Jump to content

Εκδοσεις σιμωσι βιβλια


simpa1988
 Share

Recommended Posts

Εκτος απο τα 5-6 βιβλια του Μαστερτον που εβγαλε αυτος ο εκδοτικος εχω ακομα 3: 

 

το αρκετα γνωστο Τρομος στο Αμιτυβιλ

το Σπερμα του Σατανα (cheesy..)

και το Οι Αραχνες

 

Τα 2 τελευταια λενε τιποτα ή τζαμπα τα αγορασα?

 

Υπαρχουν και αλλα σε παλαιοβιβλιοπωλεια της Θεσ/νικης αλλα ειναι σε αθλια κατασταση.

 

Για το Σπέρμα του Σατανά δεν ξέρω, αλλά οι Αράχνες του Ρίτσαρντ Λιούις είναι αυτό που φαντάζεσαι, παλπ και καλτ μαζί, με κάτι αράχνες μεγαλύτερες από το κανονικό να επιτίθενται σε όποιον άνθρωπο βρίσκουν μπροστά τους. Το Λονδίνο και γενικά η Αγγλία κινδυνεύουν από το κύμα των αραχνών. Υπάρχουν κάποιες ωραίες σπλάτερ σκηνές και η ατμόσφαιρα θυμίζει ταινία τρόμου χαμηλού μπάτζετ και αυτό μου άρεσε. Από κει και πέρα από γραφή και πλοκή μέτρια πράγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Εκτος απο τα 5-6 βιβλια του Μαστερτον που εβγαλε αυτος ο εκδοτικος εχω ακομα 3: 

 

το αρκετα γνωστο Τρομος στο Αμιτυβιλ

το Σπερμα του Σατανα (cheesy..)

και το Οι Αραχνες

 

Τα 2 τελευταια λενε τιποτα ή τζαμπα τα αγορασα?

 

Υπαρχουν και αλλα σε παλαιοβιβλιοπωλεια της Θεσ/νικης αλλα ειναι σε αθλια κατασταση.

 

Για το Σπέρμα του Σατανά δεν ξέρω, αλλά οι Αράχνες του Ρίτσαρντ Λιούις είναι αυτό που φαντάζεσαι, παλπ και καλτ μαζί, με κάτι αράχνες μεγαλύτερες από το κανονικό να επιτίθενται σε όποιον άνθρωπο βρίσκουν μπροστά τους. Το Λονδίνο και γενικά η Αγγλία κινδυνεύουν από το κύμα των αραχνών. Υπάρχουν κάποιες ωραίες σπλάτερ σκηνές και η ατμόσφαιρα θυμίζει ταινία τρόμου χαμηλού μπάτζετ και αυτό μου άρεσε. Από κει και πέρα από γραφή και πλοκή μέτρια πράγματα.

 

 

Να υποθεσω πως ,παλι απο Σιμωσι, το Αιμοβορα Σκαθαρια ειναι " με κάτι Σκαθάρια μεγαλύτερα από το κανονικό να επιτίθενται σε όποιον άνθρωπο βρίσκουν μπροστά τους",

ενω το Ακρίδες ειναι  "με κάτι Ακρίδες μεγαλύτερες από το κανονικό να επιτίθενται σε όποιον άνθρωπο βρίσκουν μπροστά τους" ??

 

:thumbsup:

 

Cult oχι αστεια.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εκτος απο τα 5-6 βιβλια του Μαστερτον που εβγαλε αυτος ο εκδοτικος εχω ακομα 3: 

 

το αρκετα γνωστο Τρομος στο Αμιτυβιλ

το Σπερμα του Σατανα (cheesy..)

και το Οι Αραχνες

 

Τα 2 τελευταια λενε τιποτα ή τζαμπα τα αγορασα?

 

Υπαρχουν και αλλα σε παλαιοβιβλιοπωλεια της Θεσ/νικης αλλα ειναι σε αθλια κατασταση.

 

Για το Σπέρμα του Σατανά δεν ξέρω, αλλά οι Αράχνες του Ρίτσαρντ Λιούις είναι αυτό που φαντάζεσαι, παλπ και καλτ μαζί, με κάτι αράχνες μεγαλύτερες από το κανονικό να επιτίθενται σε όποιον άνθρωπο βρίσκουν μπροστά τους. Το Λονδίνο και γενικά η Αγγλία κινδυνεύουν από το κύμα των αραχνών. Υπάρχουν κάποιες ωραίες σπλάτερ σκηνές και η ατμόσφαιρα θυμίζει ταινία τρόμου χαμηλού μπάτζετ και αυτό μου άρεσε. Από κει και πέρα από γραφή και πλοκή μέτρια πράγματα.

 

 

Να υποθεσω πως ,παλι απο Σιμωσι, το Αιμοβορα Σκαθαρια ειναι " με κάτι Σκαθάρια μεγαλύτερα από το κανονικό να επιτίθενται σε όποιον άνθρωπο βρίσκουν μπροστά τους",

ενω το Ακρίδες ειναι  "με κάτι Ακρίδες μεγαλύτερες από το κανονικό να επιτίθενται σε όποιον άνθρωπο βρίσκουν μπροστά τους" ??

 

:thumbsup:

 

Cult oχι αστεια.

 

 

Δεν τα έχω διαβάσει, αλλά να είσαι σίγουρος :p

 

Ρίξε μια ματιά και στα Ανθρωποφάγα καβούρια του Γκάι Ν. Σμιθ. Είχε φάση πλάκα-πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Εκτος απο τα 5-6 βιβλια του Μαστερτον που εβγαλε αυτος ο εκδοτικος εχω ακομα 3: 

 

το αρκετα γνωστο Τρομος στο Αμιτυβιλ

το Σπερμα του Σατανα (cheesy..)

και το Οι Αραχνες

 

Τα 2 τελευταια λενε τιποτα ή τζαμπα τα αγορασα?

 

Υπαρχουν και αλλα σε παλαιοβιβλιοπωλεια της Θεσ/νικης αλλα ειναι σε αθλια κατασταση.

 

Για το Σπέρμα του Σατανά δεν ξέρω, αλλά οι Αράχνες του Ρίτσαρντ Λιούις είναι αυτό που φαντάζεσαι, παλπ και καλτ μαζί, με κάτι αράχνες μεγαλύτερες από το κανονικό να επιτίθενται σε όποιον άνθρωπο βρίσκουν μπροστά τους. Το Λονδίνο και γενικά η Αγγλία κινδυνεύουν από το κύμα των αραχνών. Υπάρχουν κάποιες ωραίες σπλάτερ σκηνές και η ατμόσφαιρα θυμίζει ταινία τρόμου χαμηλού μπάτζετ και αυτό μου άρεσε. Από κει και πέρα από γραφή και πλοκή μέτρια πράγματα.

 

 

Να υποθεσω πως ,παλι απο Σιμωσι, το Αιμοβορα Σκαθαρια ειναι " με κάτι Σκαθάρια μεγαλύτερα από το κανονικό να επιτίθενται σε όποιον άνθρωπο βρίσκουν μπροστά τους",

ενω το Ακρίδες ειναι  "με κάτι Ακρίδες μεγαλύτερες από το κανονικό να επιτίθενται σε όποιον άνθρωπο βρίσκουν μπροστά τους" ??

 

:thumbsup:

 

Cult oχι αστεια.

 

 

Δεν τα έχω διαβάσει, αλλά να είσαι σίγουρος :p

 

Ρίξε μια ματιά και στα Ανθρωποφάγα καβούρια του Γκάι Ν. Σμιθ. Είχε φάση πλάκα-πλάκα.

 

To ειχα πετυχει καπου αλλα ειχε τοσο μουχλα πανω του που το επιανες μονο με τσιμπιδα. Και φαντασου δεν ηταν μεταχειρισμενο, ηταν κλειστο, στο πλαστικο του.. Ωραια επιλογη χαρτιου απο το Σιμωσι

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα που έχω αγοράσει τα βρήκα σε καλή κατάσταση, μερικά από τα πιο σπάνια ήταν μεταχειρισμένα και ορισμένα εξ'αυτών αρκετά ταλαιπωρημένα, αλλά μούχλα δεν βρήκα. Μόνο λίγη σκόνη. Αλλά όντως οι εκδόσεις ήταν φτηνιάρικες πολύ και τα εξώφυλλα μάπα (τα περισσότερα τουλάχιστον). 

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Η σειρά είναι, σε μεγάλο βαθμό, μετάφραση της σειράς New English Library της Hamlyn Publishing Group, Βρετανικής σειράς βιβλίων ΕΦ και τρόμου, που έχει πλέον καλτ κοινό στο Ηνωμένο Βασίλειο.

 

ας πάμε και εδώ τις κριτικές, τουλάχιστον για τα βιβλία που έχω διαβάσει. Ξεκινάμε με Graham Masterton:

 

1) TO MANITOY - The Manitou

Το στόρυ φαντάζομαι πολύ γνωστό, νεαρή κοπέλα ανακαλύπτει ότι ο όγκος που παρουσιάστηκε ξαφνικά στο κεφάλι της είναι ο Μισκουιμάτους, ένας Ινδιάνος σαμάνος που επιστρέφει από το παρελθόν για να τιμωρήσει τους λευκούς για τα εγκλήματά τους. Μόνη της ελπίδα ο Χάρι Έρσκιν, τσαρλατάνος μέντιουμ.

Κλασσικό βιβλίο τρόμου, διασκεδαστικό, με κάμποσες σκηνές φρίκης. Τίποτα το τρομερό αλλά διαβάζεται ευχάριστα.

 

Έχει ξαναεκδοθεί από τις εκδόσεις Gemma

2) TO TZIN - Djinn

Άλλο ένα βιβλίο με ήρωα τον Χάρι Έρσκιν, αυτή τη φορά ενάντια σε ένα... περσικό βάζο που κληρονόμησε (νομίζω) από τον παππού του. Όχι τόσο καλό όσο το Μανιτού, χάνει πάρα πολύ χρόνο στην ανάπτυξη της ιστορίας και ο τρόμος έρχεται στο τέλος. Το προσπερνάτε άνετα για καλύτερα βιβλία του Μάστερτον

4) Η ΣΦΙΓΓΑ - The Sphynx

Το πρώτο βιβλίο του Μάστερτον χωρίς τον Χάρι Έρσκιν. Εδώ, νεαρός διπλωμάτης, γνωρίζει τη γυναίκα των ονείρων του, χωρίς να ξέρει ότι είναι η Σφίγκα του τίτλου. Συμπαθητικό βιβλίο, αρκετά διαφορετικό από την πλοκή-καρμπόν του συγγραφέα. Περισσότερο για τους φαν του Μάστερτον βέβαια, οι υπόλοιποι το προσπερνάτε.

5) Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΝΙΤΟΥ - Revenge of the Manitou

Παιδιά του δημοτικού σε μικρή Αμερικάνικη πόλη προβλέπουν τον ερχομό του Μισκουιμάτους και, κάπου στα μισά, ο Χάρι Έρσκιν πρέπει να ξανασώσει τον κόσμο. Στα συν, κάποιες καλές σκηνές και αναφορές στη μυθολογία Κθούλου, Στα πλην, ο βιαστικός ρυθμός και το κακό φινάλε.

 

Έχει ξαναεκδοθεί από τις εκδόσεις Gemma

8) ΟΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΤΗΣ ΝΟΡΜΑΝΔΙΑΣ - The Devils of D-Day

Πολύ μικρό βιβλίο, με ήρωα έναν δημοσιογράφο που, κατά την επίσκεψή του στη Νορμανδία, πέφτει πάνω στον έρωτα της ζωής του και στα ερείπια... δαιμονισμένων τανκ. Ωραίο πρώτο μισό, που καταστρέφεται από το βιαστικά γραμμένο δεύτερο και το εκπληκτικά (ακόμα και για Μάστερτον) κακό τέλος

 

Έχει ξαναεκδοθεί από τις εκδόσεις Οξύ

19) Ο ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΞΑΝΑΖΩΝΤΑΝΕΥΕΙ - Charnel House

Εδώ έχουμε επιστροφή στους Ινδιάνικους θρύλους, καθώς κακομοίρης υπάλληλος πολεοδομίας του Σαν Φραντσίσκο ερευνά ένα σπίτι που... αναπνέει χωρίς να ξέρει ότι είναι ήρωας μυθιστορήματος του Μάστερτον. Ακολουθεί τη δομή του Μανιτού, με το μυστήριο να ξετυλίγεται πριν αρχίσει ο τρόμος, μόνο που εδώ ο ρυθμός είναι ο σωστός και το τέλος έχει συνέπεια και λογική! Αξίζει να το βουτήξετε αν το πετύχετε.
 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η σειρά είναι, σε μεγάλο βαθμό, μετάφραση της σειράς New English Library της Hamlyn Publishing Group, Βρετανικής σειράς βιβλίων ΕΦ και τρόμου, που έχει πλέον καλτ κοινό στο Ηνωμένο Βασίλειο.

 

ας πάμε και εδώ τις κριτικές, τουλάχιστον για τα βιβλία που έχω διαβάσει. Ξεκινάμε με Graham Masterton:

 

1) TO MANITOY - The Manitou

Το στόρυ φαντάζομαι πολύ γνωστό, νεαρή κοπέλα ανακαλύπτει ότι ο όγκος που παρουσιάστηκε ξαφνικά στο κεφάλι της είναι ο Μισκουιμάτους, ένας Ινδιάνος σαμάνος που επιστρέφει από το παρελθόν για να τιμωρήσει τους λευκούς για τα εγκλήματά τους. Μόνη της ελπίδα ο Χάρι Έρσκιν, τσαρλατάνος μέντιουμ.

Κλασσικό βιβλίο τρόμου, διασκεδαστικό, με κάμποσες σκηνές φρίκης. Τίποτα το τρομερό αλλά διαβάζεται ευχάριστα.

 

Έχει ξαναεκδοθεί από τις εκδόσεις Gemma

2) TO TZIN - Djinn

Άλλο ένα βιβλίο με ήρωα τον Χάρι Έρσκιν, αυτή τη φορά ενάντια σε ένα... περσικό βάζο που κληρονόμησε (νομίζω) από τον παππού του. Όχι τόσο καλό όσο το Μανιτού, χάνει πάρα πολύ χρόνο στην ανάπτυξη της ιστορίας και ο τρόμος έρχεται στο τέλος. Το προσπερνάτε άνετα για καλύτερα βιβλία του Μάστερτον

4) Η ΣΦΙΓΓΑ - The Sphynx

Το πρώτο βιβλίο του Μάστερτον χωρίς τον Χάρι Έρσκιν. Εδώ, νεαρός διπλωμάτης, γνωρίζει τη γυναίκα των ονείρων του, χωρίς να ξέρει ότι είναι η Σφίγκα του τίτλου. Συμπαθητικό βιβλίο, αρκετά διαφορετικό από την πλοκή-καρμπόν του συγγραφέα. Περισσότερο για τους φαν του Μάστερτον βέβαια, οι υπόλοιποι το προσπερνάτε.

5) Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΝΙΤΟΥ - Revenge of the Manitou

Παιδιά του δημοτικού σε μικρή Αμερικάνικη πόλη προβλέπουν τον ερχομό του Μισκουιμάτους και, κάπου στα μισά, ο Χάρι Έρσκιν πρέπει να ξανασώσει τον κόσμο. Στα συν, κάποιες καλές σκηνές και αναφορές στη μυθολογία Κθούλου, Στα πλην, ο βιαστικός ρυθμός και το κακό φινάλε.

 

Έχει ξαναεκδοθεί από τις εκδόσεις Gemma

8) ΟΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΤΗΣ ΝΟΡΜΑΝΔΙΑΣ - The Devils of D-Day

Πολύ μικρό βιβλίο, με ήρωα έναν δημοσιογράφο που, κατά την επίσκεψή του στη Νορμανδία, πέφτει πάνω στον έρωτα της ζωής του και στα ερείπια... δαιμονισμένων τανκ. Ωραίο πρώτο μισό, που καταστρέφεται από το βιαστικά γραμμένο δεύτερο και το εκπληκτικά (ακόμα και για Μάστερτον) κακό τέλος

 

Έχει ξαναεκδοθεί από τις εκδόσεις Οξύ

19) Ο ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΞΑΝΑΖΩΝΤΑΝΕΥΕΙ - Charnel House

Εδώ έχουμε επιστροφή στους Ινδιάνικους θρύλους, καθώς κακομοίρης υπάλληλος πολεοδομίας του Σαν Φραντσίσκο ερευνά ένα σπίτι που... αναπνέει χωρίς να ξέρει ότι είναι ήρωας μυθιστορήματος του Μάστερτον. Ακολουθεί τη δομή του Μανιτού, με το μυστήριο να ξετυλίγεται πριν αρχίσει ο τρόμος, μόνο που εδώ ο ρυθμός είναι ο σωστός και το τέλος έχει συνέπεια και λογική! Αξίζει να το βουτήξετε αν το πετύχετε.

 

Το Charnel House εχει εκδοθει απο ΟΞΥ? Αυτο δεν το ηξερα. Με τον ιδιο τιτλο εκδοθηκε, "Ο ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΞΑΝΑΖΩΝΤΑΝΕΥΕΙ"?

Link to comment
Share on other sites

 

Η σειρά είναι, σε μεγάλο βαθμό, μετάφραση της σειράς New English Library της Hamlyn Publishing Group, Βρετανικής σειράς βιβλίων ΕΦ και τρόμου, που έχει πλέον καλτ κοινό στο Ηνωμένο Βασίλειο.

 

ας πάμε και εδώ τις κριτικές, τουλάχιστον για τα βιβλία που έχω διαβάσει. Ξεκινάμε με Graham Masterton:

 

1) TO MANITOY - The Manitou

Το στόρυ φαντάζομαι πολύ γνωστό, νεαρή κοπέλα ανακαλύπτει ότι ο όγκος που παρουσιάστηκε ξαφνικά στο κεφάλι της είναι ο Μισκουιμάτους, ένας Ινδιάνος σαμάνος που επιστρέφει από το παρελθόν για να τιμωρήσει τους λευκούς για τα εγκλήματά τους. Μόνη της ελπίδα ο Χάρι Έρσκιν, τσαρλατάνος μέντιουμ.

Κλασσικό βιβλίο τρόμου, διασκεδαστικό, με κάμποσες σκηνές φρίκης. Τίποτα το τρομερό αλλά διαβάζεται ευχάριστα.

 

Έχει ξαναεκδοθεί από τις εκδόσεις Gemma

2) TO TZIN - Djinn

Άλλο ένα βιβλίο με ήρωα τον Χάρι Έρσκιν, αυτή τη φορά ενάντια σε ένα... περσικό βάζο που κληρονόμησε (νομίζω) από τον παππού του. Όχι τόσο καλό όσο το Μανιτού, χάνει πάρα πολύ χρόνο στην ανάπτυξη της ιστορίας και ο τρόμος έρχεται στο τέλος. Το προσπερνάτε άνετα για καλύτερα βιβλία του Μάστερτον

4) Η ΣΦΙΓΓΑ - The Sphynx

Το πρώτο βιβλίο του Μάστερτον χωρίς τον Χάρι Έρσκιν. Εδώ, νεαρός διπλωμάτης, γνωρίζει τη γυναίκα των ονείρων του, χωρίς να ξέρει ότι είναι η Σφίγκα του τίτλου. Συμπαθητικό βιβλίο, αρκετά διαφορετικό από την πλοκή-καρμπόν του συγγραφέα. Περισσότερο για τους φαν του Μάστερτον βέβαια, οι υπόλοιποι το προσπερνάτε.

5) Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΝΙΤΟΥ - Revenge of the Manitou

Παιδιά του δημοτικού σε μικρή Αμερικάνικη πόλη προβλέπουν τον ερχομό του Μισκουιμάτους και, κάπου στα μισά, ο Χάρι Έρσκιν πρέπει να ξανασώσει τον κόσμο. Στα συν, κάποιες καλές σκηνές και αναφορές στη μυθολογία Κθούλου, Στα πλην, ο βιαστικός ρυθμός και το κακό φινάλε.

 

Έχει ξαναεκδοθεί από τις εκδόσεις Gemma

8) ΟΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΤΗΣ ΝΟΡΜΑΝΔΙΑΣ - The Devils of D-Day

Πολύ μικρό βιβλίο, με ήρωα έναν δημοσιογράφο που, κατά την επίσκεψή του στη Νορμανδία, πέφτει πάνω στον έρωτα της ζωής του και στα ερείπια... δαιμονισμένων τανκ. Ωραίο πρώτο μισό, που καταστρέφεται από το βιαστικά γραμμένο δεύτερο και το εκπληκτικά (ακόμα και για Μάστερτον) κακό τέλος

 

Έχει ξαναεκδοθεί από τις εκδόσεις Οξύ

19) Ο ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΞΑΝΑΖΩΝΤΑΝΕΥΕΙ - Charnel House

Εδώ έχουμε επιστροφή στους Ινδιάνικους θρύλους, καθώς κακομοίρης υπάλληλος πολεοδομίας του Σαν Φραντσίσκο ερευνά ένα σπίτι που... αναπνέει χωρίς να ξέρει ότι είναι ήρωας μυθιστορήματος του Μάστερτον. Ακολουθεί τη δομή του Μανιτού, με το μυστήριο να ξετυλίγεται πριν αρχίσει ο τρόμος, μόνο που εδώ ο ρυθμός είναι ο σωστός και το τέλος έχει συνέπεια και λογική! Αξίζει να το βουτήξετε αν το πετύχετε.

 

Το Charnel House εχει εκδοθει απο ΟΞΥ? Αυτο δεν το ηξερα. Με τον ιδιο τιτλο εκδοθηκε, "Ο ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΞΑΝΑΖΩΝΤΑΝΕΥΕΙ"?

 

 

Τους Δαίμονες της Νορμανδίας εννοεί.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

 

 

Η σειρά είναι, σε μεγάλο βαθμό, μετάφραση της σειράς New English Library της Hamlyn Publishing Group, Βρετανικής σειράς βιβλίων ΕΦ και τρόμου, που έχει πλέον καλτ κοινό στο Ηνωμένο Βασίλειο.

 

ας πάμε και εδώ τις κριτικές, τουλάχιστον για τα βιβλία που έχω διαβάσει. Ξεκινάμε με Graham Masterton:

 

1) TO MANITOY - The Manitou

Το στόρυ φαντάζομαι πολύ γνωστό, νεαρή κοπέλα ανακαλύπτει ότι ο όγκος που παρουσιάστηκε ξαφνικά στο κεφάλι της είναι ο Μισκουιμάτους, ένας Ινδιάνος σαμάνος που επιστρέφει από το παρελθόν για να τιμωρήσει τους λευκούς για τα εγκλήματά τους. Μόνη της ελπίδα ο Χάρι Έρσκιν, τσαρλατάνος μέντιουμ.

Κλασσικό βιβλίο τρόμου, διασκεδαστικό, με κάμποσες σκηνές φρίκης. Τίποτα το τρομερό αλλά διαβάζεται ευχάριστα.

 

Έχει ξαναεκδοθεί από τις εκδόσεις Gemma

2) TO TZIN - Djinn

Άλλο ένα βιβλίο με ήρωα τον Χάρι Έρσκιν, αυτή τη φορά ενάντια σε ένα... περσικό βάζο που κληρονόμησε (νομίζω) από τον παππού του. Όχι τόσο καλό όσο το Μανιτού, χάνει πάρα πολύ χρόνο στην ανάπτυξη της ιστορίας και ο τρόμος έρχεται στο τέλος. Το προσπερνάτε άνετα για καλύτερα βιβλία του Μάστερτον

4) Η ΣΦΙΓΓΑ - The Sphynx

Το πρώτο βιβλίο του Μάστερτον χωρίς τον Χάρι Έρσκιν. Εδώ, νεαρός διπλωμάτης, γνωρίζει τη γυναίκα των ονείρων του, χωρίς να ξέρει ότι είναι η Σφίγκα του τίτλου. Συμπαθητικό βιβλίο, αρκετά διαφορετικό από την πλοκή-καρμπόν του συγγραφέα. Περισσότερο για τους φαν του Μάστερτον βέβαια, οι υπόλοιποι το προσπερνάτε.

5) Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΝΙΤΟΥ - Revenge of the Manitou

Παιδιά του δημοτικού σε μικρή Αμερικάνικη πόλη προβλέπουν τον ερχομό του Μισκουιμάτους και, κάπου στα μισά, ο Χάρι Έρσκιν πρέπει να ξανασώσει τον κόσμο. Στα συν, κάποιες καλές σκηνές και αναφορές στη μυθολογία Κθούλου, Στα πλην, ο βιαστικός ρυθμός και το κακό φινάλε.

 

Έχει ξαναεκδοθεί από τις εκδόσεις Gemma

8) ΟΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΤΗΣ ΝΟΡΜΑΝΔΙΑΣ - The Devils of D-Day

Πολύ μικρό βιβλίο, με ήρωα έναν δημοσιογράφο που, κατά την επίσκεψή του στη Νορμανδία, πέφτει πάνω στον έρωτα της ζωής του και στα ερείπια... δαιμονισμένων τανκ. Ωραίο πρώτο μισό, που καταστρέφεται από το βιαστικά γραμμένο δεύτερο και το εκπληκτικά (ακόμα και για Μάστερτον) κακό τέλος

 

Έχει ξαναεκδοθεί από τις εκδόσεις Οξύ

19) Ο ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΞΑΝΑΖΩΝΤΑΝΕΥΕΙ - Charnel House

Εδώ έχουμε επιστροφή στους Ινδιάνικους θρύλους, καθώς κακομοίρης υπάλληλος πολεοδομίας του Σαν Φραντσίσκο ερευνά ένα σπίτι που... αναπνέει χωρίς να ξέρει ότι είναι ήρωας μυθιστορήματος του Μάστερτον. Ακολουθεί τη δομή του Μανιτού, με το μυστήριο να ξετυλίγεται πριν αρχίσει ο τρόμος, μόνο που εδώ ο ρυθμός είναι ο σωστός και το τέλος έχει συνέπεια και λογική! Αξίζει να το βουτήξετε αν το πετύχετε.

 

Το Charnel House εχει εκδοθει απο ΟΞΥ? Αυτο δεν το ηξερα. Με τον ιδιο τιτλο εκδοθηκε, "Ο ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΞΑΝΑΖΩΝΤΑΝΕΥΕΙ"?

 

 

Τους Δαίμονες της Νορμανδίας εννοεί.

 

Ναι, οι Δαίμονες έχουν ξαναεκδοθεί, το Charnel House (ακόμα) δεν το έχει ξαναβγάλει κανένας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω αν έχετε ακουστά τον κ. Guy N. Smith, ήταν πάντως πρώτη μούρη στη Βρετανική σκηνή τρόμου στα 80's, κυρίως χάρη στο υπερεπιτυχημένο Night of the Crabs
Από όσο ξέρω, 2 βιβλία του έχουν μεταφραστεί στη σειρά
 
17) Η ΚΑΜΠΑΝΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ  (Deathbell - 1980)
Μικρή Βρετανική πόλη βασανίζεται από τους χτύπους μίας καμπάνας που τρελαίνει τους κατοίκους και τους οδηγεί, σταδιακά, στην τρέλα. Για όλα φταίνε, φυσικά, το εκκεντρικό πλούσιο ζευγάρι που έφερε μία καμπάνα από το Θιβέτ και η Κινέζα υπηρέτριά τους.
Ναι, το βιβλίο λογοτεχνικά δε λέει πολλά. Αλλά είναι ένα εξαιρετικά διασκεδαστικό b-horror βιβλίο με ωραίες σκηνές τρόμου, καλό ρυθμό και τις σωστές δόσεις βίας, τρόμου και σεξ για να σου κρατάει το ενδιαφέρον. Από τις πιο καλές προτάσεις για κάποιον που θέλει να διαβάσει nasties πέρα από Μάστερτον.
 
 
34) ΑΝΘΡΩΠΟΦΑΓΑ ΚΑΒΟΥΡΙΑ (Killer Crabs - 1978)
Το δεύτερο της σειράς των καβουριών και το μόνο που έχει βγει στα Ελληνικά. Και ναι, όπως καταλάβατε, είναι επίσης ένα καλό σκουπίδι. Έχουμε και λέμε, τουριστικός παράδεισος, σούπερ ψαράδες, προικοθήρες, ένα τοπ μόντελ και τεράστια μεταλλαγμένα καβούρια που πεινάνε για ανθρώπινη σάρκα.
Αν περιμένετε να διαβάσετε λογοτεχνία ατυχήσατε. Αλλά θα διαβάσετε ένα διασκεδαστικά χαζό βιβλίο τρόμου, με στρατιώτες να σφάζονται από ορδές γιγάντιων καβουριών (αφού ξεχνάνε να κάνουν το προφανές για να τα αντιμετωπίσουν) και μπόλικη βία με λίγο από σεξ και ίντριγκα.

 

Γενικά, τα δύο αυτά βιβλία είναι από τα αντιπροσωπευτικότερα (και μάλλον καλύτερα) βιβλία της σειράς και μία ιδανική επαφή με την παλπ λογοτεχνία τρόμου των δεκαετιών του 70 και του 80.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχετε ακουστά τον κ. Guy N. Smith, ήταν πάντως πρώτη μούρη στη Βρετανική σκηνή τρόμου στα 80's, κυρίως χάρη στο υπερεπιτυχημένο Night of the Crabs

Από όσο ξέρω, 2 βιβλία του έχουν μεταφραστεί στη σειρά

 

17) Η ΚΑΜΠΑΝΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ  (Deathbell - 1980)

 

 

34) ΑΝΘΡΩΠΟΦΑΓΑ ΚΑΒΟΥΡΙΑ (Killer Crabs - 1978)

 

 

Έχουν μεταφραστεί και οι Ακρίδες (Locusts).

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ξέρω αν έχετε ακουστά τον κ. Guy N. Smith, ήταν πάντως πρώτη μούρη στη Βρετανική σκηνή τρόμου στα 80's, κυρίως χάρη στο υπερεπιτυχημένο Night of the Crabs

Από όσο ξέρω, 2 βιβλία του έχουν μεταφραστεί στη σειρά

 

17) Η ΚΑΜΠΑΝΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ  (Deathbell - 1980)

 

 

34) ΑΝΘΡΩΠΟΦΑΓΑ ΚΑΒΟΥΡΙΑ (Killer Crabs - 1978)

 

Έχουν μεταφραστεί και οι Ακρίδες (Locusts).

 

Δεν το ήξερα ότι ήταν δικό του. Αν το ξαναπετύχω πουθενά (το είχα βρει στο Φλοράλ πέρσι, αλλά δεν έδινα 5€ για ένα μισοδιαλυμένο αντίτυπο) θα το πάρω
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνεχίζουμε με τον Τζων Μπερκ (John Burke) και την τριλογία του με ήρωα τον Δόκτορα Κάσπιαν.

Ο δόκτορας Κάσπιαν είναι ένας βικτωριανός ταχυδακτυλουργός που μέρος του σόου του είναι να γελιοποιεί μέντιουμ. Επίσης είναι και τηλεπαθητικός και ερευνά υπερφυσικά φαινόμενα

 

32 - Τα ίχνη του Σατανά (Devil's footsteps)

Νεαρή φωτογράφος πάει σε βαλτοτόπια για να ανακαλύψει την πηγή μυστηριωδών πατημασιών που εμφανίζονται. Οι κάτοικοι, όταν δεν παθαίνουν αμόκ, είναι εχθρικοί ενώ φτάνει στο χωριό και ο αινιγματικός Δόκτορ Κάσπιαν που ψάχνει να βρει μία λογική εξήγηση.

Πίσω από το βιβλίο υπάρχει ένα ενδιαφέρον κόνσεπτ και δύο υποπλοκές με ψωμί. Αλλά ο συγγραφέας περνάει από τη μία στην άλλη (ξεχνώντας την προηγούμενη) με αποτέλεσμα το βιβλίο να ξεφουσκώνει νωρίς. Έχει ενδιαφέρον πάντως το βικτωριανό occult σκηνικό, ενώ η γραφή είναι μάλλον φτωχή.

Όχι από τα χειρότερα της σειράς.

(συνοδεύεται από το μέρος #13 της νουβέλας "Νοικιάριδες του Σατανά")

 

48 - Στα δίχτυα του Σατανά (The Black Charade)

Εδώ ο Δόκτορας Κάσπιαν πρέπει να λύσει μία σειρά από μυστηριώδεις αυτοκτονίες γύρω από μία σατανιστική αίρεση. Λίγο λιγότερο κακοργανωμένο από το πρώτο βιβλίο, με αρκετούς χαρακτήρες και υποπλοκές, μυστήριο για το τι πραγματικά συμβαίνει, αλλά με ένα τέλος που έρχεται κάπως απότομα. Μάλλον το καλύτερο από τα τρία βιβλία της σειράς

(συνοδεύεται από απόσπασμα της νουβέλας "Ο πύργος του Μυστηρίου" κεφ 12-14)

 

52 - Το σπίτι του Σατανά μεσαιωνική μαγεία (Ladygrove)

Το τρίτο της βικτωριανής occult σειράς, με τον Δόκτορα Κάσπιαν και την επίσης τηλεπαθητική σύζυγό του να κάνουν επίσκεψη σε ένα φιλικό ζευγάρι στην εξοχή, μόνο πως το στοιχειωμένο σπίτι τους παίζει παιχνίδια με τα μυαλά τους.

Ίσως το πιο γραμμικό από τα τρία, αλλά δε βγάζεις εύκολα άκρη λόγω του βιαστικού ρυθμού και των κλισέ στην πλοκή. Γραφή φτωχή που θάβει την ανάπτυξη των χαρακτήρων.

(συνοδεύεται από τα κεφάλαια 17-19 της νουβέλας "Ο πύργος του Μυστηρίου")

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τον Μαρκ Ρόνσον φαντάζομαι ότι τον αγνοείτε οι πιο πολλοί και μάλλον δεν έχετε άδικο.

Έχω διαβάσει δύο από τα βιβλία του και φαντάζομαι έχουν βγει και άλλα.

9) ΓΚΟΥΛ Ο ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΣ (Ghoul - 1980)

Γοητευτική αρχαιολόγος ψάχνει έναν τάφο στην Αραβία. Οι κλασσικοί βαστάζοι φοβούνται γιατί είναι καταραμένος, αλλά ο τοπικός Σεήχης είναι γοητευμένος μαζί της. Την επισκέπτονται ένας σκηνοθέτης (ο οποίος τη γοητεύει) και ο πατέρας της. Και μετά από ένα σεισμό ανακαλύπτουν έναν τάφο και το γκουλ του τίτλου. Προσθέστε και μία αίρεση από σατανιστές που έχει κατασκηνώσει παραδίπλα και έναν Ισραηλινό κατάσκοπο που κυνηγάει άραβες δολοφόνους και έχετε 200 σελίδες τόσο μπερδεμένης πλοκής που το αποτέλεσμα καταλήγει ένα διασκεδαστικό παλπ  ποτ πουρί. Όχι ιδιαίτερα σκληρό βιβλίο (για τα δεδομένα του είδους) ούτε τρομερά καλογραμμένο, αλλά διασκεδαστικό.

 

Αν θυμάμαι καλά, συνοδεύεται από το τελευταίο μέρος της ιστορίας "Οι νοικιάρηδες του Σατανά"

 

12) ΔΙΨΑ ΓΙΑ ΑΙΜΑ (Bloodthirst - 1979)

Επίσης ότιναναι πλοκή, ξεκινάει με Γερμανούς στρατιώτες στον δεύτερο παγκόσμιο που συναντούν κάτι "ακατανόμαστο" (αν και από τον τίτλο μαντεύετε τι είναι) και μετά έχουμε μία μικρή Σουηδέζα που κάνει άνω-κάτω μία κλινική του Λονδίνου και μία δημοσιογράφο που κάνει ρεπορτάζ για τα στριπτιζάδικα του Άμστερνταμ. Και όλα αυτά στις 50 πρώτες σελίδες και στις υπόλοιπες 150 όλα αυτά συνδέονται σε έναν αχταρμά από πλοκές που συγκλίνουν. Κάπου στη σελίδα 100 είχα βαρεθεί τη ζωή μου.

 

Συνοδεύεται από το 11ο μέρος της νουβέλας Ρέηβεν

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνεχίζουμε με ένα από τα κρυφά διαμάντια της σειράς, το 44) Αίμα (First Blood - 1972) του Ντέιβιντ Μόρελλ.

Οι πιο πολλοί ίσως δεν το έχετε ακουστά, γνωρίζετε όμως σίγουρα την κινηματογραφική μεταφορά του, το Rambo: First Blood.

Επαρχιακός σερίφης έρχεται σε κόντρα με περιπλανώμενο αλήτη, που όμως είναι ένας βασανισμένος από εφιάλτες βετεράνος του Βιετνάμ. Μέχρι που ο τελευταίος συλλαμβάνεται, σπάει και αρχίζει ένα ατελείωτο μακελειό.

Σε αντίθεση με την ταινία, εδώ ο Ράμπο είναι ο (συμπαθητικός) κακός και ο σερίφης όχι εντελώς κάθαρμα. Αν και το βιβλίο είναι περισσότερο θριλερ παρά τρόμος και παρόλο που η μετάφραση είναι για άλλη μία φορά ότιναναι, η δύναμη και οι σκηνές δράσης και αγωνίας περνάνε πολύ καλά στον αναγνώστη.

 

(συνοδεύεται από τα κεφάλαια 5-6 της νουβέλας "Ο πύργος του Μυστηρίου")

 

Επίσης, ο Έβαν Τσάντλερ είναι άλλος ένας από τους αγνώστους της σειράς, και το βιβλίο 23) Η πόλη των καταραμένων (Dying Light - 1979) βγήκε προφανώς γιατί ο Stephen King πουλούσε εκείνη την περίοδο.

Η βασική ιδέα της ζωγράφου που επιστρέφει στην πατρική της κωμόπολη για να συνοδέψει την επανεμφάνισή της με μία σειρά από φονικά δεν είναι κακη και υπάρχουν καλά σημεία, ιδίως προς τη μέση, όταν φαντάσματα και υπερ αισθητηριακή αντίληψη δημιουργούν ένα κλίμα μυστηρίου. Η βιαστική κλιμάκωση όμως και η κάκιστη μετάφραση δε το σώζουν από το σωρό

 

(συνοδεύεται από το 5ο μέρος της νουβέλας "Οι νοικιάριδες του Σατανά")

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

11)ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΣΑΤΕΡΣ ΑΜΛΕΤ - Τζεφ Χαμπτον (The Coven - Jay Hampton)

Πέρα από το σκότωμα στη μετάφραση τίτλου και συγγραφέα, το συγκεκριμένο είναι από τα συμπαθητικά της σειράς.

Νεαρή ζωγράφος νοικιάζει καλύβα στο βουνό για να ζωγραφισει, όμως τρομοκρατείται από τη σύναξη του (πρωτότυπου) τίτλου, μυστηριώδη φαινόμενα και την ξενοφοβία των κατοίκων που κάτι χρόνια πριν είχαν κάψει μία μάγισσα.

 

ΟΚ, ένα και ένα κάνει δύο και όλοι ξέρουμε από νωρίς πού θα καταλήξει η ιστορία, αλλά έχει σωστό ρυθμό, ωραία δωσμένους χαρακτήρες (ακόμα και η πρωταγωνίστρια που δικαιολογεί μία σειρά αδικαιολόγητες πράξεις γιατί είναι λέων στο ζώδιο), αρκετές σκηνές αγωνίας (που όμως έιναι πολύ light για βετεράνους) και, παραδόξως για βιβλίο της περιόδου, ένα σωστό και καλά κλιμακούμενο φινάλε.

 

Αξιοπρεπής επιλογή που όμως δεν καταπλήσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

20) H Κραυγή (The Caller) - Mary Rose Hayes (282)

Τυπικότατο ψυχολογικό θρίλερ που με άφησε αδιάφορο - όμορφη νεαρή γυναίκα δέχεται απειλητικά τηλεφωνήματα από μανιακό και ο ένοχος κάνει τόσο μπαμ που λες "αποκλείεται να είναι αυτός ρε φίλε". Κατά τα άλλα άνευρο, άγευστο και βαρετό, προσπεράστε άφοβα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

16) ΟΙ ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΙ (Τhe Wolfen) - Whitley Strieber

 

Δίκαια κλασσικό βιβλίο τρόμου. Δύο ντετέκτιβ αναλαμβάνουν να λύσουν το μυστήριο της δολοφονίας δύο αστυνομικών, και πέφτουν πάνω σε μία αγέλη ευφυών λύκων που κυνηγάνε άστεγους. Ωραίοι χαρακτήρες, καλή πλοκή (αν και κάνει κοιλιά από τη μέση και μετά) κλασσικά κακή μετάφραση και ενδιαφέροντα PoV από πλευράς των Λύκων.

 

Δε με χάλασε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Για να δούμε τι έχω διαβάσει μέχρι στιγμής από Βιβλιοθήκη του Τρόμου:

 

01. Ντέιβιντ Μόρελ - Αίμα (σχόλιο εδώ)
02. Τόμας Λουκ - Φοβία (σχόλιο εδώ)
03. Γουίλιαμ Γούλφολκ - Σεντάι (σχόλιο εδώ)
04. Γκάι Ν. Σμιθ - Ανθρωποφάγα καβούρια (σχόλιο εδώ)
05. Στίβεν Κινγκ - Κάρυ (σχόλιο εδώ)
06. Τζον Ρούσο - Νεκροζώντανοι (σχόλιο εδώ)
07. Ρίτσαρντ Λιούις - Οι αράχνες (σχόλιο εδώ)
08. Γκράχαμ Μάστερτον - Το Μανιτού (σχόλιο εδώ)
09. Γουίτλι Στρίμπερ - Οι λυκάνθρωποι (σχόλιο εδώ)
10. Γκράχαμ Μάστερτον - Η εκδίκηση του Μανιτού (σχόλιο εδώ)
11. Τόμας Τέσιερ - Ο λυκάνθρωπος (σχόλιο εδώ)

 

Και πριν από λίγο τελείωσα το Τρόμος στην Αμιτυβίλ, του Τζέι Άνσον:

 

Κλασικό μυθιστόρημα τρόμου στην κατηγορία με στοιχειωμένα σπίτια, υποτίθεται ότι βασίζεται σε αληθινά γεγονότα. Βέβαια το σπίτι όντως υπάρχει, όντως ένας τρελός σκότωσε τους γονείς του και τα τέσσερα αδέρφια του σ'αυτό με μια κυνηγετική καραμπίνα όταν αυτοί κοιμούνταν το βράδυ, όντως η οικογένεια Λουτζ αγόρασε το σπίτι... όλα τ'άλλα όμως μου φαίνονται απλά παραμύθια. Όπως και να 'χει πρόκειται για μια ενδιαφέρουσα και καλογραμμένη ιστορία, με σκηνές ανατριχίλας, ένταση και αρκετά σκοτεινή ατμόσφαιρα. Βέβαια, πλέον, δεν τρομάζει ιδιαίτερα όμως σίγουρα αξίζει να διαβαστεί σαν κάτι κλασικό στο είδος του και απόλυτα ψυχαγωγικό. Η γραφή χωρίς να έχει κάτι το ιδιαίτερο είναι καλή και ευκολοδιάβαστη, βοηθά στην γρήγορη ανάγνωση του βιβλίου. Οι χαρακτήρες επίσης είναι αρκετά εντάξει, ενδιαφέρεσαι γι'αυτά που τραβάνε στο καινούργιο τους σπιτικό, που δεν είναι και λίγα! Οπωσδήποτε είναι ένα από τα διαμαντάκια της σειράς Βιβλιοθήκη του Τρόμου των εκδόσεων Σίμωσι, είναι καλογραμμένο, ενδιαφέρον και πολυδιαβασμένο στο εξωτερικό, οπότε αν το πετύχετε πουθενά ρίξτε του μια ματιά και δεν θα χάσετε. Τώρα μένει να δω κάποιες από τις ταινίες που βασίζονται στο βιβλίο. Δεν είναι και λίγες...

 

8/10

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από τις βαθμολογίες (στο imdb) των ταινιών στις οποίες αναφέρεσαι, η μόνη που αξίζει είναι αυτή του 2005 (είναι και η μόνη που έχω δει). Δεν θα χάσεις αν τη δεις, αλλά δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο.

Edited by Spyrex
Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από τις βαθμολογίες (στο imdb) των ταινιών στις οποίες αναφέρεσαι, η μόνη που αξίζει είναι αυτή του 2005 (είναι και η μόνη που έχω δει). Δεν θα χάσεις αν τη δεις, αλλά δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο.

 

Την ταινία του 1979 και αυτή του 2005 είχα στα υπόψιν και σίγουρα θα τις δω κάποια στιγμή. Δεν περιμένω βέβαια να πάθω την πλάκα μου από την ποιότητά τους αλλά είμαι περίεργος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας κι από μένα, το νεώτερο - όχι βέβαια σε ηλικία - μέλος της παρέας σας. Πρώτα πρώτα να ομολογήσω πως εξάψατε το ενδιαφέρον μου για τα βιβλία της σειράς "βιβλιοθήκη του τρόμου", εδώ και κάνα δυό μήνες, όταν τυχαία σας βρήκα καθώς αναζητούσα πληροφορίες για τα συγκεκριμένα. Η αλήθεια είναι πως μόνο από εδώ, βρήκα τις καλύτερες πληροφορίες, ακόμα και για την ανεύρεσή τους. Για να μη σας κουράζω περισσότερο, θα πώ, ότι πλέον μου λείπουν μόνο τρία από τη σειρά! Σε άλλη ανάρτηση θα πώ λεπτομέρειες και φυσικά θα έχω και φωτογραφικό υλικό.

Μιάς και κάνετε κριτική αναφορά σ' αυτά που έχετε διαβάσει, θα κάνω το ίδιο, για τα δύο που έχω διαβάσει εγώ ως τώρα.

1) Ο Σαδιστής - Τσάσπερ Σμίθ (αρ.25)

45_resiz4e-150x150.jpg

Απρόσμενα ενδιαφέρον βιβλίο, που τοποθετείται στο τέλος του Β' Παγκοσμίου Πολέμου. Ένας Αξιωματικός των ες ες με το προσονύμιο "πόνος", αναλαμβάνει να ανακαλύψει τον ιστό των Αξιωματικών και ιδιωτών, που συνομώτησαν στην απόπειρα κατά του Χίτλερ. Έχοντας την απόλυτη ελευθερία από τον Χίμλερ, αιχμαλωτίζει συγγενικά πρόσωπα των ήδη εκτελεσμένων και με μιά σειρά βασανιστήρια ειδικής κατασκευής, προσπαθεί για το...καλύτερο! Πολλές άγνωστες πληροφορίες, για τον ρόλο της Τσέχικης Αντίστασης και του ρόλου των Τσιγγάνων στον πόλεμο κατά των Ναζί, δίνονται από τον συγγραφέα που ενώ περιγράφει με δυνατές γραμμές τα βασανιστήρια, δεν φαίνεται να επικεντρώνεται σε αυτά, δίνοντας αρκετά στοιχεία ιστορίας, που βέβαια είναι μέρος της αφήγησης και της δομής του βιβλίου. (4/5)

 

2) Το νησί του Διαβόλου - Ντέηβιντ Λην (αρ.42)

p8923.jpg

Μιά ομάδα΄5 νέων παιδιών - ο ένας ερασιτέχνης βιολόγος - αποφασίζουν να περάσουν τις διακοπές τους, σέ ένα απομακρυσμένο και ακατοίκητο εδώ και χρόνια νησί, στη Βόρεια Σκωτία. Οι κάτοικοι του πλησιέστερου λιμανιού το αποφεύγουν και το θεωρούν στοιχειωμένο. Ο βαρκάρης δέχεται αδρή αμοιβή για να τους πάει, αλλά δεν παύει να τους νουθετεί, για το επικίνδυνο της απόφασής τους. Όλα αρχίζουν αμέσως! Η ομίχλη καλύπτει το βραχώδες νησί και κανείς από εδώ και πέρα δεν πρόκειται να κάνει διακοπές! Συγκλονιστικές στιγμές ζοφερής αγωνίας και εξαίσιων περιγραφών, σου απαγορεύουν να πιείς καφέ... Προσηλώνεσαι στην σελίδα και ανατριχιάζεις! Τι είναι αυτό που φέρνει την καταστροφή σέ ένα ακατοίκητο νησί; Γιατί τα πουλιά κάνουν μαζικές επιθέσεις σε όποιον είναι εκτεθειμένος; Γιατί αποφεύγουν μόνο τον έναν από την παρέα; Τι κάνει ο βαρκάρης με τις τύψεις του; (4,5/5)
Να λοιπόν μερικά καλά ερωτήματα για να διαβάσει κανείς το βιβλίο! Κάποιοι φίλοι χαμογελούσαν κοροϊδευτικά όταν τους έδειχνα αυτές τις αγορές, δεν με πειράζει καθόλου, το έχω ξαναδεί το έργο.... και μου άρεσε.

Edited by notis58
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τα ατομα που ασχολουνται με τον εκδοτικο κοσμο : υπαρχει περιπτωση να δουμε μια αναβιωση της συλλογης απο καποιον σημερινο εκδοτικο οικο; Οχι τιποτα άλλο αλλα να μαθαίνουμε και εμεις οι νεοτεροι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ξεκινήσεις να μαζεύεις τα εναπομείναντα (που είναι αρκετά) με τιμές 2 - 5 ευρώ. Μην περιμένεις μια ζωή για επανέκδοση, εδώ δεν κυκλοφορούν το σπίτι από φύλλα που το ψάχνει όλος ο κόσμος, μ' αυτά θ' ασχοληθούν; Άλλωστε έχουν τη γυναικεία λογοτεχνία και πορεύονται.

Edited by notis58
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..