Jump to content

Rick Yancey - Το 5ο Κύμα


Recommended Posts

A13ECCB4F4290B0ED823AD049298930B.jpg

 

Είπα να φτιάξω ένα τόπικ για το συγκεκριμένο βιβλίο γιατί έχει συζητηθεί πολύ στο εξωτερικό και προβλέπεται να μεταφερθεί στον κινηματογράφο τα επόμενα χρόνια οπότε θα συζητηθεί ακόμα περισσότερο.

 

Τα τελευταία χρόνια έχουν γραφεί δεκάδες δυστοπικά και μετά-αποκαλυπτικά young adult μυθιστορήματα, λίγα είναι όμως αυτά που κεντρικό τους θέμα είναι η εισβολή εξωγήινων. Και γι'αυτό νομίζω ότι το 5ο Κύμα ξεχωρίζει από τον σωρό. Το βιβλίο γενικά θεωρείται young adult και θα το βρείτε στα αντίστοιχα ράφια των βιβλιοπωλείων, όμως διαβάζεται άνετα και από ενήλικους, μιας και η ατμόσφαιρα γενικά είναι σκοτεινή, οι σκηνές βίας αρκετά γραφικές και οι κακές λέξεις κάμποσες. 

 

Μια ωραία ημέρα λοιπόν, σαν όλες τις άλλες, κάνουν την εμφάνιση τους πάνω από την Γη οι χειρότεροι εξωγήινοι που θα μπορούσαν να μας τύχουν. Γιατί οι χειρότεροι; Γιατί σκοπός τους είναι να εξολοθρεύσουν όλο τον ανθρώπινο πληθυσμό, δίχως όμως να καταστρέψουν την Γη. Και για να το πετύχουν, υπάρχουν τα παρακάτω Κύματα:

 

Πρώτο Κύμα: Συσκότιση. Με λίγα λόγια ό,τι λειτουργεί με ηλεκτρισμό βγαίνει εκτός λειτουργίας και αχρηστεύεται.

Δεύτερο Κύμα: Πλημμύρες. Τα τσουνάμια πιάνουν δουλειά...
Τρίτο Κύμα: Θανατικό. Η καλύτερη και η πιο εύκολη λύση, η διασπορά ενός θανατηφόρου ιού μέσω πουλιών.

Τέταρτο Κύμα: Σιγαστήρας. Ζημιά εκ των έσω...

Πέμπτο Κύμα: ...

 

Η ιστορία ακολουθεί δυο χαρακτήρες, δυο έφηβους, την Κάσσι και τον Ζόμπι, με την μεν Κάσσι να είναι μόνη μετά τον θάνατο των γονιών της και να περιπλανιέται από περιοχή σε περιοχή, έχοντας σαν σκοπό να επιζήσει και να βρει τον μικρότερο αδερφό της και με τον δε Ζόμπι να εκπαιδεύεται σε ειδικό στρατόπεδο μαζί με άλλα παιδιά διαφόρων ηλικιών από ειδικούς, σκληρούς εκπαιδευτές, με σκοπό να πλήξουν τον εχθρό. Και στην μέση υπάρχει ένας μυστηριώδης νεαρός, ο Ιβάν Γουόκερ, που γνωρίζεται με την Κάσσι. 

 

Το θέμα είναι ότι πλέον κανείς δεν μπορεί να εμπιστευτεί κανέναν, γιατί οι εξωγήινοι ξέρουν πως σκεφτόμαστε και ανάμεσα στις τάξεις των ανθρώπων, συν τοις άλλοις, έχουν και δικούς τους. Οπότε πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι αυτός που θα συναντήσεις στον δρόμο, ο οποίος κρατάει ένα M16, είναι κανονικός άνθρωπος και όχι μισητός εξωγήινος;

 

Πολύ δυνατό και συναρπαστικό δυστοπικό/μετά-αποκαλυπτικό νεανικό μυθιστόρημα με τους πιο κακούς εξωγήινους που έχω συναντήσει μέχρι στιγμής. Η δράση είναι άφθονη και η πλοκή ενδιαφέρουσα, με εκπλήξεις και ψιλό-ανατροπές. Η αφήγηση πολύ ωραία, στο ένα κεφάλαιο αφηγούνταν η Κάσσι και στο επόμενο ο Ζόμπι και έτσι βλέπαμε διαφορετικές πλευρές της ιστορίας. Η γραφή χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, διαβαζόταν πάντως εύκολα και ευχάριστα και είχαν ενδιαφέρον κάποιες σκέψεις των πρωταγωνιστών πάνω σε διάφορα θέματα.

 

Όμως δεν μπορώ να βάλω άριστα στο βιβλίο, γιατί σε κάποιο σημείο έκανε μια μικρή κοιλιά, μετά την εντυπωσιακή αρχή και πριν την δυνατή κατάληξη, και το love story μου φάνηκε κάπως αδύναμο. Χώρια τα (αρκετά) αναπάντητα ερωτήματα.

 

Το φινάλε αφήνει τα πράγματα κάπως μετέωρα, τίποτα δεν έχει τελειώσει, μιας και έπεται συνέχεια. Σε λίγους μήνες αναμένεται να βγει το δεύτερο βιβλίο στο εξωτερικό και ελπίζω σύντομα να το δούμε και στα ελληνικά, γιατί η αλήθεια είναι ότι δέθηκα τόσο με τους χαρακτήρες όσο και με τον μετά-αποκαλυπτικό κόσμο, και θέλω να δω πως θα συνεχιστεί η ιστορία. Έχω ακούσει όμως ότι θα έχει πολλή δράση και περισσότερους εξωγήινους!

 

9/10

Edited by BladeRunner
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

A13ECCB4F4290B0ED823AD049298930B.jpg

 

 

 

Όμως δεν μπορώ να βάλω άριστα στο βιβλίο, γιατί σε κάποιο σημείο έκανε μια μικρή κοιλιά, μετά την εντυπωσιακή αρχή και πριν την δυνατή κατάληξη, και το love story μου φάνηκε κάπως αδύναμο. Χώρια τα (αρκετά) αναπάντητα ερωτήματα.

 

 

 

Τα είπες όλα. Διαφωνώ στα περί δυνατής κατάληξης. Η δική μου άποψη όταν το είχα διαβάσει ήταν αυτή.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Τα είπες όλα. Διαφωνώ στα περί δυνατής κατάληξης. Η δική μου άποψη όταν το είχα διαβάσει ήταν αυτή.

 

 

Δυνατή κατάληξη με την έννοια της δράσης, σίγουρα δεν μπορεί να συγκριθεί με την παγωμάρα που ένιωσα στην αρχή.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διάβασα τα δυο πρώτα.

 

Το Πέμπτο κύμα, ξεκινάει πολύ δυνατά.η εξωγήινη εισβολή είναι αδυσώπητη, οι περιγραφές στο πρώτο μισό είναι εξαιρετικές. Στη συνέχεια το βιβλίο μπαίνει στα εδάφη της περιπέτειας, όμως δεν αποφεύγονται οι υπερβολές και οι εξελίξεις στην υπόθεση καθαρά ας το πω.. εφηβικού ενδιαφέροντος (ερωτικό τρίγωνο,ουάου, έσπασε το καλούπι της Young adult λογοτεχνιας). Στα πολύ θετικά του βιβλίου ότι δε καταλαβαίνεις που το πάει ο συγγραφεύ (ελπίζω ο ίδιος να ξέρει) και το ότι δεν έχεις ιδέα ποιος είναι καλός και ποιος κακός. Στη συνέχεια..

 

στο The Infinite Sea που κυκλοφόρησε πρόσφατα, οι χαρακτήρες αναπτύσσονται λίγο παραπάνω και δίνονται κάποιες απαντήσεις σχετικά με τη πλοκή. Το πρώτο μέρος είναι αρκετά βαρετό αλλά το δεύτερο αποζημιώνει με μια σειρά ενδιαφέροντων συζητήσεων, mind games και ένα δυνατό τελείωμα.

 

Δεν είναι βιβλία που θα μείνουν στην ιστορία και όλο αυτό το hype για εμένα δε δικαιολογείται, παρά ταύτα είναι ευχάριστα βιβλία που περνάς την ώρα σου καλά. Ως εκεί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Το Πέμπτο κύμα, ξεκινάει πολύ δυνατά.η εξωγήινη εισβολή είναι αδυσώπητη, οι περιγραφές στο πρώτο μισό είναι εξαιρετικές. Στη συνέχεια το βιβλίο μπαίνει στα εδάφη της περιπέτειας, όμως δεν αποφεύγονται οι υπερβολές και οι εξελίξεις στην υπόθεση καθαρά ας το πω.. εφηβικού ενδιαφέροντος (ερωτικό τρίγωνο,ουάου, έσπασε το καλούπι της Young adult λογοτεχνιας). Στα πολύ θετικά του βιβλίου ότι δε καταλαβαίνεις που το πάει ο συγγραφεύ (ελπίζω ο ίδιος να ξέρει) και το ότι δεν έχεις ιδέα ποιος είναι καλός και ποιος κακός. Στη συνέχεια..

 

Δεν είναι βιβλία που θα μείνουν στην ιστορία και όλο αυτό το hype για εμένα δε δικαιολογείται, παρά ταύτα είναι ευχάριστα βιβλία που περνάς την ώρα σου καλά. Ως εκεί.

 

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Η απέραντη θάλασσα

 

Το πρώτο βιβλίο της σειράς το διάβασα τον Απρίλιο του 2014, δηλαδή πριν δυο ολόκληρα χρόνια, κάτι που σημαίνει ότι πολλές από τις λεπτομέρειες της ιστορίας δεν τις θυμόμουν και με ακρίβεια. Γι'αυτό λοιπόν, πριν αρχίσω το δεύτερο βιβλίο, είπα να δω την ταινία, έτσι ώστε να θυμηθώ κάποια πραγματάκια. Αν και ψυχαγωγική, η ταινία μου φάνηκε κάπως μέτρια, σαφώς κατώτερη του βιβλίου στο οποίο βασίστηκε, όμως με βοήθησε στο να φρεσκάρω ορισμένες λεπτομέρειες.

 

Η ιστορία του βιβλίου ξεκινάει λίγες μέρες μετά το τέλος του προηγούμενου, με την ανθρωπότητα να έχει φτάσει σ'ένα τραγικό σημείο και με τους νεαρούς πρωταγωνιστές μας να προσπαθούν να επιβιώσουν και να συνειδητοποιήσουν κάποια πράγματα για την φύση και τους σκοπούς των Άλλων. Όπως καταλαβαίνετε, δεν μπορώ να πω περισσότερα για τα γεγονότα που διαδραματίζονται στο δεύτερο αυτό βιβλίο. Λοιπόν, το πρώτο μέρος είναι κάπως αργό, δεν συμβαίνουν και πάρα πολλά πράγματα, αν και υπάρχει δράση και λίγο σασπένς. Απλά μαθαίνουμε καλύτερα τους χαρακτήρες και παρακολουθούμε τον αγώνα επιβίωσής τους. Στο δεύτερο μέρος αρχίζει να παίρνει για τα καλά μπρος η ιστορία, έχουμε κάποιες ενδιαφέρουσες συζητήσεις και αποκαλύψεις, επικίνδυνα παιχνίδια μυαλού, κάποιες δυνατές σκηνές και ένα πολύ ενδιαφέρον φινάλε.

 

Η γραφή είναι πολύ καλή, ευκολοδιάβαστη και εθιστική, με δυνατές περιγραφές των σκηνών δράσης και των διαφόρων καταστάσεων, αλλά και με ενδιαφέρουσες σκέψεις και προτάσεις. Στο πρώτο μέρος η αφήγηση γίνεται σε πρώτο πρόσωπο, πότε από την Ρίνγκερ και πότε από την Κάσσι, ενώ ενδιάμεσα έχουμε και τριτοπρόσωπες περιγραφές, αλλά στο δεύτερο μέρος τα ηνία της αφήγησης τα παίρνει αποκλειστικά η Ρίνγκερ, που μπλέκει σε μια αρκετά τρελή και περίεργη κατάσταση. Μου άρεσε αυτό το στιλ αφήγησης. Οι χαρακτήρες παραμένουν ενδιαφέροντες, αν και ο Γιάνσεϊ μου τα χάλασε σε κάποια σημεία με τους εφηβικούς έρωτες, τα φιλάκια και τις αγκαλίτσες (για λίγες σελίδες μιλάμε, αλλά και πάλι). Η ατμόσφαιρα γκρίζα.

 

Γενικά, πρόκειται για ένα ενδιαφέρον και ιντριγκαδόρικο σίκουελ, με χορταστική δράση και πολλές ενδιαφέρουσες καταστάσεις και αποκαλύψεις, που δίνει απαντήσεις σε ορισμένα ερωτήματα, παράλληλα όμως αφήνει τον αναγνώστη σε αναμμένα κάρβουνα, αφήνοντάς τον στο σκοτάδι ως προς το πως θα καταλήξει η όλη ιστορία. Και αυτό κατά την γνώμη μου είναι πολύ καλό, γιατί έτσι υπάρχει αγωνία για την συνέχεια. Θα περιμένω να κυκλοφορήσει στα ελληνικά, ελπίζω μόνο να μην αργήσει πολύ (στο εξωτερικό κυκλοφορεί τέλη Μαΐου).

 

8/10

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..