Jump to content

30ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Συμφωνία/Υπόσχεση


Tiessa
 Share

Recommended Posts

  • Replies 300
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mman

    18

  • Tiessa

    38

  • wordsmith

    25

  • Eugenia Rose

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ραντεβού στον επόμενο διαγωνισμό, η ιστορία μου ίσως να ανέβει αργότερα και εκτός διαγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε Μιχάλη...

Άντε να μαζεύονται και οι υπόλοιποι, να παίξουν οι τσαμπούνες!

Είναι κι αποφράδα μέρα σήμερα (η άλωση της Πόλης ντε), ό,τι πρέπει :p

Edited by Ayu
Link to comment
Share on other sites

Ας κλειδώσει κάποιος mod το topic με την ιστορία μου πάντως:Ρ

Link to comment
Share on other sites

Είχα μόλις τώρα μια μιρκή επιφοίτηση. Θα δούμε πώς θα πάει ως το βράδυ. Μπορεί και να σας προλάβω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τελειώσει, αλλά το κρατάω ώστε να υποστεί τον απαραίτητο καθαγιασμό πριν το ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Η Ανίν έπιασε για μια ακόμη φορά τον εαυτό της να χαζεύει έξω απ’το παράθυρο.

«Συνέχεια αφαιρούμαι», σκέφτηκε, «ενώ θα έπρεπε να κάνω εξάσκηση. Οι δοκιμασίες θα είναι σε τέσσερις εβδομάδες κι εγώ ονειρεύομαι... αχ! Τη γιορτή!»

 

Η Ανίν είχε κλειστεί εθελοντικά στο ψηλότερο δωμάτιο του δεντρόσπιτού της και είχε διακυρήξει σε όλους πως ο εγκλεισμός της ήταν τόσο ανέκκλητος, όσο και προσωρινός.

«Λίγο κουράγιο, μέχρι να μάθω όλα τα νεραϊδόκολπα. Τότε θα μπορώ να κυκλοφορώ ξανά!» μηνούσε σε όλους τους φίλους της.

Κι όμως, όσο ζεστά τηρούσε την υπόσχεσή της στην αρχή, όλο και παρασερνόταν τελευταία.

 

Η αλήθεια ήταν πως δεν ήθελε να χάσει τη γιορτή της Συμφωνίας. Από τη στιγμή μάλιστα που είχε μάθει πως διοργανώτρια ήταν η Ασσέιτ, ήξερε πως η γιορτή θα ήταν πολύ πετυχημένη.

Ήδη τα τύμπανα έφταναν στ’αυτιά της και την ξελόγιαζαν. Ήδη ο καπνός αιχμαλώτιζε το βλέμμα της και την αποσυντόνιζε. Όσο για το μυαλό της, αυτό ξεστράτιζε συχνά σε διάφορα υπόγεια και επαναστατικά μονοπάτια ενός κόσμου που δεν υπήρχε στην πραγματικότητα.

 

«Αχ! Γιατί...» σκεφτόταν, μα δε συνέχιζε το συλλογισμό της και έπεφτε ξανά με τα μούτρα στην εξάσκηση –με όλο και μεγαλύτερη προσπάθεια κάθε φορά.

Έφτασε όμως μια στιγμή που δεν την παρηγορούσε τίποτα· ούτε το νέο χτένισμα με την κοτσίδα που είχε εμπνευστεί, ούτε τα τιτιβίσματα των πουλιών... Τότε, αναστενάζοντας, στάθηκε μπροστά στον καθρέφτη και βροντοφώναξε·

 

«Νίνα, τι θα γίνει επιτέλους; Ή βοήθησέ με να συγκεντρωθώ ή κάτσε στρώσου να γράψεις καμιά ιστορία! Μέχρι τώρα θα είχες γράψει ήδη 250 λέξεις...»

 

Τελικά, η Ανίν δεν κατάφερε να πάει στη γιορτή της Συμφωνίας, αλλά θα την παρακολουθεί από μακριά, καθώς θα μαθαίνει τα νεραϊδοκόλπα της... Κρίμα, γιατί της άρεσε πολύ το έπαθλο του νικητή!

 

Όσο για τη Νίνα, μεταφέρει τα συγχαρητήρια και τις ευχαριστίες της στην Τιέσσα-Ασσέιτ, μέσω του καθρέφτη, για το υπέροχο αυτό θέμα. Της ενέπνευσε μια πολύ όμορφη ιστορία-κόσμο, μα θα στρωθεί να τη γράψει όταν ξεμπερδέψει με τις εξετάσεις της.

 

(Παιδιά, μη με παρεξηγείτε γι'αυτά που γράφω, έχω λαλήσει απ'το διάβασμα! :p)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το τελείωσα αλλά δε μ' αρέσει καθόλου, ντιπ, το μισώ και δεν πρόκειται να το δει ανθρώπου μάτι ποτέ μα ποτέ.

Κρίμας, αλλά τί να κάνουμε.

 

 

 

Εννοείται ότι θα διαβασοψηφίσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το τελείωσα αλλά δε μ' αρέσει καθόλου, ντιπ, το μισώ και δεν πρόκειται να το δει ανθρώπου μάτι ποτέ μα ποτέ.

Κρίμας, αλλά τί να κάνουμε.

 

 

 

Εννοείται ότι θα διαβασοψηφίσω.

 

 

Έεεελα, ρε Μπάμπη! Δεν παίρνει καθόλου διόρθωμα; Δεν προλαβαίνεις κάτι ως το βράδυ; Για να το τελείωσες και να μην το παράτησεςσ τη μέση, κάτι θα έχει που να αξίζει, μην το πετάς.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές υποσχέσεις, κάμποσες απώλειες καθ' οδόν... Πόσοι βρίσκονται κοντά στη γραμμή του τερματισμού;

 

Είμαστε ανοιχτά μέχρι τα μεσάνυχτα απόψε.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι κοντα!..... μεχρι τις 12 το βραδυ ελπιζω να μπορεσω να το ανεβασω! Αρκει να αποφασισω το τελος!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τελείως ντουβάρι

Είχα fanfiction supernatural σχεδόν ολοκληρωμένο

που ταίριαζε Γ-Α-Ν-Τ-Ι με το θέμα

και το θυμήθηκα σήμερα....

 

Θα σας διαβάσω πάντως

δεν μου γλυτώνετε

 

καλή επιτυχία σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

:heat: Τα καταφερα! Ε βουαλα...http://community.sff.gr/topic/14533-%ce%b7-%cf%85%cf%80%cf%8c%cf%83%cf%87%ce%b5%cf%83%ce%b7/ :sweatdrop:
Link to comment
Share on other sites

Δεκαπέντε! :drinks:

Κι έχουμε ακόμα 99 λεπτά μέχρι τα μεσάνυχτα!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κι εγώ

 

*εντάξει τώρα αν το λινκ πάει σε τίποτα ασκήσεις υλικών ή μηχανισμούς, μην το παρεξηγήσετε... διαβάστε αυτά να μου τα εξηγήσετε κι εμένα μετά :p *

 

 

Αφίσα δεν έχω και δεν υπάρχει χρόνος για να ψάξω και να βρω. Μπαρντόν.

Link to comment
Share on other sites

Κατέφτασα, μάλλον πολύ βιαστική όμως.

 

 

Ανσάμπα

 

Βρε παιδιά, κλειδώσατε το τόπικ μου, τουλάχιστον κάντε ένα έντιτ να φύγουν τα >br< και τα τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..