Jump to content

Project 5N


Recommended Posts

post-394-0-68268300-1346489384_thumb.jpg

 

To project 5N (πέντε νέα ή five new, ό,τι σας αρέσει) είναι η πρότασή μου για συλλογική ανάγνωση και συζήτηση φέτος το φθινόπωρο και το χειμώνα. Στόχος να διαβάσουμε νέα έργα και νέους συγγραφείς, να πάρουμε μια ιδέα από τα πιο πρόσφατα ρεύματα και ιδέες της διεθνούς επιστημονικής φαντασίας. Συνεπώς αφήνουμε κατά μέρος τα πρόσφατα βιβλία παλιών και καθιερωμένων συγγραφέων, επικεντρωνόμαστε στο νέο κόσμο. Ιδού οι λεπτομέρειες.

 

Η κύρια ιδέα:

Διαβάζουμε πέντε μυθιστορήματα εφ, νέων συγγραφέων που δημοσιεύθηκαν πρώτη φορά σε οποιαδήποτε μορφή τα πέντε τελευταία χρόνια, δηλ. από τον Ιανουάριο του 2008 ως το Δεκέμβριο του 2012. Τι σημαίνει το «νέων συγγραφέων»: Συγγραφείς που εμφανίστηκαν και δημοσίευσαν πρώτη φορά την τελευταία δεκαετία. Ας πούμε από το 2002 και μετά, πάνω κάτω. Και θα κρατήσουμε αυστηρά τη χρονολογία (2002 και μετά) για μυθιστορήματα και συλλογές διηγημάτων, ολόκληρα βιβλία δηλαδή. Αν είχε δημοσιεύσει κάποιος ένα διηγηματάκι η δυο σε κάποιο περιοδικό λίγο πριν, δεν χάθηκε ο κόσμος.

 

Παραδείγματα: Έξω το τελευταίο μυθιστόρημα του Κιμ Στάνλεϋ Ρόμπινσον (ενεργός 20+ χρόνια), έξω ακόμα και ο China Mielville, δημοσίευσε το πρώτο του μυθιστόρημα το 1998. Μέσα το quantum thief του Hannu Rajaniemi, δημοσιεύθηκε το 2010, ενώ η πρώτη συλλογή διηγημάτων του συγγραφέα κυκλοφόρησε μόλις το 2006. Να προσθέσουμε και τις συλλογές διηγημάτων, εφόσον έχουν γραφτεί το ίδιο διάστημα (2008-2012).

 

Η διάρκεια του 5Ν:

Πέντε μήνες για ισάριθμα βιβλία, από Οκτώβριο, ως το τέλος Φεβρουαρίου. Νομίζω θα τα βγάλουμε πέρα.

 

Γιατί 5Ν;

Όσο πολύ μου αρέσει ο Ασίμοφ (ξεκίνησα το πρώτο Lucky Starr και τώρα θέλω να τα διαβάσω όλα), άλλο τόσο με γοητεύει η ιδέα να διαβάσω φρέσκια, πολύ φρέσκια επιστημονική φαντασία και να δω πώς προχωράει το είδος... εκεί έξω, που υπάρχει πραγματική παραγωγή. Για αυτό σας προτείνω να πάρετε μέρος στο 5Ν: Θα συζητήσουμε για τις επιλογές μας πριν ξεκινήσουμε, θα σχολιάσουμε τα βιβλία, θα ανταλλάξουμε ιδέες για εκείνα που πρέπει να διαβάσουμε ή να αποφύγουμε.

 

Τι λέτε; Ακούω ποιος είναι μέσα.

 

ΥΓ. Η φωτογραφία είναι ένα teaser επιλέξιμων βιβλίων, από τη βιβλιοθήκη μου. Δεν σημαίνει ότι θα διαβάσω αυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό ακούγεται.

Θέλει όμως λίγο ψάξιμο να δω τι βιβλία καινούργια καινούργιων έχουμε, γιατί η βιβλιο-γιάφκα του συζύγου είναι γεμάτη κυρίως με παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κι εγώ να συμμετάσχω. Θα μπορούσαμε ίσως να παραγγείλουμε κάποιους από τους τίτλους ομαδικά από το διαδίκτυο, αν βέβαια τα βιβλία που θα επιλεχθούν λείπουν από τις βιβλιοθήκες αρκετών και είναι εφικτός ο διαμοιρασμός των βιβλίων μετά την παραλαβή από το εξωτερικό (φαντάζομαι ότι κάποιοι -αν όχι όλοι- από τους τίτλους θα είναι στα αγγλικά).

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους Βάσω, δεν κατάλαβες ότι για αυτό σκέφτηκα το 5Ν; Να μυρίσει επιτέλους λίγο φρέσκο χαρτί στα σκονισμένα ράφια! Να πάψει να ακούγεται το βράδυ το θρόισμα των σελίδων, όταν κάποιοι συγγραφείς κουνιούνται στο χώμα!

 

Ναι, Νίργκαλ, εκ των πραγμάτων τα περισσότερα βιβλία θα είναι στα αγγλικά. Αλλά οι αγγλικοί τίτλοι είναι πιο φθηνοί από τους ελληνικούς, ε; Εγώ σπανίως δίνω πάνω από 10 €, συνήθως γύρω στα 6-8, συχνά 3 € (μεταχειρισμένα, awesomebooks) και πολλές φορές βρίσκω ψηφιακά βιβλία δωρεάν -νόμιμα εννοείται- ή πολύ φθηνά (2-5€, weightlessbooks) τα οποία διαβάζω πλέον πολύ πιο άνετα στην ταμπλέτα, παρά στο χαρτί. Ομαδική παραγγελία δεν χρειάζεται να γίνει, κανένα σχεδόν βιβλιοπωλείο δεν χρεώνει μεταφορικά.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, το Black Man του Richard Morgan, που είχα στα υποψήφιά μου δεν κάνει; :sorry:

Το Altered Carbon που ήταν το πρώτο βιβλίο του Μόργκαν βγήκε το 2002, άρα είμαστε εντάξει. Πειράζει που το Black Man είναι του 2007; Έλα, πες πως δεν πειράζει, please :rose: και θα το διαβάσω πριν τλειώσει το 2012 για να είναι εντός πενταετίας.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα, άντε να βάλουμε 2007 - 2012, κρατώντας αυστηρά όλους τους άλλους όρους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τα βιβλία που προτείνει η Βάσω, αλλά θα παρακαλούσα να μη συμπεριληφθούν συνέχειες ιστοριών, εκτός κι αν συμπεριληφθούν όλα τα βιβλία της δι/τρι/τετρα-και πάει λέγοντας-λογίας.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι δεν είναι μέρος πολυλογίας το Black Man, αλλά μια που θέτεις το θέμα, και μια που έχεις δίκιο, θα το ψάξω πριν ξεκινήσω. Πάντως το Altered Carbon ήταν αυτοτελές (τουλάχιστον εκεί που το τελείωσα), οπότε δεν νομίζω να είναι συνέχεια το Black Man. Απλώς το ανέφερα σχετικά με τα κριτήρια που έθεσε ο Νίκος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη συνέχεια του Altered Carbon και λέγεται Broken Angels! Λόγω τιμής. Το βρήκα στο Portobello του Λονδίνου προς μια λίρα ή μισή ή κάτι τέτοιο, οπότε διατηρώ επιφυλάξεις αν είναι καλό, αλλά άξιζε να το αγοράσω έστω και από περιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα στο Portobello του Λονδίνου προς μια λίρα ή μισή ή κάτι τέτοιο, οπότε διατηρώ επιφυλάξεις αν είναι καλό

Η τιμή δεν λέει απολύτως τίποτα, ειδικά αν μιλάμε για paperback μεγάλου μεγέθους, μόλις βγει σε έκδοση τσέπης η τιμή του μεγάλου πέφτει στα Τάρταρα.

Link to comment
Share on other sites

Nirgal, η πρότασή μου είναι για πέντε βιβλία, οποιαδήποτε θέλει ο καθένας, όπως κάναμε σε όλα τα project ως τώρα. Δεν εννοούσα να διαβάσουμε πέντε ίδια, όλοι. Διαβάζουμε, συζητάμε, σχολιάζουμε, προτείνουμε ο ένας στον άλλο κλπ. Το λέω μήπως έχει γίνει παρανόηση.

 

Να υποθέσω ότι όσοι μίλησαν ως τώρα είναι μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Nirgal, η πρότασή μου είναι για πέντε βιβλία, οποιαδήποτε θέλει ο καθένας, όπως κάναμε σε όλα τα project ως τώρα. Δεν εννοούσα να διαβάσουμε πέντε ίδια, όλοι. Διαβάζουμε, συζητάμε, σχολιάζουμε, προτείνουμε ο ένας στον άλλο κλπ. Το λέω μήπως έχει γίνει παρανόηση.

 

Να υποθέσω ότι όσοι μίλησαν ως τώρα είναι μέσα;

 

Ουπς... Εγώ νόμιζα ότι θα διαβάζαμε όλοι τα ίδια.

Είμαι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Με ψήνει πολύ το πρότζεκτ, αλλά φορτώθηκα ήδη κάμποσα βιβλία κι έχω άλλα τόσα να περιμένουν... δε με παίρνει.

(Βρήκα μάλιστα μια ανθολογία με ΕΦ της δεκαετίας του 30, μετράει; :p)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλό μήνα! Το 5Ν ξεκινάει, για να κατακτήσει τον κόσμο...

 

Να θυμίσω τους κανόνες: Διαβάζουμε πέντε εφ βιβλία που κυκλοφόρησαν τα τελευταία πέντε χρόνια, από συγγραφείς που εμφανίστηκαν με βιβλίο τους τα τελευταία δέκα, το πολύ. Με δυο λόγια, διαβάζουμε φρέσκια λογοτεχνία εφ, από νεότερους συγγραφείς. Ρίξτε μια ματιά στο αρχικό ποστ για περισσότερα.

 

Συμμετοχή: Ανοιχτή σε όλους. Ως τώρα έχουν δηλώσει την πρόθεσή τους Tiessa & Nirgal.

 

Δεν ξεκίνησα ακόμα, αλλά επέλεξα το πρώτο μου βιβλίο: Wool του Hugh Howey. Στο Amazon.com μπορείτε να βρείτε δωρεάν το πρώτο μέρος της σειράς αλλά για να διαβάσετε όλο το έργο ψάξτε το σε epub ή πάρτε την paperback έκδοση (που δεν είναι και φθηνή). Δεν νομίζω να έχει μεταφραστεί στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ, και γω μέσα είμαι, αλλά θα πρέπει να βρω και βιβλία... Αυτό είναι το δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

E, όχι και δύσκολο! Βιβλία υπάρχουν! (xεχε)

 

Λοιπόν, η λύση σου είναι ένα kindle ή άλλο tablet...

Link to comment
Share on other sites

Για ελληνικά μιλάω. Τ'αγγλικά μου καλούτσικα είναι, αλλά δεν έχω συνηθίσει... Αλλά κάτι θα βρω, που θα μου πάει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Wool: Διάβασα το πρώτο μέρος της ιστορίας και το βρήκα καλό. Λογοτεχνικά δεν σκίζει, κατορθώνει πάντως ο συγγραφέας να φτιάξει ένα κόσμο που έχει ενδιαφέρον και διηγείται μια ιστορία που σε αγγίζει.

Link to comment
Share on other sites

Blade, το wool omnibus σε ebook πωλείται γύρω στα 6$ από την Β&Ν. Συμφέρει να το πάρεις από εκεί, γιατί είναι DRM-free.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Τσάμπα τα παρακάλια μου για το Black Man. Δε βλέπω να το διαβάζω εντός του 2012. Πράγμα που σημαίνει ότι θα μπω στο νέο έτος με 0/5.

Δεν ξέρω αν θα βρω βιβλία για να προχωρήσω στο project τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις, Βάσω, να μου κάνεις παρέα. Μη μείνουμε στα κλασικά (100 must read κλπ.). Εγώ έχω επιλέξει το δεύτερο μετά το wool και θα το ανακοινώσω σε μια δυο μέρες που τελειώνω τον Sladek.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις, Βάσω, να μου κάνεις παρέα.

 

Μόνο αν προλάβω και βρώ πέντε και τα διαβάσω Γενάρη και Φλεβάρη στο νέο έτος. Και είναι και μεγάλα συνήθως τα άτιμα τα καινούργια! :mf_bookread:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..