Jump to content

Αρθούρος-Μέρλιν (Λογοτεχνία)


Kate88
 Share

Recommended Posts

Θα ήθελα να διαβασω, καποιο βιβλίο με θέμα τον Βασιλιά Αρθούρο, τον Μέρλιν και τους Ιππότες της στρογγυλής τραπέζης.

 

Θα προτιμούσα κάτι που να βασίζεται σε σχετικές πηγές του Μύθου, αλλά όχι καθαρά ιστορικό, να έχει μία λογοτεχνική αξία, αλλά ούτεκαμία ελεύθερη διασκευή του μύθου.

 

Γνωρίζετε κάποιο βιβλίο να μου προτείνετε;;;

 

 

Ευχαριστώωω happy.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που ζήτησες αλληλοαποκλείονται. Η μοναδική ιστορική πηγή εκτός από μερικά ποιήματα/ιστορίες που γράφτηκαν 400-500 χρόνια αργότερα είναι πως κάποια στιγμή στην Αγγλία ονόμασαν πολλά παιδιά Αρτουρ (Αρκούδα).

 

Οι ιστορίες για τον Μέρλιν τον τοποθετούν μερικές εκατοντάδες χρόνια, νομίζω μετά.

 

Συνεπώς όλα είναι ελεύθερες διασκευές και κανένα δεν είναι ιστορικό.

 

Προσωπικά ενθουσιάστηκα με την τριλογία του Bernard Cornwell (ξέρω γίνομαι προβλέψιμος).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ''Ο Θάνατος του Αρθούρου'' του Thomas Malory από εκδόσεις Gutenberg. Δεν το έχω διαβάσει όμως για να ξέρω αν είναι καλό και αν ανταποκρίνεται στα κριτήρια που θέτεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό του Μάλορυ είναι η "σάγκα", το έπος του Αρθούρου, το δεύτερο βιβλίο που γράφτηκε ποτέ γι' αυτόν, γύρω στο 1450. Αν ψάχνεις κάτι τέτοιο, έχει καλώς.

 

Αλλιώς επίσης διάσημη είναι η διασκευή της Mary Stewart, που έχει γράψει μια τριλογία σχετικά. Ξέρω ότι τουλάχιστον το πρώτο βιβλίο, η Κρυστάλλινη Σπηλιά, έχει κυκλοφορήσει στα ελληνικά από τις εκδόσεις Βίπερ (νομίζω πριν από 20+30 χρόνια αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας).

 

Αν πάλι θες κάτι πιο φεμινιστικό μπορείς να ρίξεις μια ματιά στις Ομίχλες της Άβαλον, της Μάριον Ζίμμερ Μπράντλει. Δεν το έχω διαβάσει για να σου πω λεπτομέρειες, όμως.

 

Πάντως κοιτάζοντας σχετικά στη wikipedia βρήκα αυτή τη λίστα με συγγραφείς που έχουν ασχοληθεί με τον Αρθουριανό Κύκλο. Ρίξε μια ματιά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια!!!

 

Μάλλον πιο κοντά σαυτό που ψάχνω είναι Ο Θάνατος του Αρθούριου του Μάλορυ.

 

Θα διαβάσω πρώτα αυτό και μετα θα συνεχισω με μία απτις τριλογίες του Bernanrd Cornwell ή της Mary Stewart!!!

 

 

και πάλι θενκς... rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επισης εχω ακουσει καλα λογια για το The once and future King,του T.H White. Ριξε μια ματια.

Link to comment
Share on other sites

Στα ελληνικά "Ο παντοτινός βασιλιάς" από τις εκδόσεις Κέδρος.

Πρόκειται για 5 μικρότερα βιβλία, σε ένα των περίπου 950 σελίδων.

Το έχω δει σε τιμές κάτω του 10ευρου σε διάφορα βιβλιοπωλεία.

Edited by Fan-tasy
Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο βιβλίο που ίσως να σ' ενδιαφέρει είναι και αυτό του Stephen Lawhead.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια το βιβλίο του Lawhead ανήκει σε μια σειρά 5 βιβλίων με τον τίτλο The Pendragon Cycle, και είναι το τρίτο βιβλίο της σειράς. Αλλά μάλλον πρόκειται για αυτοτελή βιβλία.

 

Ο Παντοτινός Βασιλιάς είναι πολύ φτηνός, μπορεί να βρεθεί και με λιγότερα από 8 ευρώ, σε κάποια κανονικά βιβλιοπωλεία. Εγώ το είχα πάρει κάπου 8 ευρώ σε τέλεια κατάσταση από ένα παλαιοβιβλιοπωλείο. Έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για το βιβλίο. Και είναι αυτό που λένε: Κλασικό στο είδος του.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

 

Βέβαια το βιβλίο του Lawhead ανήκει σε μια σειρά 5 βιβλίων με τον τίτλο The Pendragon Cycle, και είναι το τρίτο βιβλίο της σειράς. Αλλά μάλλον πρόκειται για αυτοτελή βιβλία.

 

 

Αυτό δεν το ήξερα, γιατί αλλιώς δεν θα το πρότεινα. Δεν εκπλήσσομαι πάντως καθόλου με το γεγονός ότι εκδόθηκε πρώτο, το ..τρίτο dazzled.gif μέρος μίας σειράς. Έστω και αυτοτελής.

Link to comment
Share on other sites

Πω πωωωω!!! Έχει πολλά τελικά!!

 

Θα ξεκινήσω με του Μάλορυ και μετά βλέπουμε... και πάλι σας ευχαριστώ!!drinks.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επισης εχω ακουσει καλα λογια για το The once and future King,του T.H White. Ριξε μια ματια.

Στα ελληνικά 'Ο παντοτινός βασιλιάς' από τις εκδόσεις Κέδρος.

Πρόκειται για 5 μικρότερα βιβλία, σε ένα των περίπου 950 σελίδων.

Το έχω δει σε τιμές κάτω του 10ευρου σε διάφορα βιβλιοπωλεία.

Να επανέλθω και να πω ότι είναι μια καλή επιλογή για παιδιά-έφηβους, όπου όμως ίσως δεν καλύπτει τις προσδοκίες ενήλικων αναγνωστών για το μύθο του Αρθούρου. Όπως έγραψα και αλλού, έχει "διδακτικά στοιχεία και λεπτομέρειες του παρόντος ή του πρόσφατου παρελθόντος" που ίσως ξενίσουν αρκετούς αναγνώστες.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..