Jump to content

Ελληνικά λογοτεχνικά περιοδικά


Jocasta
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά από το πιο πρόσφατο newbie του φόρουμ. :)

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, ποια η γνώμη σας για τα ελληνικά λογοτεχνικά περιοδικά;

 

Είμαι κάτοικος Αγγλίας εδώ και μια δεκαετία, κι εδώ η έκδοση κειμένων σε αναγνωρισμένες ψηφιακές ή έντυπες εκδόσεις παίζει σημαντικό ρόλο στον τρόπο με τον οποίο θα σε αντιμετωπίσει ο ατζέντης (δεν καθορίζει βεβαίως το αποτέλεσμα, περισσότερο τον τρόπο που θα αντιμετωπίσει την υποβολή καθαυτή). Στην Ελλάδα ισχύει κάτι τέτοιο; Η δημοσίευση έργου ενός πρωτοεμφανιζόμενου σε κάποια ελληνική, έντυπη ή ψηφιακή, έκδοση, έχει οποιαδήποτε βαρύτητα στα μάτια ενός επαγγελματία εκδότη; Πέραν βεβαίως από τη δεδομένη συγγραφική ικανότητα του εκάστοτε συγγραφέα, και το λοιπό του βιογραφικό.

 

Τι λέτε;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά από το πιο πρόσφατο newbie του φόρουμ. :)

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, ποια η γνώμη σας για τα ελληνικά λογοτεχνικά περιοδικά;

 

Είμαι κάτοικος Αγγλίας εδώ και μια δεκαετία, κι εδώ η έκδοση κειμένων σε αναγνωρισμένες ψηφιακές ή έντυπες εκδόσεις παίζει σημαντικό ρόλο στον τρόπο με τον οποίο θα σε αντιμετωπίσει ο ατζέντης (δεν καθορίζει βεβαίως το αποτέλεσμα, περισσότερο τον τρόπο που θα αντιμετωπίσει την υποβολή καθαυτή). Στην Ελλάδα ισχύει κάτι τέτοιο; Η δημοσίευση έργου ενός πρωτοεμφανιζόμενου σε κάποια ελληνική, έντυπη ή ψηφιακή, έκδοση, έχει οποιαδήποτε βαρύτητα στα μάτια ενός επαγγελματία εκδότη; Πέραν βεβαίως από τη δεδομένη συγγραφική ικανότητα του εκάστοτε συγγραφέα, και το λοιπό του βιογραφικό.

 

Τι λέτε;

Έχω την εντύπωση ότι όχι, κυρίως επειδή τα περιοδικά αυτά έχουν περιορισμένο αναγνωστικό κύκλο. Περισσότερο μετράει αν έχεις "ακρη" για να πουλήσεις αντίτυπα (κάποιο είδος δημοσιότητας, κάποιο site/blog με αναγνωσιμότητα κλπ) παρά μία έκδοση σε ένα περιοδικό που διαβάζουν 100-200 άτομα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που έχω δει κι εγώ από την άλλη πλευρά του τοίχου (βιβλίο μου έχει εκδοθεί από μεγάλο εκδότη), θα συμφωνήσω με τον Νιχίλιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..