Jump to content

Μπλέικ Κράουτς (Blake Crouch)


Recommended Posts

Αυτό το "Dark matter" δεν ήταν να κυκλοφορήσει το '16; Ξέρει κανένας(blade...) τίποτα;

 

Μην ανησυχείς, θα κυκλοφορήσει μέσα στους πρώτους μήνες του 2017. Σκοτεινή ύλη ο ελληνικός τίτλος. Πρέπει να είναι πραγματικά πολύ καλό, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω στο Goodreads (πέρα από την τρομερά ιντριγκαδόρικη περίληψη). Πάντως, τώρα που το σκέφτομαι, ίσως πρέπει να μετακινήσω το τόπικ στην Επιστημονική φαντασία. Έχει γράψει και θρίλερ, αλλά γενικά ο τύπος είναι παιδί του Φανταστικού. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μίλησα με Διόπτρα και μου είπαν ότι το "Σκοτεινή ύλη" θα κυκλοφορήσει Φεβρουάριο! :)

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με Διόπτρα και μου είπαν ότι το "Σκοτεινή ύλη" θα κυκλοφορήσει Φεβρουάριο! :)

 

Καλά, τον Φεβρουάριο χαμός θα γίνει. Κυκλοφορούν μπόλικα ωραία βιβλία. Στο μεταξύ, μπας και πρέπει να μεταφέρω αλλού το τόπικ; Στην "Επιστημονική Φαντασία" για παράδειγμα; 

Link to comment
Share on other sites

 

Μίλησα με Διόπτρα και μου είπαν ότι το "Σκοτεινή ύλη" θα κυκλοφορήσει Φεβρουάριο! :)

 

Καλά, τον Φεβρουάριο χαμός θα γίνει. Κυκλοφορούν μπόλικα ωραία βιβλία. Στο μεταξύ, μπας και πρέπει να μεταφέρω αλλού το τόπικ; Στην "Επιστημονική Φαντασία" για παράδειγμα; 

 

Ναι, αυτό σκεφτόμουν. Ότι δεν κολλάει στο αστυνομικό. Τώρα εφ, τρόμος... Δεν ξέρω. Γιατί απ'ότι έχω δει στο goodreads έχει γράψει και κάποια τρόμου. Για πες για Φεβρουάριο(εκτός από Bloodman και Fireman)!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Μίλησα με Διόπτρα και μου είπαν ότι το "Σκοτεινή ύλη" θα κυκλοφορήσει Φεβρουάριο! :)

 

Καλά, τον Φεβρουάριο χαμός θα γίνει. Κυκλοφορούν μπόλικα ωραία βιβλία. Στο μεταξύ, μπας και πρέπει να μεταφέρω αλλού το τόπικ; Στην "Επιστημονική Φαντασία" για παράδειγμα; 

 

Ναι, αυτό σκεφτόμουν. Ότι δεν κολλάει στο αστυνομικό. Τώρα εφ, τρόμος... Δεν ξέρω. Γιατί απ'ότι έχω δει στο goodreads έχει γράψει και κάποια τρόμου. Για πες για Φεβρουάριο(εκτός από Bloodman και Fireman)!

 

 

Εντάξει, το έβαλα στην Επιστημονική Φαντασία. Στο μεταξύ, το Dark Matter τα πάει εξαιρετικά καλά στο Goodreads, ενώ θα γίνει και ταινία. Πραγματικά, δεν βλέπω την ώρα να το πιάσω στα χέρια μου!

 

Όσο για νέα βιβλία (τόσο μέσα στον Φεβρουάριο όσο και πιο μετά), θα κάνω σε λίγη ώρα ποστ στο τόπικ με τα βιβλία που επιτέλους βλέπουμε στα ελληνικά. Μην βγούμε και εκτός θέματος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

«Είσαι ευτυχισμένος με τη ζωή σου;»

Αυτές είναι οι τελευταίες λέξεις που ακούει ο Τζέισον Ντέσεν πριν ο μασκοφόρος απαγωγέας του τον αφήσει αναίσθητο. Πριν ξυπνήσει και ανακαλύψει πως είναι δεμένος σε ένα φορείο και περιτριγυρίζεται από άγνωστους ανθρώπους με στολές προστασίας από βιολογική μόλυνση. Πριν ένας άνθρωπος, που ο Τζέισον δεν είχε ποτέ πριν συναντήσει, του πει χαμογελώντας: «Καλώς ήρθες πίσω, φίλε μου».

 

Στις 8 Φεβρουαρίου θα κυκλοφορήσει το "Σκοτεινή ύλη" από εκδόσεις Διόπτρα. Άντε, λίγες μέρες έμειναν ακόμα!

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Σήμερα κυκλοφόρησε (δείτε εδώ). Αύριο θα το αγοράσω και μόλις τελειώσω το βιβλίο που διαβάζω τώρα, θα το αρχίσω άμεσα. Δεν βλέπω την ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Σκοτεινή Ύλη

 

Τον Νοέμβριο του 2015 διάβασα το τρίτο βιβλίο της Τριλογίας "Η Πόλη", και από τότε περίμενα με αγωνία να κυκλοφορήσει το Dark Matter, πρώτα στο εξωτερικό και ύστερα στην Ελλάδα, από τις αγαπητές εκδόσεις Διόπτρα. Και τώρα θα με ρωτήσετε: Άξιζε όλη αυτή η αναμονή; Αξίζει όλη αυτή η φασαρία γύρω από το συγκεκριμένο βιβλίο, που αναμένεται να γίνει μια μεγάλου μπάτζετ κινηματογραφική ταινία μέσα στα επόμενα λίγα χρόνια; Θα σας απαντήσω: Ναι, και με το παραπάνω!

 

Πρόκειται για ένα πραγματικά πολύ ενδιαφέρον και απίστευτα εθιστικό βιβλίο (όπως, βέβαια, και τα άλλα βιβλία του συγγραφέα), με την κεντρική ιδέα να είναι τουλάχιστον ιντριγκαδόρικη. Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να γράψει κανείς κάποια περίληψη της πλοκής, χωρίς να μαρτυρήσει ορισμένα στοιχεία της. Ας πούμε μόνο τα εντελώς βασικά: Μια μέρα ένας μασκοφόρος άντρας απαγάγει τον καθηγητή φυσικής Τζέισον Ντέσεν, που είχε βγει για να αγοράσει παγωτό για την γυναίκα και το παιδί του. Γίνονται διάφορα, ο Τζέισον αναισθητοποιείται, και κάποια στιγμή ξυπνάει σ'ένα δωμάτιο, όντας δεμένος σε κάποιο νοσοκομειακό φορείο, με αγνώστους ανθρώπους με στολές βιολογικής προστασίας τριγύρω του. "Καλώς ήρθες πίσω, φίλε μου", του λέει κάποιος. Ο καημένος ο Τζέισον δεν ξέρει που βρίσκεται. Ε, θα μάθει στην συνέχεια...

 

Η παραπάνω περίληψη σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να προδιαθέσει τον αναγνώστη γι'αυτά που θα διαβάσει στην συνέχεια. Και, φυσικά, εγώ δεν πρέπει να σας προδιαθέσω, γιατί τι καλύτερο από το να έχεις άγνοια για την πλοκή ενός τόσο ενδιαφέροντος και ιντριγκαδόρικου θρίλερ επιστημονικής φαντασίας; Μπορώ να πω, όμως, ότι συμβαίνουν ένα κάρο κουλά πράγματα, υπάρχουν μπόλικες εκπλήξεις, οι διάφορες ιδέες και η εξέλιξη της πλοκής δίνουν πολλή τροφή για σκέψη και προβληματισμούς, ενώ είναι από τα βιβλία που πολύ δύσκολα μπορείς να αφήσεις από τα χέρια σου, έτσι και το ξεκινήσεις. Μιλάμε για εθισμό, για αγωνία και για ένταση, που αν υπήρχε μετρητής τους θα βάραγε συνεχώς κόκκινο. Όσον αφορά την γραφή, μου φάνηκε πάρα πολύ καλή, άκρως εθιστική και ευκολοδιάβαστη, με ωραίες περιγραφές των γεγονότων και των σκηνικών. Μπορώ να πω, μάλιστα, ότι είναι και πιο καλοδουλεμένη σε σχέση με την Τριλογία του. 

 

Αυτά τα ολίγα είχα να πω. Είναι ένα βιβλίο που δεν υπάρχει περίπτωση να μην ενθουσιάσει τους λάτρεις της τριλογίας "Η Πόλη" ή/και τους λάτρεις του συγγραφέα γενικότερα, και πιστεύω ότι τουλάχιστον θα αφήσει ικανοποιημένους όσους θέλουν να διαβάσουν ένα καλογραμμένο και ενδιαφέρον θρίλερ επιστημονικής φαντασίας, με ιντριγκαδόρικες ιδέες, αγωνιώδη πλοκή και φοβερή ατμόσφαιρα. Φυσικά μπορεί κάποιος να ανακαλύψει λαθάκια ή και παράδοξα στην όλη εξέλιξη της πλοκής, όμως όταν χειρίζεται κανείς τέτοια θέματα (δεν πρέπει να πω ποια είναι αυτά), τα παράδοξα είναι ίσως αναμενόμενα. Όπως και να'χει, μέσα στις υπερβολές του, είναι από τα πιο απολαυστικά θρίλερ που έχω διαβάσει.

 

Υ.Γ. Ανυπομονώ να μάθω ποιος θα είναι ο σκηνοθέτης και ποιοι θα πρωταγωνιστήσουν στην ταινία που θα βασίζεται στο βιβλίο και το σενάριο του Κράουτς και φυσικά να την δω όταν βγει στους κινηματογράφους. Επίσης, ελπίζω να δούμε και άλλα βιβλία του συγγραφέα στα ελληνικά. Τέσσερα δικά του έχω διαβάσει και στα τέσσερα έχω βάλει πέντε αστεράκια. Υπερβολή; Ίσως, αλλά ταιριάζει τόσο πολύ στα γούστα μου...

 

9.5/10

Edited by BladeRunner
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Μπλέικ Κράουτς (Blake Crouch)
  • 3 months later...

220311826_.thumb.jpg.6020b4197b866c7f2f9e32a86c6fb0d9.jpg

Διάβασα πρόσφατα το ''Σκοτεινή ύλη''. Και είναι η απογοήτευση της χρονιάς θα έλεγα. Η ιδέα αυτή καθαυτή mind blowing, αλλά με ξένισε η εκτέλεση. Ξεκίνησε πολύ δυνατά, στη συνέχεια όμως με έχασε. Ή ίσως και να έχασα την μπάλα εγώ. Αν είχα μία κάποια κλίση, μπορεί και να μου άρεζε περισσότερο. Και τώρα όμως που λέω ότι δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες, αν το ξαναέπιανα θα το ξαναδιάβαζα. Αξιόλογο λοιπόν, απλά δεν έκατσε σε 'μένα καλά :)

Edited by Ghost
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..