Jump to content

Παζάρι Βιβλίου 2013 - Πλατεία Κοτζιά, 25/1-13/2


trillian
 Share

Recommended Posts

Πήγα κι εγώ μια φορά. Όπως κάθε χρόνο τα τελευταία τρία χρόνια, πριν πάω σκέφτομαι: "Σιγά μωρέ, τι έξοδο θα κάνεις; Αφού όσα έχει και σε ενδιαφέρουν, τα έχεις ήδη αγοράσει. Άντε να πάρεις κανέναν μέινστριμ, τίποτα κλασσικούς Έλληνες -Τσίρκα, Λουντέμη, καμιά Βαμβουνάκη- να συμπληρώσεις πενηντάρικο."

 

Και κάθε φορά φεύγω με τσάντες και με πράγματα παρατημένα στο ταμείο, γιατί δε μου φτάνουν τα λεφτά. Μπορεί κάποιος να μου πει πώς συμβαίνει αυτό; Ε; :dazzled:

 

Γενικά, είχε ποικιλία κι αρκετό χώρο (μου φάνηκε μεγαλύτερος από την Κλαυθμώνος, αλλά μάλλον δεν ήταν). Τσαντίστηκα με την τέντα που έσταζε, παρά την προσπάθεια των υπαλλήλων που τα σκέπαζαν με μουσαμάδες, πολλά από τα βιβλία ήταν μουσκεμα και κατά σατανική σύμπτωση, ήταν όλα οίκων που ειδικεύονται στη φαντασία! (Αίολος, Παραπέντε, Ανούβις, to name a few). Επίσης, αν πρόκειται να βρέξει, να φροντίσετε να φοράτε μπότες. Το νερό ρέει σε ποτάμια και κλαίω τα παπουτσάκια μου. :(

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Οσο καθυστερουμε να παμε τοσο λιγοτερα βιβλια θα βρουμε μετα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Οσο καθυστερουμε να παμε τοσο λιγοτερα βιβλια θα βρουμε μετα?

 

 

Μπα, δε νομίζω. Μέχρι τελευταία στιγμή (αν θυμάμαι καλα) τα ράφια είναι γεμάτα. Απλά αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο, καλό θα είναι πας σχετικά νωρίς, μην γίνει καμιά στραβή.

 

Μη ξεχνάμε ότι φέτος (και πέρσι, αλλά φέτος ακόμη περισσότερο) οτιδήποτε παζαροειδές είναι πολύ πιθανόν να έχει αυξημένη κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, εχεις δικιο. Βασικα το εμαθα προχθες οτι εχει αυτο το παζαρι, αλλα ειμαι αρρωστος μερικες μερες και σκεφτομαι... Να βγω σημερα και ας μην ειμαι τοσο καλα για να παω ή να παω σε 2-3 μερες που θα ειμαι τελειως καλα... Αλλα συμφωνα με αυτα που μου ειπες, οκ θα ειναι.

Edited by stratigos
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα είναι ανοιχτά μέχρι 13 Φλεβάρη, καλά θα είναι ν' αναρρώσεις πρώτα! :mf_sonne: Άσε που χωρίς όλα τα ΜΜΜ, μπορεί να μείνεις περισσότερη ώρα έξω και να γίνεις χειρότερα. Μην το ρισκάρεις για δυο-τρεις μέρες. Δε νομίζω ότι θα υπάρχει μεγάλη διαφορά στα περιεχόμενα...

 

 

EDIT: Ημερομηνίες...

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μέχρι τις 13 Φεβρουαρίου είναι!

 

 

Ωπς! Λάθος. Το διορθώνω. 25 Ιανουαρίου με 13 Φεβρουαρίου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα σημερα μια βολτα :) (αλλα θα ξαναπαω, δεν τα ειδα καλα). Βασικα δεν πηρα 3 βιβλια επειδη δεν ημουν σιγουρος κατα ποσο αξιζουν. Τα εχει διαβασει κανεις?

 

Ιστορίες Ηρωικής Φαντασίας € 5,50

Ιστορίες Μαγείας και Φαντασίας € 5,00

Ιστορίες Φαντασίας με Δράκους € 4,50

 

Αυτα που πηρα ειναι τα:

 

-Το μυστικο χειρογραφο - Kate Sedley

-H δολοφονια του Δουκα Ριχαρδου - Kate Sedley (εχουν καποια σειρα μεταξυ τους τα βιβλια της Kate Sedley?)

-Η αρχαιολογος - Thomas Wollinger

 

Συνολο 12 ευρω (πληροφοριακα).

 

-Βell περιμενα να βρω αλλα δεν...

-κομα εψαχνα απο dragonlance το 3ο βιβλιο της πρωτης τριλογιας αλλα δεν....

Edited by stratigos
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα σημερα μια βολτα :) (αλλα θα ξαναπαω, δεν τα ειδα καλα). Βασικα δεν πηρα 3 βιβλια επειδη δεν ημουν σιγουρος κατα ποσο αξιζουν. Τα εχει διαβασει κανεις?

 

Ιστορίες Ηρωικής Φαντασίας € 5,50

Ιστορίες Μαγείας και Φαντασίας € 5,00

Ιστορίες Φαντασίας με Δράκους € 4,50

 

Αυτα που πηρα ειναι τα:

 

-Το μυστικο χειρογραφο - Kate Sedley

-H δολοφονια του Δουκα Ριχαρδου - Kate Sedley (εχουν καποια σειρα μεταξυ τους τα βιβλια της Kate Sedley?)

-Η αρχαιολογος - Thomas Wollinger

 

Συνολο 12 ευρω (πληροφοριακα).

 

-Βell περιμενα να βρω αλλα δεν...

-κομα εψαχνα απο dragonlance το 3ο βιβλιο της πρωτης τριλογιας αλλα δεν....

 

Τα βιβλία της Kate Sedley ανήκουν στην σειρά Roger The Chapman, αλλά πιστεύω ότι είναι λίγο-πολύ αυτοτελή.

 

Bell είχε, αλλά όχι πολλούς τίτλους, και φυσικά όχι βιβλία της σειράς Best seller. Είχε Ψυχρό δέρμα, Πανδώρα στο Κονγκό, Θρησκεία, Η δέκατη τρίτη ιστορία, Η παγίδα του Δάντη, Η μουσική των νεκρών, Καλλίστο και ίσως 1-2 άλλα. Είναι στον αριστερό διάδρομο όπως μπαίνουμε, αρκετά ψηλά. Απλά πρέπει να προσέχεις γιατί μερικοί αφήνουν βιβλία όπου να'ναι και μπορεί αυτά που αφήνουν να καλύπτουν άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω.

 

Δεν ηρθε η bell φετος μου ειπε μια κοπελα που δουλευε εκει.

 

Οντως παραταγανε βιβλια οπου να ναι...

 

Νομιζω και εσυ εχεις καποιο/α απο την Kate Sedley. Εχεις προλαβει να διαβασεις καποιο? Αν ναι, τι εντυπωσεις εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω.

 

Δεν ηρθε η bell φετος μου ειπε μια κοπελα που δουλευε εκει.

 

Οντως παραταγανε βιβλια οπου να ναι...

 

Νομιζω και εσυ εχεις καποιο/α απο την Kate Sedley. Εχεις προλαβει να διαβασεις καποιο? Αν ναι, τι εντυπωσεις εχεις?

 

Εχμ, είχε Bell γιατί τα είδα... Καλύτερα να μην ρωτάς και να ψάχνεις αν είναι, μπορεί να μην θυμούνται και όλους τους εκδοτικούς οίκους και που είναι ο καθένας...

 

Όχι, δεν έχω βιβλία της Kate Sedley, γιατί με τις σειρές έχω ένα κόλλημα, θέλω να έχω το πρώτο της κάθε σειράς, ανεξάρτητα αν είναι αυτοτελή ή όχι, και μιας και το πρώτο βιβλίο της σειράς είναι εξαντλημένο... δεν έχω κανένα... Ίσως όμως να τιμήσω ένα από αυτά που έχει στο παζάρι, γιατί τα ιστορικά μυστηρίου μου αρέσουν, ειδικά τα εγγλέζικα...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, ολη την εκθεση γυρισα και δεν ειδα bell. Εγω δεν θα τα προσεξα. Μετα ρωτησα την κοπελα και μου ειπε αυτο. Θα ξαναπαω παντως και θα κοιταξω.

 

Αν δεν σου ειναι κοπος, ποιο ειναι το πρωτο απο τη σειρα της Kate Sedley? Ψαχνω στο google αλλα δεν το βρισκω.

 

Ευχαριστω και παλι.

Edited by stratigos
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, ολη την εκθεση γυρισα και δεν ειδα bell. Μπορει εγω να μην τα προσεξα. Μετα ρωτησα την κοπελα και μου ειπε αυτο. Θα ξαναπαω παντως και θα κοιταξω.

Εξακριβώνω κι εγώ τα λεγόμενα του BladeRunner.

Η Bell είναι στην έκθεση, λίγο μετά την μέση της (στα αριστερά σου). 5-6 βιβλία είναι μόνο (αυτά που αναφέρει ο Γιώργος σε προηγούμενο post του).

Εγώ εχθές πήρα το Ψυχρό Δέρμα απ'την Bell...

 

Πάντως, η πιο καθαρή μέρα ήταν η πρώτη της έκθεσης. Όσο περνάνε οι μέρες γίνεται ένα μπάχαλο και αν δεν βάλουν μια τάξη, θα πρέπει κάποιος να κάνει ανασκαφές για να βρει αυτό που θέλει...

Edited by WolfBack
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα σημερα μια βολτα :) (αλλα θα ξαναπαω, δεν τα ειδα καλα). Βασικα δεν πηρα 3 βιβλια επειδη δεν ημουν σιγουρος κατα ποσο αξιζουν. Τα εχει διαβασει κανεις?

 

Ιστορίες Ηρωικής Φαντασίας € 5,50

Ιστορίες Μαγείας και Φαντασίας € 5,00

Ιστορίες Φαντασίας με Δράκους € 4,50

 

 

Το δεύτερο βιβλίο το είχα διαβάσει παλαιότερα και ήταν καλό, είχε μερικές ωραίες ιστορίες. Ούτε τίποτα αριστουργήματα, αλλά ούτε και μάπα. Το τρίτο δεν το έχω διαβάσει ακόμη. Το πρώτο όμως να το πάρεις οπωσδήποτε γιατί περιλαμβάνει μία φοβερή ιστορία του Wagner με τον Κέιν που δεν έχει εκδοθεί αλλού. Μην την χάσεις.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εγινε, Δημητρη. Σε ευχαριστω!! :yessir:

 

Κατι τελευταιο... Ειδατε να εχει εκδοσεις ψυχογιος και συγκεκριμμενα τιποτα του cornwell bernard?

Edited by stratigos
Link to comment
Share on other sites

Εγινε, Δημητρη. Σε ευχαριστω!! :yessir:

 

Κατι τελευταιο... Ειδατε να εχει εκδοσεις ψυχογιος και συγκεκριμμενα τιποτα του cornwell bernard?

 

Δεν θυμάμαι να είδα βιβλία του Ψυχογιού, αλλά είναι 100% σίγουρο ότι δεν έχει Bernard Cornwell...

Link to comment
Share on other sites

Εγινε, Δημητρη. Σε ευχαριστω!! :yessir:

 

Κατι τελευταιο... Ειδατε να εχει εκδοσεις ψυχογιος και συγκεκριμμενα τιποτα του cornwell bernard?

σίγουρα δεν έχει κορνγουελ γιατί δεν είναι τόσο παλιά για να βγουν στο παζάρι

άσε που πολλά έχουν εξαντληθεί

Link to comment
Share on other sites

Kαταλαβα...

 

Ξερω οτι αρκετα εχουν εξαντληθει (τι κριμα να μην μπορω να διαβασω στα αγγλικα). Ψαχνω το πρωτο απο την τριλογια του Αρθουρου εδω και 1-2 χρονια. Εχω ρωτησει και σε πολλα βιβλιοπωλεια και μου ειχαν πει το ιδιο. Οτι εχει εξαντληθει κλπ κλπ κλπ...

Edited by stratigos
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταφέρει να πάω ακόμα στο παζάρι αλλά μάλλον θα πάω αύριο.

Πάντως πέρυσι από Τροχό του Χρόνου δεν είχε τίποτα. Αυτά μπορείτε να τα βρείτε μόνο στο παζάρι του Φανταστικού Κόσμου που γίνεται κάθε Ιούλιο και κρατά μοναχά μία μέρα. Εκεί να δείτε σκοτωμένες τιμές!

 

Τι κρίμα πάντως για τον Πρίγκιπα των Δράκων του Μελίτη... Δύο χρόνια βιβλίο και πάει στα αζήτητα. Α ρε Κωστόπουλε το έκαψες το παλικάρι μας...

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα αυτο το βιβλιο αλλα δεν το ηξερα ωστε να το παρω. Οταν ξαναπαω θα το παρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Καλά ούτε 1 φωτογραφία; έλεος ... τι τα έχετε τα κινητά ... :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα σημερα μια βολτα :) (αλλα θα ξαναπαω, δεν τα ειδα καλα). Βασικα δεν πηρα 3 βιβλια επειδη δεν ημουν σιγουρος κατα ποσο αξιζουν. Τα εχει διαβασει κανεις?

 

Ιστορίες Ηρωικής Φαντασίας € 5,50

Ιστορίες Μαγείας και Φαντασίας € 5,00

Ιστορίες Φαντασίας με Δράκους € 4,50

 

Ναι, εγώ προτείνω να τα πάρεις και τα τρία, έχουν κάποια πολύ καλά διηγήματα και τα τρία, με κορυφαίο το "Ιστορίες Ηρωικής Φαντασίας". Δεν αξίζουν όλα τους τα διηγήματα, αλλά νομίζω ότι αυτά που αξίζουν στο καθένα αρκούν για να πάρεις ολόκληρο το βιβλίο. Το "Ιστορίες Μαγείας και Φαντασίας" (Δημήτρη) απλώς δεν έχει epic fantasy, αλλά έχει περισσότερο slipstream και παραμυθοειδή και γενικά διάφορα που δεν κατατάσονται εύκολα (αλλά μερικά είναι άπαιχτα!).

Θα σας πρότεινα να πάρετε και τα τέσσερα "Θρύλοι Α'-Β'Γ'Δ'" από Ανούμπις, αλλά εκεί είναι συλλογές νουβελών, όχι διηγημάτων, και ίσως να τύχει και τόμος όπου να μη σας αρέσει καμία νουβέλα. Εγώ τα είχα πάρει για να μάθω κανέναν καινούριο συγγραφέα φάντασυ (και έμαθα).

 

Bell, ρε σεις, πρέπει να έχει, γιατί το αναφέρει και στο αρχείο, αυτό που έχουμε επισυνάψει σε ένα ποστ ο Bladerunner και σε ένα άλλο εγώ. Και την "Πανδώρα στο Κογκό" θυμάμαι καλά ότι την είδα κι εγώ, αλλά δεν πρόσεξα τον εκδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Έχει το Ψυχρό δέρμα του Πινιόλ και όχι την Πανδώρα, από εκδόσεις Bell. Το αγόρασα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..