Jump to content

30ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Συμφωνία/Υπόσχεση


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Λήξη χρόνου για τον 30ο διαγωνισμό και ιστορίες 18! Μπράβο σε όλους. :guitar:

Πολλές ευχαριστίες σε όσους ανέβασαν τις ιστορίες τους. :flowers:

Πολλές ευχαριστίες επίσης και σε όσους προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να τις τελειώσουν. :rose: Τις περιμένουμε όποτε μπορέσουν.

 

Οι ιστορίες έχουν ήδη ξεκλειδωθεί και μπορεί ν' αρχίσει το πανηγύρι.

Όλα τα link βρίσκονται στο πρώτο ποστ -ευχαριστούμε πολύ Άγγελε. :)

 

Πολλές συμφωνίες γράφτηκαν, πολλές υποσχέσεις δόθηκαν, τηρήθηκαν, καταπατήθηκαν... και με ποιους μαγικούς τρόπους, θα το δούμε σύντομα.

 

Οδηγίες για την ψηφοφορία κάποια στιγμή αύριο.

Δεν πιστεύω να νομίζει κανείς ότι προλαβαίνει να ψηφίσει απόψε, ε; :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 300
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • aScannerDarkly

    18

  • Tiessa

    38

  • wordsmith

    25

  • Eugenia Rose

    19

Holy Crapola!! Θα διαβάσω 17 διηγήματα;!! Σε λάθος διαγωνισμό μπήκα! :doh:

Link to comment
Share on other sites

Holy Crapola!! Θα διαβάσω 17 διηγήματα;!! Σε λάθος διαγωνισμό μπήκα! :doh:

 

Παρηγορήσου. Μερικοί έχουν να διαβάσουν 18...

Link to comment
Share on other sites

ΖΗΤΩΩΩ! Ο διαγωνισμός επανέρχεται στις δόξες του! Βίβα λα Βάσω!:yahoo:

 

Holy Crapola!! Θα διαβάσω 17 διηγήματα;!! Σε λάθος διαγωνισμό μπήκα! :doh:

 

(Τι είναι πάλι αυτό;; Σταρτρεκικό; )

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία σε όλους :)

Όποιος κι αν κερδίσει, το φχαριστήθηκα ;) Είχα καιρό να γράψω διήγημα.

Link to comment
Share on other sites

Holy Crapola!! Θα διαβάσω 17 διηγήματα;!! Σε λάθος διαγωνισμό μπήκα! :doh:

 

(Τι είναι πάλι αυτό;; Σταρτρεκικό; )

Αμάν βρε γυναίκα, κάνουμε σπαμ μπροστά σε όλους...

 

Πως λέμε Holy Crap, δηλαδή Holy Shit... Καθόλου, μα καθόλου δεν είσαι περπατημένη. :p

Link to comment
Share on other sites

Holy Crapola!! Θα διαβάσω 17 διηγήματα;!! Σε λάθος διαγωνισμό μπήκα! :doh:

 

Μη ξεχνάς πως πρέπει να τα σχολιάσεις κι όλας wink.gif

 

Και μόλις διαπίστωσα πως οι περισσότεροι κάναμε copy / paste στην περιγραφή την πατάτα: "Για τον 30ο Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας (Συμφωνία/Υπόσχεση)"

 

devil2.gif Καλή επιτυχία σε όλους! devil2.gif Το 'φχαριστήθηκα και μόνο που έβαλα τον κώλο μου κάτω να γράψω.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω 18 διηγηματα...:clap: πρεπει να στρωθω αν θελω να μην τρεχω παλι τελευταια στιγμη....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήδη έχω διαβάσει τα δέκα και, από τις πρώτες μου εντυπώσεις, είμαι σίγουρος πως η απόφαση για την τελική κατάταξη θα είναι μεγάλο βάσανο.

Link to comment
Share on other sites

Κι αφού πήρατε όλοι μια ανάσα από το γράψιμο, καιρός να περάσουμε στο επόμενο βήμα: Ψηφοφορία και σχολιασμός.

 

1. Ψηφοφορία:

 

Για τον συγκεκριμένο διαγωνισμό, θα στέλνετε τις ψήφους σας με ταυτόχρονο pm σε Tiessa και mman.

 

Μια που έχει δοθεί ήδη παράταση στη συγγραφή (και για να αποφύγουμε να πέσουμε σε απογεύματα εργάσιμων ημερών αλλά και της Κυριακής των εκλογών) η τελευταία μέρα της ψηφοφορίας θα είναι το Σάββατο 16 Ιουνίου.

Δώστε στον εαυτό σας και στις ιστορίες λίγο χρόνο για ανάγνωση.

Ξεκινήστε να στέλνετε ψήφους από μεθαύριο, Παρασκευή 1 Ιουνίου και όχι νωρίτερα.

 

Η ψηφοφορία γίνεται με κατάταξη των ιστοριών σε λίστα, από την καλύτερη (πρώτη) μέχρι τη χειρότερη (τελευταία), σύμφωνα με τη γνώμη σας.

Όλα τα μέλη που έχουν πάνω από 50 ποστ και έχουν διαβάσει όλες τις ιστορίες δικαιούνται να ψηφίσουν.

Οι συγγραφείς υποχρεούνται να ψηφίσουν (ακόμα κι αν έχουν λιγότερα από 50 ποστ), βάζοντας υποχρεωτικά τον εαυτό τους τελευταίο στη λίστα, αλλιώς η συμμετοχή τους στον διαγωνισμό θα ακυρωθεί.

Η ψηφοφορία είναι μυστική. Παρακαλούμε μην αναρτήσετε τη λίστα σας στο φόρουμ. Θα ήταν ωστόσο ωραίο για να παρακολουθούν και όλοι οι ενδιαφερόμενοι, να περάσετε από το κεντρικό τόπικ και να πείτε και στους υπόλοιπους ότι έχετε ψηφίσει.

 

2. Σχολιασμός:

 

Δικαίωμα σχολιασμού των ιστοριών έχουν όλα τα μέλη του φόρουμ, είτε ψηφίζουν είτε όχι.

Ο σχολιασμός μπορεί να γίνει καθ' όλη τη διάρκεια της ψηφοφορίας αλλά και μετά.

Παρόλο που ο σχολιασμός δεν είναι υποχρεωτικός για την ψηφοφορία, είναι πολύ χρήσιμος για τους συγγραφείς και γι αυτό θα ήταν ωραίο να προσπαθήσετε να βρείτε λίγο χρόνο να γράψετε τα σχολιά σας για τα διηγήματα.

 

 

Όλες οι οδηγίες για την διαδικασία της ψηφοφορίας και του σχολιασμού βρίσκονται εδώ.

Για ό,τι άλλο μπορείτε να ρωτάτε είτε σ' αυτό το τόπικ είτε με πμ.

 

Υ.Γ.

Σε περίπτωση που προκύψει κάποιος σοβαρός λόγος, μπορεί να υπάρξει παράταση για την Κυριακή 17, αλλά λόγω των εκλογών θα προτιμούσαμε να το αποφύγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει μια ανάγνωση όλες τις ιστορίες, αλλά θα τις ξαναδιαβάσω όλες τουλάχιστον μία φορά ακόμα πριν σχολιάσω και ψηφίσω (της κακομοίρας θα γίνει, πώς θα διαλέξω;!).

Προς το παρόν έχω να πω: αφεριμ και μασαλαχ αδέρφια, πάντα τέτοια! good.gif

book.gif

Link to comment
Share on other sites

Για να μη λέτε ότι είμαι αχάριστος: Μπράβο στους Scanner, wordsmith, Sonya, DinoHajiyorgi και Nienor, που συμφώνησαν και υποσχέθηκαν στη Σύρο ότι θα γράψουν και το έκαναν.good.gif

Αλλά μπράβο και σε όσους αθέτησαν την εθελόντιση (π.χ. Nirgal) γιατί αλλιώς θα τελειώναμε το διάβασμα με τα πρωτοβρόχια...laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο Σταμάτης έγραψε έμμεσα. Έδωσε την ιδέα σ' εμένα. :)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, μόλις ψήφισα. Επειδή είμαι συγκαταμετρητής, ήθελα να έχω ψηφίσει πριν καταφθάσουν οι δικές σας.rolleyes.gif

Μου άρεσε το γράψιμο σε οχτώ διηγήματα (πολλά!) και η ιδέα σε τρία.

Ευχαριστώ και τους δεκαοχτώ για τον κόπο.thumbsup.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι άραγε τρία από αυτά τα οχτώ, ή μπορεί να είναι και διαφορετικά;hmm.gif

Σχόλια θα κάνετε στο τέλος, κ. Μανωλιέ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει 9 ιστορίες προς το παρόν. Οι περισσότερες ήταν συμπαθητικές και μερικές ξεχώρισαν από τις υπόλοιπες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι άραγε τρία από αυτά τα οχτώ, ή μπορεί να είναι και διαφορετικά;hmm.gif

Σχόλια θα κάνετε στο τέλος, κ. Μανωλιέ;

2/8 και θα δείξει προς το μάλλον όχι.rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρείστε το θράσος μου να σας ενοχλήσω, εγώ, το ταπεινό σκουλήκι, για δεύτερη φορά, αξιότιμε κύριε καταμετρητή, που είθε τα δάχτυλά σας να αγγίζουν χαλίκια και να γίνονται χρυσός, αλλά εννοείτε μάλλον όχι, δε θα κάνω σχόλια, ή μάλλον όχι στο τέλος, θα κάνω νωρίτερα;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ψήφισα. Έχω να πω ότι όσο δύσκολο ήταν να διαλέξω για τις 4 πρώτες θέσεις, τόσο εύκολο ήταν να διαλέξω για τις 4 τελευταίες.

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρείστε το θράσος μου να σας ενοχλήσω, εγώ, το ταπεινό σκουλήκι, για δεύτερη φορά, αξιότιμε κύριε καταμετρητή, που είθε τα δάχτυλά σας να αγγίζουν χαλίκια και να γίνονται χρυσός, αλλά εννοείτε μάλλον όχι, δε θα κάνω σχόλια, ή μάλλον όχι στο τέλος, θα κάνω νωρίτερα;

Δεν θέλω να γίνονται χρυσός. Θέλω να παραμένουν δάχτυλα.:tease:

Εννοούσα "μάλλον δεν θα κάνω σχόλια" και τύλιξε λίγο τη γλώσσα σου γιατί γλύφει το χαλάκι της πόρτας μου και, όχι ότι Πειραιάς - Μαρούσι είναι κομμάτι μακριά, αλλά μένω και στον πέμπτο...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από το δεύτερο πέρασμα που έκανα στις ιστορίες σήμερα θέλω να δηλώσω πως:

 

Υπάρχουν μερικά διαμάντια εδώ μέσα και η τελική κατάταξη στην ψηφοφορία μου για τις καλύτερες θα κριθεί αποκλειστικά από προσωπικό γούστο.

Για παράδειγμα μου αρέσουν οι Pain of Salvation, αλλά και οι Infected Mushroom. Για κάποιο λόγο όμως (δεν έχει σχέση ούτε με την τεχνική, ούτε με τις μελωδίες) μου αρέσουν περισσότερο οι Infected.

 

Μεγάλοι masters Tiessa και mman, δε μπορώ να κατατάξω πολλά στην πρώτη θέση; :dazzled:

 

John82, αυτό πες το πάλι:

είμαι σίγουρος πως η απόφαση για την τελική κατάταξη θα είναι μεγάλο βάσανο.

Link to comment
Share on other sites

Ο έμπειρος Nihilios που είχε κι εξαρχής την ιδέα για τους ΔΣΣΙ είχε πει κάποια στιγμή ό,τι μπορείς να έχεις ανοιχτό διαβάζοντας ένα σημειωματάριο στο οποίο όπως διαβάζεις, βάζεις κάθε φορά μέσα τον τίτλο της ιστορίας που διάβασες συγκρίνοντάς τον με τις άλλες που υπάρχουν μέσα και τον τοποθετείς πάνω ή κάτω ή ανάμεσα. Βοηθάει πάαααρα πολύ. Οκ, δεν μου έλυσε και τα χέρια, πάντα υπάρχει κι η ισοπαλία που δεν ξέρεις τι να την κάνεις, αλλά πραγματικά είναι η μόνη τεχνική που -εμένα τουλάχιστον- με βοηθάει. Ούτε βαθμοί ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ο έμπειρος Nihilios που είχε κι εξαρχής την ιδέα για τους ΔΣΣΙ είχε πει κάποια στιγμή ό,τι μπορείς να έχεις ανοιχτό διαβάζοντας ένα σημειωματάριο στο οποίο όπως διαβάζεις, βάζεις κάθε φορά μέσα τον τίτλο της ιστορίας που διάβασες συγκρίνοντάς τον με τις άλλες που υπάρχουν μέσα και τον τοποθετείς πάνω ή κάτω ή ανάμεσα. Βοηθάει πάαααρα πολύ. Οκ, δεν μου έλυσε και τα χέρια, πάντα υπάρχει κι η ισοπαλία που δεν ξέρεις τι να την κάνεις, αλλά πραγματικά είναι η μόνη τεχνική που -εμένα τουλάχιστον- με βοηθάει. Ούτε βαθμοί ούτε τίποτα.

 

Αυτό ακριβώς. Απλοποιεί την κατάταξη όσο δεν πάει άλλο. Ακριβώς επειδή το ζητούμενο είναι απλώς μιά κατάταξη και όχι βαθμολογία.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ.

Και ναι, δεν ήταν και τόσο εύκολη η πρώτη θέση.

 

 

Αλλά ούτε και η δεύτερη, ούτε και η τρίτη, ούτε και αρκετές γενικά...

 

 

Πολλές καλές ιστορίες! :good:

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ.

Η επιλογή για την πρώτη πεντάδα ήταν πολύ, μα πάρα πολύ, δύσκολη. Αν αύριο ξαναψήφιζα, ενδεχομένως η σειρά να ήταν τελείως διαφορετική.

Μπράβο στους συμμετέχοντες, αρκετές δυνατές ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..