Jump to content

Βιβλία φαντασιας που ψαχνουμε!!!


alanon
 Share

Recommended Posts

ειπα να ανοιξω ενα νεο topic ωστε να μπορουμε να βαζουμε οτι βιβλια ψαχνουμε και δεν μπορουμε να βρουμε. αν καποιος αλλος φιλος απο εδω το εχει δει καπου θα μπορεσει να μας το υποδειξει και να μας βοηθησει.

εγω ψαχνω:

1. κηποι του φεγγαριου - ερικσον

2. ενα τραγουδι για την αρμπον- καυ

3. η πυλη του πτολεμαιου - στραουντ

Edited by alanon
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο σίγουρα μόνο σε παλαιοβιβλιοπωλείο γιατί είναι εξαντλημένο. Για το δεύτερο, η pocket έκδοση έχει εξαντληθεί προ πολλού. Κοίταξα στην σελίδα της Anubis για το δίτομο, και ο πρώτος του τόμος πάει και αυτός. Άρα μόνο Μοναστηράκι λοιπόν. Επίσης εδώ υπάρχουν ένα- δύο βιβλιοπωλεία που ίσως να έχουν αυτά που ψάχνεις

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

δημητρη και τα 3 ειναι εξαντλημενα απλα καμια φορα μπορει οπως ψαχνει καποιος να πεσει το ματι του και να το γραψει. καποιο παλαιοβιβλιοπωλειο που να ειναι πολυ καλο μπορεις να μου προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δίκιο έχεις. Καμία φορά μπορεί να βρεις κάτι σπάνιο εκεί που δεν το περιμένεις. Τα καλά παλαιοβιβλιοπωλεία είναι στην Άστιγγος στο Μοναστηράκι. Αλλά το Μικρό Μοναστηράκι έχει δική του ιστοσελίδα. Κάνε ένα search εκεί πέρα, μπορεί να βρεις κάνα λαβράκι.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τους Κήπους του Φεγγαριού του Έρικσον τους βρήκα στο Μοναστηράκι σε τρομερή τιμή και σε καλή κατάσταση. Είναι θέμα τύχης. Εγώ ψάχνω, μεταξύ άλλων, το Η καρδιά του φεγγαριού (Moonheart), του Charles De Lint (χεχε, βρήκα το Οι πύλες των ονείρων που έψαχνα καιρό) και φυσικά το Ένα παιδί στον ουρανό, του Jonathan Carroll.

Link to comment
Share on other sites

ειπα να ανοιξω ενα νεο topic ωστε να μπορουμε να βαζουμε οτι βιβλια ψαχνουμε και δεν μπορουμε να βρουμε. αν καποιος αλλος φιλος απο εδω το εχει δει καπου θα μπορεσει να μας το υποδειξει και να μας βοηθησει.

εγω ψαχνω:

1. κηποι του φεγγαριου - ερικσον

 

Δεν νομίζω να σε βοηθήσει πολύ, αλλά το είχα βρει σ' ένα παλαιοβιβλιοπωλείο στην Αντίπαρο. Δεν θυμάμαι το όνομα του.

Link to comment
Share on other sites

Ένα παιδί στον ουρανό, του Jonathan Carroll.

Αυτό κανονίζεται, αν το θες.

 

Το θέλω, το θέλω... ^_^

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια η Αρμπον υπαρχει στα Ελληνικα στην Άγνωστη Καντάθ, στη Ναυαρινου, Θεσσαλονικη. Πηρε το ματι μου και τους 2 τομους εκει πριν κανα 10ημερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ενδιαφέρεται κανείς για το "Ένα παιδί στον Ουρανό" του Jonathan Carroll; Το είχα κάνει παραγγελία πριν αρκετό καιρό στα Public, και θεωρώντας ότι δεν υπάρχει, το βρήκα και το πήρα μεταχειρισμένο.Αλλά μου έστειλαν σήμερα μήνυμα ότι το βρήκαν!Οπότε ή θα ακυρώσω την παραγγελία, ή αν ενδιαφέρεται κανένας, να του δώσω το ένα(στην τιμή που τα πήρα εννοείται, όχι παραπάνω!).Και ανταλλάσσεται φυσικά, με το "Σπίτι από φύλλα" :p

Edited by Mictantecutli
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ψάχνω το βιβλίο Λάνκμαρ του Frtz Leiber, εκδώσεις Αρχέτυπο. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει από που μπορώ να το προμηθευτώ (στην Αθήνα) να μπορεί να το διαθέσει ο ίδιος. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

P.S. Καλώς σας βρήκα

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω το βιβλίο Λάνκμαρ του Frtz Leiber, εκδώσεις Αρχέτυπο. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει από που μπορώ να το προμηθευτώ (στην Αθήνα) να μπορεί να το διαθέσει ο ίδιος. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

P.S. Καλώς σας βρήκα

δυσκολο αρκετα νομιζω. το ειχα βρει πριν μερικα χρονια και το πηρα κατα τυχη από ενα μικρο βιβιοπωλειο στη γειτονια μου στο χαλανδρι.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι είναι αρκετά δύσκολο, για αυτό ελπίζω πως υπάρχει κάποιος που ενδιαφέρεται να το πουλήσει μεταχειρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρωτήσεις τη Δήμητρα Νικολαΐδου (στο facebook Dimitra Nikolaidou) που δούλευε στο Αρχέτυπο και νομίζω δoυλεύει εκεί ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θα χρησιμοποιήσω αυτό το topic αλλά με διαφορετική λογική από την original, καθώς θα ήθελα προτάσεις τίτλων, παρά που θα βρω αντίτυπα και ο τίτλος του topic με καλύπτει (βιβλία φαντασίας ψάχνω άλλωστε).

 

Έχει κανένας να μου προτείνει βιβλία μεσαιωνικής φαντασίας (stand-alone, πολυλογίες κλπ) τοποθετημένα σε Σλαβικό setting; Μου έχει λείψει αυτή η αισθητική από το Witcher και γενικότερα από τα fantasy που ασχολούμαι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..