Jump to content

The Continuum (2012- 2015)


Διγέλαδος
 Share

Recommended Posts

Φίλοι της επ. φαντασίας σας παρουσιάζω την καινούρια σειρά:

 

The continuum

continuum.jpg

 

Είδα το πρώτο επεισόδιο και πραγματικά εντυπωσιάστηκα. Είναι ότι χρειάζομαι τώρα που σταμάτησε για το καλοκαίρι το Fringe.

Η υπόθεση της σειράς ξεκινά στο ζοφερό μέλλον που ζουν όλοι σε μια "ουτοπία" που κυβερνιέται από ένα "Εταιριακό" κράτος (corporatocracy). Όμως υπάρχουν οι τρομοκράτες με το όνομα Απελευθερωτές "liberators" που δεν δέχονται αυτήν την κυβέρνηση και ανατινάζουν ότι βρίσκουν. Όλα αυτά τα βλέπουμε στα πρώτα λεπτά του επεισοδίου. Μάλιστα τους πιάνουν. Αλλά βρίσκουν τρόπο να μεταφερθούν στο δικό μας παρόν και μαζί τους μια (πανέμορφη) ντετέκτιβ. Η ντετέκτιβ επικοινωνεί με έναν έφηβο και είναι ο μόνος που μπορεί να τη βοηθήσει. Το τι θα γίνει θα το δείτε επί της οθόνης!

Edited by Διγέλαδος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή εισήγησις, ψηλέ! :good:

Θα επανέλθω με σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Αν και η αρχικη ιδεα ειναι καλη οι περιγραφες των επεισοδίων στην wikipedia δειχνουν οτι η σειρα ηδη κατευθυνεται στη σκυλοβαρετη κατευθυνση του police versus terrorists action. Ας ελπισουμε ότι δεν θα είναι μόνο αυτό αλλά δεν είμαι αισιόδοξος. Aλλα του χρονου ερχεται το Defiance που φαινεται πολυ πιο ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα το πρώτο επεισόδιο.

Η υπόθεση είναι αρκετά ενδιαφέρουσα. Δυνατότητες υπάρχουν και απλά είναι στο χέρι των σεναριογράφων να μην ακολουθήσουν τον εύκολο δρόμο(το να κάνουν δηλαδή μια επίπεδη περιπέτεια με πυροβολισμούς, εκρήξεις και λίγο ρομάντσο).

Όπως και να' χει, θα παρακολουθήσω τη συνέχεια και αν με κρατήσει, με κράτησε.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πάρα πολύ η φωτογραφία και τα εφέ. :good:

Σίγουρα υπάρχουν δυνατότητες, αλλά είναι πολύ πιθανόν να μην αποφύγει την πεπατημένη οδό και αυτή η σειρά.

Δεν πειράζει, όμως.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα είδα τα δύο τελευταία επεισόδια του 1ου κύκλου.

 

Λοιπόν, η εντύπωσή μου είναι πως η σειρά εξελίχθηκε καλύτερα απ' ό,τι περίμενα. Σίγουρα δεν αποφεύχθηκαν ορισμένα κλισέ, αλλά επίσης αξιοποιήθηκαν σωστά τα δυνατά στοιχεία του σεναρίου και όλα μας προετοιμάζουν για έναν άκρως ενδιαφέροντα 2ο κύκλο(αν φυσικά δώσει την έγκριση το κανάλι).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πήγε πολύ καλά στα τελευταία επεισόδια με μια συνεχόμενη αποκορύφωση. Το τέλος μ' άρεσε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

και μένα μου άρεσε

όλα μας προετοιμάζουν για έναν άκρως ενδιαφέροντα 2ο κύκλο(αν φυσικά δώσει την έγκριση το κανάλι).

 

ναι, ας ελπίσουμε οτι δεν θα έχει την ίδια τύχη με το Event...λες και είναι εκτός μόδας τα σουφου...δύσκολα τα βρίσκεις εύκολα στο χάρτη πια, μάλλον είναι άλλου στραμμένος ο κόσμος, σε πιο fantasy θέματα

Δεν πειράζει, δεν είναι κακό, άλλα μου λείπει το σουφου...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Όταν η σειρά πήρε το ΟΚ για την 2η season, τα νέα με χαροποίησαν αρκετά. Πλέον έχει μείνει λιγότερο από ένας μήνας(στις 21 Απριλίου για την ακρίβεια) για την πρεμιέρα της σειράς στον Καναδά(Showcase), ενώ στις ΗΠΑ(SyFy) θα κάνει πρεμιέρα στις 7 Ιουνίου.

Edited by John82
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1o επεισόδιο του 2ου κύκλου

 

Δεν ήταν και ό,τι το καλύτερο. Δεν έμοιαζε να έχει συνοχή και πιο πολύ φαινόταν σαν μια μικρή περίληψη των όσων είχαν γίνει στην πρώτη season και μια "αναγνωριστική πτήση" πάνω από τις νέες ισορροπίες που έχουν διαμορφωθεί. Ελπίζω η συνέχεια να είναι καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Είδα όλο τον 1ο κύκλο μαζεμένο γιατί δεν ήξερα τη σειρά πιο πριν, και τώρα το 1ο επεισόδιο του 2ου κύκλου. Πολύ καλή σειρά με ενδιαφέρουσα πλοκή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

S2 E2 “Split Second”

Πάρα πολύ καλό το 2ο επεισόδιο με πολύ δράση και πολλά restarts στην πλοκή.

 

Η υπόθεση με τον Κέλλογκ και τον Άλεκ είναι αυτή που μου προκάλεσε τα περισσότερα συναισθήματα. Δεν σχολιάζω περισσότερο, απλώς θεωρώ ότι ο Άλεξ με αυτές τις κινήσεις απλώς κάνει πιο σίγουρο το μέλλον και δεν το αλλάζει.

Όσο για τον Τράβις θα περίμενα να είχαν περισσότερο προστασία για έναν τόσο δυνατό άνθρωπο.

 

Για να δούμε αυτές οι καινούριες πλοκές που θα μας πάνε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

S02E02

Όπως τα λέει και ο Διγέλαδος από πάνω. Χορταστικό επεισόδιο και το ευχαριστήθηκα πολύ. Όσον αφορά την υπόθεση του Κέλλογκ με τον Άλεκ, πρέπει να σκεφτούμε την πιθανότητα πως ο πρώτος, ίσως να μην θέλει τελικά και τόσο πολύ να αλλάξει το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

4o επεισόδιο. Second Skin (όχι το club)

 

Το καλύτερο επεισόδιο σίγουρα του season. Δράση, πλοκή, συγκίνηση, τα είχε όλα. Η πλοκή δεν προσέφερε πάρα πολλά στην ευρύτερη πλοκή (εκτός από δυο σημεία που μπορεί να δράσουν καταλυτικά αργότερα αν αξιοποιηθούν σωστά). Αλλά υπήρξε εμβάθυνση στους χαρακτήρες και στο δέσιμο μεταξύ των δυο "partners"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Second Listen: 2x08

 

Έδωσε τα ρέστα του το τελευταίο επεισόδιο. Προχώρησε πολύ η πλοκή. Μεγάλη εξέλιξη των χαρακτήρων. Πολλά συναισθήματα που συγκρουόνται. Ξαφνικά η σειρά εμβάθυνε και σε άλλο επίπεδο την ιστορία φιλοσοφικά / συναισθηματικά, κτλ κτλ. Μπράβο στους σεναριογράφους!

 

To τραγούδι από το τέλος:

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως η σειρά όλο και γίνεται πιο σύνθετη και ανθρώπινη. Μάλιστα τα τελευταία επεισόδια είναι εξαιρετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Πέρα από το καλό της σειράς, γενικώς, αρχίζει να γίνεται ακόμα πιο ενδιαφέρουσα όσο χαρακτήρες που δεν περιμένεις βλέπεις πως ξετυλίγονται με το πέρασμα του χρόνου και πως πλέκονται στην υπόθεση μεταξύ ηρώων που ούτε καν φανταζόσουν... well done...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Το βλέπει κανείς; Η σειρά έχει εξελιχθεί σε κάτι μεγαλύτερο. Ενώ έχεί φανεί τώρα σε ποια θεωρία του ταξιδιού στο χρόνο βασίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Την παρακολουθώ τη σειρά. Αν και με χάλασε κάπως το πρώτο επεισόδιο του τρίτου κύκλου, μου φάνηκε κάπως βιαστικό, η συνέχεια ήταν πολύ καλή. Έχει πολύ ενδιαφέρον να δούμε πού θα το πάει από δω και πέρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Management

Νομίζω οτι έχει γίνει κάτι όπως το LOST... κάπως χαμένο και φλου γιατί δεν ξέρεις γιατί γίνονται όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, είναι αυτό που έλεγε η Κίρα στο τελευταίο επεισόδιο. Το ότι (αν) χάθηκε το μέλλον της, ίσως είναι καλύτερο για το παιδί, να μην υπάρξει δηλαδή. Που σημαίνει ότι μπορεί να ξεφύγει από ντετερμενιστικό σύμπαν, που έχει την τάση να αυτοδιορθώνεται κλπ κλπ. Όλα είναι ανοιχτά. (Αν και τα 'χουν τραβήξει πολύ όλα αυτά τα χαλάω-τα ξαναβρίσκω με τον Άλεκ. Τουλάχιστον ελπίζω να βγει κάτι καλό απ' αυτό).

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Αυτό νομίζω κι εγώ, το έχω τραβήξει πολύ χωρίς να βλέπεις που πάει και όταν είσαι συνέχεια σε ένα θολό τοπίο κουράζεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Δέκα, ε; Πολλές μού φαίνονται. Ελπίζω να μην το ξεχειλώσουν όσο πάει για να πιάσουν τον στόχο.

 

Επί την ευκαιρία, να αναφέρω και κάτι που με έτρωγε σε τόσα επεισόδια:

 

Επιτέλους κάποιος το είπε...

 

 

 

post-2199-0-67593800-1402085448_thumb.jpg

 

 

 

:p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ούοου, ξαφνικά μόλις φανέρωσαν τα πάντα! Πολύ φιλοσοφικά ζητήματα συζητήθηκαν! Πολύ ωραία η αναλογία με τον road runner. Και τώρα τι;

Όπως το βλέπω εγώ όντως μπορεί να συνεχιστεί η σειρά για πάντα. Γιατί για κάθε καινούριο timeline που φτιάχνουν μπορεί να έρχεται κάποιος διαφορετικός από το μέλλον και να τους λέει κάνατε αυτό κι αυτό, ξανά αλλάξτε το!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Continuum (2012- 2015)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..