Jump to content

30ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Συμφωνία/Υπόσχεση


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Εγώ σήμερα θα βάλω τα δυνατά μου να τελειώσω, δεν ξέρω, πρέπει να έχω ακόμα επτά διηγήματα; Δεν είμαι σίγουρη. Επειδή τις προηγούμενες εβδομάδες χάζευα (δεν έχει ξανασυμβεί :lol:), το άφησα για τελευταία στιγμή! Αν δεν προλάβω, συγχωρήστε με. Πάντως, προλάβω - δεν προλάβω την διορία ψηφοφορίας, θα σας διαβάσω - σχολιάσω όλους και όλες.

 

Και... Πάμε!

edit: έξι είναι, νομίζω βγαίνουν μέχρι το βράδυ.

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 300
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • aScannerDarkly

    18

  • Tiessa

    38

  • wordsmith

    25

  • Eugenia Rose

    19

Και το σκορ είναι: Συγγραφείς / Αναγνώστες: 15 /3

 

Περιμένουμε ακόμα τις 3 υποχρεωτικές ψήφους: subdee, aScannerDarkly και Eugenia Rose και φυσικά όσους από τους αναγνώστες προλάβουν να ψηφίσουν μέχρι τα μεσάνυχτα.

 

Εντάξει ακόμα σκεφτόμαστε κάποιες θέσεις, δεν είναι ανάγκη να μας διαπομπέυσετε κιόλας! :p

 

Υ.Γ. Πάω να ψηφίσω. :medieval:

 

Μπα, δεν είχα τη διαπόμπευση στο μυαλό μου, αλλά το :whip:.

Είδες, έπιασε όμως... :bleh:

Link to comment
Share on other sites

 

Και... Πάμε!

edit: έξι είναι, νομίζω βγαίνουν μέχρι το βράδυ.

 

That's the spirit! :good:

Link to comment
Share on other sites

Διάλειμμα για μαγέιρεμα - φαγητό, και έπεται συνέχεια με Scanner και Mindtwisted. :8):

Link to comment
Share on other sites

Έχω τελείωσει την ανάγνωση, στέλνω τώρα ψήφο. Τα σχόλια... όσα έκανα έκανα, ίσως και σε 2-3 ιστορίες ακόμα να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θέλω να ζητήσω συγνώμη για κάποια σχόλιά μου που δεν ήταν παρά μόνο δυο γραμμές. Αλλά από το να γράψω ένα κατεβατό που στην πραγματικότητα δεν θα έλεγε τίποτα (γιατί δεν είχα κάτι άλλο να πω γι' αυτά τα διηγήματα), το προτίμησα.

 

Ψήφισα στην ώρα μου (δηλαδή, λίγες ώρες πριν την τελευταία στιγμή :lol: ) και τώρα απολαμβάνω από την πλατεία (του θεάτρου, όχι μια πλατεία με τραπεζάκια :tease:).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διάβασα 9/17 οπότε δεν θα την προλάβω τη λήξη..... εκτός χρόνου οι υπόλοιπες αναγνώσεις και σχόλια!!.

Άντε καλά αποτελέσματα στους συμμετέχοντες!! Ζήτω και μπράβο που γράψατεεε!! friends.gif

Link to comment
Share on other sites

Πριν πέσει η αυλαία, και με λίγες ίσως ψήφους καθ’ οδόν ακόμα, ξεκινάω ν’ ανεβάζω κι εγώ τα σχόλιά μου.

 

Μια που για μένα, η ομπρέλα της φάντασυ είναι πολύ μεγάλη, θεώρησα όλες τις ιστορίες εντός είδους.

 

 

Επειδή τα περισσότερα έχουν πια ειπωθεί, και δεν αξίζει να σας κουράσω, επικεντρώνομαι κυρίως στο πώς είδα τη σχέση της ιστορίας με το θέμα και παραθέτω ένα-δυο βασικά θετικά και αρνητικά στοιχεία για να είμαι σύντομη.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λίγα λεπτά πριν από τη λήξη, διοργανώτρια και συγκαταμετρητής φαίνεται να βρίσκονται σε συμφωνία ως προς τα αποτελέσματα:

 

post-1534-0-19682700-1339880058_thumb.jpg

 

Και για να μη γίνει κανένα λάθος, μια που βρισκόμαστε σε διαγωνισμό φάντασυ, ας κάνουμε και ένα close up...

 

post-1534-0-16856200-1339880128_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο, να ξεκινάμε σιγά-σιγά. Μας έχει φάει η αγωνία... είναι και περασμένες 12 πια! :p

Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωση αποτελεσμάτων σε ελάχιστα λεπτά!

 

Μπράβο σε όλους όσους συμμετείχαν γράφοντας ή/και διαβάζοντας.

Εγώ με τέτοια διοργανώτρια το μόνο που έκανα ήταν :book: , :beer:και :eat:.

Link to comment
Share on other sites

Και μια που φτάνουμε στο τέλος του διαγωνισμού, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω,γιατί ναι μεν έβαλα το θέμα, αλλά τον διαγωνισμό τον κάνατε όλοι εσείς που συμμετείχατε με κάθε τρόπο και γι αυτό ευχαριστώ:

 

  • Όλους όσους έστυψαν το μυαλό τους κι αφού κατέβασαν τόσο καλές ιδέες έκαναν τον κόπο να τις γράψουν και να τις αναρτήσουν, μερικοί μάλιστα κάτω από αντικειμενικά δύσκολες συνθήκες.
  • Όλους όσους διάβασαν και σχολίασαν (έστω και αν δεν πρόλαβαν/δεν θέλησαν να ψηφίσουν).
  • Όλους όσους διάβασαν και ψήφισαν (έστω και αν δεν πρόλαβαν/δεν θέλησαν να σχολιάσουν ή αν έδωσαν και καμιά ψήφο που φάνηκε να μας δουλεύει λιγάκι...)
  • Για άλλη μια φορά, τον Φύλακα Άγγελο-Mesmer (και όποιους άλλους moderators βοήθησαν) για το κλείδωμα, το ξεκλείδωμα και τα αναγκαία edits όπου και όποτε χρειάστηκε.
  • Τον συγκαταμετρητή μου mman για τη βοήθεια στη διοργάνωση και στα μετρήματα ώστε να βρίσκονται πάντα τα excel μας σε συμφωνία. :drinks:

 

Και τώρα τα αποτελέσματα, ε;

 

 

 

 

Coming soon…

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο οποίος συγκαταμετρητής και δημοσίως δηλωμένος χαραμοφάης την είχε κοπανήσει τις τελευταίες μέρες και δεν έμπαινε καθόλου στο φόρουμ και οι ψήφοι που του στέλναμε πήγαιναν περίπατο(τον θυμάμαι να λέει ότι τον έπεισε ο DinMacXanthi να γίνει συγκαταμετρητής, λέγοντας "δε θα κάνεις τίποτα και θα τα κάνει όλα η Βάσω"):devil2:

 

Ανακοίνωση αποτελεσμάτων σε ελάχιστα λεπτά!

 

Μπράβο σε όλους όσους συμμετείχαν γράφοντας ή/και διαβάζοντας.

Εγώ με τέτοια διοργανώτρια το μόνο που έκανα ήταν :book: , :beer:και :eat:.

 

My point exactly :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Αποτελέσματα:

 

Στη 18η θέση καταλήγει μετά από μια συμφωνία με τον λάθος άνθρωπο ο subdee στον αγώνα του για το Gem of Groginey που του δίνει 76 βαθμούς.

 

Στη 17η θέση φτάνει μετά από μια τρελή διαστημική πορεία ο abuno με την Ιστορία του Τρέιζορ Φολς και με τον ήρωά του να συγκεντρώνει 112 βαθμούς.

 

Στη 16η θέση οδηγεί τον John82 Το Άλικο Συμβόλαιο, το οποίο ζητάει αίμα για να ξεπληρώσει όσα είχαν αθετήσει οι προηγούμενοι με 141 βαθμούς.

 

Στη 15η θέση είναι το τέλος του ταξιδιού για τον RedAlf για να αναλάβει το Το Νέο Καθήκον στον κόσμο του με 145 βαθμούς.

 

Στη 14η θέση μας εξηγεί η laas7 πώς μπορεί κανείς με τις καλύτερες των προθέσεων να αθετήσει μια Υπόσχεση και να φτάσει στους 173 βαθμούς.

 

Στη 13η θέση φέρνει τον Esteldor το Memento Mori, με τη σκοτεινή εναλλαγή της πραγματικότητας για μια υπόσχεση που του προσφέρει 180 βαθμούς.

 

Πες μου ότι σκέφτηκες εσύ τα teaser, να πέσω ανάσκελα!:dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Να 'ναι καλά αυτός που αποφάσισε να κάνει μετακόμιση στις 4 το πρωί και θα παρακολουθήσω λάιβ τ' αποτελέσματα biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Στην 11η θέση προσγειώνεται ο DinoHajiyorgi καβάλα στον Μαλλιαρό του Δράκο που διασχίζει τους κόσμους, συγκεντρώνοντας 239 βαθμούς.

 

 

Ωχ! Θα τον κοψομεσιάσει τον Μαλλιαρό Δράκο!:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στη νικήτρια (good.gif), στον Scanner, που η ιστορία του ήταν μια από τις προσωπικές μου αγαπημένες (good.gif), στους διοργανωτές (άξιος ο μισθός σας drinks.gif) και σε όλους τους συμμετέχοντες (συγγραφείς και αναγνώστες). Πάντα τέτοια!

chinese.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγχατηρήρια Νιενορ για την πρώτη θέση :drinks:, Scanner για το βάθρο και στην Ayu που μπήκε στην τριάδα με μόλις την 2η προσπάθεια!! :lol:

 

Μπράβο σε όλα τα παιδιά που πήραν μέρος στον διαγωνισμό και στους διοργανωτές Tiesa και mman :book:

 

Χάρηκα που επιτέλους την έγραψα αυτή την ιστορία και τώρα μπορώ να την μεγαλώσω γιατί την είχα καιρό στο μυαλό μου. Και υπήρχαν πολλές καλές ιστορίες για να διαβάσω. :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΖΗΤΩΩΩΩΩ! Πολλά μπράβο στην Κιάρα! Μόλις είδα κάποια άλλα φαβορί να μένουν πίσω, ήμουν σίγουρη για την κορυφή!:yahoo:

Μπράβο στη Βάσω για τη διοργάνωση και για τα teaser(τα οποία σίγουρα τα σκέφτηκε μόνη της)!:friends:

Μπράβο στον Scanner που έφτασε για άλλη μια φορά, μια ανάσα από τη νίκη! (άμα μάθεις να βάζεις και πιο κατανοητή υπόθεση, ίσως...:devil2:;-))

 

Μπράβο στην Αyu, που αποδεικνύεται σταθερή στις καλές πένες του φόρουμ(και την ψήφισα κιόλας...)!

 

Και ευχαριστώ εκ μέρους του Ελαντίν, του πατέρα του διαδόχου, για την 5η-6η θέση. Θα δεχόμουν να με περάσουν και μερικοί ακόμα, οπότε μάλλον αυτό σημαίνει πως πήγα καλύτερα από ό,τι περίμενα...:whistling:^_^

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..