Jump to content

Πρωινές σκέψεις

Recommended Posts

poeticlooper

Συγγραφέας: poetic looper

Στίχοι: 16

Σχόλια: Ποίημα για το παιχνίδι της Επταλογίας του Ποιητή(ιδέα της Cassandra Gotha).

Μι'ανάσα απ'το ξημέρωμα

της νύχτας τα αρώματα,

σκιές απο ζευγάρωμα

κ' εχθρών χαζά καμώματα.

Του έρωτα αφιέρωμα,

του φθινοπώρου χρώματα,

του νού μας δόλιο σκάρωμα

φιδιών καμένα δέρματα.

Κρυφό του νου καμάρωμα

ψυχής δημιουργήματα,

των αγριμιών ημέρωμα

και τύψεων αγήματα.

Με γάτας μάτια δίχρωμα

κοιτώ τ' ουράνια σώματα,

αισθήσεων ηχόχρωμα

βουβών θεών σκαρώματα.

Edited by poeticlooper
  • Like 2

Νομιζω πως ο τιτλος υπονοει πως προκειται για πρωινες σκεψεις ... δεν ξερω αν ειναι μονο του μυαλου μου, αλλα ειναι σαν ονειρα η την αναμνηση των βραδινων ονειρων που εχουμε το πρωι οταν ξυπναμε με μια θολουρα, μια συγχυση, καπως συγκεχυμενα αλλα ταυτοχρονα με μια υποσυνειδητη λογικη... με αυτη την σκεψη μου αρεσε και το βρηκα ιδιαιτερο. Ειδικα μου αρεσε το τελευταιο τετραστιχο, το βρηκα πολυ ωραιο κλεισιμο.

Edited by laas7
  • Like 1
poeticlooper

Αν προσθέσουμε και την συνεχή επανάληψη ή απραξία (ανάλογα πως πιστεύουμε ότι διαμορφώθηκε αυτή η υποσυνείδητη λογική) ίσως είναι ακόμα πιο ξεκάθαρο ότι έχει φτάσει το σημείο της εμμονής. Το όνειρο, το υποσυνείδητο και η λογική λίγο πριν το ξημέρωμα είναι ανάμεικτα.

Πολύ καλό το πάντρεμα των ελεύθερων συνειρμών στις στιγμές πριν το ξύπνημα με τη λογική που εκείνες τις στιγμές νιώθουμε πως οι σκέψεις μας έχουν, κι ας μας φαίνονται μετά ασυνάρτητες όταν ξυπνάμε. Κατάφερες να την "πιάσεις" αυτή τη φευγαλέα αίσθηση στο ποίημά σου και μπράβο σου! :)

• Like 1
Cassandra Gotha

Το ποίημά σου είναι ακριβώς αυτό που λέει ο τίτλος: στιγμή. Θέλησες να αποτυπώσεις σκέψεις και συναισθήματα που περνούν αστραπιαία ίσως - πάντως πολύ γρήγορα, δεν στέκονται - με ένα ξύπνημα. Όμως ο ρυθμός του ποιήματος - επειδή είναι ιδιαίτερα γρήγορος, μικροί, κοφτοί στίχοι - μου δημιούργησε μια εξωστρεφή αίσθηση, δηλαδή δράση.

• Like 1
Eugenia Rose

Το ποίημα σου μου κάνει ιδιαίτερα συνειρμικό. Λόγο του γρήγορου ρυθμού αλλά και των σουρεαλιστικών στοίχων. Εμένα μου αρέσει αν και στον στοίχο "φιδιών καμένα δέρματα" νομίζω σου ξέφυγε λίγο ο ρυθμός. Ειδικά το τελευταίο τετράστιχο μοιάζει σαν να εξηγεί κάποια πράγματα γιατί εστιάζει περισσότερο στον αφηγητή και στο πως εξηγεί ίσως τον κόσμο γύρω του. Σαν δημιουργήματα βουβών θεών, που ίσως να μην γνωρίζει/ουμε τίποτα γι αυτούς. Με λίγα λόγια με άρεσε. :lol:

• Like 1
poeticlooper

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια σας. :hi:

• 2 weeks later...
Lady Nina

Ήταν πράγματι ένα ποίημα "φευγαλαίο" μα και "φευγάτο". Δίνει σκόρπιες εικόνες, οι οποίες όμως δένουν πολύ καλά μεταξύ τους υπό τον συγκεκριμένο τίτλο. Μου άρεσε η ομοιοκαταληξία σου, που την τηρείς σε όλο το ποίημα. Αγαπημένη μου στροφή, κι εμένα, η τελευταία. Μπράβο!

• Like 1