Jump to content

30ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Συμφωνία/Υπόσχεση


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Τώρα που οι συγγραφείς απαγορεύεται να εμπλέκονται στα σχόλια των αναγνωστών, για βοηθήστε λίγο... :p

 

Σχετικά με το "Ο Πατέρας του Διαδόχου" της wordsmith: σοβαρά χάψατε την απρεπή παρέμβαση της συγγραφέως ότι ο χαρακτήρας "Ελαντίν" είναι εμπνευσμένος από τον Αλαντίν; Όταν είναι Φροϊδικά ολοφάνερο τι σημαίνει το Έλα-Ντιν; Έχω δίκιο ή έχω δίκιο;

 

:dancing4dh:

 

Ε, τώρα φταίω εγώ να εκπέμψω την προσκοπική κραυγή;

 

ΧΑ-ΤΖΗ-ΓΙΩΡΓΗΗΗΗΗΣ!:rofl:

 

Γιατί, παρακαλώ, απρεπής η παρέμβαση; Εξηγεί το διήγημα; Το αλλάζει ή το διορθώνει γι' αυτούς που δεν το κατάλαβαν ή κάτι τέτοιο; Αλλάζει τη γνώμη των αναγνωστών, θέλω να πω, για το διήγημα;

 

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, κάποια στιγμή, αφού είχα γράψει το μισό κείμενο, μου πέρασε από το μυαλό ότι κάποιοι ίσως να βρουν συσχετισμούς στο όνομα. Αλλά είπα "δε βαριέσαι" και το άφησα έτσι.:lol: Αν με το "Φροϊδικά ολοφάνερο" εννοείς ότι ο συσχετισμός έγινε στο υποσυνείδητό μου, έχω να πω ότι για το υποσυνείδητό μου δε φέρω ευθύνη - γι' αυτό λέγεται και υποσυνείδητο.:tease:Και μην ξεχνάς ότι ο Ελαντίν

δολοφονείται στο τέλοςdevil2.gif.

 

 

Τον επόμενο θα τον ονομάσω "Φυγεντίν"...

 

Να προτεινω το..... "Ξουντιν;" :rofl:

Μουντιν; (δηλ το δικο μου ντιν) Κιουτντιν; (συμπαθητικος ντιν) κτλ κτλ

 

Μην σας πω πως μας δουλευετε ολους ψιλογαζι το εχετε προσχεδιασει για να ειστε το επικεντρο!

Edited by laas7
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 300
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • aScannerDarkly

    18

  • Tiessa

    38

  • wordsmith

    25

  • Eugenia Rose

    19

Τώρα που οι συγγραφείς απαγορεύεται να εμπλέκονται στα σχόλια των αναγνωστών, για βοηθήστε λίγο... :p

 

Σχετικά με το "Ο Πατέρας του Διαδόχου" της wordsmith: σοβαρά χάψατε την απρεπή παρέμβαση της συγγραφέως ότι ο χαρακτήρας "Ελαντίν" είναι εμπνευσμένος από τον Αλαντίν; Όταν είναι Φροϊδικά ολοφάνερο τι σημαίνει το Έλα-Ντιν; Έχω δίκιο ή έχω δίκιο;

 

:dancing4dh:

 

Ε, τώρα φταίω εγώ να εκπέμψω την προσκοπική κραυγή;

 

ΧΑ-ΤΖΗ-ΓΙΩΡΓΗΗΗΗΗΣ!:rofl:

 

Γιατί, παρακαλώ, απρεπής η παρέμβαση; Εξηγεί το διήγημα; Το αλλάζει ή το διορθώνει γι' αυτούς που δεν το κατάλαβαν ή κάτι τέτοιο; Αλλάζει τη γνώμη των αναγνωστών, θέλω να πω, για το διήγημα;

 

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, κάποια στιγμή, αφού είχα γράψει το μισό κείμενο, μου πέρασε από το μυαλό ότι κάποιοι ίσως να βρουν συσχετισμούς στο όνομα. Αλλά είπα "δε βαριέσαι" και το άφησα έτσι.:lol: Αν με το "Φροϊδικά ολοφάνερο" εννοείς ότι ο συσχετισμός έγινε στο υποσυνείδητό μου, έχω να πω ότι για το υποσυνείδητό μου δε φέρω ευθύνη - γι' αυτό λέγεται και υποσυνείδητο.:tease:Και μην ξεχνάς ότι ο Ελαντίν

δολοφονείται στο τέλοςdevil2.gif.

 

 

Τον επόμενο θα τον ονομάσω "Φυγεντίν"...

 

Να προτεινω το..... "Ξουντιν;" :rofl:

 

:rofl: Ναι, ναι, αυτό είναι καλύτερο!

Ηθικόν δίδαγμα: άμα βάλω όνομα με τη συλλαβή "ντιν" μέσα, δεν τη γλιτώνω από τον κο Τουίτι μας.

Link to comment
Share on other sites

Α εδω πρεπει να υπερασπιστω τον Ντιν... το υποσυνειδητο σου τα κανει ολα... η ετσι λες...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Άντε κι ένα teaserάκι, για να μην τα λέμε μόνο μεταξύ μας:

 

Με έντεκα ψήφους, 9 των συγγραφέων και 2 των καταμετρητών (άντε, αναγνώστες, για ψηφίζετε να γεμίσουν τα excelάκια μας!), μέχρι στιγμής:

 

Μια ιστορία έχει ξεχωρίσει λίγο στην κορυφή και προηγείται με τις τελευταίες ψήφους.

 

Στις θέσεις από 2 μέχρι 8 :chair: :camper: :death: :mace:

 

 

 

ναι, καλά καταλάβατε, κοπελούδες και παλικάρια σφάζονται για μια υπόσχεση και σκοτώνονται για μια συμφωνία.

Και επειδή όλες οι ιστορίες βρίσκονται πάρα πολύ κοντά (μόνο 17 μονάδες διαφορά η 2η από την 8η) κάθε ψήφος ανατρέπει τα δεδομένα.

 

 

 

Υπενθυμίζουμε ότι ψηφίζετε μέχρι τα μεσάνυχτα του Σαββάτου 16 Ιουνίου.

Link to comment
Share on other sites

Έριξα κι εγώ την ψήφο μου.

 

Πολύ καλές όλες οι συμμετοχές. Πολύ δύσκολη η επιλογή. Συγχαρητήρια σε όλους και καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που οι συγγραφείς απαγορεύεται να εμπλέκονται στα σχόλια των αναγνωστών, για βοηθήστε λίγο... :p

 

Σχετικά με το "Ο Πατέρας του Διαδόχου" της wordsmith: σοβαρά χάψατε την απρεπή παρέμβαση της συγγραφέως ότι ο χαρακτήρας "Ελαντίν" είναι εμπνευσμένος από τον Αλαντίν; Όταν είναι Φροϊδικά ολοφάνερο τι σημαίνει το Έλα-Ντιν; Έχω δίκιο ή έχω δίκιο;

 

:dancing4dh:

 

Ε, τώρα φταίω εγώ να εκπέμψω την προσκοπική κραυγή;

 

ΧΑ-ΤΖΗ-ΓΙΩΡΓΗΗΗΗΗΣ!:rofl:

 

Γιατί, παρακαλώ, απρεπής η παρέμβαση; Εξηγεί το διήγημα; Το αλλάζει ή το διορθώνει γι' αυτούς που δεν το κατάλαβαν ή κάτι τέτοιο; Αλλάζει τη γνώμη των αναγνωστών, θέλω να πω, για το διήγημα;

 

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, κάποια στιγμή, αφού είχα γράψει το μισό κείμενο, μου πέρασε από το μυαλό ότι κάποιοι ίσως να βρουν συσχετισμούς στο όνομα. Αλλά είπα "δε βαριέσαι" και το άφησα έτσι.:lol: Αν με το "Φροϊδικά ολοφάνερο" εννοείς ότι ο συσχετισμός έγινε στο υποσυνείδητό μου, έχω να πω ότι για το υποσυνείδητό μου δε φέρω ευθύνη - γι' αυτό λέγεται και υποσυνείδητο.:tease:Και μην ξεχνάς ότι ο Ελαντίν

δολοφονείται στο τέλοςdevil2.gif.

 

 

Τον επόμενο θα τον ονομάσω "Φυγεντίν"...

 

Να προτεινω το..... "Ξουντιν;" :rofl:

 

:rofl: Ναι, ναι, αυτό είναι καλύτερο!

Ηθικόν δίδαγμα: άμα βάλω όνομα με τη συλλαβή "ντιν" μέσα, δεν τη γλιτώνω από τον κο Τουίτι μας.

 

Συγνώμη που επεμβαίνω....(είναι που μου λείπουν και κάποια post...) αλλά έχω την εξής απορία.. Η wordsmithγιατί κάνει την δύσκολη???tease.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επεμβαίνω....(είναι που μου λείπουν και κάποια post...) αλλά έχω την εξής απορία.. Η wordsmithγιατί κάνει την δύσκολη???tease.gif

 

Για να μειώσει τα λύτρα την προίκα. :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επεμβαίνω....(είναι που μου λείπουν και κάποια post...) αλλά έχω την εξής απορία.. Η wordsmith γιατί κάνει τη δύσκολη;tease.gif

 

 

Δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα τι δεν κατάλαβες, αλλά να μια δόση από τα ποστ που σου λείπουν, για να πάρεις μια ελάχιστη ιδέα τι εστί Χατζηγιώργης aka μασκότ του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επεμβαίνω....(είναι που μου λείπουν και κάποια post...) αλλά έχω την εξής απορία.. Η wordsmith γιατί κάνει τη δύσκολη;tease.gif

 

 

Δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα τι δεν κατάλαβες, αλλά να μια δόση από τα ποστ που σου λείπουν, για να πάρεις μια ελάχιστη ιδέα τι εστί Χατζηγιώργης aka μασκότ του φόρουμ.

 

Ένα ειλικρινές και τραγικό τόπικ. Ποια με βάφτισε "μασκότ" και "Τουίτι"; Ποια αλαλάζει "Χατζηγιώργης-Χατζηγιώργης" σε κάθε ποστ, τόπικ ή άσχετο θέμα; Ποια τρέχει σαν την ουρά μου να σχολιάζει από πίσω κάθε σχόλιο μου; Πόσοι πριν από μένα και από σένα (ναι, καλά) εντόπισαν την εμμονή σου με την κάθε μου κίνηση, πράξη ή δήλωση; Δεν λέω τίποτα για τα δωράκια "γκουχ"... Καπάκι και ο "Ελαντίν"... Και νομίζεις ακόμα ότι θα βγεις λευκά περιστερά απ'αυτό; Γκουντ λακ! :tease:

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω στο μόνο που είναι on topic απ' όλα αυτά: τον Ελαντίν άσ' τον ήσυχο, ήταν σύμπτωση, δε μου είναι εύκολο να βρίσκω ονόματα, ξεκόλλα επιτέλους, δεν είσαι εσύ ο Ελαντίν στην ιστορία αυτή, είναι ένας "ουτοπικός", όπως είπες κι εσύ, χαρακτήρας, δεν υπάρχει στην πραγματικότητα, θα σου φέρω γατοτροφές να σε μπουκώσω για να μη γκρινιάζεις:atongue:.

 

Τώρα μπορείς να επιστρέψεις στα κρύα ντους:p.

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπορείς να επιστρέψεις στα κρύα ντους:p.

Το βλέπετε; Όχι το βλέπετε; (χρειάζεται μεγενθυτικός φακός αλλά ο κυνισμός της τα σπάει)

 

 

Edit: Αγαπητή μου Βάσω, όντως μας πιάσανε οι ζέστες και μακρύς ο @#$%&$#@ δρόμος για το φινάλε του διαγωνισμού. :huh:

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπορείς να επιστρέψεις στα κρύα ντους:p.

Το βλέπετε; Όχι το βλέπετε; (χρειάζεται μεγενθυτικός φακός αλλά ο κυνισμός της τα σπάει)

 

 

Αφού εσύ τα ανέφερες πρώτος τα κρύα ντους... εγώ απλώς δεν άντεξα να μην κάνω πλάκα:chinese:.

Link to comment
Share on other sites

Αμάν πια αυτός ο έρωτας! Έχετε κατακλύσει όλο το φόρουμ με την αγάπη και τα λελούδια σας! Χιλιάδες τόπικ άνοιξαν για να υμνήσουν αυτή την αγάπη (και όσα άνοιξαν για άλλο λόγο άλλαξαν γνώμη στην πορεία). Τροβαδούροι σφάζονται ποιος θα πρωτογράψει το

που να περιγράφει καλύτερα αυτή την λεπτή μελωδία που σιγοτραγουδάει στις ψυχές σας...

:trumpet::rose::angel:

 

Link to comment
Share on other sites

Έρως ανίκατε μάχαν, Έρως, ός εν κτήμασι πίπτεις, ός εν μαλακαίς παρειαίς νέάνιδος εννυχεύεις, φοιτάς δ’ υπερπόντιος εν τ’αγρονόμοις αυλαίς, καί σ’ούτ’ αθανάτων φύξιμος ουδείς ούθ’αμερίων σέ γ’ανθρώπων. Ο δ’έχω μέμηνεν....

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπορείς να επιστρέψεις στα κρύα ντους:p.

Το βλέπετε; Όχι το βλέπετε; (χρειάζεται μεγενθυτικός φακός αλλά ο κυνισμός της τα σπάει)

 

 

Αφού εσύ τα ανέφερες πρώτος τα κρύα ντους... εγώ απλώς δεν άντεξα να μην κάνω πλάκα:chinese:.

 

Αφού τελειώσα και με τις ιστορίες...τελικά κατέληξα να διαβάζω την εξέλιξη ενός έρωτα....:) :) book.gif

 

50 post !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! clap.gifΠάω να στείλω και την ψηφοφορία μου!! Καλή επιτυχία στους άξιους!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και εγω τα καταφερα... να διαβασω, σχολιασω, σκεφτω και τελικα να ψηφισω και οχι εντελως τελευταια στιγμη!

Ηταν ενας ωραιος διαγωνισμος με πολλες καλες ιδεες!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, ψήφισα, σχολίασα. Δεν το περίμενα, αλλά ήταν μάλλον κουραστικό. Και δυστυχώς όχι με την καλή έννοια. Δεν είχε να κάνει με την ποιότητα των κειμένων, όσο με την ίδια τη διαδικασία. Δεν ξέρω τι θα μπορούσε να γίνει για να μη μου συμβαίνει αυτό, αλλά συμβαίνει.

 

 

 

Γενικά σ’ αυτόν το διαγωνισμό ήταν πολύ έντονη η ανάγκη να βαθμολογήσω κείμενα με βάση κατηγορίες ώστε το τελικό νούμερο να μου δώσει και την κατάταξή μου. Τι εννοώ με αυτό. Πολλά κείμενα ήταν πολύ καλά στη γραφή, αλλά με μέτρια ιδέα και εκτέλεση. Άλλα είχαν ωραία ιδέα και εκτέλεση και γραφή, αλλά με άφηναν με χτυπητά αναπάντητες απορίες. Και στις δύο περιπτώσεις, πώς θα μπορούσα να συγκρίνω μεταξύ τους, τέτοιες διαφορετικές αδυναμίες; Μπερδεύτηκα πολύ και πολλές φορές μέχρι να αποφασίσω.

 

 

 

Κι έρχομαι στο δια ταύτα. Λυπάμαι πολύ που δε μπορώ να πω ότι όλες οι ιστορίες ήταν καταπληκτικές και γι’ αυτό δυσκολεύτηκα να ψηφίσω, να αποφασίσω. Η αλήθεια ήταν αυτή, ότι δυσκολεύτηκα να αποφασίσω γιατί υπήρχαν τόσο πολύ διαφορετικές αδυναμίες στα διηγήματα, που βρέθηκα σε σύγχυση. Φυσικά, δεν τραβάω την ουρά μου απ’ έξω, τόσο η αυτοκριτική μου όσο και τα δικά σας σχόλια δείχνουν πόσο μέρος του προβλήματος είμαι εγώ κι η Ανσάμπα. Αλλά θα ήθελα πάρα πολύ, ίσως όταν τελειώσει ο διαγωνισμός και σε κάποιο άλλο τόπικ και με πολύ καθαρό κεφάλι, να ακούσω και τη δική σας γνώμη επ’ αυτού.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, ψήφισα, σχολίασα. Δεν το περίμενα, αλλά ήταν μάλλον κουραστικό. Και δυστυχώς όχι με την καλή έννοια. Δεν είχε να κάνει με την ποιότητα των κειμένων, όσο με την ίδια τη διαδικασία. Δεν ξέρω τι θα μπορούσε να γίνει για να μη μου συμβαίνει αυτό, αλλά συμβαίνει.

Είμαι στα μισά της ανάγνωσης και δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω...

 

 

 

 

 

Η αλήθεια ήταν αυτή, ότι δυσκολεύτηκα να αποφασίσω γιατί υπήρχαν τόσο πολύ διαφορετικές αδυναμίες στα διηγήματα, που βρέθηκα σε σύγχυση. Φυσικά, δεν τραβάω την ουρά μου απ’ έξω, τόσο η αυτοκριτική μου όσο και τα δικά σας σχόλια δείχνουν πόσο μέρος του προβλήματος είμαι εγώ κι η Ανσάμπα. Αλλά θα ήθελα πάρα πολύ, ίσως όταν τελειώσει ο διαγωνισμός και σε κάποιο άλλο τόπικ και με πολύ καθαρό κεφάλι, να ακούσω και τη δική σας γνώμη επ’ αυτού.

Πολύ καλή ιδέα, πιστεύω αν κάτσουμε και δούμε συνολικά τι κάνουμε λάθος στους διαγωνισμούς θα βγούμε καλύτεροι από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

 

Η αλήθεια ήταν αυτή, ότι δυσκολεύτηκα να αποφασίσω γιατί υπήρχαν τόσο πολύ διαφορετικές αδυναμίες στα διηγήματα, που βρέθηκα σε σύγχυση. Φυσικά, δεν τραβάω την ουρά μου απ’ έξω, τόσο η αυτοκριτική μου όσο και τα δικά σας σχόλια δείχνουν πόσο μέρος του προβλήματος είμαι εγώ κι η Ανσάμπα. Αλλά θα ήθελα πάρα πολύ, ίσως όταν τελειώσει ο διαγωνισμός και σε κάποιο άλλο τόπικ και με πολύ καθαρό κεφάλι, να ακούσω και τη δική σας γνώμη επ’ αυτού.

Πολύ καλή ιδέα, πιστεύω αν κάτσουμε και δούμε συνολικά τι κάνουμε λάθος στους διαγωνισμούς θα βγούμε καλύτεροι από αυτό.

 

Συμφωνώ κι εγώ.

Όταν τελειώσουμε, μια που θα έχουν ολοκληρωθεί 30 διαγωνισμοί, θα είναι ίσως μια κατάλληλη στιγμή να πούμε μερικές ιδέες επί της διαδικασίας.

 

 

Στο μεταξύ, να θυμίσω ότι η ψηφοφορία για τον 30ο Διαγωνισμό λήγει αύριο τα μεσάνυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ.

Χρωστάω βέβαια ακόμη πέντε σχόλια, αλλά θα προσπαθήσω μέχρι αύριο να τα κάνω.

Εμένα πάντως με ικανοποίησε διαγωνισμός. Εντάξει, δεν έχω διαβάσει και πάρα πολλούς διαγωνισμούς(μόλις 4) , αλλά από αυτούς ήταν με διαφορά ο καλύτερος. Είχε αρκετές καλές ιστορίες και με λίγη δουλίτσα μπορούν όλες να γίνουν πολύ καλύτερες…

Μπράβο και πάλι σε όλους τους συγγραφείς για την προσπάθεια τους και χίλλια συγνώμη για τα σχόλια μου, γιατί ξέρω πως δεν ήταν και ιδιαίτερα χρήσιμα.

 

Καλή επιτυχία αύριο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα κι εγώ να ψηφίσω και ολοκλήρωσα και με τα σχόλια. Εγώ δεν κουράστηκα ιδιαίτερα, ίσα ίσα πέρασα πάρα πολύ ωραία διαβάζοντας και πραγματικά την ευχαριστήθηκα τη διαδιακασία, όλη εκτός του να ψηφίσω :p Εκεί, παρόλο που έφτιαχνα κατάταξη διαβάζοντας, με κάθε νέα ιστορία που έμπαινε άλλαζα θέση και τις παλιές :p Ένα κομφούζιο ήτανε γαμώτο. Τελικά τα πέρασα σε ένα excel και έβαλα βαθμούς (τι είπα να μην κάνετε??? :p :p :p) και θα ήθελα να την κάνουμε την κουβέντα για να σας πω κι εγώ τα προβλήματά μου και πως το έφτιαξα γιατί μπορεί και να βοηθάει.

 

Θέλω όμως να πω άλλη μια φορά -απέξω μου τώρα- ένα μεγάλο μεγάλο μπράβο στη Βάσω για το θέμα της. Εγώ πιστεύω πως γέννησε εξαιρετικές ιδέες και ιστορίες. Είμαι ερωτευμένη με κάποιες, πραγματικά ενθουσιασμένη με παραπάνω από τις μισές και σκέφτομαι γλυκά τις υπόλοιπες :)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ψήφησα και εγώ. Αρκετά δύσκολη ψηφοφορία, όσο αφορά τις πρώτες και τις τελευταίες θέσεις. 18 διηγήματα είναι όντως πολλά αλλά ήταν όλα αρκετά ευανάγνωστα. Πάω να φάω παγωτό.

Link to comment
Share on other sites

Και το σκορ είναι: Συγγραφείς / Αναγνώστες: 15 /3

 

Περιμένουμε ακόμα τις 3 υποχρεωτικές ψήφους: subdee, aScannerDarkly και Eugenia Rose και φυσικά όσους από τους αναγνώστες προλάβουν να ψηφίσουν μέχρι τα μεσάνυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Και το σκορ είναι: Συγγραφείς / Αναγνώστες: 15 /3

 

Περιμένουμε ακόμα τις 3 υποχρεωτικές ψήφους: subdee, aScannerDarkly και Eugenia Rose και φυσικά όσους από τους αναγνώστες προλάβουν να ψηφίσουν μέχρι τα μεσάνυχτα.

 

Εντάξει ακόμα σκεφτόμαστε κάποιες θέσεις, δεν είναι ανάγκη να μας διαπομπέυσετε κιόλας! :p

 

Υ.Γ. Πάω να ψηφίσω. :medieval:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..