Jump to content

Τα 100 καλύτερα βιβλία νεοελληνικής λογοτεχνίας


Διγέλαδος
 Share

Recommended Posts

120 σύγχρονοι έλληνες συγγραφείς επιλέγουν: Τα 100 καλύτερα βιβλία δύο αιώνων νεοελληνικής λογοτεχνίας

Με τη συμμετοχή 120 λογοτεχνών ολοκληρώθηκε η μεγάλη έρευνα που πραγματοποίησαν το bookpress.gr και το βιβλιοπωλείο Πολιτεία για την ανάδειξη των 100 βιβλίων που αξιολογούνται από τους συγγραφείς ως τα καλύτερα της νεοελληνικής λογοτεχνίας των τελευταίων δύο αιώνων (1813-2013).

 

Ο κατάλογος με τα 100 καλύτερα βιβλία της νεοελληνικής λογοτεχνίας είναι ο εξής (πατήστε τον τίτλο για να πάτε στο άρθρο ώστε να δείτε τον πίνακα με τα βιβλία σε καλύτερο format, επειδή δεν μπόρεσα να το περάσω εδώ να φαίνεται ωραίο):

 

1 ΑΡΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ - ΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ

 

2 ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ  - ΤΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ

 

3 ΑΞΙΩΤΗ ΜΕΛΠΩ - ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΝΥΧΤΕΣ

 

4 ΘΑΝΑΣΗΣ  ΒΑΛΤΙΝΟΣ  - Η ΚΑΘΟΔΟΣ ΤΩΝ ΕΝΝΙΑ

 

5 ΘΑΝΑΣΗΣ  ΒΑΛΤΙΝΟΣ  - ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ '60

 

6 ΘΑΝΑΣΗΣ  ΒΑΛΤΙΝΟΣ  - ΣΥΝΑΞΑΡΙ ΑΝΔΡΕΑ ΚΟΡΔΟΠΑΤΗ

 

7 ΘΑΝΑΣΗΣ  ΒΑΛΤΙΝΟΣ - ΟΡΘΟΚΩΣΤΑ

 

8 ΚΩΣΤΑΣ ΒΑΡΝΑΛΗΣ  - ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ

 

9 ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ  - ΤΟ ΦΥΛΛΟ. ΤΟ ΠΗΓΑΔΙ. Τ' ΑΓΓΕΛΙΑΣΜΑ

 

10 ΗΛΙΑΣ ΒΕΝΕΖΗΣ  - ΑΙΟΛΙΚΗ ΓΗ

 

11 ΗΛΙΑΣ ΒΕΝΕΖΗΣ  - ΤΟ ΝΟΥΜΕΝΟ 31328

 

12 ΓΕΩΡΓΙΟΣ Μ. ΒΙΖΥΗΝΟΣ - ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ

 

13 ΓΕΩΡΓΙΟΣ Μ. ΒΙΖΥΗΝΟΣ  - ΤΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΣ ΜΟΥ

 

14 ΓΕΩΡΓΙΟΣ Μ. ΒΙΖΥΗΝΟΣ  - ΤΟ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΤΑΞΕΙΔΙΟΝ

 

15 ΡΕΑ ΓΑΛΑΝΑΚΗ  - Ο ΒΙΟΣ ΤΟΥ ΙΣΜΑΗΛ ΦΕΡΙΚ ΠΑΣΑ

 

16 ΜΙΧΑΛΗΣ ΓΚΑΝΑΣ  - ΓΥΑΛΙΝΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ

 

17 ΝΙΚΟΣ ΓΚΑΤΣΟΣ - ΑΜΟΡΓΟΣ

 

18 Ε.Χ. ΓΟΝΑΤΑΣ  - Η ΚΡΥΠΤΗ

 

19 ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ  - ΠΕΘΑΙΝΩ ΣΑΝ ΧΩΡΑ

 

20 ΣΩΤΗΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ  - ΝΤΙΑΛΙΘ' ΙΜ ΧΡΙΣΤΑΚΗ

 

21 ΚΙΚΗ ΔΗΜΟΥΛΑ  - ΧΑΙΡΕ ΠΟΤΕ

 

22 ΜΑΡΩ ΔΟΥΚΑ  - Η ΑΡΧΑΙΑ ΣΚΟΥΡΙΑ

 

23 ΣΤΡΑΤΗΣ ΔΟΥΚΑΣ  - ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΥ

 

24 ΝΙΚΟΣ ΕΓΓΟΝΟΠΟΥΛΟΣ - ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΑΔΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΡΟΔΩΝΕΣ

 

25 ΝΙΚΟΣ ΕΓΓΟΝΟΠΟΥΛΟΣ  - ΜΠΟΛΙΒΑΡ

 

26 ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ  - ΤΟ ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ

 

27 ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ  - ΤΑ ΕΛΕΓΕΙΑ ΤΗΣ ΟΞΩΠΕΤΡΑΣ

 

28 ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ  - ΠΟΙΗΜΑΤΑ 1911-1996

 

29 ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ - ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

 

30 ΑΝΔΡΕΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΚΟΣ  - ΟΚΤΑΝΑ

 

31 ΑΝΔΡΕΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΚΟΣ  - ΕΝΔΟΧΩΡΑ

 

32 ΑΝΔΡΕΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΚΟΣ  - ΥΨΙΚΑΜΙΝΟΣ

 

33 ΖΥΡΑΝΝΑ ΖΑΤΕΛΗ  - ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΛΥΚΟΥ ΕΠΑΝΕΡΧΟΝΤΑΙ

 

34 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΘΕΟΤΟΚΗΣ  - Η ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ

 

35 ΓΙΩΡΓΟΣ ΙΩΑΝΝΟΥ  - ΕΠΙΤΑΦΙΟΣ ΘΡΗΝΟΣ

 

36 ΓΙΩΡΓΟΣ ΙΩΑΝΝΟΥ  - Η ΣΑΡΚΟΦΑΓΟΣ

 

37 Κ.Π. ΚΑΒΑΦΗΣ - ΑΠΑΝΤΑ

 

38 Κ.Π. ΚΑΒΑΦΗΣ  - ΤΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ

 

39 ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ  - ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΓΚΡΕΚΟ

 

40 ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ  - ΒΙΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΗ ΖΟΡΜΠΑ

 

41 ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ  - Ο ΚΑΠΕΤΑΝ ΜΙΧΑΛΗΣ

 

42 ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ  - Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ

 

43 ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΛΒΟΣ  - ΩΔΑΙ

 

44 ΙΑΚΩΒΟΣ ΚΑΜΠΑΝΕΛΛΗΣ  - Η ΑΥΛΗ ΤΩΝ ΘΑΥΜΑΤΩΝ

 

45 Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗΣ  - Η ΜΕΓΑΛΗ ΧΙΜΑΙΡΑ

 

46 Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗΣ  - ΓΙΟΥΓΚΕΡΜΑΝ

 

47 Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗΣ  - Ο ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΑΡΧΗΣ ΛΙΑΠΚΙΝ

 

48 ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΚΑΡΑΠΑΝΟΥ  - Η ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ ΚΑΙ Ο ΛΥΚΟΣ

 

49 ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΡΚΑΒΙΤΣΑΣ  - Ο ΖΗΤΙΑΝΟΣ

 

50 ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΡΥΩΤΑΚΗΣ  - ΕΛΕΓΕΙΑ ΚΑΙ ΣΑΤΙΡΕΣ

 

51 ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΡΥΩΤΑΚΗΣ  - ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΕΖΑ

 

52 ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΡΥΩΤΑΚΗΣ  - ΝΗΠΕΝΘΗ

 

53 ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΤΣΑΡΟΣ  - ΚΑΤΑ ΣΑΔΔΟΥΚΑΙΩΝ

 

54 ΝΙΚΟΣ ΚΑΧΤΙΤΣΗΣ  - Ο ΕΞΩΣΤΗΣ

 

55 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΤΖΙΑΣ  - ΑΝΤΙΠΟΙΗΣΙΣ ΑΡΧΗΣ

 

56 ΜΕΝΗΣ ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΕΑΣ  - ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ ΥΑΛΙΚΩΝ

 

57 ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΜΑΤΑ

 

58 ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΤΕΣΙΣ  - Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ

 

59 ΜΙΧΑΗΛ ΜΗΤΣΑΚΗΣ  - ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ

 

60 ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΡΑΤΗΣ  - ΤΟ ΠΛΑΤΥ ΠΟΤΑΜΙ

 

61 ΣΤΡΑΤΗΣ ΜΥΡΙΒΗΛΗΣ  - Η ΖΩΗ ΕΝ ΤΑΦΩ

 

62 ΣΤΡΑΤΗΣ ΜΥΡΙΒΗΛΗΣ  - Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΜΑΤΙΑ

 

63 ΚΩΣΤΗΣ ΠΑΛΑΜΑΣ  - Ο ΔΩΔΕΚΑΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΓΥΦΤΟΥ

 

64 ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΝΟΥ  - ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΗΣ ΠΑΛΙΑΣ REMINGTON

 

65 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ   - Η ΦΟΝΙΣΣΑ

 

66 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ   - ΑΠΑΝΤΑ

 

67 ΝΙΚΟΣ-ΓΑΒΡΙΗΛ ΠΕΝΤΖΙΚΗΣ  - ΤΟ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΕΡΣΗΣ

 

68 ΝΙΚΟΣ-ΓΑΒΡΙΗΛ ΠΕΝΤΖΙΚΗΣ  - Ο ΠΕΘΑΜΕΝΟΣ ΚΑΙ Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ

 

69 ΚΟΣΜΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ  - EROICA

 

70 ΚΟΣΜΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ  - ΣΤΟΥ ΧΑΤΖΗΦΡΑΓΚΟΥ

 

71 ΚΟΣΜΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ  - ΛΕΜΟΝΟΔΑΣΟΣ

 

72 ΓΙΑΝΝΗΣ ΡΙΤΣΟΣ  - Η ΣΟΝΑΤΑ ΤΟΥ ΣΕΛΗΝΟΦΩΤΟΣ

 

73 ΓΙΑΝΝΗΣ ΡΙΤΣΟΣ  - Η ΤΕΤΑΡΤΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ

 

74 ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΡΟΪΔΗΣ  - Η ΠΑΠΙΣΣΑ ΙΩΑΝΝΑ

 

75 ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΚΗΣ - ΤΟ ΛΑΘΟΣ

 

76 ΜΙΛΤΟΣ ΣΑΧΤΟΥΡΗΣ  - ΠΟΙΗΜΑΤΑ Α ΚΑΙ Β

 

77 ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΕΦΕΡΗΣ  - ΠΟΙΗΜΑΤΑ

 

78 ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΕΦΕΡΗΣ  - ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ

 

79 ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΕΦΕΡΗΣ  - ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΟΣ

 

80 ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΕΦΕΡΗΣ  - ΣΤΡΟΦΗ

 

81ΑΓΓΕΛΟΣ ΣΙΚΕΛΙΑΝΟΣ  - ΛΥΡΙΚΟΣ ΒΙΟΣ

 

82 ΤΑΚΗΣ ΣΙΝΟΠΟΥΛΟΣ  - ΝΕΚΡΟΔΕΙΠΝΟΣ

 

83 ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΚΑΡΙΜΠΑΣ - ΤΟ ΣΟΛΟ ΤΟΥ ΦΙΓΚΑΡΩ

 

84 ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΚΑΡΙΜΠΑΣ  - ΤΟ ΘΕΙΟ ΤΡΑΓΙ

 

85 ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ  -  Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΗΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ

 

86 ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ  -  ΑΠΑΝΤΑ

 

87 ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ  - ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΠΟΛΙΟΡΚΗΜΕΝΟΙ

 

88 ΔΙΔΩ ΣΩΤΗΡΙΟΥ  - ΜΑΤΩΜΕΝΑ ΧΩΜΑΤΑ

 

89 ΚΩΣΤΑΣ ΤΑΧΤΣΗΣ  - ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΣΤΕΦΑΝΙ

 

90 ΣΤΡΑΤΗΣ ΤΣΙΡΚΑΣ  - ΑΚΥΒΕΡΝΗΤΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ

 

91 ΣΤΡΑΤΗΣ ΤΣΙΡΚΑΣ  - Η ΧΑΜΕΝΗ ΑΝΟΙΞΗ

 

92 ΜΑΡΙΟΣ ΧΑΚΚΑΣ  - Ο ΜΠΙΝΤΕΣ

 

93 ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΧΑΤΖΗΣ - ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΑΣ ΠΟΛΗΣ

 

94 ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΧΑΤΖΗΣ  - ΤΟ ΔΙΠΛΟ ΒΙΒΛΙΟ

 

95 ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΕΙΜΩΝΑΣ  - Ο ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥ ΠΟΙΗΤΗ

 

96 ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΕΙΜΩΝΑΣ - ΟΙ ΧΤΙΣΤΕΣ

 

97 ΝΙΚΟΣ ΧΟΥΛΙΑΡΑΣ  - Ο ΛΟΥΣΙΑΣ

 

98 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΧΡΗΣΤΟΜΑΝΟΣ  - Η ΚΕΡΕΝΙΑ ΚΟΥΚΛΑ

 

99 ΝΤΙΝΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ  -  ΠΟΙΗΜΑΤΑ

 

100 ΓΙΑΝΝΗΣ ΨΥΧΑΡΗΣ  - ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΟΥ

 

πηγή:

http://www.bookpress.gr/multipress/teleutaia-nea/100-kalitera-vivlia-apotelesmata

Edited by Διγέλαδος
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες στο νήμα, Διγέλαδε.

 

Στη λίστα βλέπω βιβλία που πιστεύω ότι πρέπει να διαβαστούν οπωσδήποτε, όπως το καταπληκτικό Κιβώτιο του Άρη Αλεξάνδρου, ο Γιούγκερμαν και ο Συνταγματάρχης Λιάπκιν του Καραγάτση, το Τρίτο Στεφάνι του Ταχτσή και ο Βίος του Ισμαήλ Φερίκ Πασά της Ρέας Γαλανάκη. Επισημαίνω αυτά τα πέντε επειδή μερικές φορές παραπέφτουν, ενώ κάποια άλλα είναι εντελώς αυτονόητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω τα 40- 42 και 49. Δεν ξέρω αν έχει κάποιο από τα άλλα η μαμά μου που έχει μερικούς Έλληνες λογοτέχνες. Αυτά τα τέσσερα θα τα διαβάσω σίγουρα κάποια στιγμή, αλλά προς το παρόν ο αριθμός των διαβασμένων μου ανέρχεται σε ένα περιποιημένο μηδενικό :bag:

 

Ωραίο topic Διγέλαδε, μπράβο :good:

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω τα 40- 42 και 49. Δεν ξέρω αν έχει κάποιο από τα άλλα η μαμά μου που έχει μερικούς Έλληνες λογοτέχνες. Αυτά τα τέσσερα θα τα διαβάσω σίγουρα κάποια στιγμή, αλλά προς το παρόν ο αριθμός των διαβασμένων μου ανέρχεται σε ένα περιποιημένο μηδενικό :bag:

 

Ωραίο topic Διγέλαδε, μπράβο :good:

 

Κι εγώ τα ίδια Δημήτρη! Νομίζω ότι μόλις βρήκα τον αναγνωστικό μου στόχο για το 2014 :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χεχε, εύχομαι να τον πετύχεις :)

 

Btw ένα ωραίο βιβλίο που έχω διαβάσει είναι το ''Πρόβα Νυφικού'' της Ντόρας Γιαννακοπούλου. Δεν ξέρω αν αξίζει να έχει θέση σ' αυτή την λίστα και ούτε το αναφέρω μόνο και μόνο εξαιτίας της εκπληκτικής ομότιτλης σειράς, αλλά είναι καλό και το προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

26 ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ  - ΤΟ ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ

65 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ   - Η ΦΟΝΙΣΣΑ

72 ΓΙΑΝΝΗΣ ΡΙΤΣΟΣ  - Η ΣΟΝΑΤΑ ΤΟΥ ΣΕΛΗΝΟΦΩΤΟΣ

78 ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΕΦΕΡΗΣ  - ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ

80 ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΕΦΕΡΗΣ  - ΣΤΡΟΦΗ

88 ΔΙΔΩ ΣΩΤΗΡΙΟΥ  - ΜΑΤΩΜΕΝΑ ΧΩΜΑΤΑ

6/100  :p 

 

Κάποια βρίσκονται στους φετινούς αναγνωστικούς μου στόχους και ελπίζω ότι στο τέλος της χρονιάς θα έχω διαβάσει τουλάχιστον άλλα έξι. Δεν ξέρω αν θα συμφωνήσω ότι πρόκειται για τα 100 καλύτερα βιβλία της νεοελληνικής λογοτεχνίας, αλλά σίγουρα πρόκειται για μία πολύ πετυχημένη λίστα των 100 επιδραστικότερων βιβλίων νεολληνικής λογοτεχνίας της ελληνικής διανόησης. Εξαιρετικά χρήσιμη λίστα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το πιάσαμε έτσι:

 

1 ΑΡΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ - ΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ

10 ΗΛΙΑΣ ΒΕΝΕΖΗΣ  - ΑΙΟΛΙΚΗ ΓΗ

11 ΗΛΙΑΣ ΒΕΝΕΖΗΣ  - ΤΟ ΝΟΥΜΕΝΟ 31328

15 ΡΕΑ ΓΑΛΑΝΑΚΗ  - Ο ΒΙΟΣ ΤΟΥ ΙΣΜΑΗΛ ΦΕΡΙΚ ΠΑΣΑ

22 ΜΑΡΩ ΔΟΥΚΑ  - Η ΑΡΧΑΙΑ ΣΚΟΥΡΙΑ

26 ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ  - ΤΟ ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ

40 ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ  - ΒΙΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΗ ΖΟΡΜΠΑ

42 ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ  - Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ

45 Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗΣ  - Η ΜΕΓΑΛΗ ΧΙΜΑΙΡΑ

46 Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗΣ  - ΓΙΟΥΓΚΕΡΜΑΝ

47 Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗΣ  - Ο ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΑΡΧΗΣ ΛΙΑΠΚΙΝ

56 ΜΕΝΗΣ ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΕΑΣ  - ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ ΥΑΛΙΚΩΝ

57 ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΜΑΤΑ

58 ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΤΕΣΙΣ  - Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ

61 ΣΤΡΑΤΗΣ ΜΥΡΙΒΗΛΗΣ  - Η ΖΩΗ ΕΝ ΤΑΦΩ

75 ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΚΗΣ - ΤΟ ΛΑΘΟΣ

88 ΔΙΔΩ ΣΩΤΗΡΙΟΥ  - ΜΑΤΩΜΕΝΑ ΧΩΜΑΤΑ

89 ΚΩΣΤΑΣ ΤΑΧΤΣΗΣ  - ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΣΤΕΦΑΝΙ

94 ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΧΑΤΖΗΣ  - ΤΟ ΔΙΠΛΟ ΒΙΒΛΙΟ

 

19/100

 

Πα μαλ.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Διγέλαδε! Πολύ χρήσιμο το θέμα που άνοιξες. Βλέπω ότι είμαι ο πιο διαβασμένος στην συγκεκριμένη λίστα  34/100. Μου άρεσαν αρκετά από αυτά με αποκορύφωμα αυτά που έχω με έντονα γράμματα. 


 


2 ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ  - ΤΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ


10 ΗΛΙΑΣ ΒΕΝΕΖΗΣ  - ΑΙΟΛΙΚΗ ΓΗ (Σκωτία - Ελλάδα και νοσταλγία)


12 ΓΕΩΡΓΙΟΣ Μ. ΒΙΖΥΗΝΟΣ - ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ


13 ΓΕΩΡΓΙΟΣ Μ. ΒΙΖΥΗΝΟΣ  - ΤΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΣ ΜΟΥ


14 ΓΕΩΡΓΙΟΣ Μ. ΒΙΖΥΗΝΟΣ  - ΤΟ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΤΑΞΕΙΔΙΟΝ


26 ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ  - ΤΟ ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ


37 Κ.Π. ΚΑΒΑΦΗΣ - ΑΠΑΝΤΑ


38 Κ.Π. ΚΑΒΑΦΗΣ  - ΤΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ


39 ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ  - ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΓΚΡΕΚΟ


40 ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ  - ΒΙΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΗ ΖΟΡΜΠΑ


41 ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ  - Ο ΚΑΠΕΤΑΝ ΜΙΧΑΛΗΣ


42 ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ  - Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ


43 ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΛΒΟΣ  - ΩΔΑΙ


49 ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΡΚΑΒΙΤΣΑΣ  - Ο ΖΗΤΙΑΝΟΣ


50 ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΡΥΩΤΑΚΗΣ  - ΕΛΕΓΕΙΑ ΚΑΙ ΣΑΤΙΡΕΣ


51 ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΡΥΩΤΑΚΗΣ  - ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΕΖΑ


52 ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΡΥΩΤΑΚΗΣ  - ΝΗΠΕΝΘΗ


57 ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΜΑΤΑ


61 ΣΤΡΑΤΗΣ ΜΥΡΙΒΗΛΗΣ  - Η ΖΩΗ ΕΝ ΤΑΦΩ


62 ΣΤΡΑΤΗΣ ΜΥΡΙΒΗΛΗΣ  - Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΜΑΤΙΑ


63 ΚΩΣΤΗΣ ΠΑΛΑΜΑΣ  - Ο ΔΩΔΕΚΑΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΓΥΦΤΟΥ


65 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ   - Η ΦΟΝΙΣΣΑ  (Το καλύτερο έργο ελληνικού τρόμου)


66 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ   - ΑΠΑΝΤΑ


70 ΚΟΣΜΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ  - ΣΤΟΥ ΧΑΤΖΗΦΡΑΓΚΟΥ


72 ΓΙΑΝΝΗΣ ΡΙΤΣΟΣ  - Η ΣΟΝΑΤΑ ΤΟΥ ΣΕΛΗΝΟΦΩΤΟΣ


77 ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΕΦΕΡΗΣ  - ΠΟΙΗΜΑΤΑ


78 ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΕΦΕΡΗΣ  - ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ


79 ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΕΦΕΡΗΣ  - ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΟΣ


80 ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΕΦΕΡΗΣ  - ΣΤΡΟΦΗ


85 ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ  -  Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΗΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ


86 ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ  -  ΑΠΑΝΤΑ


87 ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ  - ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΠΟΛΙΟΡΚΗΜΕΝΟΙ


90 ΣΤΡΑΤΗΣ ΤΣΙΡΚΑΣ  - ΑΚΥΒΕΡΝΗΤΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ (Το καλύτερο τεχνικά μυθιστόρημα έλληνα συγγραφέα - αποτελεί τριλογία)


91 ΣΤΡΑΤΗΣ ΤΣΙΡΚΑΣ  - Η ΧΑΜΕΝΗ ΑΝΟΙΞΗ

Link to comment
Share on other sites

 

13 ΓΕΩΡΓΙΟΣ Μ. ΒΙΖΥΗΝΟΣ  - ΤΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΣ ΜΟΥ (αυτό δεν είναι διήγημα; )

 

22 ΜΑΡΩ ΔΟΥΚΑ  - Η ΑΡΧΑΙΑ ΣΚΟΥΡΙΑ (αυτό ίσως να μην το είχα ολοκληρώσει, αλλά θυμάμαι ότι δε μ' άρεσε καθόλου)

39 ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ  - ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΓΚΡΕΚΟ (επίσης δε μου άρεσε)

 

48 ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΚΑΡΑΠΑΝΟΥ  - Η ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ ΚΑΙ Ο ΛΥΚΟΣ (ούτε αυτό)

 

58 ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΤΕΣΙΣ  - Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ (αυτό καταλαβαίνω γιατί μπήκε, αν και δεν ήταν το στυλ μου)

 

65 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ   - Η ΦΟΝΙΣΣΑ (ω, ναι!)

 

66 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ   - ΑΠΑΝΤΑ (έχω διαβάσει αρκετά έως πολλά διηγήματά του, αλλά τι εννοούν με το "άπαντα"; Πού να ξέρω αν είναι κι άλλα; )

 

85 ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ  -  Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΗΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (όχιιιιι! αυτό δεν έπρεπε να είναι εδώ)

 

88 ΔΙΔΩ ΣΩΤΗΡΙΟΥ  - ΜΑΤΩΜΕΝΑ ΧΩΜΑΤΑ (ναι, αυτό αξίζει)

 

89 ΚΩΣΤΑΣ ΤΑΧΤΣΗΣ  - ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΣΤΕΦΑΝΙ (επίσης και λίγο πιο σύγχρονο, ή ίσως πιο αστικό)

 

Ελάχιστα ακόμα απ' αυτά θα με ενδιέφεραν. Ίσως "Το κιβώτιο" και το τούβλο της Ζατέλλη.

Νομίζω ότι καταλαμβάνει πολύ χώρο η ποίηση. Ίσως έπρεπε να βγάλουν ένα τοπ 100 μόνο για πεζά.

 

Link to comment
Share on other sites

Κέλυ, διάβασε Καραγάτση! Και Κιβώτιο. Θα γκρινιάξεις και δεν θα σου αρέσει, αλλά εσύ γκρινιάζεις με καθετί ελληνικό και "μέινστριμ". Τουλάχιστον θα σου μείνει κάτι. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει την Πάπισσα Ιωάννα ολόκληρη και αποσπάσματα από καμία 40-ρια από τα υπόλοιπα (ας είναι καλά που μικρός ξεκοκκάλιζα τα κείμενα νεοελληνικής λογοτεχνίας) :sweatdrop:

 

Ναι, ξέρω, ντροπή μου

Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνώ με το ότι στην λίστα συμπεριλαμβάνονται τα άπαντα των συγγραφέων μαζί με συγκεκριμένα έργα τους.

θα έπρεπε εξαρχής οι ερωτηθέντες είτε να δηλώνουν μόνο συγκεκριμένα και ονομαστικά τα έργα είτε μόνο τα άπαντα (όπου υπάρχουν), έτσι θα άδειαζαν 5-6 θέσεις και θα βλέπαμε κάποια άλλα βιβλία που πρέπει να προβληθούν.

 

κατα τα άλλα η λίστα μου θύμισε ότι πρέπει να διαβάσω τον γιούγκερμαν και το κιβώτιο κάποια στιγμή....

Edited by Akis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κέλυ, διάβασε Καραγάτση! Και Κιβώτιο. Θα γκρινιάξεις και δεν θα σου αρέσει, αλλά εσύ γκρινιάζεις με καθετί ελληνικό και "μέινστριμ". Τουλάχιστον θα σου μείνει κάτι. :)

 

Έχω διαβάσει περισσότερο μέινστριμ παρά εφφ, σε πληροφορώ, αλλά όχι αυτούς εδώ τους συγγραφείς. Από Ξενόπουλο έχω λιώσει καμιά 25ριά και μου άρεσαν, αλλά γενικά είναι ξεπερασμένος και καλώς δεν περιλαμβάνονται δικά του εδώ. Το "κιβώτιο" θυμάμαι ότι το είχα αρχίσει και μου άρεσε πολύ η αρχή, αλλά δε θυμάμαι γιατί δεν το συνέχισα. Για Καραγάτση αμφιβάλλω αν θα μου αρέσει, θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα με ξενίζει λίγο που έχει χύμα μυθιστορήματα, διηγήματα(/άπαντα) και...ποιήματα. Δηλαδή, οκ...πως συγκρίνεις μια συλλογή ποιημάτων με ένα μυθιστόρημα; Θα έπρεπε να είναι διαφορετικές λίστες. Ελάχιστα έχω διαβάσει ολόκληρα (Αιολική Γη πχ δεν έχω διαβάσει ολόκληρη αλλά είχα γράψει μια παρωδία αποσπάσματός της όταν ήμουν μαθητούδι) και το παράδοξο είναι ότι τα μισά από αυτά είναι συλλογές...εχμ...ποιημάτων. Αυτό το τελευταίο μην το πείτε παραέξω. :secret:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνώ με το ότι στην λίστα συμπεριλαμβάνονται τα άπαντα των συγγραφέων μαζί με συγκεκριμένα έργα τους.

θα έπρεπε εξαρχής οι ερωτηθέντες είτε να δηλώνουν μόνο συγκεκριμένα και ονομαστικά τα έργα είτε μόνο τα άπαντα (όπου υπάρχουν), έτσι θα άδειαζαν 5-6 θέσεις και θα βλέπαμε κάποια άλλα βιβλία που πρέπει να προβληθούν.

 

Πολύ σωστή παρατήρηση, θα ήθελα να το είχα σκεφτεί και εγώ. Αυτό είναι άδικο για κάποια άλλα καλά βιβλία που θα άξιζαν να βρίσκονται στη λίστα.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ, η λίστα έχει Χριστιανόπουλο και δεν έχει Καββαδία. Γελάνε και οι γλάροι... Ο Βουτυράς πάλι; Που είναι ο Βουτυράς;

υγ Και αν ήταν και λίγο τολμηροί θα έβαζαν μέσα και το Logicomix ή έστω το "Ο Θείος Πέτρος..." του Δοξιάδη. Γενικά, η λίστα είναι λιγάκι "κλασσικίζουσα" και ως εκ τούτου άτολμη... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, από "κλασσικισμό", άλλο τίποτα. Αλλά όχι και το Logicomix, μην το παρακάνουμε. Ίσως να διάλεξαν βιβλία από την έκδοση των οποίων έχει περάσει αρκετός καιρός για να βεβαιωθούν ότι "μένουν στο χρόνο". Ο Δοξιάδης δεν είναι και τόσο διαχρονικός. Και το Βουτυρά ίσως τον θεώρησαν συγκεκριμένου "είδους" και όχι γενικής λογοτεχνίας. Για τον Καββαδία συμφωνώ απολύτως. Αφού μας τάραξαν στην ποίηση, πολύ πιο γνωστός είναι από το Χριστιανόπουλο.

Link to comment
Share on other sites

To Logicomix έκανε καλή πορεία στο εξωτερικό με καλές κριτικές που θα ζήλευαν πολλοί. Βασικά 6000+ ratings στο goodreads και μια θέση στα καλύτερα graphic novels παγκοσμίως (ειδικά αν εξαιρέσουμε ΗΠΑ-Αγγλία και Ιαπωνία γιατί οκ είναι άλλη κλάση...πάει πολύ ψηλά σε κατάταξη) είναι σπάνιο φαινόμενο για Ελληνική λογοτεχνία.

Οκ, να πεις ότι ήταν αυστηρά για μυθιστορήματα θα έλεγα κόβεται λόγω κριτηρίων. Αλλά σε "τα πάντα όλα χωράνε" λίστα θα έπρεπε να είναι μέσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, από "κλασσικισμό", άλλο τίποτα. Αλλά όχι και το Logicomix, μην το παρακάνουμε. Ίσως να διάλεξαν βιβλία από την έκδοση των οποίων έχει περάσει αρκετός καιρός για να βεβαιωθούν ότι "μένουν στο χρόνο". Ο Δοξιάδης δεν είναι και τόσο διαχρονικός. Και το Βουτυρά ίσως τον θεώρησαν συγκεκριμένου "είδους" και όχι γενικής λογοτεχνίας. Για τον Καββαδία συμφωνώ απολύτως. Αφού μας τάραξαν στην ποίηση, πολύ πιο γνωστός είναι από το Χριστιανόπουλο.

Δηλαδή είναι καλύτερο να μπουν 2-3 φορές τα ίδια ποιήματα ή βιβλία του ίδιου συγγραφέα από το να μπει κάποιος όχι-κλασσικός;

 

Γιατί όταν στα 100 καλύτερα βιβλία έχεις να δείξεις το πολύ 40 συγγραφείς τότε μιλάμε για συγγραφική ενδεία

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον φίλο που έγραψε για την απουσία του καββαδία....

ο χριστιανόπουλος είναι καλός και σημαντικός ποιητής αλλά είναι ακόμα νωρίς για να πεις ότι έχει αφήσει το στίγμα του στα ελληνικά γράμματα. Τελευταία πάντως λόγω κάποιων εμφανίσεων στην τηλεόραση και την προβολή της ιδιαίτερης προσωπικότητας του βλέπω ότι τα βιβλιοπωλεία προβάλλουν περισσότερο τα βιβλία του και ότι κόσμος τα αγοράζει γιατί τον έμαθε. Το λυπηρό για μένα είναι οτι σε αυτές τις συνεντεύξεις δεν μίλησε για το έργο του (εκτός από τους πρωταγωνιστές,την μπήλιω δεν την βάζω γιατι δεν βλέπουν πολλοί ΕΡΤ) άρα άλλοι είναι οι λόγοι που έγινε εμπορικός.

 

ΥΓ όταν λέω ιδιαίτερη προσωπικότητα εννοώ αυτό το στυλ που έχει όταν τον καλούν σε συνεντεύξεις και δεν απαντάει στις ερωτήσεις και με πλάγιο τρόπο στην "λέει" η ακόμα ειρωνεύεται (πετυχημένα για εμένα) τα κακώς κείμενα της χώρας.

Edited by Akis
Link to comment
Share on other sites

η athens voice δημοσιοποίησε και αυτή μια λίστα 100 βιβλίων που έρχεται σε συμφωνία με τις παρατηρήσεις-σχόλια που κάναμε εδώ σε αυτό το θέμα.

Στην προηγούμενη σελίδα κάποιοι έγραψαν για τη απουσία του καββαδία και του logicomix που σε αυτή την λίστα αναφέρονται.Περιέχει και αστυνομικό μυθιστόρημα.

http://www.athensvoice.gr/article/culture/books/%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%B9%CE%BF/%CF%84%CE%BF-top-100-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%AF%CE%B1%CF%82

Edited by Akis
Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη χαρά διαπιστώνω ότι και σε αυτή τη λίστα υπάρχουν οι πραγματικά κορυφαίες βιβλιάρες: Κιβώτιο, Βίος του Ισμαήλ Φερίκ Πασά, Συνταγματάρχης Λιάπκιν, Τρίτο Στεφάνι. (Προσωπικά αν μου έβαζαν το πιστόλι στον κρόταφο για έναν μόνο Καραγάτση θα έλεγα Γιούγκερμαν, αλλά νισάφι). Και φυσικά υπάρχει και ο ανυπέρβλητος Κουτρουμπούσης.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Αθενς Βοις... Πρέπει να το κοιτάξω αυτό...

Δεν συμφωνείς. Υπάρχει Θέμελης, έλεος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..