Jump to content

Προτάσεις βιβλίων Military Fantasy στα Ελληνικά


c0nos
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Θα ηθέλα αν μπορούσατε να μου προτείνετε βιβλία Military Fantasy ή Εpic Fantasy μεταφρασμένα στα ελληνικά. Έχω διαβάσει πολλές καλές κριτικές για το Black Company, Malazan, Way of the Kings κτλπ δυστυχως όμως απ' ότι έχω ψάξει δεν υπάρχουν στα ελληνικά.

Αν δε βρω κάτι καλό λέω να ξεκινήσω το Wheel of Time που υπάρχει μεταφρασμένο. Δε με πειράζει να κάτσω να διαβάσω 14 βιβλία σιγά σιγά, απλά να το ευχαριστηθώ και να μη χάσω το χρόνο μου όταν θα μπορούσα να διαβάσω κάτι καλύτερο. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι έχω διαβάσει σε πολλές κριτικές ότι ο Jordan πλατιάζει. Αν όμως τα βιβλία του είναι πιο καλογραμμένα από του Tolkien σε επίπεδο μαχών, μαγείας και επικού τότε με καλύπτει.

Θα ήθελα τέλος τις απόψεις σας για το First Law.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Για First Law δες εδώ. Τώρα για military fantasy βιβλία δεν νομίζω να έχει μεταφραστεί κάτι. Με μία πρώτη σκέψη δεν μου έρχεται τίποτα στο μυαλό, εκτός και αν υπάρχει κάτι που δεν το έχω πάρει χαμπάρι. Κρίμα, γιατί υποψιάζομαι ότι θα μου αρέσει πολύ το είδος όταν με το καλό κάτσω να διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ηθέλα αν μπορούσατε να μου προτείνετε βιβλία Military Fantasy ή Εpic Fantasy μεταφρασμένα στα ελληνικά. Έχω διαβάσει πολλές καλές κριτικές για το Black Company, Malazan, Way of the Kings κτλπ δυστυχως όμως απ' ότι έχω ψάξει δεν υπάρχουν στα ελληνικά.

 

Αν δε βρω κάτι καλό λέω να ξεκινήσω το Wheel of Time που υπάρχει μεταφρασμένο. Δε με πειράζει να κάτσω να διαβάσω 14 βιβλία σιγά σιγά, απλά να το ευχαριστηθώ και να μη χάσω το χρόνο μου όταν θα μπορούσα να διαβάσω κάτι καλύτερο. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι έχω διαβάσει σε πολλές κριτικές ότι ο Jordan πλατιάζει. Αν όμως τα βιβλία του είναι πιο καλογραμμένα από του Tolkien σε επίπεδο μαχών, μαγείας και επικού τότε με καλύπτει.

 

Θα ήθελα τέλος τις απόψεις σας για το First Law.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

To Wheel of Time αξίζει να διαβαστεί. Μετά τον Τόλκιν ο Jordan είναι must αν θέλεις να λες ότι έχεις διαβάσει ηρωική φαντασία. Από το 1 - 7 θα το απολαύσεις! Στα 8 - 10 ναι πλατειάζει αλλά πίστεψε με από το 11 έως το τέλος απογειώνεται με ένα επικότατο τέλος στο τελευταίο βιβλίο A Memory of Light! :)

Link to comment
Share on other sites

τελικά από Malazan υπάρχει μεταφρασμένο μόνο το Gardens of the Moon. Κρίμα..... Κάτι παρόμοιο δεν έχει να προτείνει κανένας?

Link to comment
Share on other sites

Όχι μεσαιωνικό, αλλά σαφώς military και fantasy, η σειρά Τέμεραιρ

 

Αρκετά έντονο είναι το πολεμικό στοιχείο στον Μάρτιν, αν και προτιμά να γράφει για τις συνέπειες και τις προετοιμασίες του πολέμου παρά για τις μάχες. Το ίδιο και στον Γκεμέλ (τουλάχιστον στο πρώτο βιβλίο που έχω διαβάσει). Μόνο που αν έχεις ιδέα από ιστορία και στρατηγική, ο Γκεμέλ θα σου φανεί κωμωδία

 

Αν δε σε κόβει τόσο το να έχει μαγεία αλλά σου αρκεί να είναι καλογραμμένος πόλεμος εποχής, οι Πύλες της Φωτιάς του Πρέσφιλντ είναι απαραίτητο ανάγνωσμα. Καλά λόγια έχω ακούσει για τα επίσης ιστορικά του Ben Kane. Πάρα πολύ καλή ήταν και η περιγραφή των δυο πρώτων ημερών στις Θερμοπύλες στο Η Ασπίδα των Θερμοπυλών του Νίκου Κυριαζή (η τρίτη μέρα και το υπόλοιπο βιβλίο μού φάνηκαν πολύ χλιαρά). Το πρότυπο του είδους είναι η Κύρου Ανάβαση (θα το ξέρεις καλύτερα ως "Κάθοδο των Μυρίων") του Ξενοφώντα. Οι ήρωες διασχίζουν άγνωστες χώρες με άγνωστους λαούς και άγνωστες γλώσσες, σχεδόν φάνταζυ κατάσταση

 

Με κάποιο θράσος, αναφέρω και το δικό μου βιβλίο που είναι φάνταζυ με έντονο το στρατιωτικό/πολεμικό στοιχείο (περισσότερα στο σχετικό τόπικ, από εδώ και κάτω)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Λευτέρη για τις Πύλες της Φωτιάς του Πρέσφιλντ καθώς και για το βιβλίο του Κοράκι σε άλικο φόντο. Αρκετά καλά αναγνώσματα για το είδος που ψάχνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..