Jump to content

Τα καλύτερα βιβλία ηρωικής φαντασίας του 2013 σύμφωνα με την ψηφοφορία των αναγνωστών


Nargathrod
 Share

Recommended Posts

Η καλύτερη πεντάδα σύμφωνα με τους αναγνώστες

 

1. The Ocean at the end of the Lane - Neil Gaiman

 

2. A Memory of Light - Robert Jordan 

 

3. Golem and the Jinni - Helene Wecker

 

4. The republic of thieves - Scott Lynch

 

5. The ghost bride -  Yangsze Choo

 

https://www.goodreads.com/choiceawards/best-fantasy-books-2013

 

 

Έχω διαβάσει μόνο το a Memory of Light! Και είναι δίκαια στην πεντάδα!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα το διαβάσω σίγουρα κάποια στιγμή και εγώ μιας και ''Ο Τροχός του Χρόνου'' είναι ένας από τους στόχους μου παρ' όλα τα αρνητικά σχόλια που έχω ακούσει για αυτόν. Θα αργήσει βέβαια να γίνει μιας και δεν έχω αγοράσει ακόμη ούτε ένα βιβλίο της σειράς, αλλά θα γίνει. Συν όποιο άλλο μεταφραστεί από την παραπάνω λίστα.

 

Ωραίο θέμα, μπράβο :good:

 

Μόλις θυμήθηκα ότι το βιβλίο του Νιλ Γκάιμαν έχει μεταφραστεί από τις εκδόσεις Selini ;-)

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με διαφορά βγήκε το βιβλίο του Gaiman, ε; Ωραία, σε λίγες μέρες θα κυκλοφορήσει η ελληνική έκδοση στα βιβλιοπωλεία, να δούμε γιατί τόση φασαρία...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τον τροχό του χρόνου ακούω και εγώ άσχημα σχόλια και ξέρεις τι λέω πάντα στον εαυτό μου και στους άλλους; Το έχετε διαβάσει; Ακούς σχόλια όπως έχω διαβάσει τον πρώτο τόμο και δεν μου άρεσε.... Πως λοιπόν να πάρεις σοβαρά τα σχόλια! Το Memory of Light απλά έκλεισε μια σειρά πολλών βιβλίων και άξιζε η αναμονή τόσα χρόνια! 

Link to comment
Share on other sites

Για τον τροχό του χρόνου ακούω και εγώ άσχημα σχόλια και ξέρεις τι λέω πάντα στον εαυτό μου και στους άλλους; Το έχετε διαβάσει; Ακούς σχόλια όπως έχω διαβάσει τον πρώτο τόμο και δεν μου άρεσε.... Πως λοιπόν να πάρεις σοβαρά τα σχόλια! Το Memory of Light απλά έκλεισε μια σειρά πολλών βιβλίων και άξιζε η αναμονή τόσα χρόνια! 

 

Ε φυσικά και πρέπει πρώτα να διαβάσουμε κάτι για να μπορούμε να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα. Αυτό θα είναι πάντα το ασφαλέστερο κριτήριο. Εξάλλου δεν έχω διαβάσει μονάχα κακές κριτικές για την σειρά, αλλά και διθυράμβους. Μία εκ των οποίων από μέλος του φόρουμ. Λένε μάλιστα ότι ο Σάντερσον γράφει τόσο καλά, που εκτόξευσε τον Τροχό του Χρόνου σε ακόμη υψηλότερο επίπεδο. Είδομεν λοιπόν.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι ο Sanderson μετουσίωσε σωστά την ιδέα του Jordan στο τελευταίο βιβλίο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..