Jump to content

Guillermo Del Toro/Chuck Hogan - Τριλογία Το Ίχνος


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Διάβασα τα τρία βιβλία μέσα στο 2013 και τώρα αποφάσισα ν'ανοίξω ένα τόπικ γι'αυτά, μιας και πιστεύω ότι πρόκειται συνολικά για ένα πολύ δυνατό έργο φαντασίας και τρόμου που αξίζει να έχει δικό του τόπικ. Μέσα στο 2014 μάλιστα πρόκειται ν'αρχίσει η προβολή της τηλεοπτικής σειράς που βασίζεται στα βιβλία, σε σκηνοθεσία Guillermo Del Toro.

 

Σχόλια που έγραψα για τα βιβλία τότε:

 

1. Το Ίχνος, Αύγουστος 2013:

 

Πρόκειται για το πρώτο βιβλίο της βαμπιρικής τριλογίας των Ντελ Τόρο και Χόγκαν, στο οποίο οι βρικόλακες είναι άσχημοι, σιχαμεροί και δαγκώνουν ό,τι βρουν και όχι όμορφοι σαν μοντέλα περιοδικών όπου αποπλανούν μικρά και όμορφα κοριτσόπουλα. Η ιστορία αρχίζει με ένα Μπόινγκ 777, το οποίο προσγειώνεται κανονικά στο αεροδρόμιο JFK της Νέας Υόρκης. Μόνο που δεν επικοινωνεί με τον πύργο ελέγχου του αεροδρομίου και δεν υπάρχει κανένα φως στο εσωτερικό του. Με τα πολλά καλούνται αντιτρομοκρατικές δυνάμεις, επιδημιολόγοι και ούτω καθεξής, για παν ενδεχόμενο, ώστε να δουν τι τρέχει. Τελικά βρίσκουν όλους τους επιβάτες του αεροπλάνου νεκρούς, πλην τεσσάρων, χωρίς ίχνη που να δείχνουν από τι πέθαναν. Ούτε εμφανή τραύματα, αλλά ούτε συμπτώματα που να δείχνουν ότι δηλητηριάστηκαν ή κόλλησαν κάποιον γνωστό ιό. Επίσης, μέσα στο αεροπλάνο βρίσκουν ένα μεγάλο φέρετρο γεμάτο χώμα, το οποίο αργότερα εξαφανίζεται μυστηριωδώς, καθώς και μια οργανική ύλη που καλύπτει όλο το εσωτερικό του αεροπλάνου. Ο Εφραίμ Γκουντγουέδερ θα είναι ο υπεύθυνος επιδημιολόγος που θα αναλάβει τις έρευνες του περίεργου αυτού δυστυχήματος, μέχρι να ανακαλύψει πράγματα που δεν στέκουν με τις επιστημονικές γνώσεις που διαθέτει. Στο μεταξύ υπάρχει και ένας γέρος Εβραίος, ο Αβραάμ Σετρακιάν, επιζώντας του ολοκαυτώματος, ο οποίος γνωρίζει κάποια πράγματα για την υπόθεση, χωρίς όμως να έχει πρόσβαση στις απόρρητες πληροφορίες, και αφηγείται μια ιστορία με βαμπίρ, που αρχικά ακούγεται και είναι παρανοϊκή... Πραγματικά, πολύ ενδιαφέρουσα και καλογραμμένη ιστορία, με όλα τα ωραία κλισέ του είδους: Πολλή δράση, τρόμος, σπλάτερ σκηνές, κυνηγητά και δυνατές εικόνες. Εντάξει, οι χαρακτήρες δεν έχουν και πολύ βάθος και είναι οι κλασικοί χαρακτήρες που συναντά κανείς σε τέτοιου είδους θρίλερ, αλλά ποιος νοιάζεται; Η γραφή των Ντελ Τόρο και Χόγκαν είναι πολύ καλή, απλή, με καλές περιγραφές και πειστικούς διαλόγους, και βοηθά στην γρήγορη και ξεκούραστη ανάγνωση του βιβλίου. Εμπνευστής είναι ο Ντελ Τόρο, που συνέλαβε την γενική ιδέα της ιστορίας για να γίνει τηλεοπτική σειρά, αλλά δεν βρήκε κάποιον αγοραστή για να προχωρήσει το πρότζεκτ, μέχρι που κάποιος του έβαλε την ιδέα της συγγραφής βιβλίων, σε συνεργασία με τον συγγραφέα Τσακ Χόγκαν. Κάπως έτσι γράφηκε μια από τις πιο ενδιαφέρουσες και πολυδιαβασμένες σειρές βιβλίων με βρικόλακες. Με τα πολλά βρέθηκε και κανάλι και η τηλεοπτική σειρά είναι υπό παραγωγή, με σκηνοθέτη φυσικά τον Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο. Συνολικά για τα τρία βιβλία της τριλογίας έδωσα 23 ευρώ, μιας και τα δυο πρώτα τα βρήκα μεταχειρισμένα σε πολύ καλή κατάσταση στο Μοναστηράκι και το τρίτο κυκλοφόρησε τον Δεκέμβριο σε εξαιρετική τιμή. 8.5/10

 

2. Η Πτώση, Σεπτέμβριος 2013:

 

Πρόκειται για το δεύτερο βιβλίο της βαμπιρικής τριλογίας των Ντελ Τόρο και Χόγκαν και μπορώ να πω ότι το βρήκα εξίσου καλό και χορταστικό με το πρώτο. Στο πρώτο βιβλίο μόλις που άρχισε η εξάπλωση του βαμπιρικού ιού στην Νέα Υόρκη, ενώ τώρα ο ιός χτύπησε για τα καλά το Μανχάταν, το Μπρούκλιν, το Χάρλεμ και τις υπόλοιπες περιοχές της τεράστιας αυτής πόλης και σιγά-σιγά αρχίζει να εξαπλώνεται σε άλλες πόλεις και χώρες. Ο αριθμός των άσχημων και σιχαμερών βρικολάκων άρχισε να μεγαλώνει επικίνδυνα και η ανθρωπότητα είναι κοντά στην καταστροφή και το απόλυτο χάος. Ο Αφέντης, ένα απίστευτης δύναμης βαμπίρ, που τα "έσπασε" με τους υπόλοιπους έξι Αφέντες, στο πρώτο βιβλίο έφτασε στην Νέα Υόρκη με την βοήθεια του δισεκατομμυριούχου Έλντριτς Πάλμερ, επειδή μόνο ο Αφέντης θα μπορούσε να του χαρίσει την αθανασία, μέσω της μεταμόρφωσής του σε ανώτερο βρικόλακα. Στην ιστορία μας ο Αφέντης έχει ένα διαβολικό σχέδιο για να θέσει υπό την κυριαρχία του τη Γη και όσους ανθρώπους επιζήσουν από τον Αρμαγεδδών. Οι μόνοι που δείχνουν να μπορούν να κάνουν κάτι, είναι ο επιδημιολόγος Εφραίμ Γκουντγουέδερ, που παραιτήθηκε από την κυβερνητική οργάνωση που εργαζόταν και λοιδορήθηκε αγρίως από τα ΜΜΕ, η βοηθός του Νόρα, ο Εβραίος επιζήσας του Ολοκαυτώματος Αβραάμ Σετρακιάν, που έχει ένα σκοτεινό παρελθόν με τον διαβολικό έβδομο Αφέντη και ο ειδικός για τις εξοντώσεις αρουραίων Βασίλι Φετ. Δεν πρόκειται να πω άλλα, για να μην προδώσω πράγματα από την πλοκή τόσο του πρώτου όσο και του δεύτερου βιβλίου, απλά αρκετοί πρωταγωνιστές θα τα βρουν σκούρα και θα μάθουμε κάποια παραπάνω πράγματα γι'αυτούς. Δόξα το Θεό που κάποιος έδωσε την ιδέα στον Ντελ Τόρο να κάτσει να γράψει με τον Χόγκαν αυτή την τριλογία, είμαι σίγουρος ότι οι φαν των περιπετειών με βρικόλακες, καταστροφές και σκληρές εικόνες θα μείνουν απόλυτα ικανοποιημένοι. Οι σκηνές βίας είναι πολλές και χορταστικές, η δράση μπόλικη και η πλοκή σίγουρα ενδιαφέρουσα, με λίγες εκπληξούλες εδώ και κει. Η γραφή το ίδιο καλή και ευκολοδιάβαστη με το πρώτο. Σίγουρα σε λίγες μέρες θ'αρχίσω το τρίτο βιβλίο που ολοκληρώνει την σειρά και η αλήθεια είναι ότι θα μου λείψουν οι χαρακτήρες και η τρομερή ατμόσφαιρα. 8.5/10

 

 

3. Η Αιώνια Νύχτα, Σεπτέμβριος 2013:

 

Τρίτο και τελευταίο μέρος της βαμπιρικής τριλογίας του διδύμου Ντελ Τόρο και Χόγκαν, σε σχέση με τα προηγούμενα δυο ήταν ελάχιστα κατώτερο, οπωσδήποτε όμως ήταν ένα καλό βαμπιροβιβλίο με δράση, δυνατές εικόνες και ενδιαφέρουσα πλοκή. Η κεντρική ομάδα αντίστασης, που υπέστη κάποιες πολύ σοβαρές αλλαγές στα μέλη της, ακόμα προσπαθεί να βγάλει νοκ άουτ τον Αφέντη, τα βαμπίρια του καθώς και κάποιους θνητούς που εκμεταλλεύτηκαν τις περιστάσεις και έγιναν χειρότεροι και από τα βαμπίρ, έχοντας σαν κύριο όπλο την πίστη της ανατροπής και ένα αρχαίο βιβλίο που αν αποκωδικοποιηθεί θα αναδείξει τον τόπο προέλευσης του Αφέντη και τον τρόπο καταστροφής του. Επίσης μαθαίνουμε κάποια πράγματα για την προέλευση του Αφέντη, καθώς και την σχέση του με τον Γεννημένο, ένα αρχαίο βαμπίρ που πολεμά στο πλευρό του Εφραίμ Γκουντγουέδερ, της Νόρα, του Φετ, του Γκας και των υπόλοιπων μελών της ομάδας αντίστασης της Νέας Υόρκης. Ήδη είπα πολλά, δεν θα πω περισσότερα, για να μην μαρτυρήσω σημαντικά γεγονότα από το πρώτο και το δεύτερο βιβλίο. Συνολικά έδωσα και για τα τρία βιβλία γύρω στα 23 ευρώ, ποσό πολύ μικρό για τις ώρες διασκέδασης που μου προσέφεραν. Το πρώτο βιβλίο είναι εξαντλημένο, οπότε θα πρέπει να ψάξετε λιγάκι για να το βρείτε, τα άλλα δυο όμως βρίσκονται πολύ εύκολα. Τώρα ανυπομονώ να τελειώσει η παραγωγή της τηλεοπτικής σειράς που θα βασίζεται στα βιβλία και θα είναι σκηνοθετημένη από τον ίδιο τον Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο, γιατί η αλήθεια είναι ότι θα μου λείψουν οι πρωταγωνιστές και φυσικά η μετά-αποκαλυπτική ατμόσφαιρα των βιβλίων... 8.5/10

 

 

Κάποιος άλλος που να έχει διαβάσει τα βιβλία;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα διάβασα πέρσι. Το πρώτο μου άρεσε πάρα πολύ, έτσι και αλλιώς γουστάρω βαμπίρ και παρόλο που εδώ έχουμε να κάνουμε με βαμπιρικό ιο και βαμπίρ όπως στο Μπέιντ 2, μου έκανε κλικ. Ωραία ατμόσφαιρα, καταιγιστική δράση, ωραίοι χαρακτήρες. Το δεύτερο επίσης μου άρεσε, πήγε ένα βήμα πιο πέρα την πλοκή. Δυστυχώς, το τρίτο και τελευταίο δε μου άρεσε καθόλου. Με προσγείωσε απότομα. Το παραέμπλεξε θεωρώ το όλο θέμα, το πήγε σε άλλη κατεύθυνση από αυτή που θα ήθελα. Πάντως, γενικά είναι καλογραμμένη σειρά και θα ήθελα να δω και την τηλεοπτική της μεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει το πρώτο το οποίο μου άρεσε πολύ. Έχω αγοράσει και τα επόμενα 2 αλλά ακόμα δεν τα έχω ξεκινήσει. Επίσης, απ'οσο γνωρίζω αναμένεται σειρά βασισμένη στα βιβλία http://www.imdb.com/title/tt2654620/?ref_=nv_sr_1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..