Jump to content

FFL #9 (Kafka vs Deus Misereatur vs Naroualis vs Cassandra Gotha vs John82 vs Nienor vs Mesmer vs Waylander vs KELAINO vs Ayu vs DinMacXanthi vs abuno vs Eugenia Rose)


northerain
 Share

Ποια είναι τα αγαπημένα σας διηγήματα;  

18 members have voted

  1. 1. (4 ψήφοι ο καθένας)

    • Η διήγηση του παππού - Kafka
    • Η εισβολή τους χώρισε - Deus Misereatur
    • ΕΦΤΑ ΑΣΤΕΡΙΕΣ - Naroualis
    • Ζωή από τη ζωή σας - Cassandra Gotha
    • Μέσα του - John82
    • Άτιτλο - Nienor
    • Μέρα 1 - Mesmer
    • Εισβολής στην καταιγίδα - Waylander
    • H ΦΡΥΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ - KELAINO
    • Άτιτλο - Ayu
    • Γεννημένοι στο σκοτάδι - DinMacXanthi
    • Μαύρη σφαίρα - abuno
    • No rest for the wicked - Eugenia Rose

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Aμάν, ξεχάστηκα. Ναρουάλις, Κασσάντρα, Νίενορ και Αμπ ούνο από μένα. Με πολύ δυσκολία.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφος της τελευταιας στιγμης. DinMacXanthi, Mesmer, Nienor και Deus Misereatur απο μένα και απο τα τεσσερα ποιο πολυ ξεχωρησε το διηγημα του Mesmer :clap:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ έλληξε και ο 9ος FFL. Νικήτρια είναι η Naroualis με το ''Επτα Αστερίες'', στην δεύτερη θέση, Eugenia Rose με το ''No rest for the wicked'' και στην τρίτη θεσή ισοψηφούν:

Cassandra Gotha - Ζωή απ' τη ζωή σας

Mesmer - Μέρα 1

Nienor - Ατιτλο

Kelaino - Η Φρυα φτιάχνει τους ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites

:band:

 

Καλή φάση ήτανε. Τα λέμε στον επόμενο.

Συγχαρητήρια στους αστερίες της Ευθυμίας και μπράβο σε όλους! :clap_1:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ευθυμίαααααα :first: και σ' όλους παιδιά, πλάκα είχε τούτο. :beerchug:

Και μπράβο στον Νόρθο για ένα θέμα που ταίριαζε σε όλα τα είδη. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Και στη νικήτρια και για το θέμα που ήταν όντως κανόνι. Δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα για να ψηφίσω, αλλά θα γράψω σχόλια κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο στον διοργανωτή και τις συμπαίχτριες/παίχτες. Ήταν η πρώτη φορά που έπιρνα μέρος σε φφλ και ακόμα δεν έχω ξεπεράσει το σοκ ότι κατάφερα να γράψω κάτι.

 

Και τώρα, μήπως θα μπορούσε η νικήτρια να μας αποκαλύψει τον λόγο που οι πρίγκηπες δεν μίλησαν στους ανθρώπους την πρώτη φορά;

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμία, μπράβο ρε! :victory:

 

Ευχαριστούμε Νορθ!

 

edit: Θέλω να πω ότι δεν περίμενα να σας αρέσει αυτό που έγραψα και ότι (αφού δεν είναι χάλια όπως νόμιζα) θα το δουλέψω, να γίνει κανονικό διήγημα. Ευχαριστώ.

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στην νικήτρια και ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες για την προσπάθειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμία συγχαρητήρια!!! :first: (Άμα θες προσφέρομαι να διοργανώσω τον επόμενο στο όνομα σου :p ) Συγχαρητήρια και στα παιδιά που πήραν μέρος και σ' αυτά που διάβασαν και ψήφισαν και στον διοργανωτή μας βεβαίως βεβαίως! :man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

Γουάτ;

 

Οκέι, το είδα χτες τη νύχτα, αλλά τι να πεις; Ευχαριστώ πολύ, ρε παιδιά. Να 'μαστε πάντα καλά, να παίζουμε πάντα έτσι όμορφα, να έχουμε πάντα έτσι τη διάθεση και τη θέληση και την όρεξη να γράφουμε παρέα.

 

(Δεν είμαι και σίγουρη γιατί οι πρώτοι αστερίες δε μίλησαν. Πιο πολύ μου φαίνεται ότι και οι εισβολείς μίλησαν στη γλώσσα των αστεριών κι οι άνθρωποι και πάλι δεν τους άκουσαν.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλά πολλά μπράβο στην Ευθυμία για τη νίκη και σε όλους όσους συμμετείχαν/έπαιξαν μαζί μας :)

Πρέπει να πω τώρα και δημόσια (αφού την ενημέρωσα μόλις το κατάλαβα) πως αδίκησα την Κελαινώ γιατί αφότου ψήφισα, κατάλαβα πως δεν είχα διαβάσει την υπέροχη ιστορία της! Όπως και να 'χει, και πάλι ψηλά κατέληξε, να μη νιώθω κι εγώ πολύ άσχημα :rolleyes: Ξανάσορρυ, Μπάμπη!

Κάθε flash fiction διαγωνισμός έχει κάτι να προσφέρει τελικά: ενώ δεν υπολόγιζα να πάρω μέρος -μέχρι και τις 7.20 ήμουν εκτός σπιτιού μιας και έβλεπα έναν αγώνα- είδα το πολύ ωραίο θέμα στις 7μιση και η έμπνευση ήρθε σε δευτερόλεπτα.

Ευχαριστώ επίσης την Ευθυμία για την πολύ σημαντική παρατήρηση που έκανε στην ιστορία μου, κάτι που μέσα σ'εκείνη τη φρενήρη ώρα συγγραφής δεν είχα προσέξει. Σήμερα το πρωί τέλειωσα τις διορθώσεις (ποιες διορθώσεις, δηλαδή, ξαναγράψιμο κανονικό, άλλωστε κατα τη διάρκεια των flash fic γράφονται κατά κανόνα πρώτα drafts ιστοριών) και το φλασάκι έγινε κανονικό διήγημα :)

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Γκρρ! Διάβασα τις ιστορίες την Παρασκευή, αλλά δεν πρόλαβα να ψηφίσω κι εχθές δεν άνοιξα υπολογιστή.

Το μόνο παρήγορο είναι ότι δύο από τις ψήφους μου θα πήγαιναν στις δύο κυρίες που κατέλαβαν τις δύο πρώτες θέσεις. Δεν θα άλλαζε τίποτα στην κατάταξη όπως τελικά διαμορφώθηκε.

Συγχαρητήρια λοιπόν, σε όλες και όλους και κυρίως στους "Εφτά αστερίες" και την παρέλασή τους "μέσα από σώματα στρατών", και τα τσογλάνια στο "No rest for the wicked".

Προσωπικά από εμένα κι ένα ευχαριστώ για τα ξεκαρδιστικά γέλια που προκλήθηκαν από την "μιαμιά" ιστορία με τα "μπαρμπαδάκια" που "έτρωγαν ή πηδούσαν το ένα το άλλο" και έκαναν "μουχου-χιουχου".

Επίσης να προτείνω τίτλο στην ιστορία της Ayu: "Γαμημένη ψαρίλα".

Αυτά και να ευχηθώ κι άλλο flash διαγωνισμό σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Ω, ε, θενξ, Ξάνθη και Νιργκάλ, χαίρομαι που γουστάρατε.

 

Να πω κι εγώ ότι μ' άρεσαν πάρα μα πάρα πολύ οι Βίκινγκς του Γουεηλάντερ και με άπειρο πόνο καρδιάς δεν το ψήφισα, επειδή, ρε γαμώτο, δεν ήταν φανταστικό...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κι από μένα στην Ευθυμία για τη νίκη, και σε όσους συμμετείχαν για την προσπάθεια.

 

Ευχαριστούμε τον north για το ενδιαφέρον θέμα. Ήταν ένας πολύ ωραίος, με πολύ καλές ιστορίες.

 

Τα λέμε στον επόμενο!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Φεβρουάριος; Φεβρουάριος, λέγω; Δεν είναι ώρα, λέτε; Από βδομάδα, που μπαίνει Σεπτέμβρης; Ε; (Να γυρίσει και η νικήτρια-μέλλουσα διοργανώτρια που παραθερίζει).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άννα, μάλλον θα έχεις δει ότι από βδομάδα ξεκινάει ο επετειακός. Για FFL μάλλον κατά το Νοέμβριο, μέσω στο NaNoWriMo, ξέρω, αλλά εκεί βολεύει χρονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #9 (Kafka vs Deus Misereatur vs Naroualis vs Cassandra Gotha vs John82 vs Nienor vs Mesmer vs Waylander vs KELAINO vs Ayu vs DinMacXanthi vs abuno vs Eugenia Rose)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..