Jump to content

Ιστορίες Επιστημονικής Φαντασίωσης του Δημήτρη Σπυρίδωνος


Recommended Posts

Είμαι στην εξαιρετικά ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι σύντομα θα είναι κοντά μας.

 

Νομίζω πως όταν θα το πιάσω στα χέρια μου είναι πολύ πιθανό να παίζω στα ίσια τη χαρά και του ίδιου του συγγραφέα :D

 

post-302-0-13568400-1384888598_thumb.jpg

 

160 σελίδες Λογιώτατος. Για μένα δε θα χρειάζοτανε τίποτα άλλο, αλλά επειδή, εντάξει, κατανοώ ότι βρισκόμαστε σε δημόσιο χώρο και πρέπει να συγκρατώ λίγο τον εαυτό μου, θα σας δώσω και το οπισθόφυλλο:

 

"Ένας συνηθισμένος άνθρωπος, ακόμη κι από σένα πιο συνηθισμένος, ω! αναγνώστη, έρχεται αντιμέτωπος με υπερκόσμιους επισκέπτες και με μια σαγηνευτική πλην θανάσιμη «ντίβα» από άλλο πλανήτη. Σώζει τελικά τη Γη, τον Γαλαξία, το Σύμπαν ή απλώς το τομάρι του;
Ένας ακόμη ήρωας της διπλανής πόρτας (έστω της παραδιπλανής) αφήνει τον εαυτό του να πέσει θύμα ερωτικού εκμαυλισμού από εκθαμβωτική καλλονή είτε από θαμβή (επιστημονική) φαντασίωση.
Σε κάθε χρονική περίοδο, ο εργαζόμενος υπέφερε από την αυθαιρεσία της εξουσίας και της εργοδοσίας. Όταν ο αδικούμενος εργαζόμενος τυγχάνει να είναι ελαφρώς ενδεδυμένη πολεμίστρια της εποχής των μαγικών βασιλείων, η εξουσία ας πρόσεχε…
Ένας διαπρεπής ομογενής επιστήμων χειραγωγεί τον Χωροχρόνο σε κβαντικό επίπεδο και γίνεται εξαιρετικά εύστοχος στο μπάσκετ και μόνον.
Ένας υπόγειος (μεταφορικά), πλην τίμιος (κυριολεκτικά) τύπος, βρίσκεται στο δίλημμα: έρωτας ή χρέος και καθήκον. Η απάντηση προφανής, αλλά όχι και τόσο!

Ο Δημήτρης Σπυρίδωνος συνέγραψε κείμενα βαρύτιμα, επαρκώς φανταστικά και τοιουτοτρόπως επιστημονικά, προς τέρψιν και γλυκασμό των αναγνωστών. Η επιστήμη θα τους συγκλονίσει, η φαντασία θα τους ενθουσιάσει και η φαντασίωση… σίγουρα δε θα τους αφήσει να πλήξουν ούτε στιγμή. Δε θα τους αφήσει να πλήξουν καθόλου κατά το μακρύ ταξίδι στο παρόν ηλιακό σύστημα, γεμάτο με υπάρξεις θελκτικές, αιθέριες όσο και θανάσιμα επικίνδυνες.

Προσδεθείτε και απολαύστε το!"

 

 

 

 

 

Υ.Γ. Σας το είπα ότι είμαι πολύ χαρούμενη έτσι? :p

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα μικρό δείγμα γραφής του Λογιώτατου μονάχα :D

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Σύντροφε Λογιώτατε, νομίζω ότι ονειρευόσουν ένα τέτοιο εξώφυλλο ε; Κούκλα είναι το άτιμο...

 

:bounce8:  --> εγώ όταν είδα το τόπικ χτες βράδυ. Απόψε συνήλθα για να το σχολιάσω! Καλοτάξιδο, φιλτατότατε ημών οδηγητή εις την λογοτεχνική διαφθορά... :D)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα γούστα του Δημητράκη, βρίσκω βαριά ντυμένη την κοπέλα στο εξώφυλλο.

 

Συγχαρητήρια στο συγγραφέα και τον εκδότη!

 

Δυο λόγια για το βιβλίο, πού είναι; Το περιεχόμενο; Είναι συλλογή με νέα κείμενα;

Edited by nikosal
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σύντροφε Λογιώτατε, νομίζω ότι ονειρευόσουν ένα τέτοιο εξώφυλλο ε; Κούκλα είναι το άτιμο...

 

:bounce8:  --> εγώ όταν είδα το τόπικ χτες βράδυ. Απόψε συνήλθα για να το σχολιάσω! Καλοτάξιδο, φιλτατότατε ημών οδηγητή εις την λογοτεχνική διαφθορά... :D)

Ευχαριστώ, ευχαριστώ... :) Καθήκον μου να οδηγώ προς τον ορθό (καμπυλωτό, τεθλασμένο, διακεκομμένο, ενίοτε (γκουχ) και σπιράλ δρόμο!) Edited by hombre
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για τα γούστα του Δημητράκη, βρίσκω βαριά ντυμένη την κοπέλα στο εξώφυλλο.

 

Συγχαρητήρια στο συγγραφέα και τον εκδότη!

 

Δυο λόγια για το βιβλίο, πού είναι; Το περιεχόμενο; Είναι συλλογή με νέα κείμενα;

Αχχχχχ... είναι βαριά ντυμένη διότι μερικοί ανώριμοι (ακόμη) αναγνώστες δυσκολεύονται να εκτιμήσουν την "καθαρή" τέχνη.

 

Τα κείμενα, μικρά και εκτεταμένα διηγήματα είναι ηλικίας μηνών, φρέσκα, έως και 12 ετών σιτεμένα ή καλύτερα: διαχρονικά :).

Edited by hombre
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους Λογιώτατε, εισακουστήκαμε! Τόσα έτη μας κουβαλάτε εμάς τους υπόλοιπους με τα πονήματα μας στην πλάτη σας (και σας ευγνομωνούμε τόσο γι αυτό), καιρός ήταν να δουν το φως της δημοσιότητας και τα δικά σας "κορίτσια". Έχετε τόσα να μας πείτε όσον αφορά το εξωγήινο φλερτ, που εγώ δεν θα ήξερα που να αρχίσω και που να τελειώσω. Συγχαρητήρια λοιπόν, θα αναμένουμε εναγωνίως. :ahappy:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αξιότιμε κύριε Αλμπανόπουλε, νομίζω πως έχετε παρεξηγήσει τον αγαπητό Λογιώτατο, ο οποίος ουχί μόνον δε θέλησε να έχει στο εξώφυλλό του κορίτσι ελαφρότερα ενδεδυμένο, αλλά και την συγκεκριμένη ενδυμασία την επεξεργάστηκε τοιουτοτρόπως μέχρι να προχωρήσει στην επιλογή της (κοινώς του είχα στείλει και μερικές γυμνές :p).

 

Όσο για τα περιεχόμενα, να η αντιστοίχιση των τίτλων με τα τιζεράκια:

 

Αλντεμπαρανός Τουρίστας

Ένας συνηθισμένος άνθρωπος, ακόμη κι από σένα πιο συνηθισμένος, ω! αναγνώστη, έρχεται αντιμέτωπος με υπερκόσμιους επισκέπτες και με μια σαγηνευτική πλην θανάσιμη «ντίβα» από άλλο πλανήτη. Σώζει τελικά τη Γη, τον Γαλαξία, το Σύμπαν ή απλώς το τομάρι του;

 

Πέντε αρώματα του ρόδου

Ένας ακόμη ήρωας της διπλανής πόρτας (έστω της παραδιπλανής) αφήνει τον εαυτό του να πέσει θύμα ερωτικού εκμαυλισμού από εκθαμβωτική καλλονή είτε από θαμβή (επιστημονική) φαντασίωση.
 

Ώριμα συνταξιοδοτικά δικαιώματα

Σε κάθε χρονική περίοδο, ο εργαζόμενος υπέφερε από την αυθαιρεσία της εξουσίας και της εργοδοσίας. Όταν ο αδικούμενος εργαζόμενος τυγχάνει να είναι ελαφρώς ενδεδυμένη πολεμίστρια της εποχής των μαγικών βασιλείων, η εξουσία ας πρόσεχε…
 

Ο κυρίαρχος του χωροχρόνου

Ένας διαπρεπής ομογενής επιστήμων χειραγωγεί τον Χωροχρόνο σε κβαντικό επίπεδο και γίνεται εξαιρετικά εύστοχος στο μπάσκετ και μόνον.

Ο Μετροπόντικας

Ένας υπόγειος (μεταφορικά), πλην τίμιος (κυριολεκτικά) τύπος, βρίσκεται στο δίλημμα: έρωτας ή χρέος και καθήκον. Η απάντηση προφανής, αλλά όχι και τόσο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εμένα μου είπε ότι θα μου το φέρει ένα πουλάκι στο νησί, μαζί με άλλα, και προφανώς θα πέταξε κάπου αλλού γιατί δεν είδα τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Μα μα... τσίου! (Κάνε λίγο υπομονή :p)

 

 

 

Το βιβλίο θα το παρουσίασουμε το Σάββατο, στο Bat City, Λεωφ. Αλεξάνδρας 11, Αθήνα

στις Όψεις του Φανταστικού 2013-2014, ανάμεσα στους άλλους χάρτινους φίλους του.

 

Το πλήρες πρόγραμμα βρίσκεται εδώ.

Σας περιμένουμε όλους με πολύ πολύ χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πιστή fangirl εκείνου που επιθυμεί μόνο φιλολογικές δάφνες, ξεκοκάλισα τα διηγήματα που τα είχα σαμπλάρει παλαιότερα και χωνεύω ακόμη τα απολαυστικά ετούτα μεζεδάκια.
 
Αλντεμπαρανός Τουρίστας: Εκπληκτικό δείγμα του ανδρικού φύλου συμπεριφέρεται ως οφείλει για να αντιμετωπίσει την εξωγήινη απειλή.
 
Πέντε αρώματα του ρόδου: Διότι ο τίτλος "πενήντα αποχρώσεις του ρόδου" δε θα έκαναν τους σωστούς συνειρμούς.
 
Ώριμα συνταξιοδοτικά δικαιώματα: το τσίγκινο μπικίνι παίρνει την εκδίκησή του.
 
Ο κυρίαρχος του χωροχρόνου: Όλοι ξέρουμε ότι ο Ωνάσης παρά την μεγάλη του περιουσία, ήταν κοντός και άσχημος. Εδώ βλέπουμε το ίδιο Αξίωμα (Αξίωμα της Αντιστρόφου Ανάλογης Εμφάνισης) να βρίσκει τις άπειρες εφαρμογές της στο πεδίο της επιστήμης.

Ο Μετροπόντικας:  Γεωλόγοι της Ελλάδος ενωθείτε. Οι Εσωγήινοι... άσε καλύτερα. Ας μην πώ κάτι. Απλά διαβάστε το. Κι όσοι δεν είστε γεωλόγοι ακόμα. Υπάρχει κάπου μια Κούλα εκεί, που πολύ θα σας σεκλετίσει.
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..