Jump to content

Εκποίηση-Παζάρι Βιβλίου Θεσσαλονίκης 2013: Από 22/3 έως 20/4


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

image_poster.jpg

 

 

 

«ΕΚΠΟΙΗΣΗ - ΠΑΖΑΡΙ ΒΙΒΛΙΟΥ»

ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΛΑΤΕΙΑ ODEON

ΤΣΙΜΙΣΚΗ 43 ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

22 Μαρτίου έως 20 Απριλίου 2013.

 

Ώρες λειτουργίας: Καθημερινά 9 το πρωί έως 9 το βράδυ.

Σάββατα 9 το πρωί έως 8 το βράδυ. Κυριακή και Αργίες κλειστά.

 

Το Επαγγελματικό Σωματείο Εκδοτών – Βιβλιοπωλών Ελλάδος (Ε.Σ.Ε.Β.Ε.) με την συμμετοχή 150 εκδοτών με 500.000 βιβλία απαντά στην οικονομική κρίση με διέξοδο πολιτισμού.

 

Αναγνωρίζοντας την αδυναμία της μέσης Ελληνικής οικογένειας - εν μέσω οικονομικής κρίσης – όταν καθημερινά κάνει προσπάθειες για την απόκτηση ακόμη και βασικών αγαθών διατροφής το Επαγγελματικό Σωματείο Εκδοτών -Βιβλιοπωλών Ελλάδος από τις 22 Μαρτίου έως και τις 20 Απριλίου διαθέτει στο κοινό της Θεσσαλονίκης 500.000 βιβλία – 150 Ελληνικών εκδοτικών οίκων, με εκπτώσεις που ξεκινούν από 70% και σε ορισμένες περιπτώσεις φτάνουν και το 90%.

 

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι οι τιμές των βιβλίων ξεκινούν από 0,50 λεπτά.

 

Το σωματείο ΕΣΕΒΕ συνδιοργανώνει σε ετήσια βάση στην πλατεία Κλαυθμώνος στην Αθήνα, την εκδήλωση ΕΚΠΟΙΗΣΗ –ΠΑΖΑΡΙ ΒΙΒΛΙΟΥ που είναι η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ( όσον αφορά τον αριθμό των εκδοτών που συμμετέχουν αλλά και τον αριθμό των προσφερόμενων βιβλίων).

 

Εν μέσω οικονομικής κρίσης γίνονται προσπάθειες από ιδιωτικές επιχειρήσεις να πωλούνται βιβλία με εκπτώσεις. Δεν θα πρέπει να υπάρχει καμία σύγκριση με την ΕΚΠΟΙΗΣΗ ΠΑΖΑΡΙ ΒΙΒΛΙΟΥ που διοργανώνει το Επαγγελματικό Σωματείο Εκδοτών – Βιβλιοπωλών Ελλάδος (Ε.Σ.Ε.Β.Ε.).

 

Το σωματείο που διοργανώνει την εκδήλωση ελέγχει σχολαστικά τους τίτλους και τις τιμές των βιβλίων ώστε ΟΙ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ. Αλλά ταυτόχρονα με την συμμετοχή 150 εκδοτών προσφέρει μια πραγματικά μεγάλη θεματολογία που μπορεί να καλύψει κάθε ενδιαφέρον του κοινού.

 

Ενδεικτικά από τα βιβλία που θα διατεθούν φέτος:

ΤΟ 50% ΕΧΕΙ ΤΙΜΗ ΠΩΛΗΣΗΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 3 ΕΥΡΩ

ΕΝΩ ΤΟ 90% ΤΩΝ ΕΧΕΙ ΤΙΜΗ ΠΩΛΗΣΗΣ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 5 ΕΥΡΩ.

 

Στην εκποίηση παζάρι βιβλίου 2013 θα βρει κανείς βιβλία όλων των ειδών και όλων των κατηγοριών για όλες τις ηλικίες.

 

Με ελάχιστα χρήματα μπορεί κανείς να προμηθευτεί βιβλία – δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στο ποσό η την ποσότητα αγοράς - μπορεί κανείς να προμηθευθεί ακόμη και ένα βιβλίο αξίας 0,50 ευρώ.

 

Σε αυτό το τεράστιο πλήθος βιβλίων είναι σίγουρο πως ο καθένας θα βρει πολλά βιβλία που τον ενδιαφέρουν και που δεν μπορούσε ποτέ να φανταστεί πως θα τα βρει σε τόσο χαμηλή τιμή.

 

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 9 ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΩΣ ΤΙΣ 9 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 9 ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΩΣ ΤΙΣ 8 ΤΟ ΒΡΑΔΥ – ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΛΕΙΣΤΑ

 

Ε.Σ.Ε.Β.Ε.: Επαγγελματικό Σωματείο Εκδοτών – Βιβλιοπωλών Ελλάδος

Μαυρομιχάλη 1, 106 79, Αθήνα, Τηλ.: 2103637426, Fax: 210 3630669

e-mail: info@esebe.gr / http://www.esebe.gr

 

«ΕΚΠΟΙΗΣΗ - ΠΑΖΑΡΙ ΒΙΒΛΙΟΥ» ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΛΑΤΕΙΑ ODEON ΤΣΙΜΙΣΚΗ 43 (ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ)

 

Από 22 Μαρτίου έως 20 Απριλίου 2012 απίστευτα φθηνά βιβλία στην εκποίηση παζάρι βιβλίου του σωματείου εκδοτών στο εμπορικό κέντρο πλατεία στην οδό Τσιμισκή 43 στην πλατεία Αριστοτέλους.

 

150 ΕΚΔΟΤΕΣ

500.000 ΒΙΒΛΙΑ

ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ΑΠΟ 70%

ΤΙΜΕΣ ΑΠΟ 0,50 ΛΕΠΤΑ.

Σας περιμένουμε όλους!

 

ΕΙΣΟΔΟΣ PARKING ( με πληρωμή) από την ράμπα του parking επί της οδού Βας. Ηρακλείου 38.

 

ΕΙΣΟΔΟΣ πεζών και από την οδό Τσιμισκή και από την οδό Βασ. Ηρακλείου.

 

ΠΡΟΣΒΑΣΗ με δημόσιες συγκοινωνίες, με τις λεωφορειακές γραμμές 3,5,6,12,33,39,58,78 στάση πλατεία Αριστοτέλους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

BladeRunner μάγκα μου ''μας έκανες την καρδιά περιβόλι''. Εγώ για τον Οκτώβριο το περίμενα αυτό το πράγμα, και κάπου στο καλοκαίρι υπολόγιζα να αρχίσω να μαζεύω λεφτά. Για να δούμε πως θα την βγάλουμε τώρα την άκρη :mf_sherlock:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Είδαν ότι έπιασε και το κάνουν κάθε τρεις και λίγο. Από την ομοιότητα της αφίσας με αυτήν του παζαριού στην Κοτζιά να συμπεράνουμε άραγε ότι θα έχει και τα ίδια βιβλία; Γενικά αν κάποιος μάθει τι βιβλία θα υπάρχουν, ας το γράψει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το τιμήσω σίγουρα αν και δε θα διαθέσω πάνω από μερικές δεκάδες ευρώ. Πήρα το φθινόπωρο κάποια, δεν πιστεύω να βρω και πολλά από αυτά που "καίγομαι" να αποκτήσω οπότε λίγα πράγματα αλλά καλή φάση όπως και να΄χει.

Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια και εγώ. Θα πάω σίγουρα να δω τι παίζει, αλλά δεν θα μπορέσω να πάρω όλα αυτά που θέλω. Τουλάχιστον όχι αυτή την περίοδο. Ελπίζω πάντως να βρω μερικά βιβλία που πληρούν τις χρονικές προϋποθέσεις και δεν υπήρχαν τον Οκτώβριο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Φτουυυυ! Κι εγω σαν τον Δημήτρη το περίμενα για το Φθινόπωρο!

Καλοδεχούμενο βέβαια όπως και να έχει. Ενημερώστε οι πρώτοι για το ποια βιβλία υπάρχουν (που δεν υπήρχαν τον Οκτώβρη).

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραιο νεο.. εμεις οι βιβλιοφαγοι χαιρομαστε παντα με τετοιες ειδησεις..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα νέα! Ελπίζω να έχει περισσότερα από όσα είχε στην Έκθεση το φθινόπωρο! Και εγώ από λεφτά λίγα πράγματα, οπότε πάνω από 30 ευρουδάκια δύσκολα να δώσω.

Link to comment
Share on other sites

Από Εκδόσεις Anubis θα μπορείτε να βρείτε:

 

MARKETING ΣE ΠEPIOΔO KPIΣHΣ

ΒΡΑΒΕΙΑ NEBULA 2003

ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΜΕ ΔΡΑΚΟΥΣ

ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΗΡΩΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ

ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ

Η ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΡΟΜΟΥ

ΤΟ ΠΥΡ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΟΝ

Η ΓΗ ΤΟΥ ΕΛΥΟΝ, ΒΙΒΛΙΟ 1 - ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΩΝ ΣΚΟΤΕΙΝΩΝ ΛΟΦΩΝ {ΣΚΛΗΡΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ}

Η ΓΗ ΤΟΥ ΕΛΥΟΝ, ΒΙΒΛΙΟ 2 - ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΚΟΙΛΑΔΑ ΤΩΝ ΑΓΚΑΘΙΩΝ

Η ΓΗ ΤΟΥ ΕΛΥΟΝ, ΒΙΒΛΙΟ 3 - Η ΔΕΚΑΤΗ ΠΟΛΗ

ΘΝΗΤΟΙ ΘΕΟΙ

ΘΡΥΛΟΙ - ΤΟΜΟΣ Α'

ΘΡΥΛΟΙ - ΤΟΜΟΣ Β'

ΣΑΝΑΡΑ 1 - ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΤΩΝ ΣΑΝΑΡΑ (Α' & Β')

ΟΙ ΛΕΟΝΤΕΣ ΤΟΥ ΆΛ ΡΑΣΑΝ Α'

ΟΙ ΛΕΟΝΤΕΣ ΤΟΥ ΆΛ ΡΑΣΑΝ Β'

ΠΟΛΕΜΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΛΥΚΟΦΩΤΟΣ

ΤΙΓΚΑΝΑ Α'

ΤΙΓΚΑΝΑ Β'

ΤΟ ΣΑΡΑΝΤΙΝΟ ΨΗΦΙΔΩΤΟ 1 - ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΑΡΑΝΤΙΟΝ

ΤΟ ΣΑΡΑΝΤΙΝΟ ΨΗΦΙΔΩΤΟ 2 - Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΩΝ

Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΜΟΝΟΚΕΡΩΣ

DRAGONLANCE - Ο ΘΡΥΛΟΣ ΤΟΥ ΧΟΥΜΑ

DRAGONLANCE - ΔΡΑΚΟΙ ΣΤΗ ΦΛΟΓΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ

DRAGONLANCE - Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΓΕΝΙΑ

 

Συνολικά 25 τίτλοι, ενώ οι 12 τελευταίοι είναι καινούριοι (δηλ. δεν υπήρχαν στο προηγούμενο παζάρι στη ΔΕΘ).

 

Γενικά, λόγω μικρότερου χώρου (αρκετά μικρότερου σε σύγκριση με τη ΔΕΘ), ο αριθμός τίτλων ανά εκδότη θα είναι μικρότερος...

 

Ο κανονισμός για τις τιμές όμως παραμένει ίδιος με τα υπόλοιπα παζάρια :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχει τον Υπεριωνα δλδ? Κριμα, θα το επαιρνα σιγουρα. Το Πυρ το Εξωτερον θα το τιμησω παντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχει τον Υπεριωνα δλδ? Κριμα, θα το επαιρνα σιγουρα. Το Πυρ το Εξωτερον θα το τιμησω παντως.

 

Και καλά θα κάνεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά, λόγω μικρότερου χώρου (αρκετά μικρότερου σε σύγκριση με τη ΔΕΘ), ο αριθμός τίτλων ανά εκδότη θα είναι μικρότερος...

Αυτό το σκεφτόμουν κι εγώ...Θα είναι πολύ περιορισμένος ο χώρος εκεί, μα πάρα πολύ. Αν έχει λιγότερα από ότι το φθινόπωρο παίζει να μην πάρω και τίποτα αλλά θέλω οπως και δήποτε να ρίξω μια ματιά γιατί ήταν 2-3 που τα είχε στην προηγούμενη και δεν τα πήρα οπότε τώρα είναι ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηγα εγώ. χθες το βραδυ. εχει οσα ειχε το τελευταίο παζάρι στην αθηνα. Jack Vance ολα, Μουρκοκ, Χαουαρντ Μαχεν απο Αιολο, Αχυρανθρωποι, Φυσιογνωμιστης και graphic. novels του Barker παλια απο Λεγκεν κτλ. νομιζω περισσοτερα πραγματα απο το προηγουμενο. Αξιζει. σορρυ για συνταξη. κινητο!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εστειλα χθες ατομο να μου κανει καποιες αγορες και τις ειπαν πως δεν εχει καθολου εκδοσεις Μεδουσα. Οπως και στο προηγουμενο παζαρι, ετσι και τωρα, μειναμε χωρις Φιλιπ Ντικ.... :ranting:

Δεν πηρε το ματι κανενος κανα βιβλιαρακι του Dickαρου στο παζαρι, ετσι?

Edited by Mr. R.Carter
Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλιαράκια με τα διηγήματα από Παρά πέντε είχαν Ντικ πάντως. Αλλά έχω την εντύπωση πως φέτος έλειπαν τίτλοι γενικώς αντί να προστεθούν κι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω αυτα. Θα ηθελα αυτα της Μεδουσας που ειχε στην Αθηνα, τον Αντιστροφο Κοσμο, το Λαβυρινθο του Θανατου, κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..