Jump to content

Φέσια στον εκδοτικό χώρο


Count Baltar
 Share

Recommended Posts

Έχω ζωντανό παράδειγμα φίλη μου που έχει μαγαζί - βιβλιοπωλείο που αναγκάστηκε να επιστρέψει όλα τα βιβλία του Άνουμπις. Αρχικά είχε ζητήσει 5 αντίτυπα από τα τελευταία έργα που κυκλοφορούσαν και της έστειλαν αυθαίρετα 20 και απαίτησαν να πληρωθούν ύστερα από χρονικό διάστημα 60 ημερών. Όταν ρώτησε γιατί της έστειλαν 20 και όχι 5 που ζήτησε. Ο υπεύθυνος της είπε ότι έτσι φαίνονται ότι υπάρχει διακίνηση και ότι δικαιολογούνται πωλήσεις. Έλα όμως που πωλήσεις δεν έγιναν... Το χάος κυριολεκτικά. Ίδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ξερω πολλά, θα ήθελα να ακουσω και την αλλη πλευρα...επισης ο λογος της δημιουργιας του συγκεκριμενου θεματος μπορει να ανοιξει πολυ μεγαλη κουβεντα...αλλα εδω? Δεν ξερω πραγματικα και θα ήθελα τις αποψεις πιο ψαγμενων παιδιών

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και τα τρία links. Αν αυτά που λέγονται εκεί όντως αληθεύουν (που δεν έχω κανέναν λόγο να πιστέψω ότι είναι ψέματα), τότε είναι πραγματικά πολύ λυπηρό. Είναι πολύ κρίμα ένας εκδοτικός οίκος που έχει προσφέρει τόσα πολλά και έχει βοηθήσει τόσο κόσμο που δεν ξέρει Αγγλικά -με πρώτο και καλύτερο εμένα- να συμπεριφέρεται κατ' αυτόν τον τρόπο στους συνεργάτες του. Όπως όμως είπε και ο alanon, θα ήθελα να ακούσω και την άποψη της άλλης πλευράς. 

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο Νίκος με το συγκεκριμένο τόπικ θέλει απλώς να ενημερώσει, να ξέρουν οι αναγνώστες τι συμβαίνει. Ο λόγος που αναφέρεται συγκεκριμένα στον Άνουβι είναι επειδή ο συγκεκριμένος εκδοτικός μάς αφορά άμεσα, ως φίλους του φανταστικού (οπότε νομίζω ότι το θέμα έχει θέση στο συγκεκριμένο φόρουμ). Άλλωστε, το λέει ότι δεν έχει συνεργαστεί ποτέ ο ίδιος μαζί τους, άρα δεν υπάρχει κανένα προσωπικό του συμφέρον. Και είναι καλό καμιά φορά να σηκώνουμε το πολύ ωραίο σκέπασμα (εξώφυλλο, εν προκειμένω) και να κοιτάζουμε τι βρίσκεται από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια νέα και προειδοποιήσεις είναι πολύ σημαντικά για τον χώρο, και ειδικά γι' αυτούς που ασχολούνται επαγγελματικά μ' αυτόν, όπως μεταφραστές και επιμελητές (και ο Count Baltar είναι από τους παλιότερους και πλέον σχετικούς στον τομέα αυτό).

Από την άλλη κάθε εκδοτικός είναι, προφανώς, ελεύθερος να ανοίξει λογαριασμό εδώ -και μερικοί του χώρου το έχουν κάνει- και να μας δώσει την άλλη άποψη.

Για το συγκεκριμένο θέμα, θα ήθελα πολύ να την ακούσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους αμέσως προλαλήσαντες και θα επισημάνω το εξής, σε ό,τι αφορά "την άποψη της άλλης πλευράς":

 

Προσωπικά δεν έχω αντιληφθεί να έχει υπάρξει επίσημη απάντηση στα παραπάνω. Το νήμα στο translatum έχει ανοίξει, όπως βλέπουμε, από τον Σεπτέμβριο. Ο ΣΜΕΔ δεν έχει λάβει απάντηση στον ιστότοπό του (δεν μπορώ να φανταστώ ότι την έχει λάβει και δεν την έχει δημοσιεύσει - απ' όσο ξέρω αυτοί ψοφάνε για κόντρες και δεν θα αφήνανε τέτοια ευκαιρία για ανταπάντηση). Εννοείται ότι αν εντοπιστεί κάπου απάντηση θα δημοσιευτεί αμέσως. Και φυσικά περιμένω κι εγώ να ακούσω τι έχει να ειπωθεί. (Να προσθέσω εδώ ότι νήμα για τον συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο έχει ανοίξει και στο μεταφραστικό φόρουμ Lexilogia, όπου όμως πρόκειται απλώς για μια ανάρτηση της ανακοίνωσης του ΣΜΕΔ, χωρίς τίποτα άλλο, είτε άλλο σχόλιο από μέλος του φόρουμ αυτού είτε απάντηση από τον εκδοτικό οίκο, γι' αυτό και δεν το έχω αναφέρει).

 

Και για να διορθώσω τον Scanner: δεν ανέφερα τον συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο επειδή μας ενδιαφέρει λόγω αντικειμένου καιλοιπά καιλοιπά, αλλά ξεκίνησα από τον συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο επειδή [όπως παραπάνω]. Έχει και συνέχεια το πράγμα, με άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Τα κακά νέα, βέβαια, είναι πως ο αντωτέρω δεν είναι ο μόνος εκδοτικός οίκος που χρωστάει στους συνεργάτες του.

Μου είναι δυσάρεστο που το γράφω δημόσια -αν και το έχω πει πολλές φορές κατ' ιδίαν- αλλά ο Φανταστικός Κόσμος χρωστάει συνολικά από μεταφράσεις στον άντρα μου και σε μένα πάνω από 8000 Ευρώ.

Όπως πάντα, φυσικά, όταν μαζεύονται τόσο μεγάλα χρέη, υπάρχει σφάλμα και από τις δυο πλευρές. Το δικό του είναι ότι δεν πληρώνει, ενώ το δικό μας ότι επειδή ξεκινήσαμε φιλικά, αφήσαμε να μαζευτεί ένα τόσο μεγάλο ποσό από πριν ακόμα φτάσει η κρίση στο σημείο που βρίσκεται σήμερα. Η τελευταία φορά που πληρωθήκαμε κάποιο έναντι ήταν ενάμισι χρόνο πριν. Από τότε πάμε μόνο από υπόσχεση σε υπόσχεση και από παράταση σε παράταση.

Ξέρω ποιος είναι ο αντίλογος: δεν πληρώνουν τα μεγάλα βιβλιοπωλεία, δεν κινούνται τα βιβλία, η αγορά είναι πεσμένη και όλα τα σχετικά.

 

Παρόλα αυτά, δεν είναι της γνώμης ότι κάνει καλό να μποϋκοτάρει κανείς τα βιβλία ενός εκδοτικού οίκου. Δεν σκαμπάζω και πολλά από οικονομικά -προφανώς, αλλιώς μπορέι να μην ήμουνα τόσο χαμένη αυτή τη στιγμή- αλλά νομίζω ότι αν δεν αγοράζει κανείς, θα έχει και ο εκδοτικός οίκος μια δικαιολογία παραπάνω για να μην πληρώσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Τα κακά νέα, βέβαια, είναι πως ο αντωτέρω δεν είναι ο μόνος εκδοτικός οίκος που χρωστάει στους συνεργάτες του.

Μου είναι δυσάρεστο που το γράφω δημόσια -αν και το έχω πει πολλές φορές κατ' ιδίαν- αλλά ο Φανταστικός Κόσμος χρωστάει συνολικά από μεταφράσεις στον άντρα μου και σε μένα πάνω από 8000 Ευρώ.

Όπως πάντα, φυσικά, όταν μαζεύονται τόσο μεγάλα χρέη, υπάρχει σφάλμα και από τις δυο πλευρές. Το δικό του είναι ότι δεν πληρώνει, ενώ το δικό μας ότι επειδή ξεκινήσαμε φιλικά, αφήσαμε να μαζευτεί ένα τόσο μεγάλο ποσό από πριν ακόμα φτάσει η κρίση στο σημείο που βρίσκεται σήμερα. Η τελευταία φορά που πληρωθήκαμε κάποιο έναντι ήταν ενάμισι χρόνο πριν. Από τότε πάμε μόνο από υπόσχεση σε υπόσχεση και από παράταση σε παράταση.

Ξέρω ποιος είναι ο αντίλογος: δεν πληρώνουν τα μεγάλα βιβλιοπωλεία, δεν κινούνται τα βιβλία, η αγορά είναι πεσμένη και όλα τα σχετικά.

 

Παρόλα αυτά, δεν είναι της γνώμης ότι κάνει καλό να μποϋκοτάρει κανείς τα βιβλία ενός εκδοτικού οίκου. Δεν σκαμπάζω και πολλά από οικονομικά -προφανώς, αλλιώς μπορέι να μην ήμουνα τόσο χαμένη αυτή τη στιγμή- αλλά νομίζω ότι αν δεν αγοράζει κανείς, θα έχει και ο εκδοτικός οίκος μια δικαιολογία παραπάνω για να μην πληρώσει ποτέ.

Και κρατιόμουν να μην αναφέρω το Φανταστικό Κόσμο και εγώ. Πάντως όλοι οι εκδοτικοί, ακόμα και οι μεγάλοι, έχουν προβλήματα, μειώνουν αμοιβές συνεργατών και παραγωγή, με αποτέλεσμα οι εργαζόμενοι στο χώρο των εκδόσεων να τα βγάζουν όλο και πιο δύσκολα πέρα. Από την άλλη βέβαια έχω ακούσει και ιστορίες για αγρίους, πχ εκδοτικούς που πληρώνουν σε... αντίτυπα τους συνεργάτες τους.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά, δεν είναι της γνώμης ότι κάνει καλό να μποϋκοτάρει κανείς τα βιβλία ενός εκδοτικού οίκου. Δεν σκαμπάζω και πολλά από οικονομικά -προφανώς, αλλιώς μπορέι να μην ήμουνα τόσο χαμένη αυτή τη στιγμή- αλλά νομίζω ότι αν δεν αγοράζει κανείς, θα έχει και ο εκδοτικός οίκος μια δικαιολογία παραπάνω για να μην πληρώσει ποτέ.

For the record, να δηλώσω επισήμως πως ούτε καν υπαινίχθηκα κάτι τέτοιο, με την έννοια της έκκλησης σε μποϊκοτάζ. Η προσωπική μου στάση, είναι άλλη υπόθεση.

Edited by Count Baltar
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι ένας φαύλος κύκλος... Δείτε τι χρωστάει το public στους εκδοτικούς.... Κοίταζα το ποσό και έτριβα τα μάτια μου... Δυστυχώς... Δεν φταίνε μόνο οι εκδοτικοί... Φταίνε όλοι που βρίσκονται σε αυτή την αλυσίδα. Βιβλιοπωλεία εκδοτικοί οίκοι διανομείς... Και φυσικά παντού υπάρχουν θύτες και θύματα... Το θέμα είναι να βρεθεί μια λύση... 

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα όμως ότι ο καθένας οφείλει να είναι εντάξει στις δικές του υποχρεώσεις. Κι αν του χρωστούν, α) δεν πρέπει να κάνει το ίδιο σε άλλους, β) δεν πρέπει να βγάλει προϊόν (βιβλία, δηλαδή) που δεν μπορεί να στηρίξει οικονομικά, και να προσπαθεί, με ή χωρίς δόλο, να το κάνει στο τζάμπα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Σκάνερ. Αβγά με πορδές δεν βάφονται. Και όσο γι' αυτό που ανέφερε η Tiessa παραπάνω, το "σφάλμα" από τη δική της πλευρά είναι καθαρά σφάλμα τακτικής, κοινώς δεν έπρεπε να κάνει και άλλες δουλειές για άνθρωπο που δεν πληρώνει, αλλά από την άλλη πλευρά το σφάλμα είναι πρωτίστως ηθικό: δουλειά που γίνεται και παραδίδεται πρέπει να πληρώνεται. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ. Όποιος έχει αντίθετη άποψη, ας έρθει μαζί μου την επόμενη φορά στον γιατρό/δικηγόρο/φούρναρη/συμβολαιογράφο/εστιάτορα/υδραυλικό/παντοπώλη (να συνεχίσω;) να τον πείσει ότι δεν πρέπει να πληρωθεί για τις υπηρεσίες που μου προσέφερε ή τα προϊόντα που μου διέθεσε. Εκτός αν οι μεταφραστές/συγγραφείς/επιμελητές είμαστε παιδιά άλλου θεού, που ζουν με αέρα κοπανιστό.

Edited by Count Baltar
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

-Δε φτάνει που κάνετε μια δουλειά δημιουργική που σας αρέσει, θέλετε να πληρωθείτε κι από πάνω. O mores...

-Ώστε να μην μποϊκοτάρουμε; Χμμμ... Τη γλίτωσε ο Peter S. Beagle που ήθελα να πάρω από το επόμενο παζάρι. Μήπως να μποϊκοτάρουμε όμως βιβλιοπωλεία; Για ρίχτε μερικά. Public έχω ακούσει.

-Να μαζέψει αυτός ο ΣΜΕΔ όλες αυτές τις καταγγελίες και να τους κάνει μήνυση εκ μέρους όλων σας για να τους πάρει τα λεφτά σας. Αν μαζευτεί μεγάλο ποσό, θα αξίζει τον κόπο.

-ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΑΑΑΑΑ! (trillian)

Link to comment
Share on other sites

H Αλεξάνδρα έχει παραιτηθεί εδώ και κάτι μήνες.

 

Τώρα για βιβλιοπωλεία, νομίζω η Πολιτεία είναι το μόνο που είναι εντάξει στις πληρωμές του. Μία λύση βέβαια είναι να ψωνίζουμε απευθείας από τα βιβλιοπωλεία των εκδοτικών οίκων, όσο αυτό είναι δυνατό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

-Δε φτάνει που κάνετε μια δουλειά δημιουργική που σας αρέσει, θέλετε να πληρωθείτε κι από πάνω. O mores...

Οκ, κάνεις πλάκα. Αν ήξερες όμως, πόσες φορές το έχω ακούσει αυτό, τόσο από απλό κόσμο, όσο και από εργοδότες, θα σου σηκωνόταν η τρίχα κάγκελο.

 

-Ώστε να μην μποϊκοτάρουμε; Χμμμ... Τη γλίτωσε ο Peter S. Beagle που ήθελα να πάρω από το επόμενο παζάρι. Μήπως να μποϊκοτάρουμε όμως βιβλιοπωλεία; Για ρίχτε μερικά. Public έχω ακούσει.

Ok, μπορεί να μην απεύθυνα έκκληση για μποϊκοτάζ, ελπίζω όμως να έγινε σαφές ότι προσωπικά μποϊκοτάρω κάθε "μαγαζί" το οποίο λειτουργεί με καθεστώς κάτεργου. Εξηγούμαι: οι αμοιβές/όροι πληρωμής/προθεσμίες που αναφέρονται στις παραπομπές θα συνιστούσαν (και συνιστούν) καθεστώς κάτεργου ακόμα και σε περίπτωση που η εξόφληση γινόταν κανονικά.

Όσο αφορά δε τα βιβλιοπωλεία θα ακολουθήσω το νιχίλιο παράδειγμα και θα απαντήσω θετικά, συμφωνώντας μαζί του: Ναι, προτιμάτε Πολιτεία και βιβλιοπωλεία των ίδιων των οίκων.

 

-Να μαζέψει αυτός ο ΣΜΕΔ όλες αυτές τις καταγγελίες και να τους κάνει μήνυση εκ μέρους όλων σας για να τους πάρει τα λεφτά σας. Αν μαζευτεί μεγάλο ποσό, θα αξίζει τον κόπο.

ΣΜΕΔ θέλεις; Ορίστε. http://www.smed.gr/2013/07/blog-post_12.html

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

 

-Δε φτάνει που κάνετε μια δουλειά δημιουργική που σας αρέσει, θέλετε να πληρωθείτε κι από πάνω. O mores...

Οκ, κάνεις πλάκα. Αν ήξερες όμως, πόσες φορές το έχω ακούσει αυτό, τόσο από απλό κόσμο, όσο και από εργοδότες, θα σου σηκωνόταν η τρίχα κάγκελο.

 

 

- :eek:

-Είχα διαβάσει (σε ένα αυτοβιογραφικό βιβλίο του Λυκούργου Κομίνη, αν θυμάμαι καλά) ότι έτσι κάπως γίνεται με τους δημοσιογράφους όταν είναι πολύ καινούριοι στο επάγγελμα, γράφουν σε διάφορες εφημερίδες χωρίς να πληρώνονται, επειδή υποτίθεται ότι αυτό τους χρησιμεύει σαν επαγγελματική εμπειρία, και μου είχε φανεί πολύ τραβηγμένο το ότι κάτι τέτοιο είναι (ήταν ;) γενικά αποδεκτό και ο Λ.Κ. δεν το σχολίαζε καθόλου. Ελπίζω να μην ισχύει σήμερα τίποτα τέτοιο και να μην έχει επεκταθεί και σε άλλα επαγγέλματα (αν είναι δυνατόν!).

-Το είχα ακούσει ότι η Αλεξάνδρα παραιτήθηκε, αλλά ακόμα κι έτσι θα ξέρει να μας πει λίγα παραπάνω για κάτι τέτοιες περιπτώσεις.

-Από το παζάρι τουλάχιστον να παίρνουμε; Πιάνεται σαν βιβλιοπωλείο εκδοτικού;

-Δε μπορώ να ανοίξω αυτό το λινκ από δω, πρέπει να πάω σπίτι. Το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

αν και η πολιτεια ειναι το αγαπημενο μου βιβλιοπωλειο νομιζω οτι ειναι αδικος ο διαχωρισμος. παντου υπαρχουν και καλοι και κακοι  επιχειρηματιες. απο εκει και περα στο θεμα των αμοιβων και των συμβολαιων ολων των παιδιων που ασχολουνται με τον χωρο δεν εχω να πω πολλα γιατι δεν γνωριζω αλλα για τον κ. μιαουλη με τον οποιο ξεκινησαμε το συγκεκριμενο θεμα θα κανω λιγο (ισως ακαιρο) χιουμορ...ο πατερας μου ελεγε παντα την υπογραφη μου και το π... να ξερω παντα που τα βαζω...

 

παντως το συγκεκριμενο βιβλιο που εχει αναλαβει εχει φαει ενα καρο καθυστερησεις και μαλλον αφειλετε στην διαμαχη του ανουμπις και του μεταφραστη,...

 

παντως το συγκεκριμενο θεμα καθυστερησεων η και φεσιων αυτη τη στιγμη ειναι σε μεγαλη ανθηση σε ολο τον εμπορικο κοσμο...οποτε μοιραια και στον εκδοτικο χωρο το μικροβιο βγηκε στην επιφανεια...

 

περα απο αυτα ο υπερβολικος αριθμος παζαριων παντου στην ελλαδα δεν ειναι τυχαιο γεγονος....υπαρχει σοβαρο προβλημα ρευστοτητα σε παντου...

Link to comment
Share on other sites

-Είχα διαβάσει (σε ένα αυτοβιογραφικό βιβλίο του Λυκούργου Κομίνη, αν θυμάμαι καλά) ότι έτσι κάπως γίνεται με τους δημοσιογράφους όταν είναι πολύ καινούριοι στο επάγγελμα, γράφουν σε διάφορες εφημερίδες χωρίς να πληρώνονται, επειδή υποτίθεται ότι αυτό τους χρησιμεύει σαν επαγγελματική εμπειρία

 

Θα εκπλαγείς αν μάθεις σε πόσα επαγγέλματα γίνεται αυτό... Η μαγεία της εκμετάλλευσης.

Link to comment
Share on other sites

παντως το συγκεκριμενο θεμα καθυστερησεων η και φεσιων αυτη τη στιγμη ειναι σε μεγαλη ανθηση σε ολο τον εμπορικο κοσμο...οποτε μοιραια και στον εκδοτικο χωρο το μικροβιο βγηκε στην επιφανεια...

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι στον δικό μας χώρο, και τουλάχιστον στην περίπτωση κάποιων "σεσημασμένων", τα φέσια (και οι καθυστερήσεις φέσια είναι, όταν έχεις να πληρώσεις ΤΕΒΕ, φόρο εισοδήματος, τέλη επιτηδεύματος, περαίωση - να συνεχίσω;) είχαν αρχίσει ΠΟΛΥ, μα πάρα ΠΟΛΥ προτού ξεκινήσει η κρίση. Πίστεψέ με, εγώ, που τα τρώω αυτά στο πετσί μου, δεν θεωρώ άδικο ΚΑΝΕΝΑΝ διαχωρισμό. Επίσης, πολλοί παροικούντες την Ιερουσαλήμ γνωρίζουμε πάρα πολύ καλά ποια είναι τα αρνιά και ποια τα ερίφια. Παρ' όλα αυτά, δεν αποκλείεται να την πατήσεις συνεργαζόμενος με ανθρώπους με τους οποίους δεν είχες παρτίδες στο παρελθόν. Τα δε περί "υπογραφής που τη βάζουμε καιλοιπά" τα ακούω βερεσέ. Να σημειώσω επίσης ότι πολλοί τέτοιοι όροι συμβολαίων κρίνονται καταχρηστικοί όταν οι υποθέσεις φτάνουν στα δικαστήρια (αλλά βέβαια οι τρομερές καθυστερήσεις στην απονομή δικαιοσύνης λειτουργούν πολλές φορές αποτρεπτικά σε ό,τι αφορά την άσκηση ένδικων μέσων).

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

 

 

παντως το συγκεκριμενο βιβλιο που εχει αναλαβει εχει φαει ενα καρο καθυστερησεις και μαλλον αφειλετε στην διαμαχη του ανουμπις και του μεταφραστη,...

 

Αμφιβάλω αν ο Ανούβις νοιάζεται για το τι λέει ο μεταφραστής και αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο στην όποια καθυστέρηση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

παντως το συγκεκριμενο θεμα καθυστερησεων η και φεσιων αυτη τη στιγμη ειναι σε μεγαλη ανθηση σε ολο τον εμπορικο κοσμο...οποτε μοιραια και στον εκδοτικο χωρο το μικροβιο βγηκε στην επιφανεια...

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι στον δικό μας χώρο, και τουλάχιστον στην περίπτωση κάποιων "σεσημασμένων", τα φέσια (και οι καθυστερήσεις φέσια είναι, όταν έχεις να πληρώσεις ΤΕΒΕ, φόρο εισοδήματος, τέλη επιτηδεύματος, περαίωση - να συνεχίσω;) είχαν αρχίσει ΠΟΛΥ, μα πάρα ΠΟΛΥ προτού ξεκινήσει η κρίση. Πίστεψέ με, εγώ, που τα τρώω αυτά στο πετσί μου, δεν θεωρώ άδικο ΚΑΝΕΝΑΝ διαχωρισμό. Επίσης, πολλοί παροικούντες την Ιερουσαλήμ γνωρίζουμε πάρα πολύ καλά ποια είναι τα αρνιά και ποια τα ερίφια. Παρ' όλα αυτά, δεν αποκλείεται να την πατήσεις συνεργαζόμενος με ανθρώπους με τους οποίους δεν είχες παρτίδες στο παρελθόν. Τα δε περί "υπογραφής που τη βάζουμε καιλοιπά" τα ακούω βερεσέ. Να σημειώσω επίσης ότι πολλοί τέτοιοι όροι συμβολαίων κρίνονται καταχρηστικοί όταν οι υποθέσεις φτάνουν στα δικαστήρια (αλλά βέβαια οι τρομερές καθυστερήσεις στην απονομή δικαιοσύνης λειτουργούν πολλές φορές αποτρεπτικά σε ό,τι αφορά την άσκηση ένδικων μέσων).

 

στο εμποριο η εξανημη επιταγη  (αναλογο φεσι ειναι)νπαιζει πανω απο 6-7 χρονια σαν μονιμη συναλλαγη. κι εμεις εχουμε τις ιδιες υποχρεωσεις και με τα χιλια ζορι επιβιωνουμε...αλλα και παλι σου λεω παντου υπαρχουν καλοι και κακοι....οσο για τα περι υπογραφης αν εσυ επιλεγεις να την βαλεις σε ενα συμβολαιο που εχει καταχρηστικους ορους εχεις πολυ μεγαλο μεριδιο ευθυνης στην ολη η ιστορια...

 

οσο για τον φιλο που λεει για την καθυστερηση του βιβλιου και τον ανουμπι συμφωνω οτι η εταιρια σιγα μην νοιαστει τι λεει ο μεταφραστης...προφανως λειτουργει με ρητρες και δεν την νοιαζει

Link to comment
Share on other sites

στο εμποριο η εξανημη επιταγη  (αναλογο φεσι ειναι)νπαιζει πανω απο 6-7 χρονια σαν μονιμη συναλλαγη. κι εμεις εχουμε τις ιδιες υποχρεωσεις και με τα χιλια ζορι επιβιωνουμε...αλλα και παλι σου λεω παντου υπαρχουν καλοι και κακοι....οσο για τα περι υπογραφης αν εσυ επιλεγεις να την βαλεις σε ενα συμβολαιο που εχει καταχρηστικους ορους εχεις πολυ μεγαλο μεριδιο ευθυνης στην ολη η ιστορια...

Έχω πλήρη επίγνωση του τι συμβαίνει στο εμπόριο και σε διαβεβαιώ ότι η εξάμηνη επιταγή δεν είναι φαινόμενο των τελευταίων 6-7 χρόνων. Ως ορκωτός, το 1994 κράτησα στα χέρια μου 12μηνη επιταγή, η οποία από τις πολλές οπισθογραφήσεις είχε τιγκάρει και της είχαν επισυνάψει δεύτερο φύλλο! Όλες όμως οι επιχειρήσεις που συνεργάζονται με προμηθευτές έχουν την (έστω θεωρητική) δυνατότητα να οπισθογραφήσουν τις επιταγές και να τις χρησιμοποιήσουν ως μέσα εξόφλησης. Εμείς, που ο προμηθευτής μας άντε να είναι το Πλαίσιο απ' όπου αγοράσαμε έναν υπολογιστή, τις παίρνουμε και τις κάνουμε κορνίζα (μη χαλάσουν κιόλας) μέχρι να λήξουν.

Και θα επιμείνω: άνθρωποι οι οποίοι ΔΕΝ είναι επιχειρηματίες (το ότι τηρούμε βιβλία, έχουμε μπλοκάκια κουλουπού ΔΕΝ σημαίνει ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση ότι έχουμε νοοτροπία/γνώσεις/τσαγανό επιχειρηματία) δεν είναι δυνατόν να είναι αγριεμένοι συνεχώς. Πολλές φορές κάποιοι από εμάς ανοίγουμε βιβλία επειδή ο ΜΟΝΙΜΟΣ συνεργάτης μας μας υποχρεώνει να το κάνουμε επειδή δεν θέλει να μας προσλάβει ως μισθωτούς. Ελπίζω να γίνουν κατανοητές οι διαφορές και να γίνει κατανοητό το πώς κάποιοι, μη έχοντας γνώση-αντίληψη της εμπορικής πιάτσας, στην οποία, ας το παραδεχτούμε, δεν ανήκουν, μπερδεύονται και υπογράφουν καθετί. Ντροπή σε όσους παρουσιάζουν τέτοιες συμβάσεις προς υπογραφή.

Επιπροσθέτως, να επισημάνω από προσωπική πλέον εμπειρία, ότι ακόμα και οι θετικές για εμάς διατάξεις των συμβολαίων συχνά γίνονται κουρελόχαρτα. Εκεί τότε κόβεις τη συνεργασία, αλλά το φέσι έχει ήδη φορεθεί.

Τέλος, στο επιχείρημα "μα γιατί συνεχίζετε να κάνετε αυτή τη δουλειά" θα απαντήσω πως ναι, εγώ έχω ΗΔΗ πάψει να κάνω αυτή τη δουλειά. Τέλος η λογοτεχνική μετάφραση για μένα. Μετά τους "Ξεγραμμένους" (έκδοση 2011) ίσως βγει κάτι μικροσκοπικό από μένα φέτος (2 χρόνια μετά δηλαδή) και φινίτο. Ας είναι καλά οι ισολογισμοί και οι εκθέσεις. Το ίδιο ξέρω ότι ισχύει για πολλούς άλλους, άξιους, συναδέλφους (το άξιους μέσα σε κόμματα για να μη φανεί ότι θεωρώ εαυτόν άξιο). Κάποιοι, ουκ ολίγοι, με πολλά λογοτεχνικά παράσημα στο ενεργητικό τους, έχουν αναχωρήσει για άλλες πολιτείες, κυριολεκτικά και μεταφορικά. Ο χώρος αιμορραγεί συνεχώς. Ευτυχώς έχει ήδη εκδοθεί αρκετό πράγμα για να διαβάζετε όταν θα έχουν σωθεί πια οι πρωτόπειροι που αρπάζουν ό,τι δουλειά πέφτει εμπρός τους με την ελπίδα ότι θα μπουν στο χώρο (και μετά συνειδητοποιούν ότι υπό τέτοιες συνθήκες είτε μπεις είτε δεν μπεις στο χώρο το ίδιο είναι - ή μάλλον είναι χειρότερα να μπεις, γιατί προτού μπεις καθόσουν, τουλάχιστον, ή έκανες κάτι άλλο).

Edited by Count Baltar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

στο εμποριο η εξανημη επιταγη  (αναλογο φεσι ειναι)νπαιζει πανω απο 6-7 χρονια σαν μονιμη συναλλαγη. κι εμεις εχουμε τις ιδιες υποχρεωσεις και με τα χιλια ζορι επιβιωνουμε...αλλα και παλι σου λεω παντου υπαρχουν καλοι και κακοι....οσο για τα περι υπογραφης αν εσυ επιλεγεις να την βαλεις σε ενα συμβολαιο που εχει καταχρηστικους ορους εχεις πολυ μεγαλο μεριδιο ευθυνης στην ολη η ιστορια...

 Ελπίζω να γίνουν κατανοητές οι διαφορές και να γίνει κατανοητό το πώς κάποιοι, μη έχοντας γνώση-αντίληψη της εμπορικής πιάτσας, στην οποία, ας το παραδεχτούμε, δεν ανήκουν, μπερδεύονται και υπογράφουν καθετί. Ντροπή σε όσους παρουσιάζουν τέτοιες συμβάσεις προς υπογραφή.

 

 

 

συμφωνω απολυτα...το μονο που θα πω ειναι οτι ειναι τοσο το φεσι στην αγορα που ακομα και πραγματικα πολυ σιβαρες επιχειρησεις δεν αντεχουν πια...παντως ξαναλεω οτι θα πρεπει και ο κοσμος να διαβαζει οτι υπογραφει...(δουλεψα μερικα χρονια ασφαλιστης και γιαυτο το λεω...εκει να δειτε τι γινεται...)

Link to comment
Share on other sites

  Τέλος η λογοτεχνική μετάφραση για μένα.  

 

:eek:   :shock:  :asad:  :crybaby: 

O.T.

Δηλαδή τώρα θα μεταφράζεις, αλλά όχι λογοτεχνικά; Τι να σου πω, δίκιο έχεις, αλλά θα μας λείψεις...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..