Jump to content

Write off #66 (Διγέλαδος vs Sonya vs Nirgal - Ο συγγραφέας Διγέλαδος ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)


aScannerDarkly
 Share

Write off #66  

9 members have voted

  1. 1. Καλύτερη ιστορία του write off #66

    • Διγέλαδος
      0
    • Sonya
    • Nirgal

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Αν θέλετε να ψηφίσετε έναν από τους άλλους δύο και συμφωνήσετε να ψηφίσετε και οι τρεις, νομίζω δε θα υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ΨΗΦΙΣΤΕ ΡΕ!!!!!

Παρατήστε τις παραλίες, τις ξαπλώστρες, τις βουτιές, τα παγωτά, τις ηλιοθεραπείες, το λάδωμα των διπλανών σας, ξυπνήστε από την καλοκαιρινή σιέστα, παρατήστε οτιδήποτε άλλο, ανοίξτε τον υπολογιστή σας, διαβάστε τις ιστορίες μας και ψηφίστε!

Μα είναι δυνατόν, μέσα Αυγούστου και να σαν νοιάζει οτιδήποτε άλλο πέρα από το τι γίνεται στο sff;

Είστε με τα καλά σας;!

Link to comment
Share on other sites

...το λάδωμα των διπλανών σας, ...

Μη λες για άπλωμα αντηλιακού, ζούμε σε ακατάλληλους καιρούς.

 

Αλλά ναι, ψηφίστε!

Link to comment
Share on other sites

...το λάδωμα των διπλανών σας, ...

Μη λες για άπλωμα αντηλιακού, ζούμε σε ακατάλληλους καιρούς.

 

Αλλά ναι, ψηφίστε!

 

Εντάξει, τέλειωσα με την ανάγνωση και το σχολιασμό, αλλά η ψήφος είναι μια πιο σοβαρή(λέμε τώρα) υπόθεση.

Θέλει σκέψη, όπως και να το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

...το λάδωμα των διπλανών σας, ...

Μη λες για άπλωμα αντηλιακού, ζούμε σε ακατάλληλους καιρούς.

 

Ειδικά το λάδωμα κάποιου συγκεκριμένου διπλανού σας θα πάρει πολλή ώρα :p

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πότε ψηφίζουμε; Εγώ δεσμεύομαι, αλλά δεν έχω διαβάσει ακόμα την ιστορία του Διγέλαδου. Ελπίζω να προλαβαίνω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είμαι ο πρώτος που ψηφίζει απ' ό,τι βλέπω.

Καλές ιστορίες και οι τρεις, όλες είχαν τα υπέρ και τα κατά τους(λεπτομερέστερα σχόλια έχω αφήσει στο topic κάθε ιστορίας).

Τελικά προτίμησα την ιστορία του Nirgal. Ήταν για μένα η πιο ολοκληρωμένη από τις τρεις.

 

Μπράβο στους συγγραφείς για τις ωραίες ιστορίες που μας έδωσαν και συγχαρητήρια στον Scanner για την διοργάνωση και την πολύ καλή εισαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πότε ψηφίζουμε; Εγώ δεσμεύομαι, αλλά δεν έχω διαβάσει ακόμα την ιστορία του Διγέλαδου. Ελπίζω να προλαβαίνω!

Δεν έχουμε πει ακόμα μέχρι πότε, αλλά τουλάχιστον μία εβδομάδα καιρό θα έχουμε, οπότε μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έχετε γράψει και οι τρεις, να σας πω ότι, αναφορικά με την εισαγωγή:

- Όχι, δεν έχω ιδέα τι μπορεί να αναζητούσε εκτός από εκδίκηση (ο καθένας σας έδωσε τη δική του απάντηση).

- Αυτό πάντως που είχα στο νου μου με την περιγραφή στην εισαγωγή (αρχικά) ήταν τα συμπτώματα από δηλητηρίαση με αρσενικό, λίγο παρατραβηγμένη βέβαια. Τα μαλλιά πχ δεν έχω ιδέα αν πέφτουν.

 

Θα το σκεφτώ λίγο πριν σχολιάσω και ψηφίσω.

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

 

- Αυτό πάντως που είχα στο νου μου με την περιγραφή στην εισαγωγή (αρχικά) ήταν τα συμπτώματα από δηλητηρίαση με αρσενικό, λίγο παρατραβηγμένη βέβαια. Τα μαλλιά πχ δεν έχω ιδέα αν πέφτουν.

 

 

Κατάλαβα ότι ήταν συμπτώματα (εκτός από τα μαλλιά) από δηλητηρίαση, αλλά σκέφτηκα ότι οι άλλοι αυτό θα έγραφαν και είπα να γράψω κάτι διαφορετικό

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες και οι τρεις ιστορίες, κινήθηκαν σε τελείως διαφορετικά πλαίσια και τις ευχαριστήθηκα. Να 'στε καλά! Συγχαρητήρια και στον διοργανωτή για την πολλά υποσχόμενη εισαγωγή του ;-)

Ψήφισα κι εγώ τελικά την ιστορία του Nirgal, παρόλο που, για διαφορετικούς λόγους η καθεμία, οι ιστορίες της Sonya και του Διγέλαδου ήταν πιο κοντά στα προσωπικά μου γούστα. Ωστόσο, θεώρησα κι εγώ πως η ιστορία του Σταμάτη ήταν η πιο ολοκληρωμένη (και ίσως πιο κοντά στην τελική της μορφή, αν θεωρήσουμε πως όλες οι ιστορίες είναι, λίγο ως πολύ, works in progress).

Άντε, και εις άλλα με υγεία. friends.gif

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα το Πιο Δυνατό κι από Εκδίκηση, του Nirgal, επειδή αυτή ήταν κατά τη γνώμη μου η πιο ολοκληρωμένη και χορταστική ιστορία από τις τρεις. Σχόλια στα τόπικς των ιστοριών.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ την ιστορία του Nirgal επειδή μου φάνηκε πιο δουλεμένη από τις υπόλοιπες, αλλά και για το ανατρεπτικό τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Nirgal κι από μένα, για την καλύτερη αξιοποίηση της εισαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Και οι τρεις ιστορίες είχαν ενδιαφέρονται πράγματα να πουν.

Ψήφισα Νιργκάλ στα πλαίσια του write-off επειδή η ιστορία που στάθηκε πιο πιστή στην εισαγωγή από τις άλλες δυο.

Θα σχολιάσω στα σχετικά τόπικ αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετή σκέψη, δε θα πρωτοτυπήσω. Κι εγώ Nirgal. Καλύτερη ιδέα είχε μάλλον ο Διγέλαδος, αλλά η ιστορία του Nirgal ήταν πιο πλήρης από τις άλλες δύο και πιο μέσα στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πάει για παρθενιά... :Ρ

 

Και (προφανώς) οι λέξεις που βούτηξε απ' τον Αλέξανδρο κι από μένα έκαναν την διαφορά. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πάει για παρθενιά... :Ρ

 

Και (προφανώς) οι λέξεις που βούτηξε απ' τον Αλέξανδρο κι από μένα έκαναν την διαφορά. :Ρ

 

13% επιπλέον λέξεις είναι καλή βούτα. Όχι υπερβολική, αλλά όσο να 'ναι είναι μια διαφορά...

 

...αλλά θα συμφωνήσω με το ακόλουθο...

Το παν είναι να ξέρεις να βουτάς τις σωστές λέξεις ;)

 

Να πω όμως την αλήθεια δεν περίμενα τέτοια διαφορά στις προτιμήσεις. Η Χριστίνα είναι ο πλέον επίφοβος αντίπαλος (ακόμα και στον ύπνο της έχει έμπνευση, αλλά αυτή τη φορά ίσως την πιάσαμε στον ύπνο :p ), κι όσο για τον Alex, η ιστορία του μου άρεσε πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία της Χριστίνας κινείται στη βάση ηθικολογικών ζητημάτων της ανθρώπινης φύσης και, θεματολογικά (για μένα), αυτό είναι συν. Το κείμενο έχει ενδεχομένως τις μικρές του ατέλειες βιασύνης και πίεσης, ίσως και μια αλλαγή οπτικής στο τέλος που μου φάνηκε αναπάντεχη, είναι όμως το λογοτεχνικότερο από πλευράς αισθητικής. Το είδος (φαντασία) διευκολύνει προς αυτή την κατεύθυνση.

Το διήγημα του Σταμάτη σουλατσάρει εκεί που γουστάρω: Στο σύμπαν. Είναι το πιο άρτια δομημένο - κατά την άποψή μου - και αποδίδει ζωντανά την ατμόσφαιρα στο μπαρ. Το θέμα είναι ενδιαφέρον αλλά, όχι από τα αγαπημένα μου (δυστυχώς, ψηφίζει και το προσωπικό γούστο).

Ο Άλεξ πιέστηκε προφανώς από το χρόνο περισσότερο απ’ όλους. Απόδειξη και τα ορθογραφικά του λάθη τα οποία δεν είχα ξανά προσέξει σε άλλο του κείμενο. Έτσι μου φαίνεται ότι η ιδέα του δεν πρόλαβε να σμιλευτεί με τον τρόπο που γνωρίζει καλά.

 

Ψηφίζω Sonya.

Edited by Πυθαρίων
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, με καθυστέρηση, λόγω απουσίας μου, ανακοινώνω ότι όλοι ξέρουμε ποιος κέρδισε :p

Link to comment
Share on other sites

Το 87,5% δυστυχώς δεν αγγίζει τα ποσοστά ψήφων σε αφρικανικές και ασιατικές άρτια δομημένες δημοκρατίες, αλλά θα αρκεστώ σε αυτό. Έχω αρκετό δρόμο μπροστά μου μέχρι να φτάσω ποσοστά ινδαλμάτων μου (Σουχάρτο, Πούτιν, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #66 (Διγέλαδος vs Sonya vs Nirgal - Ο συγγραφέας Διγέλαδος ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..