Jump to content

Narou GR.Horror Awards 2013


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Είναι μια ιδέα που στριφογυρίζει στο μυαλό μου αρκετό καιρό τώρα: εφόσον διαβάζω αρκετό ελληνικό φανταστικό, γιατί να μην δώσω ένα "βραβείο" στο καλύτερο βιβλίο της προηγούμενης αναγνωστικής χρονιάς;
 
Και λέω αναγνωστικής, γιατί πρώτον δε διαβάζω όλα τα βιβλία που αγοράζω -δεν προλαβαίνω, καταλαβαίνετε- και δεύτερον γιατί δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλα τα βιβλία που κυκλοφόρησαν μέσα στη χρονιά.
 
Σήμερα θα σας παρουσιάσω τους διαγωνιζόμενους στην κατηγορία "Τρόμος" με σειρά ανάγνωσης.

~ Απόκρημνος χρόνος, του Περικλή Μποζινάκη
~ Το Δαιμόνιο της Γραφής - Genius Scribendi, της Ειρήνης Μαντά
~ Γένεσις 1:26, του Lucas Marmaduke
~ Απρόσκλητοι επισκέπτες από την άβυσσο, του Δημήτρη Στατήρη
~ Η εποχή της αρρώστιας, του Γιώργου Κοσκινά
~ Εκείνος που Ψιθυρίζει Πάνω Από Τα Βουνά και άλλες ιστορίες, του Γιώργου Γιώτσα
~ Έλος, του Πέτρου Τσαλπατούρου
~ Σιωπηλός, αντάξιος θάνατος, του Στέλιου Κεσίσογλου
 
 
Στα λινκ στους τίτλους των βιβλίων θα βρείτε τις κριτικές μου στα αντίστοιχα τόπικ. Μπορείτε αν θέλετε να κάνετε και προβλέψεις, εχεχε.

 

Επίσης, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι έχω γράψει κριτικές και για τα τέσσερα βιβλία που δεν έχουν λινκ. Θα τις βρω εν καιρώ και θα τις προσθέσω.
 
 
Την Κυριακή, 9/2/2014, θα δωθούν τα "βραβεία". Θα ανακοινωθεί ένας (1) νικητής και δύο τιμητικοί έπαινοι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κοντά έπεσες.

 

Καλύτερο βιβλίο ελληνικού τρόμου που διάβασα μέσα στο 2013 είναι Η εποχή της αρρώστιας του Γιώργου Κοσκινά.

 

Έπαινοι στο Έλος του Πέτρου Τσαλπατούρου και στο Δαιμόνιο της Γραφής της Ειρήνης Μαντά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου κίνησες το ενδιαφέρον για την Εποχή της αρρώστιας. Κάπου το έχω δει φτηνά και θα το τσιμπήσω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

HORROR AWARDS 2014 Ευθυμία? 

Link to comment
Share on other sites

Κοντά έπεσες.

 

Καλύτερο βιβλίο ελληνικού τρόμου που διάβασα μέσα στο 2013 είναι Η εποχή της αρρώστιας του Γιώργου Κοσκινά.

 

Έπαινοι στο Έλος του Πέτρου Τσαλπατούρου και στο Δαιμόνιο της Γραφής της Ειρήνης Μαντά.

wtf; αφού λες πως δε σου φάνηκε καν τρομακτικό, απλά γύρναγαν οι σελίδες. Αυτό για σένα σημαίνει το καλύτερο βιβλίο τρόμου; Πάντως εμένα γύρναγαν γρήγορα οι σελίδες κ όταν διάβαζα πολύ σε εξεταστικές, λες να διάβαζα λογοτεχνία τρόμου και να μην το πήρα πρέφα; :)

Link to comment
Share on other sites

Είχα γράψει τότε:

 

 

Διάβασα αυτό το βιβλίο με τη μέγιστη προσύλωση, με πραγματική βουτιά σ' αυτά που λέει. Γενικά δε φαίνεται να είναι κάτι πρωτότυπο: Νεαρός που γράφει γράμματα στην καλή του, ζει τις τελευταίες ώρες του παλιού κόσμου και τις πρώτες ώρες του καινούργιου. Η αλλαγή προκύπτει από έναν ιό που σιγά-σιγά προβάλει όλους και προκαλεί αποκλείνουσες συμπεριφορές.

 

Δε μπορείς να το πεις post-apocalyptic, γιατί παραπάνω από το μισό βιβλίο περιγράφει τα πριν του σημείου καμπής. Δεν το λες τρόμο, γιατί δεν υπάρχει υπερφυσικό. Δεν το λες θρίλερ, γιατί μοιάζει γραμμένο σαν φοιτητο-mainstream. Δεν το λες και εφ, γιατί το πώς έγινε ό,τι έγινε δεν εξηγείται πουθενά ούτε κι ενδιαφέρει κανέναν.

 

Πάντως το καταφχαριστήθηκα. Ήταν πολύ στρωτό, οι σελίδες έφευγαν νερό κι αυτά που έλεγε δεν ήταν απίθανα ούτε τραβηγμένα από τα μαλλιά (ακόμη κι αυτά που μοιάζουν τραβηγμένα από τα μαλλιά, είναι απλά προοικονομία).

 

Το μόνο κακό είναι ότι πρόκειται για εκδόσεις Ηλέκτρα, που όπως όλοι ξέρουμε έχει βαρέσει κανόνι δυο-τρια χρόνια πριν. Εγώ το βρήκα σε παζάρια. Πιαθανόν να υπάρχουν κι άλλα αντίτυπα εκεί έξω.

 

 

 

Κοντά έπεσες.

 

Καλύτερο βιβλίο ελληνικού τρόμου που διάβασα μέσα στο 2013 είναι Η εποχή της αρρώστιας του Γιώργου Κοσκινά.

 

Έπαινοι στο Έλος του Πέτρου Τσαλπατούρου και στο Δαιμόνιο της Γραφής της Ειρήνης Μαντά.

wtf; αφού λες πως δε σου φάνηκε καν τρομακτικό, απλά γύρναγαν οι σελίδες. Αυτό για σένα σημαίνει το καλύτερο βιβλίο τρόμου; Πάντως εμένα γύρναγαν γρήγορα οι σελίδες κ όταν διάβαζα πολύ σε εξεταστικές, λες να διάβαζα λογοτεχνία τρόμου και να μην το πήρα πρέφα; :)

 

 

Ήταν καλύτερο από αυτά που είχα διαβάσει μέσα στο 2013. Πιο εντυπωσιακό. Το "απλά γύρναγαν οι σελίδες" δεν είναι σημάδι βαρεμάρας πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι θες να πεις και συμφωνώ. Ξέρεις πόσες φορές δε γύρναγαν αυτές καταραμένες οι σελίδες σε πολλά βιβλία. Λες και ήταν 10 κιλά η καθεμία. Και μόνο να σε κρατήσει ένα βιβλίο, χωρίς να βαρεθείς πιστεύω είναι κατόρθωμα (για τον συγγραφέα κ ίσως και δικό σου). Όταν μιλάμε  για ελληνική λογοτεχνία τρόμου χ2. Απλά ήθελα λίγο να σε τσιγκλήσω   :)

Edited by Anwrimos23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η Ευθυμία είναι μία αυστηρή κριτής και καλά κάνει.Στόχος είναι η ανάδειξη των αδυναμιών του εκάστοτε συγγραφέα.Έτσι κρατάει τους δημιουργούς σε εγρήγορση κι αυτό μόνο θετικά μπορεί να επενεργήσει.Ευθυμία με έχεις ''πεισμώσει'' και περιμένω από τώρα σχόλια σου για την τρίτη μου δουλειά που θα δημοσιευθεί-καλώς εχόντων των πραγμάτων-το φθινόπωρο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..