Jump to content

Τζο Αμπερκρόμπι (Joe Abercrombie)


Carolus Rex
 Share

Recommended Posts

Διάβασα το Half a King. Και δεν νομίζω να ξαναπλησιάσω βιβλίο του συγγραφέα - εκτός κι αν τα βρω χάρισμα, γιατί δεν μπορώ να πω ότι το σιχάθηκα, απλά ότι "εντάξει, το διάβασα. Και τι έγινε;".

 

Από goodreads:

 

Του βάζω τρία αστεράκια γιατί από τη μέση περίπου και μετά, οι σελίδες γύρναγαν μόνες τους. Αλλά, όταν τέλειωσαν, το άφησα στην άκρη χωρίς να διστάσω ούτε στιγμή.

 Μια απλή ιστοριούλα, τίποτα το σπουδαίο. Στην αρχή νόμιζα ότι θα μου άρεσε, αλλά πολύ σύντομα διαπίστωσα ότι πρόκειται περί απογοήτευσης.

 Είχα πρόβλημα με τη γραφή, καταρχήν. Ήταν περίεργα στεγνή, δεν μου έχει ξανατύχει: σαν να διάβαζα μέσα από ένα χοντρό γυαλί που με εμπόδιζε να βλέπω καθαρά τις σκηνές. Με ενόχλησε αυτό.

 Με ενόχλησε και η έλλειψη πάθους, από όλο το βιβλίο, ακόμη και από τις σκηνές που θα έπρεπε να νιώσουμε κάτι έντονο. Τίποτα. Μια ευθεία γραμμή. Μου έβγαλε την αίσθηση του "είμαι έξυπνος και τα χρησιμοποίησα όλα, τα τακτοποίησα, τα έβαλα στη θέση τους". Και λοιπόν; Πού είναι η ανάπτυξη χαρακτήρων, πού είναι η συναισθηματική φόρτιση, πού είναι οι ζωντανές σκηνές;

 Για τον πρωταγωνιστή δεν κατάφερα να νοιαστώ καθόλου. Δεν προλάβαμε να τον γνωρίσουμε, και ο συγγραφέας μας πέταξε απότομα σε μια περιπέτεια, μια προσπάθεια επιβίωσης. Άρχισε να έχει ενδιαφέρον από τη στιγμή που πάτησαν, αυτός και οι σύντροφοί του, στεριά. Εκεί ήταν που γύριζαν οι σελίδες μόνες τους, αλλά και πάλι, δεν ξεπέρασε τη μετριότητα, δεν κατάφερε να μου αφήσει κάτι, μια αίσθηση αξιομνημόνευτη.

 Και, τέλος, το βιβλίο το αγόρασα για φαντασίας, αλλά δεν είναι. Ένας φανταστικός κόσμος (όπου ο ήλιος είναι θηλυκή θεότητα και το φεγγάρι αρσενική) δεν φτάνει για να το κάνει βιβλίο φαντασίας. 

Το First Law Trilogy το έχεις διαβάσει; Ρίξ` του μια ματιά προτού απαρνηθείς τον Abercrombie

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά με περιμένουν τόσα πράγματα να διαβάσω, (και να αγοράσω, ώστε να διαβάσω) που... μχ. Πάντως, ναι, δεν τον σβήνω, απλά τον αφήνω στην άκρη, προς το παρών.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μισός πόλεμος

Αυτό είναι το τρίτο και, δυστυχώς, το τελευταίο βιβλίο της σειράς "Τα Χρονικά της Τσακισμένης Θάλασσας". Το πρώτο βιβλίο το διάβασα τον Μάρτιο του 2016 και το δεύτερο τον Νοέμβριο της ίδιας χρονιάς, πάντως όλως περιέργως είχα αρκετά φρέσκα στο μυαλό μου τα γεγονότα των δυο αυτών βιβλίων. Η αλήθεια είναι ότι σαν σειρά μου έκανε από την αρχή πολύ καλή εντύπωση, έτσι ήταν κάτι αναμενόμενο να θυμάμαι πολλά πράγματα. 

Στο δεύτερο βιβλίο, αρκετά πράγματα έμειναν μετέωρα και ήρθε το τρίτο βιβλίο για να μπει ένα τέλος στα περισσότερα εξ αυτών. Φυσικά δεν μπορώ να πω κάτι για την πλοκή, γιατί έτσι θα μαρτυρήσω άθελά μου διάφορα γεγονότα από τα δυο προηγούμενα βιβλία. Έτσι κι αλλιώς δεν έχει νόημα για κάποιον που δεν έχει ξεκινήσει ακόμα την σειρά. Πάντως πολλά πράγματα μπαίνουν στην θέση τους, ορισμένες ερωτήσεις βρίσκουν απαντήσεις, οι διάφοροι λαοί επιλύουν τις διαφορές του με πόλεμο και μηχανορραφίες.

Η γραφή είναι για ακόμη μια φορά πάρα πολύ καλή, ευκολοδιάβαστη και άκρως εθιστική, με ζωντανές περιγραφές των τοπίων, των σκηνών δράσης και των διαφόρων χαρακτήρων. Ο συγγραφέας κατάφερε με ιδιαίτερη ευκολία να με μεταφέρει από την άνεση του σπιτιού μου στα συναρπαστικά και συνάμα σκληρά και επικίνδυνα μέρη, σε πόλεις, κάστρα και χωριά, ανάμεσα σε αιμοσταγείς πολεμιστές, πονηρούς ιερείς και πολεμοχαρείς βασιλιάδες και βασίλισσες. Γενικά είναι μια σειρά που προτείνω πολύ στους... αρχάριους του είδους, αλλά και ως ένα βαθμό στους πιο έμπειρους.

9/10

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Best Served Cold (Εκδόσεις Gollancz)
Το βιβλίο αυτό είναι το τέταρτο της σειράς "The First Law". Τα τρία πρώτα αποτελούν μία τριλογία και τα 4,5 και 6 είναι το καθένα αυτοτελές, αλλά διαδραματίζεται στον ίδιο κόσμο.
Η τριλογία αποτελεί ένα από τα αγαπημένα μου (fantasy) λογοτεχνικά έργα, επομένως περίμενα πολλά από το συγκεκριμένο βιβλίο και ευτυχώς δεν απογοητεύτηκα.
Βασικά για να μην τα λέω όλα ξεχωριστά τα βιβλία μου αρέσουν πάρα πολύ από κάθε πλευρά (υπόθεση, χαρακτήρες, γραφή, ρυθμός, worldbuilding) και το μόνο αξιοσημείωτο μειονέκτημα που θα έβρισκα στο συγκεκριμένο βιβλίο είναι ότι ο Abercrombie επαναλαμβάνεται κάπως σε σχέση με την τριλογία, όσον αφορά κάποιους χαρακτήρες που θυμίζουν πολύ κάποιους παλιότερους.
Σε όσους άρεσαν τα προηγούμενα προτείνεται ανεπιφύλακτα. Σαν εισαγωγή στον κόσμο του Abercrombie μπορεί να λειτουργήσει αρκετά καλά, αλλά όποιοι δεν έχουν διαβάσει την τριλογία θα χάσουν σίγουρα πολλές αναφορές και ίσως δεν καταλάβουν πλήρως κάποιες λεπτομέρειες.

Βαθμολογία: 9.0/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

The Heroes (Εκδόσεις Gollancz)
Άλλο ένα πολύ δυνατό βιβλίο. Σε σημεία ίσως το καλύτερο που από αυτά που έχω διαβάσει από τον Abercrombie μέχρι τώρα, αλλά κάποιες στιγμές φλυαρεί κάπως.
Γενικά δεν νομίζω ότι δεν θα αρέσει σε όσους άρεσαν και τα προηγούμενα ή ότι έχει κάτι αρκετά διαφορετικό που να αξίζει να αναφερθεί. Πιστεύω θα μπορούσε να διαβαστεί ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα βιβλία της σειράς πολύ εύκολα. Πιο εύκολα από ότι το Best Served Cold. Σίγουρα όμως το καλύτερο είναι να διαβαστούν όλα τα βιβλία με τη σειρά έκδοσης.

Βαθμολογία: 9.5/10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Red Country (Εκδόσεις Gollancz)
Και αυτό ήταν πάρα πολύ καλό. Σε γενικές γραμμές μια απ' τα ίδια, σε όποιους άρεσαν τα άλλα θα αρέσει και αυτό, σε όσους δεν άρεσαν τα προηγούμενα ας προσπεράσουν άφοβα.
Είχε λίγο περισσότερο και πιο αταίριαστο χιούμορ από τα υπόλοιπα και κάπως λιγότερο σφιχτοδεμένη πλοκή, για αυτό και η μικρότερη βαθμολογία.
 
Βαθμολογία: 8.5/10

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Sharp Ends (Εκδόσεις Gollancz)
Ο Blacksword έχει γράψει παραπάνω πολύ ωραία με τι έχει να κάνει η κάθε ιστορία, οπότε δεν χρειάζεται να τα ξαναπώ. Η γνώμη μας διαφέρει αρκετά σε σχέση με κάποιες ιστορίες, αλλά γενικά θα συμφωνήσω κι εγώ ότι είναι μία πολύ καλή συλλογή, με αρκετή ποικιλία και λογικά θα αρέσει πολύ στους φαν του κόσμου που έχει φτιάξει ο Joe Abercrombie.
Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να διαβαστεί πριν τα υπόλοιπα βιβλία, καθώς έτσι πολλές ιστορίες θα βγάζουν από λίγο έως καθόλου νόημα και πάρα πολλά easter eggs θα χάσουν την αξία τους.
 
Βαθμολογία: 8.5/10

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

A Little Hatred (Εκδόσεις Gollancz)
Αυτή είναι η αρχή μιας νέας τριλογίας στον κόσμο της σειράς First Law, που διαδραματίζεται περίπου 30 χρόνια μετά το τέλος της original τριλογίας και 15 μετά το τέλος του Red Country. Παλιοί, αγαπημένοι χαρακτήρες επιστρέφουν, με τον προβολέα όμως να είναι στραμμένος σε νέους, πολύ ενδιαφέροντες και καλοδουλεμένους χαρακτήρες, μερικοί εκ των οποίων είναι απόγονοι των παλιότερων.
Έχει όλα τα χαρακτηριστικά που με έκαναν να αγαπήσω τα προηγούμενα βιβλία του, δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση κάποιος που είναι φαν να περάσει άσχημα. Το γεγονός ότι έχει προχωρήσει από την ψευδό-μεσαιωνική εποχή και έχει αρχίσει να αγγίζει την βιομηχανική επανάσταση το κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρον. Γενικά το καταχάρηκα και μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά μου φάνηκε αρκετά βιαστικό σε διάφορα σημεία. Πιστεύω 100-150 σελίδες παραπάνω θα το βοηθούσαν πάρα πολύ να "αναπνεύσει" καλύτερα και ας έπεφτε λίγο ο ρυθμός. Ακόμα νομίζω ότι ο Abercrombie έχει αρχίσει και κάπου, κάπου να επαναλαμβάνει κάποια πράγματα από τα προηγούμενα βιβλία της σειράς.
Σίγουρα αξίζει να διαβαστεί, είναι πάρα πολύ καλό (δυστυχώ όμως όχι τέλειο) και μας ετοιμάζει για πολύ δυνατά πράγματα στην συνέχεια.

Βαθμολογία: 8.0/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Best Served Cold

Μετά από αρκετά χρόνια έπιασα να διαβάσω ξανά βιβλίο του Abercrombie και συγκεκριμένα το πρώτο standalone μετά την "The First Law" τριλογία του. Δυστυχώς από την τριλογία θυμόμουν ελάχιστα (έως καθόλου) πράγματα, αλλά δεν έπαιξε κάποιο ρόλο καθώς παρόλο που το "Best Served Cold" λαμβάνει χώρα στον ίδιο κόσμο, δεν απαιτείται κάποιος να έχει απαραίτητα γνώση της τριλογίας. Κατά τ' άλλα, ο Abercrombie αποδεικνύει για μια ακόμη φορά ότι είναι σίγουρα από τους καλύτερους fantasy συγγραφείς τις γενιάς του καθώς το βιβλίο είναι σε όλους τους τομείς εξαιρετικό γεμάτο με "γκρι" χαρακτήρες, δράση, ωραία πλοκή και γενικά σε κάνει να χάνεσαι στις σελίδες του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Half a King/Μισός Βασιλίας (Εκδόσεις Μεταίχμιο)
Πρώτο μη σχετικό με το First Law βιβλίο του Abercrombie βιβλίο που διαβάζω και είμαι κάπως διχασμένος. Από τη μία το διάβασα ευχάριστα, και είναι πολύ γρήγορο και ευκολοδιάβαστο, με αρκετή αγονία και σχετικά ενδιαφέρουσα (αν και αρκετά κλισεδιάρικη) υπόθεση. Από την άλλη αυτή ή γρηγοράδα είναι υπερβολική, τόσο πολύ που το βιβλίο είναι συχνά βιαστικό και θα ήθελε περισσότερο χώρο να αναπνεύσει, γιατί τώρα και οι χαρακτήρες και ο κόσμος (που σαν ιδέα παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον) δεν με έκαναν να ενδιαφερθώ ιδιαίτερα και στερούνταν βάθους. Επίσης μου φαίνεται ότι είναι αρκετά πιο "συγκρατημένο και" "watered down" απ' τα άλλα βιβλία του, μάλλον για να γίνει πιο κατάλληλο για νεαρότερο κοινό, κάτι που δεν μου άρεσε.
Σε κάθε περίπτωση τρομερά πολύ υποδεέστερο ακόμα και του χειρότερου First Law βιβλίου, αλλά όχι κακό. Μιας και αγόρασα και τα τρία βιβλία μαζί θα διαβάσω και τα επόμενα, αλλά δεν προτείνεται για πρώτη επαφή με τον συγγραφέα, θα δώσει πολύ χειρότερη εντύπωση από την πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Half the World/Μισός Κόσμος (Εκδόσεις Μεταίχμιο)
Αισθητή βελτίωση σε σχέση με το πρώτο βιβλίο της σειράς. Οι ρυθμοί έχουν πέσει τόσο όσο χρειάζεται, ώστε οι χαρακτήρες και ο κόσμος να δουλεύουν καλά (πολύ καλύτερα από πριν), αλλά και το βιβλίο να είναι πολύ γρήγορο, γεμάτο δράση, αγονία και εντελώς ευκολοδιάβαστο.
Επίσης μου φαίνεται ότι τα πράγματα που έκαναν το προηγούμενο βιβλίο να φαντάζει κάπως πιο παιδικό εδώ απουσιάζουν, ως επί το πλείστον. Όχι εντελώς, αλλά κυρίως απουσιάζουν. Ειδικά αυτά που έχουν να κάνουν με τη βία. Όπου μιας και το ανέφερα να πω και ότι το βιβλίο είναι τίγκα στις σκηνές δράσης, στις οποίες κατά τη γνώμη μου ο Abercrombie είναι μάστορας.
Και πάλι τα First Law βιβλία θεωρώ ότι είναι καλύτερα από αυτό που προσφέρει εδώ ο Abercrombie, αλλά αυτό το βιβλίο πραγματικά το ευχαριστήθηκα. Όταν τέλειωσα το πρώτο βιβλίο της σειράς το να ξεκινήσω το δεύτερο φάνταζε λίγο αγγαρεία, αλλά τώρα θα πιάσω το τρίτο με χαρά και ανανεωμένο ενδιαφέρον.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Half a War/Μισός Πόλεμος (Εκδόσεις Μεταίχμιο)
Αυτό θα έλεγα ότι ήταν σίγουρα καλύτερο από το πρώτο βιβλίο, άλλα όχι τόσο καλό όσο το δεύτερο. Πιο κοντά στο δεύτερο από πλευράς ποιότητας όμως. Επίσης είμαι σίγουρος ότι διάφορα γεγονότα που γίνονται στο τέλος και διάφορες θεματικές που εξερευνώνται θα μου έκαναν μεγαλύτερη εντύπωση αν δεν ήταν πολύ ίδια με αντίστοιχα πράγματα στα υπόλοιπα βιβλία του Abercrombie που έχω διαβάσει.
Γενικά έχει αρχίσει να μου δημιουργείται η εντύπωση ότι ο Abercrombie αν και κατά τη γνώμη μου είναι εξαιρετικός συγγραφέας στερείται φαντασίας ή ιδεών. Ελπίζω το δεύτερο βιβλίο από το Age of Madness που βγαίνει τώρα κοντά (και σίγουρα θα το διαβάσω) να με διαψεύσει.
Συνολικά πάντως θα έλεγα ότι αυτή είναι μια αρκετά καλή, όχι όμως τρομερά καλή σειρά. Σίγουρα πολύ χειρότερη από το First Law trilogy, άλλα φαντάζομαι (δεδομένου του πόσα κοινά στοιχεία έχουν) ότι κάποιος που θα τα διάβαζε με ανάποδη σειρά ίσως είχε την αντίθετη γνώμη. Από την άλλη, το γεγονός ότι το First Law είναι πιο ενήλικο, έχει πολύ περισσότερο βάθος, τρομερά καλύτερους χαρακτήρες και ανάπτυξη αυτών, ακόμα και περισσότερο και καλύτερο χιούμορ (αλλά και πιο αργούς ρυθμούς) δεν μπορεί παρά να μην το δει ο καθένας που έχει διαβάσει και τα δύο.
Θα το πρότεινα; Από πλευράς γενικής ποιότητας θα έλεγα ότι αξίζει τον κόπο, αλλά αν κάποιος δεν έχει ξαναδιαβάσει Abercrombie σίγουρα, κατά τη γνώμη μου, πρέπει να διαβάσει πρώτα το First Law. Και για κάποιον που έχει διαβάσει το First Law αυτή η σειρά δεν έχει κάτι καινούργιο να προσφέρει. Οπότε μόνο για τους πολύ φαν (και αυτούς που για κάποιο λόγο δεν θέλουν να διαβάσουν το First Law, αλλά θέλουν να διαβάσουν Abercrobmie), που δεν τους πειράζει να ξαναδιαβάσουν μια απ' τα (watered down) ίδια. Τα ίδια που τους άρεσαν στο First Law και τους έκαναν φανς, θα τα βρουν (σχεδόν) όλα εδώ, αλλά σε κάθε περίπτωση τα ίδια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρες.

Πρωτη φορα ακολουθω αυτο το thread στο φορουμ, και προκαταβολικα απολογουμαι εαν οτι γραψω καπου ειχει ξαναειπωθει. Δεν εχω σκοπο να κανω καποια κριτικη στο εργο του Abercrombie, απλα θελω να αποτυπωσω καποιες σκορπιες σκεψεις.

Εχοντας διαβασει μεγαλο μερος της δουλειας του, η αντιστιξη με τους μεγαλους του ειδους οπως φυσικα ο Τολκιεν και ο Λιουις, ειναι κατι περισσοτερο απο εμφανης, και νομιζω οτι σε μεγαλο βαθμο εχει να κανει με το πνευμα των εποχων. Στον Αρχοντα ειδικα- και τους μυριαδες κλονους του- βλεπει κανει εναν στερεοτυπο διπολισμο. Καλο-κακο, ηρωας του φωτος-αρχοντας του σκοτους, το ταξιδι στη μακρινη χωρα και τα λοιπα.

Στη δουλεια του Abercrombie καθως και πολλων αλλων συγχρονων, οι αρχες ανατρεπονται και η μονη αρχη πλεον ειναι ο απολυτος σχετικισμος. Χαρακτηρες αληθοφανεις αν οχι πληρως ρεαλιστικοι, σεναρια που πειθουν, ανατροπες και νικες στην γκριζα ζωνη. Ποσο ολα αυτα ταιριαζουν στην απομαγευμενη εποχη μας!

Μερικες φορες σκεπτομαι το μελλον την λογοτεχνιας του φανταστικου. Ποσο πιο ρεαλιστικο μπορει να γινει; Ποσο πιο πολυ αιμα και κυνισμος; Ισως παλι το μελλον αυτο με καποιον τροπο να ειναι η επιστροφη στους κλασσικους, μπολιασμενους με την ωριμανση του παροντος. 

Πιστευω οτι οι ανθρωποι φανταζονται και γραφουν πανω απο ολα οτι ποθουν. Ισως το φανταστικο να ειναι ο συλλογικος ποθος μιας ανθρωποτητας στερημενης απο μαγεια, ιδεατα, και πανω απο ολα παιδικης ηλικιας. 

Ποιος ξερει, ισως η Ενωση και ο κοσμος του Λογκεν να ειναι το μελλον μας με καποιον τροπο. 

Ευχαριστως οποιος θελει να μοιραστει τις σκεψεις του, μπορει να απαντησει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

The Trouble With Peace (Εκδόσεις Gollancz)
Δεύτερο βιβλίο στην Age of Madness τριλογία και συνολικά ένατο στον κόσμο του First Law (αλλά όγδοο μυθιστόρημα, καθώς το Sharp Ends είναι συλλογή διηγημάτων). Τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα απ' ότι με το A Little Hatred. Ευτυχώς οι φόβοι που εξέφρασα στο review για το Half a War δεν επαληθεύτηκαν, καθώς εδώ έχουμε μάλλον το πιο διαφορετικό και φρέσκο βιβλίο του Abercrombie από τότε που έγραψε το Best Served Cold.
Προφανώς υπάρχουν και εδώ όλα τα καλούδια που έχουν και τα άλλα βιβλία του, και προφανώς υπάρχουν και αρκετά πράγματα που έχουμε ξαναδεί (είναι το πλέον λογικό όταν μιλάμε για το όγδοο βιβλίο μιας σειράς), αλλά δεν είχα στιγμή (με μια πολύ μικρή εξαίρεση) την εντύπωση ότι διαβάζω ξανά και ξανά τα ίδια, όπως έγινε με τα τελευταία βιβλία του που διάβασα (το A Little Hatred και την τριλογία Shattered Sea). Ακόμα, παρά το γεγονός ότι πίστευα ότι έχω μάθει τον Abercrombie και ότι θα μπορώ να προβλέψω σε αρκετά μεγάλο βαθμό το πως θα εξελιχθεί η πλοκή, βρέθηκα πολλές φορές προ (ευχάριστων) εκπλήξεων.
Όπως και με το A Little Hatred πιστεύω ότι λίγο πιο αργοί ρυθμοί και λίγο περισσότερο "fleshing out" θα βοηθούσαν σε μερικά σημεία, αλλά πέραν αυτού δεν μπορώ να πω ότι έχω κανένα σημαντικό παράπονο. Σίγουρα το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ και αναμένω με αγονία το επόμενο βιβλίο, το οποίο λόγω των όσων έχουν γίνει μέχρι τώρα στη σειρά είναι τρομερά πιθανό να είναι σωστός δυναμίτης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/18/2018 at 8:15 PM, Steel Guardian said:

Sharp Ends (Εκδόσεις Gollancz)
Ο Blacksword έχει γράψει παραπάνω πολύ ωραία με τι έχει να κάνει η κάθε ιστορία, οπότε δεν χρειάζεται να τα ξαναπώ. Η γνώμη μας διαφέρει αρκετά σε σχέση με κάποιες ιστορίες, αλλά γενικά θα συμφωνήσω κι εγώ ότι είναι μία πολύ καλή συλλογή, με αρκετή ποικιλία και λογικά θα αρέσει πολύ στους φαν του κόσμου που έχει φτιάξει ο Joe Abercrombie.
Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να διαβαστεί πριν τα υπόλοιπα βιβλία, καθώς έτσι πολλές ιστορίες θα βγάζουν από λίγο έως καθόλου νόημα και πάρα πολλά easter eggs θα χάσουν την αξία τους.
 
Βαθμολογία: 8.5/10

Καλησπερα. Εχω διαβασει τον Abercrombie απο την αρχη, και βρισκομαι στα μισα του sharp ends. Πραγματι πρεπει να εχεις διαβασει τα προηγουμενα για να εχεις εικονα. Καλη δουλεια και πανω απο ολα το εξοχο χιουμορ και προζα. Θα του εβαζα 7.5-8 οχι τιποτε αλλο απλα σα συγκριση με καποια εργα και κυριως το Heroes που το λατρεψα. Περιμενω την συνεχεια στο A liitle hatred τον επομενο καιρο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

400572500_TheHeroes.thumb.jpg.87f473723eca8c8bc0d9b1ea1dea06e6.jpg

The Heroes: Ανήκει στον κόσμο της τριλογίας “First Law” και είναι το δεύτερο standalone βιβλίο μετά το “Best Served Cold”. Βλέπουμε πολλούς γνώριμους χαρακτήρες, υπό το γνωστό grimdark κυνικό ύφος του συγγραφέα. Ουσιαστικά πρόκειται για την εξιστόρηση μιας μάχης, με συνεχείς ανατροπές και εντάσεις. Εξαιρετικό! O συγκεκριμένος συγγραφέας προτείνεται με κλειστά μάτια σε όσους αρέσει ο G.R.R. Martin. Γενικά ο Abercrombie έχει γίνει από τους αγαπημένους μου συγγραφείς fantasy, και όχι μόνο.

Edited by Spark
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

1225724446_TheWisdomofCrowds.jpg.e3e9da03ed863cfabb5d102a047f4eb8.jpg

The Wisdom of Crowds (Εκδόσεις Gollancz)
Τελευταίο βιβλίο της τριλογίας και η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά απογοητευμένος με αυτό. Ότι καλό είπα για το The Trouble With Peace αυτό εδώ προσπάθησε να το διαλύσει.
Συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Επαναλήψεις καταστάσεων και ιδεών χωρίς σχεδόν καθόλου πρωτοτυπία και επιπροσθέτως ένας όχι πολύ καλός ρυθμός στην ιστορία. Υπήρχαν κομμάτια που τράβηξαν σε μήκος πολύ παραπάνω απ' όσο θα έπρεπε και άλλα που ήταν πολύ βιαστικά.
Εντάξει γενικά καλό και καλογραμμένο είναι, αλλά αυτά από μόνα τους δεν φτάνουν πάντα, χρειάζεται να "τρώμε" και κάτι καινούργιο που και που, όχι να αναμασούμε συνέχεια το ίδιο φαΐ.

Edited by Spark
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζο Αμπερκρόμπι (Joe Abercrombie)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..