Jump to content

30ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Συμφωνία/Υπόσχεση


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Δεν έχω τελειώσει ακόμα με την ανάγνωση όλων των διηγημάτων (και προφανώς ούτε κι έχω ψηφίσει) οπότε δεν έχω να αναφέρω κάτι εντυπωσιακό. Ήθελα απλά να πω πως μετά από τόσα χρόνια, μετά κι από 30 και πολύ παραπάνω διαγωνισμούς (τέτοιους και άλλους) ακόμα ενθουσιάζομαι τρελά με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα και περνάω πανέμορφα όσο ασχολούμαι μαζί τους. Είναι πάρα πολύ όμορφο να είσαι ανάμεσα σε δημιουργικούς ανθρώπους :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 300
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • aScannerDarkly

    18

  • Tiessa

    38

  • wordsmith

    25

  • Eugenia Rose

    19

Αγαπητοί τηλεθεατές, ο διαγωνισμός είναι ήδη στην 11η σελίδα του, οι σχολιασμοί παίρνουν και δίνουν, οι διαγωνιζόμενοι κοπανιούνται ευγενικά στα κεφάλια με τα πληκτρολόγια, κάποιοι δεν έχουν σχολιάσει ακόμα, κάποιοι έχουν ήδη ψηφίσει χωρίς να σχολιάσουν, κάποιοι σχολιαστές παρουσιάζουν συμπτώματα τρελού επιστήμονα(ακούς εκεί δε μπορείς να φανταστείς πώς είναι ένα πλουμιστό κλειδί!), παρατηρώ μια ποιοτική άνοδο στα διηγήματα("άφεριμ και μασαλάχ, αδέρφια", που λέει και η εξ Ινδονησίας συμμετέχουσα;-)) και επίσης διακρίνονται, πολύ θολά είναι η αλήθεια, κάποια σχολιαστικά μοτίβα, πχ:

 

Ayu: Τα θετικά:

 

μπλα μπλα μπλα

 

τα αρνητικά:

 

γρου γρου γρου

 

aScannerDarkly: Αυτά δεν είναι τα αναλυτικά σχόλια, όποιος θέλει αναλυτικά, να μου στείλει πμ.

Μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα

μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα

μπλα-μπλαΜπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα

μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα

μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα

μπλα-μπλα-Μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα-μπλα

μπλα-μπλα

(πάντως εγώ θέλω ΚΑΙ τα αναλυτικά:lol:)

 

Χατζηγιώργης: Δεν το κατάλαβα. Μα τι σας έπιασε όλους γρου γρου με τα χρονικά ανακατέματα γρου γρου όταν γράφουμε φάντασυ γρου γρου λες και μελετάμε και σπουδάζουμε γρου γρου πάω να ταΐσω τις γάτες γρου γρου

Nienor: Μου άρεσε (Κιάρα μου γλυκιά! :flowers:)

 

wordsmith: Καλό/οκ, αλλά θα ήθελα/θα προτιμούσα/θα έπρεπε[...]. Δεν κατάλαβα[...]

 

Mesmer: Μια πολύ [πλήρες λεξικό επιθέτων με θετική σημασία - διαλέγετε και παίρνετε] ιστορία.

 

mman: [...](=εντροπικός θάνατος):atongue2:

 

Η μάχη για τις πρώτες θέσεις αναμένεται σκληρή! Διαβάστε-σχολιάστε-ψηφίστε-ξεμαλλιασταφομοιώστε δημιουργικά τις κριτικές που σας γίνονται(ακούς εκεί, ο Ελαντίν κομπάρσος!:atongue:) και κυρίως μη χάνετε το χιούμορ σας! Διότι διαγωνισμοί χωρίς διηγήματα γίνονται(έχει γίνει και με 3 συμμετοχές), χωρίς χιούμορ, όμως, ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

rofl.gif Με πέθανες πρωί πρωί, Κέλλυ. Αχαχαχαχαχα.

 

Λοιπόν, τέκνα, εγώ τελείωσα με τους σχολιασμούς. (Αν έχω ξεχάσει κανέναν να σηκώσει το χέρι!)

Στην κατάταξη δυσκολεύομαι (γκουχ γκουχ, αν θέλει κάποιος να με διευκολύνει εδώ ειμαστε devil2.gif). Για τις δύο πρώτες ιστορίες είμαι (σχεδόν) σίγουρη αλλά μετά... το χάος. hmm.gif

Edited by Ayu
Link to comment
Share on other sites

Ayu για την διευκόλυνση που ανέφερες 100 είναι καλά; Το ΦΠΑ δικό μου φυσικά...dirol.gif

Link to comment
Share on other sites

Ayu για την διευκόλυνση που ανέφερες 100 είναι καλά; Το ΦΠΑ δικό μου φυσικά...dirol.gif

 

100 τι; Αν και το σημαντικό είναι η συμφωνία. Δεν θα τα χαλάσουμε στις λεπτομέρειες...... :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Διότι διαγωνισμοί χωρίς διηγήματα γίνονται(έχει γίνει και με 3 συμμετοχές), χωρίς χιούμορ, όμως, ποτέ!

 

Έτσι σε θέλω, Κέλλυ! :drinks:

 

Τα δικά μου σχόλια θα ανέβουν όλα την τελευταία μέρα λίγο πριν τα αποτελέσματα.

 

Πάντως μέχρι στιγμής έχουμε 4 ψήφους (2 συγγραφείς και τους καταμετρητές, που γκάζωσαν του σκοτωμού στο διάβασμα:book:)

Άρα η καλή σφαγή αναμένεται στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Κέλλυ, πολύ μου άρεσε το χιουμοριστικό ποστ σου :tease:

Link to comment
Share on other sites

ok.gifDeal.

Αντε και οι μπύρες δικές μου rofl.gif

 

Διότι διαγωνισμοί χωρίς διηγήματα γίνονται(έχει γίνει και με 3 συμμετοχές), χωρίς χιούμορ, όμως, ποτέ!

 

Έτσι σε θέλω, Κέλλυ! :drinks:

 

Τα δικά μου σχόλια θα ανέβουν όλα την τελευταία μέρα λίγο πριν τα αποτελέσματα.

 

Πάντως μέχρι στιγμής έχουμε 4 ψήφους (2 συγγραφείς και τους καταμετρητές, που γκάζωσαν του σκοτωμού στο διάβασμα:book:)

Άρα η καλή σφαγή αναμένεται στο τέλος.

 

Ξέρεις, προσωπικά αν δεν ψήφιζα άμεσα, κάθε μέρα θα άλλαζα την ψήφο μου. ήταν πολλές οι ιστορίες που μου άφησαν πάρα πολύ καλή εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις, προσωπικά αν δεν ψήφιζα άμεσα, κάθε μέρα θα άλλαζα την ψήφο μου. ήταν πολλές οι ιστορίες που μου άφησαν πάρα πολύ καλή εντύπωση.

 

 

Α εγώ έχω τελειώσει την ανάγνωση εδώ και μέρες. άφησα όμως τα διηγήματα ναωριμάσουν μέσα μου. Αυτά που θυμάμαι και μουέχουν κάνει περισσότερη εντύπωση τότε θα πάρουν και πιο καλή θέση. Το απογοητευτικό είναι ότι τελικά μετά από 1 εβδομάδαμερικά διηγήματα δεν τα θυμάμαι καν :( . άρα αναγκαστικά θα πάρουνε χαμηλήβαθμολογία. Έχω κάνει μια πρόχειρη λίστααλλά θέλω να ξαναδιαβάσω μερικά διηγήματα για να είμαι σίγουρη πως δεν έχωαδικήσει κάποιο διήγημα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρήστε με βρε μάγκες για την τεμπελιά μου, αλλά επειδή θέλω να προγραμματίσω την ανάγνωση των διηγημάτων προκειμένου να ψηφίσω, μέχρι πότε ΜΠΟΡΟΥΜΕ να ψηφίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα διαβαζω... ενα την φορα αργα οσο πιο προσεκτικα μπορω...παπαπα πολλη δουλεια αυτος ο διαγωνισμος ρε παιδια...18 διηγηματα! Οχι οτι γκρινιαζω μου αρεσει που ειμαστε πολλοι παρεα αλλα προβλεπω μεχρι την τελευταια μερα να διαβαζω και να προσπαθω να σκεφτω τι να ψηφισω...(μονο την δικη μου θεση εχω σιγουρη!) παντως θελω να πω πως η αποδωση του θεματος εγινε με ποικιλους τροπους... εξυπνους, ευαισθητους, τραγικους, πρωτοτυπους .... μα τι ειμαστε εμεις πια... φτου να μην μας ματιασω! :bleh: Μπραβο μας γιατι ξερουμε να περναμε καλα! :)

Και καλη επιτυχια σε ολους μας που ξεχασα να γραψω στους σχολιασμους μου!

Link to comment
Share on other sites

Τώωρα... τώρα είναι αργά για "καλή επιτυχία" βρε Μαριάντζελλα, τώρα τα γράψατε και τα ανεβάσατε τα διηγήματα. :p

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, μόνο μία βδομάδα έμεινε και έχουν ψηφίσει μόλις τρεις συγγραφείς. Για να επισπεύδουμε λίγο, παρακαλώ!:whip:

 

Κι επειδή έχουμε μόνο πέντε ψήφους μέχρι τώρα, θα σας δώσω τις βαθμολογίες των πρώτων διηγημάτων:

 

1 - 73

2 - 72

3 - 71

4 - 68

5 - 66

6 - 64

7 - 62

 

Όπως καταλαβαίνετε, η Βάσω κι εγώ έχουμε αρχίσει να διασκεδάζουμε πολύ. Μη μας κόβετε τον ρυθμό!:D

Link to comment
Share on other sites

Μα τι σατράπης!

Μόλις ψήφισα. Δεν άντεξα την ψυχολογική πίεση. tease.gif

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ώριμη σκέψη και excelάκι για να δω ποια από τις ιστορίες κερδίζει στους πόντους, κατάφερα να ψηφίσω.

 

Η κατάταξή μου:

 

 

Ναι, θα θέλατε laugh.gif

http://www.youtube.com/watch?v=oHg5SJYRHA0

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασον:book:, σχολίασον :mf_sherlock: και ψήφισον:dazzled:

 

Πάω να πιω μπύρες τώρα:drinks:...

Link to comment
Share on other sites

Κυρίες και κύριοι κάνατε ότι μπορούσατε για να μας δυσκολέψετε να ψηφίσουμε! Τι να πω πια! Τόσο καλά διηγήματα; Αμάν πια... Δημοσιέψτε και τίποτα! :chinese:

 

Πέρα από τη πλάκα τα κείμενα του διαγωνισμού ήταν ένα και ένα... Μπράβο και καλή επιτυχία σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που οι συγγραφείς απαγορεύεται να εμπλέκονται στα σχόλια των αναγνωστών, για βοηθήστε λίγο... :p

 

Σχετικά με το "Ο Πατέρας του Διαδόχου" της wordsmith: σοβαρά χάψατε την απρεπή παρέμβαση της συγγραφέως ότι ο χαρακτήρας "Ελαντίν" είναι εμπνευσμένος από τον Αλαντίν; Όταν είναι Φροϊδικά ολοφάνερο τι σημαίνει το Έλα-Ντιν; Έχω δίκιο ή έχω δίκιο;

 

:dancing4dh:

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που οι συγγραφείς απαγορεύεται να εμπλέκονται στα σχόλια των αναγνωστών, για βοηθήστε λίγο... :p

 

Σχετικά με το "Ο Πατέρας του Διαδόχου" της wordsmith: σοβαρά χάψατε την απρεπή παρέμβαση της συγγραφέως ότι ο χαρακτήρας "Ελαντίν" είναι εμπνευσμένος από τον Αλαντίν; Όταν είναι Φροϊδικά ολοφάνερο τι σημαίνει το Έλα-Ντιν; Έχω δίκιο ή έχω δίκιο;

 

:dancing4dh:

 

Μπα. Δίκιο έχεις. Όλοι το πιάσαμε το υπονοούμενοlaugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει και σχολιάσει πέντε ιστορίες και μου μένουν δεκατρείς. :heat: Πολλοί είστε βρε παιδιά.

 

Όσο για το "Ελαντίν" : :roflmao:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που οι συγγραφείς απαγορεύεται να εμπλέκονται στα σχόλια των αναγνωστών, για βοηθήστε λίγο... :p

 

Σχετικά με το "Ο Πατέρας του Διαδόχου" της wordsmith: σοβαρά χάψατε την απρεπή παρέμβαση της συγγραφέως ότι ο χαρακτήρας "Ελαντίν" είναι εμπνευσμένος από τον Αλαντίν; Όταν είναι Φροϊδικά ολοφάνερο τι σημαίνει το Έλα-Ντιν; Έχω δίκιο ή έχω δίκιο;

 

:dancing4dh:

 

 

xaAXxaXAXaXAXaxAxaXAxaAaAAAAa!!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που οι συγγραφείς απαγορεύεται να εμπλέκονται στα σχόλια των αναγνωστών, για βοηθήστε λίγο... :p

 

Σχετικά με το "Ο Πατέρας του Διαδόχου" της wordsmith: σοβαρά χάψατε την απρεπή παρέμβαση της συγγραφέως ότι ο χαρακτήρας "Ελαντίν" είναι εμπνευσμένος από τον Αλαντίν; Όταν είναι Φροϊδικά ολοφάνερο τι σημαίνει το Έλα-Ντιν; Έχω δίκιο ή έχω δίκιο;

 

:dancing4dh:

 

Ε, τώρα φταίω εγώ να εκπέμψω την προσκοπική κραυγή;

 

ΧΑ-ΤΖΗ-ΓΙΩΡΓΗΗΗΗΗΣ!:rofl:

 

Γιατί, παρακαλώ, απρεπής η παρέμβαση; Εξηγεί το διήγημα; Το αλλάζει ή το διορθώνει γι' αυτούς που δεν το κατάλαβαν ή κάτι τέτοιο; Αλλάζει τη γνώμη των αναγνωστών, θέλω να πω, για το διήγημα;

 

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, κάποια στιγμή, αφού είχα γράψει το μισό κείμενο, μου πέρασε από το μυαλό ότι κάποιοι ίσως να βρουν συσχετισμούς στο όνομα. Αλλά είπα "δε βαριέσαι" και το άφησα έτσι.:lol: Αν με το "Φροϊδικά ολοφάνερο" εννοείς ότι ο συσχετισμός έγινε στο υποσυνείδητό μου, έχω να πω ότι για το υποσυνείδητό μου δε φέρω ευθύνη - γι' αυτό λέγεται και υποσυνείδητο.:tease:Και μην ξεχνάς ότι ο Ελαντίν

δολοφονείται στο τέλοςdevil2.gif.

 

 

Τον επόμενο θα τον ονομάσω "Φυγεντίν"...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..