Jump to content

100 καλύτεροι συγγραφείς και βιβλία


Δημήτρης
 Share

Recommended Posts

Τις προάλλες που χάζευα στο Ίντερνετ, έπεσα πάνω σε δύο λίστες.

 

Οι 100 καλύτεροι συγγραφείς εδώ. Πολύ ωραία λίστα πραγματικά, με εικόνες και λίγα λόγια για τον κάθε συγγραφέα, με κάνει να θέλω να τους διαβάσω όλους μόνο και μόνο εξαιτίας της :mf_bookread: Τους περισσότερους τους ξέρω, αλλά είναι και μερικοί που πρώτη φορά συναντώ εδώ τα ονόματα τους. Όσον αφορά τα ''δικά μας'' παιδιά, στα νούμερα 24, 38, 62, 74 και 91, βρίσκουμε αντιστοίχως τους Τζορτζ Όργουελ, Μαίρη Σέλλεϋ, Έντγκαρ Άλλαν Πόε, Φίλιπ Ντικ και Ρόμπερτ Χάινλαϊν. Φυσικά τα όρια πολλές φορές είναι δυσδιάκριτα σχετικά με το που ανήκει κάποιος συγγραφέας και το έργο του, το έχουμε συζητήσει και άλλες φορές αυτό. Δεκτές λοιπόν όλες οι ενστάσεις και παρατηρήσεις.

 

Επίσης τα 100 καλύτερα βιβλία εδώ. Έχουμε μέχρι τώρα λίστες για τα τρία είδη του φανταστικού (και πολύ καλά κάνουμε :D), ε να μην έχουμε και μία για την κλασική λογοτεχνία; Από την αριστερή στήλη έχω διαβάσει τα 41, 64 και 98. Και από την δεξιά τα 4, 19, 25, 29, 45, 65, 77, 84. (Μερικά νούμερα υπάρχουν δις). Τραγικός απολογισμός αλλά ok, το ήξερα από πριν ότι τα πράγματα θα ήταν κάπως έτσι. Δεν έχω διαβάσει πολύ κλασική λογοτεχνία, αλλά μελλοντικά θέλω να το κάνω.

 

Πάντως και οι δύο δεν μου φάνηκαν και τόσο καλές. Υπάρχουν μερικά βιβλία που ανήκουν σαφώς στην φανταστική λογοτεχνία, με αποτέλεσμα να λείπουν αρκετοί γνωστοί τίτλοι, πιο αντιπροσωπευτικοί του είδους. Όποιος ξέρει καμία άλλη, ας την βάλει.

Edited by Δημήτρης
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η λίστα με τους συγγραφείς περιλαμβάνει γενικά λογοτέχνες οπότε γίνεται χαμός από ποιητές και θεατρικούς συγγραφείς (σεναριογράφους ας πούμε). Άλλους δεν τους ξέρω, άλλους δεν τους έχω διαβάσει. Βέβαια μόλις έφτασα στο #1 κατάλαβα ότι η λίστα είναι μάπα. Στον πάτο σχεδόν ο Χέμινγουεη, στην κορυφή ο Φώκνερ; :nea:

Τη διπλή λίστα με τα βιβλία την τσεκάρω συχνά. Τα αριστερά είναι πάνω κάτω αυτό που λέμε "κλασική λογοτεχνία", the best of. Έχει από όλα τα είδη βέβαια ως γενική λίστα χωρίς περιορισμό είδους, με μερικά φανταστικής λογοτεχνίας ανάμεσά τους, αλλά κυρίως είναι κλασική. Στα δεξιά έχει πιο popular και συνεπώς περισσότερο φανταστικό. Αλλά βλέπω πολύ Ραντ και Χάμπαρντ, δείγμα ότι σπρώχτηκαν κάποιοι συγγραφείς κι άρα δεν είναι αντικειμενική η λίστα. Ακόμη κι εδώ που είμαστε φαν της φανταστικής λογοτεχνίας δεν τους πολυδιαβάζουμε κι ας ανήκουν λίγο έως πολύ στο είδος.

Άλλες παρόμοιες λίστες:

http://www.bbc.co.uk/arts/bigread/top100.shtml

http://www.guardian.co.uk/books/2003/oct/12/features.fiction

Στο bbc βλέπω παίζει πολλή φαντασία... :friends:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κόλλησα στο πόσους Εβραίους έχει η λίστα των συγγραφέων σε αντιδιαστολή με το πόσους λίγους Λατίνους (πχ πού είναι ο Ίταλο Καλβίνο; ή ο Ουμπέρτο Έκο;) κι επίσης πόσους παγκοσμίους αγνώστους α) παραλίγο συγγραφείς-δημοσιογράφους και β) μαύρους καταπιεσμένους που περιγράφουν τέλεια τα μεράκια του βαμβακοσυλλέκτη. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά συμπεριλαμβάνει τον Μαρκ Τουέιν ζητώντας και συγνώμη; Πας καλά, καλέ;

Link to comment
Share on other sites

Τη διπλή λίστα με τα βιβλία την τσεκάρω συχνά. Τα αριστερά είναι πάνω κάτω αυτό που λέμε "κλασική λογοτεχνία", the best of. Έχει από όλα τα είδη βέβαια ως γενική λίστα χωρίς περιορισμό είδους, με μερικά φανταστικής λογοτεχνίας ανάμεσά τους, αλλά κυρίως είναι κλασική. Στα δεξιά έχει πιο popular και συνεπώς περισσότερο φανταστικό. Αλλά βλέπω πολύ Ραντ και Χάμπαρντ, δείγμα ότι σπρώχτηκαν κάποιοι συγγραφείς κι άρα δεν είναι αντικειμενική η λίστα. Ακόμη κι εδώ που είμαστε φαν της φανταστικής λογοτεχνίας δεν τους πολυδιαβάζουμε κι ας ανήκουν λίγο έως πολύ στο είδος.

Άλλες παρόμοιες λίστες:

http://www.bbc.co.uk...ad/top100.shtml

http://www.guardian....eatures.fiction

Στο bbc βλέπω παίζει πολλή φαντασία... :friends:

 

 

Από την πρώτη που έβαλες, εκτός φυσικά απ' όλα του φανταστικού, θέλω πολύ να διαβάσω το Κατς-22, Μεγάλες Προσδοκίες (είδα την παλιά ασπρόμαυρη ταινία και μου άρεσε πάρα πολύ, αυτή με τον Ρόμπερτ ντε Νίρο όχι και τόσο) τον Κόμη Μοντεχρήστο, τον Οδυσσέα και τον Νονό. Απ΄την δεύτερη, τον Χωκ Φιν και το 1984. Είναι και άλλα, αλλά στέκομαι μόνο σε βιβλία που δεν έχω ακόμη στην κατοχή μου.

 

 

Κι όχι μόνο αυτό, αλλά συμπεριλαμβάνει τον Μαρκ Τουέιν ζητώντας και συγνώμη; Πας καλά, καλέ;

 

 

Από Τουέιν έχω διαβάσει το ''Ένας Γιάνκης του Κονέκτικατ στην Αυλή του Βασιλιά Αρθούρου'' και δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Θα πρέπει φυσικά να πιάσω κάποιο από τα πιο γνωστά του βιβλία.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τουέην μόνο Τομ Σώγιερ και Ο μυστηριώδης ξένος. Έχω και το Γιάνκη αλλά ακόμη δεν το διάβασα.

Αντε, πες πχ ο Φωκνερ είναι μεγάλη μορφή της κλασικής λογοτεχνίας (σίγουρα όχι #1 βέβαια ενώ ο Χέμινγουέη δεν μπήκε top80 και στο σχόλιο αναφέρεται ως σαφώς κατώτερος ο Φιτζέραλντ)... αλλα στο νούμερο φάκιν 5, ανάμεσα σε τιτάνες είτε αρχαίους είτε σύγχρονους μου βάζουν την Gertrude Stein;!;

 

ron-swanson-computer-throw-out-parks-and-rec.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να λέμε τώρα... Που είναι ο Σελίν; Που είναι οι Ιάπωνες (Τανιζάκι, Μουρακάμι); Που είναι ο Σάλιντζερ; Μακάρθυ; Κέρουακ; Λαβκραφτ; :p

Link to comment
Share on other sites

Τι να λέμε τώρα... Που είναι ο Σελίν;

 

Σελίν ποιος; Δεν μου λέει κάτι αυτό. Πες Adicto όλο το όνομα του.

 

Επίσης είδα ότι λείπει και ο Ουγκώ. Γενικά η συγκεκριμένη λίστα δεν είναι και ότι πιο αντιπροσωπευτικό υπάρχει, απλά μου άρεσε πάρα πολύ έτσι όπως την έκαναν. Νομίζω ότι για συγγραφείς, πρώτη φορά βλέπω λίστα που να έχει και εικόνες.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τι να λέμε τώρα... Που είναι ο Σελίν;

 

Σελίν ποιος; Δεν μου λέει κάτι αυτό. Πες Adicto όλο το όνομα του.

 

 

Louis-Ferdinand Celine (1894-1961). Μεγάλος γάλλος συγγραφέας, σχετικά περιθωριοποιημένος λόγω του αντησημιτισμού του. Το βιβλίο του Ταξίδι στην Άκρη της Νύχτας (κυκλοφορεί και στα ελληνικά από την Εστία) θεωρείται από τα σπουδαιότερα του 20ου αιώνα. Το έχω διαβάσει και είναι όντως πολύ καλό.

Edited by tsathoggua
Link to comment
Share on other sites

Τι να λέμε τώρα... Που είναι ο Σελίν;

 

Σελίν ποιος; Δεν μου λέει κάτι αυτό. Πες Adicto όλο το όνομα του.

 

 

Louis-Ferdinand Celine (1894-1961). Μεγάλος Γάλλος συγγραφέας, σχετικά περιθωριοποιημένος λόγω του αντησημιτισμού του. Το βιβλίο του Ταξίδι στην Άκρη της Νύχτας (κυκλοφορεί και στα ελληνικά από την Εστία) θεωρείται από τα σπουδαιότερα του 20ου αιώνα. Το έχω διαβάσει και είναι όντως πολύ καλό.

 

Δεν τον ήξερα καθόλου αυτόν. Τον googlαρα μετά και μου τον έβγαλε. Θα το έχω λοιπόν το βιβλίο του υπ' όψιν αφού λες ότι είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Από την πρώτη που έβαλες, εκτός φυσικά απ' όλα του φανταστικού, θέλω πολύ να διαβάσω το Κατς-22, Μεγάλες Προσδοκίες (είδα την παλιά ασπρόμαυρη ταινία και μου άρεσε πάρα πολύ, αυτή με τον Ρόμπερτ ντε Νίρο όχι και τόσο) τον Κόμη Μοντεχρήστο, τον Οδυσσέα και τον Νονό. Απ΄την δεύτερη, τον Χωκ Φιν και το 1984. Είναι και άλλα, αλλά στέκομαι μόνο σε βιβλία που δεν έχω ακόμη στην κατοχή μου.

 

 

Κι όχι μόνο αυτό, αλλά συμπεριλαμβάνει τον Μαρκ Τουέιν ζητώντας και συγνώμη; Πας καλά, καλέ;

 

 

Από Τουέιν έχω διαβάσει το ''Ένας Γιάνκης του Κονέκτικατ στην Αυλή του Βασιλιά Αρθούρου'' και δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Θα πρέπει φυσικά να πιάσω κάποιο από τα πιο γνωστά του βιβλία.

 

Μεγάλες Προσδοκίες ναι, να το διαβάσεις, ειδικά αν δεν έχεις διαβάσει άλλο του Ντίκενς - κλασικός. Και να σκεφτείς ότι τα έγραφε και κομμάτι-κομμάτι, για να δημοσιεύονται σε εφημερίδες.

 

Κόμη Μοντεχρήστο δεν το πολυσυνιστώ, δε λέει τίποτα φοβερό και θα το ξεχάσεις γρήγορα. Αλλά αυτή είναι απλά η δική μου γνώμη.

 

Οδυσσέα, αν εννοείς το Ulysses του James Joyce... :shock: πάρα πολύ βαρύς συγγραφέας. Aπό πολλούς πιο υπομονετικούς από μένα αναγνώστες έχω ακούσει ότι "δε διαβάζεται" και συμφωνώ, γιατί αναγκάστηκα δυστυχώς να διαβάσω για τη σχολή το "A portrait of the artist as a young man".

 

Από Mark Twain προτείνω τον Τομ Σόγιερ και το Πρίγκηπας και Φτωχός. Το Χακ Φιν το βαρέθηκα λίγο. Το Γιάνκη τον έχω, αλλά δεν τον έχω διαβάσει.

 

Και εννοείται να πιάσεις α μ έ σ ω ς και τρέχοντας το φοοοοβεεερόοοο 1984! Must!

Link to comment
Share on other sites

Από Ντίκενς έχω διαβάσει τον Όλιβερ Τουίστ, και θέλω να διαβάσω αυτό που είπα και το Μία Χριστουγεννιάτικη Ιστορία. Ναι, το υποψιάζομαι ότι μπορεί ο Οδυσσέας να αποδειχθεί ένα πάρα πολύ βαρύ βιβλίο. Απλά, το πολύ- πολύ να το διαβάσω με κάποια άλλα στο ενδιάμεσο για να μην πήξω. Τουέιν δεν πολυψήνομαι να πιάσω για να σου πω την αλήθεια. Αν γίνει, θα καταπιαστώ με τα πιο γνωστά του. Ντρέπομαι που δεν έχω διαβάσει ακόμη το 1984. Αυτό συμβαίνει γιατί περιμένω μπας και το αναλάβει κανένας άλλος εκδοτικός, εκτός από τον Κάκτο που το έχει τώρα ;-) Άφησα για το τέλος αυτό που με καίει περισσότερο. Μπορεί όντως ο Κόμης Μοντεχρήστος να μην μου αρέσει. Όμως σε κάθε περίπτωση θέλω να δοκιμάσω. Έχω μία έκδοση των 300 σελίδων που μου τινάζει τα μυαλά στον αέρα κάθε φορά που την διαβάζω. Προς μεγάλη μου έκπληξη όμως, μία μέρα ο Bladerunner ανέφερε ότι οι εκδόσεις DiAgostini έχουν κυκλοφορήσει και τους δύο τόμους, 600+ σελίδες έκαστος! Ούτε που το ήξερα αυτό, ότι δηλαδή το πλήρες κείμενο είναι τόσο μεγάλο! Το πρόβλημα όμως είναι πως έχουν εξαντληθεί, και τώρα πρέπει να κάνω άνω- κάτω όλα τα παλαιοβιβλιοπωλεία για να τα βρω. Θα ψάξω όμως, γιατί τα θέλω απεγνωσμένα.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Από Ντίκενς έχω διαβάσει τον Όλιβερ Τουίστ, και θέλω να διαβάσω αυτό που είπα και το Μία Χριστουγεννιάτικη Ιστορία. Ναι, το υποψιάζομαι ότι μπορεί ο Οδυσσέας να αποδειχθεί ένα πάρα πολύ βαρύ βιβλίο. Απλά, το πολύ- πολύ να το διαβάσω με κάποια άλλα στο ενδιάμεσο για να μην πήξω. Τουέιν δεν πολυψήνομαι να πιάσω για να σου πω την αλήθεια. Αν γίνει, θα καταπιαστώ με τα πιο γνωστά του. Ντρέπομαι που δεν έχω διαβάσει ακόμη το 1984. Αυτό συμβαίνει γιατί περιμένω μπας και το αναλάβει κανένας άλλος εκδοτικός, εκτός από τον Κάκτο που το έχει τώρα ;-) Άφησα για το τέλος αυτό που με καίει περισσότερο. Μπορεί όντως ο Κόμης Μοντεχρήστος να μην μου αρέσει. Όμως σε κάθε περίπτωση θέλω να δοκιμάσω. Έχω μία έκδοση των 300 σελίδων που μου τινάζει τα μυαλά στον αέρα κάθε φορά που την διαβάζω. Προς μεγάλη μου έκπληξη όμως, μία μέρα ο Bladerunner ανέφερε ότι οι εκδόσεις DiAgostini έχουν κυκλοφορήσει και τους δύο τόμους, 600+ σελίδες έκαστος! Ούτε που το ήξερα αυτό, ότι δηλαδή το πλήρες κείμενο είναι τόσο μεγάλο! Το πρόβλημα όμως είναι πως έχουν εξαντληθεί, και τώρα πρέπει να κάνω άνω- κάτω όλα τα παλαιοβιβλιοπωλεία για να τα βρω. Θα ψάξω όμως, γιατί τα θέλω απεγνωσμένα.

 

Το "αυθεντικό" δεν στο συνιστώ. Είναι τόσο τεράστιο γιατί το έγραφε σε συνέχειες και τότε πληρώνονταν με τις λέξεις στις ιστορίες. Οπότε γέμιζε με ανούσιες λεπτομέρειες και συχνές επαναλήψεις, διάλογοι τύπου "Καλημέρα Ζωή" και "Λάμψη".

- Και πήγα στο πηγάδι να βάλω νερό

- Πήγες στο πηγάδι να βάλεις νερό;

- Ναι, πήγα στο πηγάδι να βάλω νερό (ένα ηλίθιο παράδειγμα, λέμε τώρα).

 

Καλύτερα η συντομευμένη έκδοση λοιπόν.

 

Επίσης, το Anthem της Ayn Rand, είναι ένα από τα πιο κλασικά ουτοπικά κείμενα και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους. Σε μια ώρα θα το έχετε διαβάσει άλλωστε, είναι πολύ μικρό. Τώρα, όταν μιλάμε για λίστες με εκατό βιβλία και μου βάζεις μέσα 3-4 γυναίκες για δείγμα, ε δεν θα ασχοληθώ και πολύ. Νισάφι πια με τον ηλίθιο λογοτεχνικό "κανόνα" που δε λέει να ξεκολλήσει από κάποια ονόματα.

Link to comment
Share on other sites

Από Ντίκενς έχω διαβάσει τον Όλιβερ Τουίστ, και θέλω να διαβάσω αυτό που είπα και το Μία Χριστουγεννιάτικη Ιστορία. Ναι, το υποψιάζομαι ότι μπορεί ο Οδυσσέας να αποδειχθεί ένα πάρα πολύ βαρύ βιβλίο. Απλά, το πολύ- πολύ να το διαβάσω με κάποια άλλα στο ενδιάμεσο για να μην πήξω. Τουέιν δεν πολυψήνομαι να πιάσω για να σου πω την αλήθεια. Αν γίνει, θα καταπιαστώ με τα πιο γνωστά του. Ντρέπομαι που δεν έχω διαβάσει ακόμη το 1984. Αυτό συμβαίνει γιατί περιμένω μπας και το αναλάβει κανένας άλλος εκδοτικός, εκτός από τον Κάκτο που το έχει τώρα ;-) Άφησα για το τέλος αυτό που με καίει περισσότερο. Μπορεί όντως ο Κόμης Μοντεχρήστος να μην μου αρέσει. Όμως σε κάθε περίπτωση θέλω να δοκιμάσω. Έχω μία έκδοση των 300 σελίδων που μου τινάζει τα μυαλά στον αέρα κάθε φορά που την διαβάζω. Προς μεγάλη μου έκπληξη όμως, μία μέρα ο Bladerunner ανέφερε ότι οι εκδόσεις DiAgostini έχουν κυκλοφορήσει και τους δύο τόμους, 600+ σελίδες έκαστος! Ούτε που το ήξερα αυτό, ότι δηλαδή το πλήρες κείμενο είναι τόσο μεγάλο! Το πρόβλημα όμως είναι πως έχουν εξαντληθεί, και τώρα πρέπει να κάνω άνω- κάτω όλα τα παλαιοβιβλιοπωλεία για να τα βρω. Θα ψάξω όμως, γιατί τα θέλω απεγνωσμένα.

 

Το "αυθεντικό" δεν στο συνιστώ. Είναι τόσο τεράστιο γιατί το έγραφε σε συνέχειες και τότε πληρώνονταν με τις λέξεις στις ιστορίες. Οπότε γέμιζε με ανούσιες λεπτομέρειες και συχνές επαναλήψεις, διάλογοι τύπου "Καλημέρα Ζωή" και "Λάμψη".

- Και πήγα στο πηγάδι να βάλω νερό

- Πήγες στο πηγάδι να βάλεις νερό;

- Ναι, πήγα στο πηγάδι να βάλω νερό (ένα ηλίθιο παράδειγμα, λέμε τώρα).

 

Καλύτερα η συντομευμένη έκδοση λοιπόν.

 

Ωχ άμα είναι έτσι, την κάτσαμε την βάρκα. Γι' αυτό λες να μην κυκλοφορεί καθόλου το πρωτότυπο; :mf_sherlock:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 

 

Έχω μία έκδοση των 300 σελίδων που μου τινάζει τα μυαλά στον αέρα κάθε φορά που την διαβάζω. Προς μεγάλη μου έκπληξη όμως, μία μέρα ο Bladerunner ανέφερε ότι οι εκδόσεις DiAgostini έχουν κυκλοφορήσει και τους δύο τόμους, 600+ σελίδες έκαστος! Ούτε που το ήξερα αυτό, ότι δηλαδή το πλήρες κείμενο είναι τόσο μεγάλο! Το πρόβλημα όμως είναι πως έχουν εξαντληθεί, και τώρα πρέπει να κάνω άνω- κάτω όλα τα παλαιοβιβλιοπωλεία για να τα βρω. Θα ψάξω όμως, γιατί τα θέλω απεγνωσμένα.

Το "αυθεντικό" δεν στο συνιστώ. Είναι τόσο τεράστιο γιατί το έγραφε σε συνέχειες και τότε πληρώνονταν με τις λέξεις στις ιστορίες. Οπότε γέμιζε με ανούσιες λεπτομέρειες και συχνές επαναλήψεις, διάλογοι τύπου "Καλημέρα Ζωή" και "Λάμψη".

- Και πήγα στο πηγάδι να βάλω νερό

- Πήγες στο πηγάδι να βάλεις νερό;

- Ναι, πήγα στο πηγάδι να βάλω νερό (ένα ηλίθιο παράδειγμα, λέμε τώρα).

 

Καλύτερα η συντομευμένη έκδοση λοιπόν.

 

(Δεν ξέρω αν το έχεις διαβάσει, αλλά έχω διαφορετική γνώμη για το έργο. Είναι όμως πολύ δύσκολο να το βρείς πλέον, αν και ακούγονται διάφορα τελευταία για επανέκδοση)

Ωχ άμα είναι έτσι, την κάτσαμε την βάρκα. Γι' αυτό λες να μην κυκλοφορεί καθόλου το πρωτότυπο; :mf_sherlock:

 

Ο Κόμης είναι Αριστούργημα, αν το βρείς πάρτο σε πλήρη μορφή, οι συντομεύσεις είναι παιδικές διασκευές, όπως κάνανε και με τον Βέρν

Edited by notis58
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..