Jump to content

Δικαστης Ντρεντ


lord.cerapis
 Share

Recommended Posts

Η επιστροφη του σε ταινια;;; σε λιγες μερες θα δουμε και αυτη τη δευτερη προσπαθεια! Αλλα τι γνωμη εχετε για το κομικ;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα είναι το κορυφαίο κόμικς όλων των εποχών. Από τότε που το πρωτοδιάβασα στο Δυναμικό Αγόρι εν έτει 1979 έπαθα την απόλυτη πλάκα μου. Έχω μπλουζάκια δικαστή Ντρεντ, κούπες δικαστή Ντρεντ (τη μία την κέρδισα επειδή δημοσιεύτηκε επιστολή μου στο 2000AD), κούτες με 2000ΑΔ, τόμους με παλιές ιστορίες και δυστυχώς είδα και την πρώτη ταινία.

Link to comment
Share on other sites

...και δυστυχώς είδα και την πρώτη ταινία.

 

Όντως κρίμα, διότι του Σταλόνε του πήγαινε γάντι ο ρόλος και ο Ασάντε ήταν άψογος. Το σενάριο, όμως,.....

Link to comment
Share on other sites

του Σταλόνε του πήγαινε γάντι ο ρόλος

 

[ο κόμης διαρρηγνύει τα ιμάτιά του, χτυπά το στήθος του απελπισμένα, κλαίει και οδύρεται]

 

Τι λες, ωρέ! Ο πιο άσχετος που μπορούσαν να βρουν! Χώρια που, ακριβώς επειδή ήταν ο Σλάι και έπρεπε να βλέπουμε τη φάτσα του, καταστρατηγήθηκε ένας από τους βασικούς κανόνες που κάνουνε τον Ντρεντ, Ντρεντ:

 

Ο Ντρεντ δεν βγάζει ποτέ το κράνος του, και στις λιγοστές περιπτώσεις που αυτό έχει συμβεί δεν βλέπουμε το πρόσωπό του (θυμάμαι μία περίπτωση στην οποία είχε χρησιμοποιήσει μηχανή αλλαγής προσώπου, μία περίπτωση που έπεσε ταινία με την ένδειξη "λογοκρισία", και μία περίπτωση που το πρόσωπό του είναι σκεπασμένο από γάζες λόγω τραυματισμού, και βλέπουμε μόνο τα μάτια του)

 

Αυτό και μόνο, αρκούσε για να είναι μάπα η ταινία. Αντιθέτως, το σενάριο προσπάθησε να είναι ένα αμάλγαμα από τις κυριότερες ιστορίες του Ντρεντ. Βασισμένο κυρίως στο The Day the Law Died, αντλούσε πολύ υλικό από Cursed Earth, Judge Child και ένα ακόμα που μου διαφεύγει. Το δε ρομπότ (ο Hammerstein, αν δεν απατώμαι) προερχόταν από μια άλλη θεϊκή σειρά του 2000AD, το ABC Warriors. Δεν το θεώρησα τόσο κακό (το σενάριο) όσο την παρουσία του Σταλόνε.

 

Ελπίζω ο Καρλ Ούρμπαν να μας αποζημιώσει. Απ' ό,τι διάβασα, δεν έχει εκπτώσεις: το κράνος δεν βγαίνει.

Edited by Count Baltar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην οδύρεσε, ωρέ, συνάδελφε :mf_surrender: (αν και είναι κατανοητό και σεβαστό γιατί :thumbsup: ).

Πρόβλημα του σεναρίου ήταν ότι εβγαλε το κράνος του (απαράβατος κανόνας) και κυρίως ότι φορούσε μπλε φακούς επαφής!!! :dazzled:

Δεν γνώριζα ότι το σενάριο ήταν συγκερασμός, αλλά ήταν σίγουρα αποτυχημένος (τουλάχιστον κατ' εμέ).

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν γνώριζα ότι το σενάριο ήταν συγκερασμός, αλλά ήταν σίγουρα αποτυχημένος (τουλάχιστον κατ' εμέ).

 

Ναι, μωρέ, προσπάθησαν να στριμώξουν σχεδόν όλο το Ντρέντειο σύμπαν σε δύο σκάρτες ώρες, άρα ήταν λογικό να γίνει λίγο μούχτι το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα είπα ΕΔΩ!

 

Ο αγαπημένος μου σκιτσογράφος, με το καθαρότερο σκίτσο - κατά την εκτίμηση μου, ήταν ο Brian Bolland:

 

post-1004-0-89357700-1350552572_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ο αγαπημένος μου σκιτσογράφος, με το καθαρότερο σκίτσο - κατά την εκτίμηση μου, ήταν ο Brian Bolland:

 

 

 

Λατρεύω Μπόλαντ, αλλά ο δικός μου αγαπημένος ήταν ο ΜακΜάχον (ο λόγος προφανής: ακόμα μεγαλύτερες μπότες!)

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως το σχεδιο του μπολαντ ηταν απο τα καλυτερα που χαρακτηριζαν τον Ντρεντ.

Οσο για τη ταινια, τι να πουμε, μια χαζο περιπετειουλα που ειχε παρει ιδεες απο το κομικ. Καμια σχεση με το πνευμα του Δικαστη οπως ειναι σε αυτα, και πραγματικα εσπασαν πολλους κανονες... Προσωπικα οντως δε με χαλασε ιδιαιτερα ο σταλονε (εκτος απο εκεινους τους ελεεινους φακους επαφης,)οσο το γενικοτερο σεναριο-αχταρμας , καθως και οι κλασικεσ συνηθισμενες αμερικανιες.

Αληθεια,πιστευε κανεις οτι ο σταλονε θα δεχοταν να μη δειξει ουτε μια φορα την ομορφη φατσουλα του;;;;;Ελατε τωρα!!!;-)

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή στα μέσα της δεκαετίας του 1980 το 2000AD είχε κάνει γκάλοπ μεταξύ των αναγνωστών του για το ποιον θα ήθελαν ως Ντρεντ σε περίπτωση που γινόταν ταινία (από τότε το σκέφτονταν - κάτι σαν την Αττική Οδό ένα πράγμα). Η ερώτηση ήταν ανοιχτή, δηλαδή πρότεινες όποιον γούσταρες. Πρώτος, με τεράστια διαφορά από τον αμέσως δεύτερο (ο οποίος δεν θυμάμαι καν ποιος ήταν), είχε βγει ο Κλιντ Ήστγουντ. Είχαν, μάλιστα, σκιτσάρει ένα κράνος δικαστή πάνω από μια φωτογραφία του, από εκείνες με το ξινισμένο ύφος, και δίπλα είχαν τοποθετήσει έναν Ντρεντ από Μπόλαντ στην ίδια ακριβώς πόζα. Η ομοιότητα ήταν κάτι παραπάνω από εντυπωσιακή...

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

και απο αυτον και τον dirty harry επηρεαστηκαν στην αρχη και δημιουργησαν τον Ντρεντ , μη το ξεχναμε! Ιστγουντ ε; Ιδανικος θα ηταν!

Αληθεια τωρα ποιος θα ταιριαζε στο ρολο;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

O Karl Urban έκανε και γαμώ τις δουλειές στην νέα ταινία πάντως. Εμένα μου άρεσε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

O Karl Urban έκανε και γαμώ τις δουλειές στην νέα ταινία πάντως. Εμένα μου άρεσε πολύ!

 

Η ταινία τι έλεγε, αγαπητέ; Άκουσα ότι είναι απλή ταινία δράσης χωρίς ίχνος από την ειρωνεία και το βουβό χιούμορ του κόμικς, και χαλάστηκα.

Link to comment
Share on other sites

O Karl Urban έκανε και γαμώ τις δουλειές στην νέα ταινία πάντως. Εμένα μου άρεσε πολύ!

 

Η ταινία τι έλεγε, αγαπητέ; Άκουσα ότι είναι απλή ταινία δράσης χωρίς ίχνος από την ειρωνεία και το βουβό χιούμορ του κόμικς, και χαλάστηκα.

 

 

Μια από τις καλύτερες ταινίες δράσης της δεκαετίας . Παρόλο που έχει μικρό budget έχει φοβερούς χαρακτήρες και έναν καταπληκτικό Urban ως Ντρεντ .

 

http://www.youtube.com/watch?v=fgEOaMgbfIE

Link to comment
Share on other sites

Το κόμικ ήταν όντως καταπληκτικό. Μερικά επεισόδια ήταν για μένα καθοριστικά, διαμόρφωσαν χαρακτήρα λέμε. Αν και το Αγόρι το έπαιρνα για το Σλέιν, κυρίως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ταινία τι έλεγε, αγαπητέ; Άκουσα ότι είναι απλή ταινία δράσης χωρίς ίχνος από την ειρωνεία και το βουβό χιούμορ του κόμικς, και χαλάστηκα.

 

Ο Ντρέντ και μια άλλη μπατσίνα με μεταφυσικές δυνάμεις παγιδεύονται μέσα σε ένα κτίριο γεμάτο εγκληματίες.

 

Καλή σκηνοθεσία και σίγουρα ανώτερο από το πρώτο Ντρέντ (εδώ τουλάχιστον δεν βγάζει ποτέ το κράνος του και καλύτερα γιατί αν θυμόμουνα εκείνη την ώρα τον ρόλο του στη Ζήνα δε γουόριορ πρινσεσ θα ξενέρωνα.

Κλασική ταινία δράσης κατά τα άλλα με μερικές στιγμές που με εξέπληξαν εδώ και εκεί. Το κόνσεπτ μπάτσοι κλεισμένοι σε κτίριο με εγκληματίες είχε παίξει νωρίτερα φέτος σε μια Ταυλανδέζικη ταινία.

Η Σέρσει πάντα σκύλα Lena πολύ καλή και πειστική στον ρόλο της.

Ο Ούρμπαν ένα από τα δύο έκανε: ή προσπαθούσε να πετύχει το ξινισμένο ύφος ή απλά προσπαθούσε απελπισμένα να μιμηθεί τη φάτσα του Σταλόνε. Αλλά ήταν καλός.

Overall αρκετά καλή.

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ταινία, ωραίος Ντρεντ, την τρέλα όμως του κόμικ δεν την έχει. Η πρώτη, με τον Σταλόνε, ίσως ήταν κατώτερο σαν έργο, ήταν όμως πιο αντιπροσωπευτικό του κόσμου του κόμικ. Η δεύτερη μοιάζει με "ο Ντρεντ στη Νέα Υόρκη" ... δηλαδή αυτό δεν ήταν, κατ'εμένα η Mega-City One.

Link to comment
Share on other sites

Το κόμικ ήταν όντως καταπληκτικό. Μερικά επεισόδια ήταν για μένα καθοριστικά, διαμόρφωσαν χαρακτήρα λέμε. Αν και το Αγόρι το έπαιρνα για το Σλέιν, κυρίως.

 

Ντρεντ και ξερό ψωμί. Σταμάτησα να παίρνω το Αγόρι κάποια στιγμή το 1984 όταν μετά την ολοκλήρωση του "Apocalypse War", για κάποιον λόγο, το περιοδικό σταμάτησε να δημοσιεύει Ντρεντ για μερικά τεύχη, νόμισα ότι είχε τελειώσει οριστικά και το έκοψα.

 

Ο Ντρέντ και μια άλλη μπατσίνα με μεταφυσικές δυνάμεις παγιδεύονται μέσα σε ένα κτίριο γεμάτο εγκληματίες.

 

 

Η Άντερσον; Το ξανθό τεκνίδιον σε Άντερσον παραπέμπει.

 

Γκρίνια mode: Μα, στολές δικαστών είναι αυτές; ΤΙ ΜΙΖΕΡΙΑ, ΘΕΕ ΜΟΥ! Πού είναι οι επωμίδες με τους αετούς; Πού τα σήματα με την αλυσιδούλα; Πού οι τεράστιες μπότες; Αίσχος! Αίσχος! Λιτότητα και στον Ντρεντ!

 

Ερώτηση στον εαυτό μου: Μα καλά, πώς είναι δυνατόν οι δημιουργοί Ντρεντοταινιών να μην έχουν ποτέ σκεφτεί να παρουσιάσουν στην οθόνη εκείνη την καταπληκτική μορφή και αστείρευτη πηγή υλικού που λέγεται Judge Death (και Σια);

 

Πολύ καλή ταινία, ωραίος Ντρεντ, την τρέλα όμως του κόμικ δεν την έχει. Η πρώτη, με τον Σταλόνε, ίσως ήταν κατώτερο σαν έργο, ήταν όμως πιο αντιπροσωπευτικό του κόσμου του κόμικ. Η δεύτερη μοιάζει με "ο Ντρεντ στη Νέα Υόρκη" ... δηλαδή αυτό δεν ήταν, κατ'εμένα η Mega-City One.

 

Χωρίς να έχω δει την ταινία, και κρίνοντας μόνο από το κλιπάκι, θα συμφωνήσω 100%.

Link to comment
Share on other sites

Η Άντερσον; Το ξανθό τεκνίδιον σε Άντερσον παραπέμπει.

 

Ερώτηση στον εαυτό μου: Μα καλά, πώς είναι δυνατόν οι δημιουργοί Ντρεντοταινιών να μην έχουν ποτέ σκεφτεί να παρουσιάσουν στην οθόνη εκείνη την καταπληκτική μορφή και αστείρευτη πηγή υλικού που λέγεται Judge Death (και Σια);

 

Ναι, είναι η Άντερσον.

 

Και έχω τη γνώμη ότι ένας Judge Death είναι πολύ νωρίς για να παίξει από την πρώτη κιόλας ταινία. Θέλεις μια ταινία character origin, μια ταινία ακόμα για το ποιες και πόσες κατευθύνσεις μπορεί να πάρει ο Ντρεντ σαν μύθος (με Cursed Earth πχ), κι όταν ο θεατής τα έχει χωνέψει όλα αυτά... του ρίχνεις και Judge Death.

Link to comment
Share on other sites

O Karl Urban έκανε και γαμώ τις δουλειές στην νέα ταινία πάντως. Εμένα μου άρεσε πολύ!

 

Η ταινία τι έλεγε, αγαπητέ; Άκουσα ότι είναι απλή ταινία δράσης χωρίς ίχνος από την ειρωνεία και το βουβό χιούμορ του κόμικς, και χαλάστηκα.

O Urban μόνιμα με μια ξινισμένη μουσούδα, όπως πρέπει, το κράνος δεν βγαίνει και κάνει ωραία την φωνή, ψυχρή. Η άλλη δικαστίνα έχει ψυχικές δυνάμεις και δεν φοράει το κράνος γιατί λέει ότι της μειώνει αυτές τις δυνάμεις. Η τύπισσα είναι ουσιαστικά το ανθρώπινο αντίβαρο στον ψυχρό και απάνθρωπο Ντρεντ. Δεν έχει την ειρωνία, ούτε το χιούμρο του κόμικ, αλλά προσπαθεί να δείξει το πόσο δυστοπία είναι το σύμπαν του 2000 AD. Μ ε χάλασε λίγο που δεν αναπτύχθηκε κι άλλο ο χαρακτήρας της Lena Headey. Γενικά το έργο πλασαρίστηκε ως ταινία δράσης κι αυτό ακριβώς είναι.Μια πολύ καλή ταινία δράσης! Έχει ωραίο industrial OST που ταιριάζει πολύ στο κλίμα, εμπνευσμένη χρήση του Slow-Motion και πιστεύω ότι θα ήταν ακόμη καλύτερη αν την έβλεπα στον κινηματογράφο (δεν παίχτηκε καν Ελλάδα). Sleeper Hit! Παρόλα αυτά, δεν κόβω να υπάρχει συνέχεια γιατί δεν πήγε πολύ καλά εισπρακτικά, λόγω κάκιστου Marketing.

Edited by Carolus Rex
Link to comment
Share on other sites

Η άλλη δικαστίνα έχει ψυχικές δυνάμεις και δεν φοράει το κράνος γιατί λέει ότι της μειώνει αυτές τις δυνάμεις.

 

Ακριβώς έτσι είναι στο κόμικς. Η Άντερσον περιφέρεται μοστράροντας ξανθό μαλλί αλά Τζέρι Χολ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η άλλη δικαστίνα έχει ψυχικές δυνάμεις και δεν φοράει το κράνος γιατί λέει ότι της μειώνει αυτές τις δυνάμεις.

 

Ακριβώς έτσι είναι στο κόμικς. Η Άντερσον περιφέρεται μοστράροντας ξανθό μαλλί αλά Τζέρι Χολ.

Α δεν έχω ασχοληθεί με το κόμικ, καθόλου. Άλλο ένα θετικό για την ταινία, υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο των παραγωγων ήταν να κυκλοφορήσει μια τριλογία . Το πρώτο μέρος είναι εισαγωγή στον χαρακτήρα του Ντρέντ σε μια αποστολή σε περιορισμένο χώρο. Δεν σπαταλά χρόνο με πολλαπλά storyline και πολλούς χαρακτήρες . Απλά σου δείχνει τον κόσμο του Ντρέντ και την διαδικασία απόδοσης δικαιοσύνης σε ένα κόσμο εκτός ελέγχου . Η δεύτερη ταινία θα ήταν ένα road movie με βάση το storyline της καταραμένης γης του 2.1 τόμου των ολοκληρωμένων υποθέσεων. Η τρίτη ταινίας θα είχε να κάνει με τον Δικαστή Death και τους σκοτεινούς δικαστές . Επίσης στα εναλλάκτικά σχέδια είναι μια τηλεοπτική σειρά .

 

Δεν είναι σίγουρο πως θα γίνει κάτι σύντομα . Ναι μεν το έργο δεν πήγε καλά στο boxoffice εκτός ορισμένων χωρών (Αγγλία, Ρωσσία) αλλά είχε καταπληκτικές κριτικές , πραγμα παράξενο για hard R comic book ταινία. Εαν οι πωλήσεις dvd είναι ικανοποιητικές τότε πιθανότατα να δούμε και συνέχεια. Άλλωστε το budget είναι μικρό.

 

Θα συμφωνήσω με τους φίλους πως το μόνο αρνητικό είναι η παρουσίαση της Μεγάπολης ένα . Η τανία του σταλόνε παρουσίασε μια καλύτερη εκδοχή του τι είναι η μεγάπολη ένα . Τα πρώτα 15 λεπτά της ταινίας με τον σταλόνε είναι μια πολή καλή μεταφορά του Ντρέντ . Μετά γίνεται ταινία δράσης με τον σταλόνε που δεν έχει καμία σχέση με Ντρέντ . ( Κάποια στιγμή μπλέκουν και ABC warriors μέσα ) ! Δεν συμφωνω όμως για το χιούμορ , η ταινία πετυχαίνει ακριβώς τ χιούμορ του Ντρέντ πχ.

 

http://www.youtube.com/watch?v=gyUT84PPCoU

 

Πρόσεξε στην ταινία σε πόσες σκηνές δεν λέει λέξη εκεί που άλλοι χαρακτήρες θα έβγαζαν ατάκες με γέλιο. (πχ η εκτέλεση του υπαρχηγού) Αυτο κάνει το Ντρέντ να ξεχωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Γκρίνια mode: Μα, στολές δικαστών είναι αυτές; ΤΙ ΜΙΖΕΡΙΑ, ΘΕΕ ΜΟΥ! Πού είναι οι επωμίδες με τους αετούς; Πού τα σήματα με την αλυσιδούλα; Πού οι τεράστιες μπότες; Αίσχος! Αίσχος! Λιτότητα και στον Ντρεντ

Κανονικά, θα σου έλεγα ότι το κάνει καλύτερο και πιο ρεαλιστικό. Μετά σκέφτηκα ποια θα ήταν η αντίδρασή μου αν έβγαινε ταινία Warhammer 40K και οι Adeptus Astartes δεν είχαν τις υπερβολικά μεγάλες και δύσχρηστες αλλά εικονικές επωμίδες ή η πανοπλία τους είχε παραλλαγή αντί για λαμπερά χρώματα και της έλειπαν τα διάφορα μπιχλιμπίδια με τα οποία την στολίζουν. Στην καλύτερη, απλώς θα κατηγορούσα τους παραγωγούς ως αιρετικούς και θα καλούσα Σταυροφορία στα γραφεία τους.

Edited by Carolus Rex
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..