Jump to content

***Άτιτλο***

Alex Zlatky

Recommended Posts

Alex Zlatky

Όνομα Συγγραφέα: Alex Zlatky (a.k.a. Αλέξανδρος Μ.)

Είδος: fantasy

Βία: Ναι αλλά με μέτρο (προς το παρών)

Σεξ: Προσπαθούμε, αλλά δεν μου βγαίνει ακόμα (συγγραφικά πάντα, ε! :tease: )

Αριθμός Λέξεων: Πάνω από 80k-and-counting

Αυτοτελής: Υποθέτω. Αν και ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος με μένα-lol!

***Σχόλια***: Καταρχήν να πω πως το μυθιστόρημα που ακολουθεί, είναι εμπνευσμένο από τον κόσμο του διάσημου διαδικτυακού παιχνιδιού World of Warcraft” © της Blizzard Entertainment, και βασίζεται σε φανταστικούς χαρακτήρες και γεγονότα. Οποιαδήποτε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα και γεγονότα είναι, συνεπώς, εντελώς συμπτωματική σε κάθε περίπτωση.

Από κει και πέρα θα επισημάνω τα εξής δεδομένα:

1) Ειναι ένα μυθιστόρημα το οποίο είναι "work-in-progress" τα τελευταια 4+ χρόνια. Έχω γράψει 12 Κεφάλαια μέχρι στιγμής (165+ σελ. "Α4" με 14αρα Bookman Old Style γραμματοσειρά). Δεν είμαι ουτε καν στην μέση της ιστορίας που αφηγούμαι, και το πιο πιθανό είναι ότι θα μου πάρει πολύ καιρό να την τελειωσω κυρίως λόγω έλλειψης ελεύθερου χρόνου (δυστυχώς ή ευτυχώς - εσεις θα κρίνετε :p ). Το...παλεύω όμως αραία-και-που, και ο Θεός βοηθός!

2) ΠΡΙΝ το κυρίως μυθιστόρημα έχω γράψει μια "Εισαγωγή" για αυτό, η οποια περιγράφει τα γεγονότα που προηγήθηκαν της κύριας ιστορίας, αλλά και διάφορα άλλα στοιχεία όπως λεπτομέρειες για τις φυλές / φατρίες που εμφανίζονται, κλπ-κλπ. Κάτι σαν μια..."Κοσμογονία" δηλαδή που δίνει όλα εκείνα τα απαραίτητα στοιχεία στον αναγνώστη για την καλύτερη κατανόηση του κυρίως μυθιστορήματος. Είναι και αυτή "work-in-progress" όμως οπότε ΔΕΝ θα την παραθέσω, παρα μονάχα όταν τελειώσει κάποια στιγμή.

3) Δεν εχω ξανα-ασχοληθεί ποτέ με το γράψιμο - ούτε ερασιτεχνικά (όπως τώρα) ούτε επαγγελματικά. [Υποθέτω πως το να κάνεις posts σε διάφορα sites / blogs / boards δεν είναι ακριβώς...συγγραφή, σωστά?! :D ]. Είμαι παντελώς άσχετός με οτιδήποτε έχει να κάνει με λογοτεχνία / δομές / μορφές αυτής. Δεν έχω παρακολουθήσει επίσης κανένα σχετικό σεμινάριο / workshop / you-name-it. Είμαι αυτό που λένε "μου-την-έδωσε-μια-μέρα-και-είπα-ας-δοκιμάσω-και-εγώ-να-γράψω-κάτι". Ναι, δεν είναι και πολύ...ευγενές αυτό, αλλά τουλάχιστον είμαι ειλικρινής! lol! :whistling: :p

4) Feel free να σχολιάσετε / διορθώσετε όπου / όπως κρίνετε (και ειδικά τα άτομα που έχουν και μια α' πείρα στον χώρο). Γι αυτό είμαστε εδώ άλλωστε - για να μάθουμε / γίνουμε καλύτεροι.

5) Ακολουθούν τα Κεφ. 1 + 2 για αρχή, για ευνόητους λόγους

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο που θα αφιερώσετε για να διαβάσετε την ιστορία μου, καθώς και για τον (επικοδομητικό) σχολιασμό σας!

Φιλικά,

Alex

Alex Zlatky

Χμμμ...Κάτι δεν πάει καλά...

...Προσπάθησα να κάνω copy-paste τα πρώτα 2 Κεφάλαια σαν reply στο αρχικό post εδώ μέσα, αλλά για κάποιον λόγο δεν μου εμφανίζει σωστά (όλες) τις παραγράφους κλπ του κειμένου...

...Επισύναψα σε μορφή Word τα Κεφάλαια instdead. Ελπίζω να φαινονται κανονικά!... :dazzled:

Οι πολλές ώρες στο PC βλάπτουν σοβαρά τον εγκέφαλο απ' ότι φαίνεται!!!...

[Ξέχασα πριν να πατήσω το κουμπάκι "attach this file"...αχουμ!]

Ch1-2.docx

• 2 weeks later...
Alex Zlatky

Καλημέρα!...

...Ελπίζω να συγχωρέστε το θάρρος-θράσος μου, αλλά επειδή έχω ένα α (μεγάλο) τρακ / αγωνία μιας και είναι η πρώτη μου (συγγραφική) απόπειρα: Τα..."μη-σχόλια" μέχρι τώρα είναι επειδή τα πρώτα 2 Κεφάλαια είναι αλάνθαστα (?) / πολύ καλά, ή επειδή είναι...τίγκα στα λάθη και ολίγον τι.../facepalm κατάσταση??...

:boo:

...Σας φαίνεται καθόλου ενδιαφέρουσα η ιστορία, για να το παρατήσω το..."άθλημα", και να ασχοληθώ με τπτ άλλο στον ελεύθερο χρόνο μου?

:unknw: :blush:

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας!

Edited by Alex Zlatky
Naroualis

Αχ, μακάρι να ήταν έτσι απλά τα πράγματα, Άλεξ. :) Δυστυχώς ή ευτυχώς έχω κατεβάσει το κείμενό σου από μέρες αλλά δεν έχω βρει χρόνο να το κοιτάξω όπως θέλω. Αυτό θα το συναντήσεις πολλές φορές στις βιβλιοθήκες μας, μιας και η ανάγνωση είναι κάπως προσωπικό βίτσιο για τον καθένα μας. Θα προσπαθήσω να σου κάνω μερικά σχόλια μέχρι τη Δευτέρα, αλλά δε θέλω και να στο υποσχεθώ, για να μη σε βάλω τσάμπα σε αγωνία.

Το κατέβασα και ΠΡΙΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ, θέλω να σε ρωτήσω: πόσο αντέχεις; :Ρ Να βαρέσω αλύπητα ή να σ' αρχίσω στα χάδια; :Ρ

Alex Zlatky

@ Χριστίνα:

Μια ζωή..."ξύλο" τρώμε παντού!...Οπότε "βάρα" όσο θες-χαχαχα!...Στην τελική, όπως προείπα, δεν έχω καμία σχέση με τον χώρο, αλλά είμαι.."quick learner" (ή έτσι θέλω να πιστεύω τέλοσπάντων!!!). Η ουσία είναι να μάθουμε από τους πιο έμπειρους και να γίνουμε καλύτεροι! :victory:

[Και σαν πρώην..."συνάδελφος" - ή...σχεδόν! - η γνώμη σου θα έχει (πιο) βαρύνουσα σημασία να ξέρεις! :yessir: :good: ]

@ Ευθυμία:

Ευχαριστώ, και δεν..."δένω κόμπο" τίποτα - μην ανησυχείς! όταν και όποτε μπορέσεις!... :)

wordsmith

Συγγνώμη, αλλά να πω το προφανές, μια που δεν το λέει κανείς: 80 χιλιάδες λέξεις περιμένεις έτσι εύκολα να τις διαβάσουμε και να τις σχολιάσουμε; Οι περισσότεροι έχουμε κάτι δεκάδες αδιάβαστα βιβλία στις βιβλιοθήκες μας επί μήνες... και το σκεφτόμαστε να ανεβάσουμε διήγημα πάνω από 4.000 λέξεις, γιατί το θεωρούμε απίθανο να κάτσει κανείς να του αφιερώσει τόσο χρόνο.

Διγέλαδος

Συγγνώμη, αλλά να πω το προφανές, μια που δεν το λέει κανείς: 80 χιλιάδες λέξεις περιμένεις έτσι εύκολα να τις διαβάσουμε και να τις σχολιάσουμε; Οι περισσότεροι έχουμε κάτι δεκάδες αδιάβαστα βιβλία στις βιβλιοθήκες μας επί μήνες... και το σκεφτόμαστε να ανεβάσουμε διήγημα πάνω από 4.000 λέξεις, γιατί το θεωρούμε απίθανο να κάτσει κανείς να του αφιερώσει τόσο χρόνο.

Εγώ που το άνοιξα στο μεταξύ είδα 11.000 λέξεις και 33 σελίδες. Αλλά μάλλον ο μεγάλος αριθμός αναφέρεται στην συνολική προσπάθεια των 165 σελίδων.

Edited by Διγέλαδος
Naroualis

Βρε παιδιά, αφού το λέει, τα δύο πρώτα κεφάλαια έχει ανεβάσει.

Alex Zlatky

Βρε παιδιά, αφού το λέει, τα δύο πρώτα κεφάλαια έχει ανεβάσει.

Aυτό ακριβώς!

Θα το ανεβάσω σε..."δόσεις" εξαιτίας του μεγέθους του φίλε Wordsmith! Εδώ...εγώ και τρελλαίνομαι να φανταστείς όταν θέλω να προσθέσω / αλλάξω κάτι, και "αναγκάζομαι" να ξαναδιαβάσω ολόκληρη την ιστορία για να δω αν "κολλάει" συνολικά κλπ.!

:dazzled: :atongue2: