Jump to content

30ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Συμφωνία/Υπόσχεση


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Έφτασα σπίτι μετά τις 11.30, από 3,5ωρο ταξίδι. Πάνω στην ώρα, δηλαδή.

 

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τη δεύτερη θέση (ουάου!) και συγχαρητήρια στην ayu και, κυρίως, στην Κιάρα, με τη γλυκύτατη ιστορία της. Μας είχε λείψει η ολοζώντανη και γήινα μαγική γραφή της.

 

Να πω και το γενικό μου σχόλιο πάνω στον διαγωνισμό, τον οποία ευχαριστήθηκα πολύ, αν και έτρεχα να προλάβω. Αυτή τη φορά μπορεί να μην υπήρχε Συστραμμένο Χέρι ή Μεταλλέξεις, αλλά υπήρχαν πολλές καλές ιστορίες, και το μέσο επίπεδο του διαγωνισμού νομίζω πως αρκετά υψηλό σε σύγκριση με άλλους. Οι ιστορίες 3-6 μπορεί άνετα να ήταν στην τριάδα σε κάποιον άλλον.

 

Τους ευχαριστούμε όλους και ξανά συγχαρητήρια στην Κιάρα και τις γατούλες της.:friends:

 

Edit: Χρωστάω και 3-4 σχόλια, που θα ανεβάσω αύριο.

 

Επίσης, μετά από σύντομο υπολογισμό... Πόσες πρώτες θέσεις πήρε η Nienor;:dazzled:

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 300
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • aScannerDarkly

    18

  • Tiessa

    38

  • wordsmith

    25

  • Eugenia Rose

    19

Συγχαρητήρια για τη νίκη, Κιάρα! :good:

 

Μπράβο και στους δύο επόμενους του βάθρου, που πέτυχα και τις θέσεις τους. :p

 

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους συγγραφείς και τις ιστορίες τους.

 

Και τέλος, ευχαριστούμε όσους διάβασαν, σχολίασαν και ψήφισαν, καθώς και την Tiessa και τον mman για την άψογη διοργάνωση.

 

Τα λέμε στον επόμενο διαγωνισμό!

Link to comment
Share on other sites

:drinks:Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Ήτανε μια πολύ ευχάριστη διαδικασία, αν σκεφτεί κανείς και πόσο καιρό είχα να καταφέρω να γράψω σε διαγωνισμό, γενικά πέρασα πάρα πολύ όμορφα και σας ευχαριστώ όλους για αυτό. Πιο συγκεκριμένα τη Βάσω για το πανέμορφο θέμα της τον Μιχάλη που τη βοήθησε (? :p έλα τώρα χαζομάρες, σίγουρα κάτι έχει κάνει :) ), όλους όσους γράψατε και κάνατε τις ώρες ανάμεσα στα μαθήματά μου ευχάριστες και δημιουργικές και ακόμα πιο πολύ όλους αυτούς που διαβάζουν και μας αφήνουν τα ανεκτίμητα σχόλιά τους. Χωρίς αυτά, τελικά τίποτα δε θα είχε νόημα.

 

Άντε γεια μας, ξανά :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες, τους διοργανωτές και ιδίως στην Νίενορ drinks.gif!

Link to comment
Share on other sites

Αύριο με την αυγούλα (ε όχι ακριβώς δηλαδή :lol:) θα έχουμε και ολόφρεσκα και πολύ ενδιαφέροντα στατιστικά.

Με την υπογραφή του τοπικού σας number cruncher!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις που πέτυχα τις δύο πρώτες θέσεις. laugh.gif

 

Μπράβο σας, κοπελιές και παλικάρι, για την τριάδα. Ήταν νομίζω αναμενόμενα τέτοια αποτελέσματα της Κιάρας, μιας και ήταν από τις πιο συγκροτημένες της προσπάθειες. Η Αγιού ήταν έκπληξη μεγάλη γιατί δεν ήξερα καθόλου την πένα της. Μπέιμπι, να γράφεις συχνότερα. drinks.gif

 

(Και βεβαίως, παραξενεύτηκα που δεν ήμουν κάπου γύρω από το δέκα. Αν με βαθμολογούσα, κάπου εκεί θα με έβαζα. Ευχαριστώ πολύ.)

 

Άντε και σιγά-σιγά, να κάνουμε εκείνη την κουβεντούλα που λέγαμε;

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Κιάρα, άξια νικήτρια, αφού σαν ξεχωριστή δημιουργός δημιούργησες κάτι αληθινά ξεχωριστό.:)

 

Συγχαρητήρια και σε σένα Βάσω, για άλλον έναν υποδειγματικό διαγωνισμό που εμπλούτισε και τίμησε τον κόσμο που τόσο άξια αντιπροσωπεύεις!

 

Καλή ανάπαυση σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κιάρα! drinks.gif Υποκλίνομαι για άλλη μια φορά (και το +1 από μένα)

Πολλά συγχαρητήρια και στους εξαιρετικούς Ηφ και Ναταλία, καθώς και σε όλους όσους έκαναν πράξη τον 30ο Διαγωνισμό Διηγήματος του φόρουμ, με τόσες δυνατές ιστορίες friends.gif

 

Και εις άλλα με υγεία! friends.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους!

Συγγραφείς,διοργανωτές, σχολιαστές, αναγνώστες και φυσικά special congruts στη νικήτρια!

Δεν μπορώ να πω ότι η ψηφοφορία μου έπεσε πολύ έξω. Ειδικά στις δυο τελευταίες θέσεις...:8):

Link to comment
Share on other sites

Xρωστάω μερικά στατιστικούλια, ε;

 

Πάμε με τα βασικά: Είχαμε 18 διηγήματα και ψήφισαν συνολικά 25 άτομα: 18 συγγραφείς και 7 αναγνώστες.

 

Το δείγμα των αναγνωστών είναι σχετικά μικρό, αλλά πρώτη παρατήρηση είναι η σημαντική διαφορά απόψεων μεταξύ των δυο ομάδων.

Δείτε λοιπόν πώς θα είχαν τα πράγματα αν ψήφιζαν μόνο οι συγγραφείς:

 

1. Nienor - Εσωτερική Αυλή με Γάτες 264

2. Ayu - Forsythia 241

3. Naroualis - Ανσάμπα 223

4. Βαγγέλης - Doors and Parallels 211

5. Eugenia Rose - Ο Δαίμονας της Βόρειας Βροχής 211

6. wordsmith - Ο πατέρας του διαδόχου 207

7. aScannerDarkly - Οι Σταυροί της Παδαλίνια 207

8. Mesmer - Συμφωνία Ζωής και Θανάτου 205

9. Sonya - Εφτά μέρες 196

10. OxAp0d0 - Μαύρο και Κόκκινο 179

11. Mindtwisted - Το Αστρογυάλι 166

12. DinoHajiyorgi - Ο Μαλλιαρός Δράκος 163

13. laas7 - Υπόσχεση 142

14. Esteldor - Memento Mori 125

15. RedAlf - Το νέο καθήκον 108

16. John82 - Το Άλικο Συμβόλαιο 105

17. abuno - Η ιστορία του Τρέιζορ Φολς 67

18. subdee - The Gem of Groginey 58

 

Δείτε τώρα πώς θα είχαν αν ψήφιζαν μόνο οι αναγνώστες:

 

1. OxAp0d0 - Μαύρο και Κόκκινο 114

2. Nienor - Εσωτερική Αυλή με Γάτες 108

3. aScannerDarkly - Οι Σταυροί της Παδαλίνια 104

4. Sonya - Εφτά μέρες 100

5. wordsmith - Ο πατέρας του διαδόχου 89

6. Βαγγέλης - Doors and Parallels 79

7. Naroualis - Ανσάμπα 77

8. DinoHajiyorgi - Ο Μαλλιαρός Δράκος 76

9. Ayu - Forsythia 68

10. Mesmer - Συμφωνία Ζωής και Θανάτου 65

11. Eugenia Rose - Ο Δαίμονας της Βόρειας Βροχής 65

12. Esteldor - Memento Mori 55

13. abuno - Η ιστορία του Τρέιζορ Φολς 45

14. RedAlf - Το νέο καθήκον 37

15. John82 - Το Άλικο Συμβόλαιο 36

16. laas7 - Υπόσχεση 31

17. Mindtwisted - Το Αστρογυάλι 30

18. subdee - The Gem of Groginey 18

 

Απόλυτη συμφωνία, έτσι; :tease: :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στους πρώτους, ήταν καλές όλες οι ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Και ολίγον μαθηματικότερα στατιστικά:

 

Μια που δεν ανεβαίνουν Excel, και δεν μπορώ να βρώ πού #&$^*@ είναι το εργαλείο που κάνει Screen Capture, ανεβάζω το αρχείο σε Word.

Από τα σύνολα (στήλη SUM) λείπει μια μονάδα, επειδή έχει αφαιρεθεί η ψήφος του συγγραφέα, η οποία προστίθεται στα αθροίσματα της βαθμολογίας, αλλά δε λαμβάνεται υπόψη εδώ για να μην αλλοιώνει τα στατιστικά μεγέθη.

 

Stats.doc

 

Μια βασική και πολύ ενδιαφέρουσα παρατήρηση είναι ότι μοιράστηκαν πολλές ιστορίες πρωτιές και ότι η νικητήρια ιστορία -η οποία και ξεχώρισε σημαντικά από τις υπόλοιπες- δεν είχε πολλές πρωτιές, αλλά είχε σταθερά πολύ καλή βαθμολογία (δείτε φορές στη δεύτερη θέση), γι αυτό και από τη στιγμή που ανέβηκε στην κορυφή συνέχισε μετά να προηγείται αμετακίνητη μέχρι το τέλος.

 

Edit: Κάτι εκφραστικά

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από μένα στους νικητές και τους διοργανωτές!!

Διάβασα αρκετές ιστορίες, αλλά λόγω εξεταστικής δεν μπόρεσα να τις διαβάσω όλες και να συμμετάσχω πιο ενεργά με σχόλια και ψήφο...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, Κιαρούλα! :) Και σε όλους τους συγγραφείς, τους διοργανωτές και -κυρίως- τους αναγνώστες. Ξέρω ότι χρωστάω σχόλια, αλλά ο διαγωνισμός με βρήκε εν μέσω διακοπών...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι χρωστάω σχόλια, αλλά ο διαγωνισμός με βρήκε εν μέσω διακοπών...

 

Εγώ νόμιζα ότι ήταν επειδή έβλεπες ποδόσφαιρο...;-)

Συγχαρητήρια για την 5η θέση. Εγώ μάλλον πάω στην 6η, γιατί βάσει στατιστικών έχω λιγότερες πρωτιές. :good:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στους διοργανωτές, στην Κιάρα για την νίκη της (αναμενόμενη πιστεύω λόγω συνεχώς υψηλών θέσεων) και σε όλους όσους συμμετείχαν. Υπήρχαν αρκετές καλές ιστορίες στο διαγωνισμό αυτό και ελπίζω στους επόμενους να δούμε περισσότερες.

 

Απόλυτη συμφωνία, έτσι; :tease: :dazzled:

Σου φαίνεται περίεργο; Πάντα υπάρχουν σχετικές ασυμφωνίες στα αποτελέσματα.

 

ΥΓ: Στο μεταξύ, ευκαιριά να κάνουμε μια αναδρομή και στους προηγούμενους 29, έτσι, για να θυμόμαστε οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Από την τριάδα, διάβασα τις δυο πρώτες και μπορώ να πω πως άξια πήραν τη θέση τους. Πέρα από αυτές, διάβασα και μερικές άλλες -λίγες, λόγω περιορισμένου χρόνου- και μου άρεσαν κι εκείνες πολύ. Γενικά, θα έλεγα κι εγώ πως είχε πολύ καλό επίπεδο αυτός ο διαγωνισμός.

Επομένως:

Συγχαρητήρια στη (για πολλοστή φορά) διοργανώτρια Βάσω! Μπορεί να μην κατάφερα να γράψω, αλλά το θέμα σου έδωσε σάρκα και οστά σε μια σκηνή που ήθελα πολύ καιρό να εντάξω σε ιστορία. Μάλιστα, σκέφτομαι να εξερευνήσω το νέο κόσμο που μου έχει ανοιχτεί, κατά Νοέμβρη μεριά -ναι, ναι, για το NaNoWriMo! Σ'ευχαριστώ γι'αυτό!

Συγχαρητήρια στην Κιάρα για την παραμυθένια ιστορία της! Με τιμά που κάποια στιγμή αναφέρθηκε και το ποίημα μου στο τόπικ της ιστορίας σου!

Συγχαρητήρια στο Σκάννερ, για την ιστορία του που -για κάποιον ακαθόριστο λόγο- μου θύμισε τον Βασιλιά!

Συγχαρητήρια σε όσους κατάφεραν τον άθλο που δεν κατάφερα εγώ: να γράψουν, να διαβάσουν, να σχολιάσουν, να ψηφίσουν με "ή/και" στη θέση των κομμάτων!

Και τα στερνά συγχαρητήρια στον mman, αν και, απ'ότι κατάλαβα, πιο πολύ θα ταίριαζαν στον Άγγελο! :p

Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια στη Nienor για την πρωτιά winner_first_h4h.gif και στα υπόλοιπα παιδιά που πήραν μέρος στον διαγωνισμό.

Κι ένα μπράβο στους Tiessa και mman για τη διοργάνωση. thmbup.gifthmbup.gif

Link to comment
Share on other sites

Κιαρουλίνι :kissing: :kissing: :kissing:

 

και μπράβο σε όλους τους υπόλοιπους εμπλεκόμενους για έναν ακόμα καταπληκτικό διαγωνισμό.

 

 

 

 

 

 

Δυστυχώς δεν κατάφερα να ψηφίσω λόγω τεχνικών προβλημάτων, αλλά δε θα άλλαζα πολύ το αποτέλεσμα, από ότι βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα συγχαρητήρια και για τα καλά σας λόγια ρε :friends:

 

Επίσης, εκτός από τη Ναταλία και τον Ηφαιστίωνα (και την Ευθυμία θα συμπλήρωνα εγώ) που χωρίς καμία έκπληξη αποτελούσαν και τη δική μου τριάδα, έχουμε κι άλλον έναν νικητή στη σημαντικότερη κατάταξη, αυτή των αναγνωστών (που μπορεί να είναι λίγοι αλλά είναι ακόμα πιο σημαντικοί γιατί δεν ήταν υποχρεωμένοι :) ) Συγχαρητήρια OxApOdO :drinks:Ήταν όντως μια εξαιρετική ιστορία :)

Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια στην Κιάρα, πραγματικά την άξιζε την πρωτιά η ιστορία της. :good: Πολλά ευχαριστώ επίσης σε όλους τους συμμετέχοντες για τις υπέροχες ιστορίες που μας χάρισαν!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους παιδιά :)

Ευχαριστώ πολύ για τις ψήφους και τα σχόλια, ήταν μία πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ λίγο καθυστερημένα (λόγω εκλογών) θέλω να πω πολλά συγχαρητήρια στη Κιάρα (άξια νικήτρια), στη διοργανώτρια (και βοηθό) του διαγωνισμού και σε όλους τους συγγραφείς που έγραψαν (και στους αναγνώστες που ψήφισαν)!

 

Δε ξέρω για σας, αλλά εγώ το καταυχαριστήθηκα!!!!!

 

Πάντα τέτοια!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, συγχαρητήρια Κιάρα που σε είχα δεύτερη, (Ayu Power)!, αν και καθυστερημένα λόγω μιας ξαφνικής κηδείας με 38 βαθμούς την Κυριακή:huh:.

 

Επίσης συγχαρητήρια σε όσους πήραν μέρος, διάβασαν και σχολίασαν. Όλες οι ιστορίες ήταν ενδιαφέρουσες και με ξεάγχωσαν μια χαρά από την αναμονή των μεταπτυχιακών:8):.

 

Για τη δικιά μου, που είδα οτι πολλοί δεν κατάλαβαν ας σχολιάσω εδώ: Ναι, χμμ, υπήρχε άλλη μία σκηνή, αλλά, ίσως είμαι λίγο σχιζοφρενής τελευταία:loughbounce:, (Τη διέγραψα). Τώρα βλέπω οτι ίσως πρέπει να προσθέσω μερικές ακόμα για να γίνει πιο κατανοητή. Την έκπληξη έκανε η Ευγενία που έπιασε το 95% της πλοκής όπως την είχα στο μυαλό μου:yeah:. Μπράβο Ευγενία.

 

Όβερ!

Link to comment
Share on other sites

Κιάρα, συγχαρητήρια, χαίρομαι πολύ που κέρδισες, ειλικρινά:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..