατάνε για μια ζωή.

Υποσχέσεις που δίνονται για να μην τηρηθούν ποτέ. Κι άλλες που ωθούν στα πέρατα της Γης, στα όρια των αντοχών, στην αναθεώρηση των αξιών.

 

Γράψτε μια ιστορία φαντασίας με κεντρικό πυρήνα μια συμφωνία ή μια υπόσχεση.

Δεν έχει σημασία πόσο σπουδαίο θα είναι το αντικείμενο της συμφωνίας. Αρκεί να έχει σημασία για τους εμπλεκόμενους.

 

Δείξτε ως που θα φτάνατε για να τηρήσετε μια συμφωνία, για να εκπληρώσετε μια υπόσχεση.

Ή εξαντλείστε όλη σας την πονηριά για να την αθετήσετε…

 

 

Τα ψιλά γράμματα της συμφωνίας:

Γράφετε διηγήματα φάντασυ από 1650 μέχρι 3850 λέξεις.

Ο διαγωνισμός ξεκινάει από τώρα και τελειώνει τα μεσάνυχτα της Κυριακής 27 Μαΐου.

 

 

Καλά, εντάξει υπάρχει και μια άγραφη συμφωνία που δίνει μια-δυο μερούλες στο τέλος σε όποιον τις χρειάζεται.

 

 

Ανεβάζετε τα κείμενα στη Βιβλιοθήκη Ιστορίες Φαντασίας από τα μεσάνυχτα της 13 Μαΐου και μέχρι τη λήξη της προθεσμίας με την ένδειξη Για τον 30ο Διαγωνισμό Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ.

Στο διαγωνισμό μπορούν να λάβουν μέρος παλιά και νέα μέλη.

Οι γενικές οδηγίες για τη συμμετοχή, την ψηφοφορία και τον σχολιασμό, βρίσκονται συγκεντρωμένες εδώ και οι λεπτομέρειες για τις επόμενες φάσεις θα ανακοινώνονται όποτε χρειάζεται.

 

 

Για οποιαδήποτε απορία μπορείτε να ρωτάτε σ’ αυτό το τόπικ ή με pm.

Αν είμαστε σύμφωνοι όλοι, μπορείτε ν’ αρχίσετε να γράφετε.

 

Υ.Γ. Δεν έχω αποφασίσει ακόμη για το δώρο του νικητή.

Αλλά, φαντάζομαι σε κάτι θα συμφωνήσουμε… :)

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι υπερβολικά καλό θέμα. Πα να πει έχω μια ιδέα/υπόθεση που θα πήγαινε αρκετά, αλλά είναι πολύ μεγάλη και θέλει από 5.000 λέξεις και πάνω. Χμμμμ. Να την πετσοκόψω;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι υπερβολικά καλό θέμα. Πα να πει έχω μια ιδέα/υπόθεση που θα πήγαινε αρκετά, αλλά είναι πολύ μεγάλη και θέλει από 5.000 λέξεις και πάνω. Χμμμμ. Να την πετσοκόψω;

 

 

Λοιπόν τώρα που μπήκε το θέμα και είναι καλό, να αποφασίσουμε αν θέλουμε μεγαλύτερο όριο λέξεων ή όχι; Να ξέρω τι να γράψω δηλαδής απο αύριο. :chinese:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα, θα προσπαθήσω να γράψω κάτι. Ίσως μια ιστορία όπου θα συμφωνήσουν στην Ελλάδα για σχηματισμό κυβέρνησης !! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..