Jump to content

37ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Άβαταρ / Ενσάρκωση


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Κι εγώ λέω να πάρω μέρος, ελπίζω βέβαια να μην κουλαθώ τελείως γιατί τις τελευταίες μέρες με ταλαιπωρεί το χέρι. 

Link to comment
Share on other sites

Τρεις εικόνες, τρεις Θεοί (Αστάρτη, Δίας, Σίβα). Χμμ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και οι τρεις εικόνες έχουν το υδάτινο στοιχείο, εκτός από το προφανές, που είναι καλοσμιλεμένα κορμιά και ζώα-σύντροφοι.

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Η Αστάρτη είναι το δικό σου avatar. 

Ο κύκνος η μεταμόρφωση του Δία. 

Ο Ράμα, ενσάρκωση του Βισνού. 

 

Τότε, μήπως, 

άβαταρ, ενσάρκωση; 

Θεϊκές* μεταμορφώσεις; (Να πω κι άλλα; Όλο και κάποιο θα πέσει κοντά) 

 

edit: (*) μαγικές 

Edited by Πυθαρίων
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι πάμε για φάντασι να υποθέσω ότι θα έχει με θεούς να κάνει ε;

Αύριο θα μας δώσεις τη χαριστική βολή;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα «Αταιριαστοι ερωτες» (του Αρκα), αλλα με το τελευταιο με μπερδεψες.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο πρωί κατά τις εννέα θα σας ληθούν όλες οι απορίες. Ως τότε, εξακολουθώ να χνιε-χνιε-χνιε. Χνιε.  :secret:

Link to comment
Share on other sites

Ε δώσε κανά στοιχείο ακόμα αν υπάρχει δυνατότης να κάνεις πιο εναγώνια τη νύχτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Οι Ινδοί σκέφτηκαν πρώτοι να του δώσουν όνομα.

 

 

Οι Έλληνες όμως το αξιοποίησαν καλύτερα, με το γνωστό, τον πιπεράτο τρόπο τους.

 

 

Μέχρι να φτάσουμε στις μέρες μας και στην ηλεκτρονική του μορφή, τη μορφή που και οι θνητοί μπορούν πλέον να χρησιμοποιήσουν.

 

 

Από τις μύριες μορφές του Σίβα, στις ερωτικές περιπέτειες του Διός κι ως το δικό μου ταπεινό

 

 

Άβαταρ / Ενσάρκωση

 

 

δε μπορεί, κάτι απ' όλα θα σας εμπνεύσει να γράψετε μια ιστορία φάντασυ.

 

 

 

Κύδη στον Μορφέα που πλησίασε και τον Πυθαρίωνα που το βρήκε. Γράφουμε από σήμερα έως την 30ή του Σεπτέμβρη, νέο τόπικ στην Βιβλιοθήκη φαντασίας και το λινκ του εδώ. Για τα υπόλοιπα διαδικαστικά θα ενημερωθεί το αρχικό ποστ του τόπικ μόλις βρει καιρό κάποιος φανταστικός μοντεράτορας.

 

Για να δω τώρα την τέχνη σας, ξαναμμένα μου αγόρια (και κορίτσια, βεβαίως-βεβαίως...) :p

Edited by aScannerDarkly
ορθογραφικό
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Χμμ... ωραίο (και περίεργο με την καλή έννοια) θέμα και λογικά θα γίνει αφορμή για ενδιαφέρουσες και (μακάρι) πρωτότυπες ιστορίες.

Μπράβο στον Πυθαρίωνα που το βρήκε (έξυπνος ο γρίφος σου, Naroualis). Κι η Κασσάνδρα, νομίζω, έπεσε κοντά στο θέμα, για "λάθος" λόγους :p

 

Καλές εμπνεύσεις σε όσους επιχειρήσουν να γράψουν αλλά και σ' όσους απλώς έχουν διαθέσιμο ελεύθερο χρόνο, γιατί θα έχει ενδιαφέρον να δοκιμάσουν. :)

 

Εγώ δεν είχα σκοπό να λάβω μέρος, λόγω φόρτου, αλλά μέχρι τις 30 του Σεπτέμβρη είναι αρκετός καιρός. Θα δείξει.

Σε κάθε περίπτωση, θα διαβάσω όσους συμμετάσχουν!

Link to comment
Share on other sites

Η Κασσάνδρα έκανε μια τρύπα στο υδάτινο στοιχείο.

Για να δούμε τι θα κάνει τώρα στη συγγραφή...

Link to comment
Share on other sites

Η Κασσάνδρα έκανε μια τρύπα στο υδάτινο στοιχείο.

Για να δούμε τι θα κάνει τώρα στη συγγραφή...

 

Μια από τα ίδια κι εδώ... :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το θέμα. Ελπίζω να μου κατέβει καμιά καλή ιδέα. Υπάρχει μπόλικος χρόνος μπροστά.

 

Καλές εμπνεύσεις σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Λεπτομέρειες τεχνικές:

 

Έκταση κειμένου: 500 μέχρι 3.000 λέξεις.

 

Ανεβάζετε την ιστορία σας σε δικό της τόπικ στην Βιβλιοθήκη φαντασίας και ποστάρετε το λινκ σε αυτό εδώ το θρεντ.

 

Διάρκεια διαγωνισμού: 1-30 Σεπτεμβρίου

 

Διάρκεια ψηφοφορίας: 1-22 Οκτωβρίου

 

Στο διαγωνισμό μπορούν να λάβουν μέρος όλοι, αλλά με έναν όρο: πρέπει πριν ανεβάσουν την ιστορία τους να έχουν διαβάσει και σχολιάσει με τουλάχιστον 100 λέξεις τρία διηγήματα από τις Βιβλιοθήκες του sff. Μου στέλνετε τα λινκ των σχολίων σας με πμ, για να μπορέσω να τα συγκεντρώσω ευκολότερα.

 

 

Μια διόρθωση/υπενθύμιση, γιατί ξεκούτιανα η γραία και με προδίδει και το κλόπυ-πέιστ...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Καταρχήν αν κατάλαβα καλά το θέμα τελικά είναι "θεϊκές μεταμορφώσεις", σωστά; Φυσικά και θα είναι fantasy ένα τέτοιο θέμα (αν είναι αυτό τελικά και δεν κατάλαβα λάθος). Αν είναι funny fantasy  πειράζει; Γιατί αν δεν πειράζει ίσως πάρω κι εγώ αυτή τη φορά μέρος.. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι funny fantasy  πειράζει; Γιατί αν δεν πειράζει ίσως πάρω κι εγώ αυτή τη φορά μέρος.. :hmm:

 

Φυσικά και δεν πειράζει. Έχουν υπάρξει, κατά καιρούς, αρκετές τέτοιες ιστορίες σε διαγωνισμούς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Καταρχήν αν κατάλαβα καλά το θέμα τελικά είναι "θεϊκές μεταμορφώσεις", σωστά; Φυσικά και θα είναι fantasy ένα τέτοιο θέμα (αν είναι αυτό τελικά και δεν κατάλαβα λάθος). Αν είναι funny fantasy  πειράζει; Γιατί αν δεν πειράζει ίσως πάρω κι εγώ αυτή τη φορά μέρος.. :hmm:

 

Τι κουβέντες είναι αυτές! Γιατί δηλαδή να πειράζει, το φάνταζυ είναι μόνο δραματικό; Γράψε εσύ και μη σε νοιάζει!  :dance2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σούπερ!! Ευχαριστώ παιδιά, θα προσπαθήσω να σκαρώσω κάτι που αν μη τι άλλο να διασκεδάσουμε όλοι πολύ. Τα λέμε οσονούπω..:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι έτοιμος, περίπου 1900 λέξεις είναι το κείμενο, που θέλω να πιστεύω θα βγάλουν καλό γέλιο. Εγώ τουλάχιστον δυο ώρες τώρα που το έγραφα το έχω καταευχαριστηθεί.

Το λινκ της ιστορίας: http://community.sff.gr/topic/15841-%CE%B8%CE%B5%CF%8A%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%8B%CF%80%CE%BD%CE%AF%CE%B5%CF%82/

 

Ελπίζω να διασκεδάσετε..:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι έτοιμος, περίπου 1900 λέξεις είναι το κείμενο, που θέλω να πιστεύω θα βγάλουν καλό γέλιο. Εγώ τουλάχιστον δυο ώρες τώρα που το έγραφα το έχω καταευχαριστηθεί.

Το λινκ της ιστορίας: http://community.sff.gr/topic/15841-%CE%B8%CE%B5%CF%8A%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%8B%CF%80%CE%BD%CE%AF%CE%B5%CF%82/

 

Ελπίζω να διασκεδάσετε.. :)

 

Είσαι λίγο βιαστικός :)

 

Η διαδικασία σχολιασμού/ψηφοφορίας θα ξεκινήσει στις 30 Σεπτεμβρίου, οπότε θα μπορούσες να είχες δουλέψει παραπάνω την ιστορία σου, έστω κι αν αφορούσε μόνο μικρολεπτομέρειες. Απ' την άλλη, εκτός του ότι έχεις αρκετό καιρό να περιμένεις μέχρι τότε, θα κάθεσαι και θα απολαμβάνεις τα ποπ-κορν σου, παρακολουθώντας τις εξελίξεις, ενώ οι εμείς οι υπόλοιποι θα συγγράφουμε πυρετωδώς.   :eat:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Στο διαγωνισμό μπορούν να λάβουν μέρος όλοι, αλλά με έναν όρο: πρέπει πριν ανεβάσουν την ιστορία τους να έχουν διαβάσει και σχολιάσει με τουλάχιστον 100 λέξεις τρία διηγήματα από τις Βιβλιοθήκες του sff. Μου στέλνετε τα λινκ των σχολίων σας με πμ, για να μπορέσω να τα συγκεντρώσω ευκολότερα.

 

Και υπάρχει και αυτή η παράμετρος των κανονισμών του διαγωνισμού.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Άγγελε, δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Δεν είμαι συγγραφέας (γι' αυτό και αδιαφορώ πλήρως για τεχνικές και άλλα τέτοια), γράφω επειδή μου αρέσει και περνάω καλά εκείνη τη συγκεκριμένη στιγμή που γράφω. Έχοντας τελειώσει μια ιστορία θα τη διαβάσω μία φορά για τυχόν ορθογραφικά, αλλά να τη "δουλέψω" περισσότερο, δηλαδή να πω κάπου εδώ θα ήταν καλύτερα κάπως αλλιώς, ή να τη γράψω λίγο σήμερα λίγο αύριο λίγο μεθαύριο δεν το κάνω ποτέ. Γράφω αυθόρμητα και μονοκοπανιά πάντα, πολλές μάλιστα φορές χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα για την εξέλιξη ή το τέλος, κι όταν τελειώσει η ιστορία ο στόχος (να περάσω ευχάριστα την ώρα μου) έχει επιτευχθεί. Αν περάσουν κι άλλοι ευχάριστα την ώρα τους διαβάζοντας αυτά που θα έχω γράψει είναι επιπλέον μπόνους. Ήρθε η ιδέα, την έκανα ιστορία, πάμε γι' άλλα, αν μετά από ένα μήνα τη διαβάσω και σκεφτώ κάτι άλλο τότε μιλάμε όχι για επέμβαση στην ήδη τελειωμένη ιστορία, αλλά για νέα ιδέα-ιστορία. Ψιλομπέρδεμα, αλλά για μένα λειτουργεί, οπότε όλα καλά.. :) Τι θα κάνω όλο τον υπόλοιπο μήνα ρωτάς, μα θα γράφω άλλες ιστορίες φυσικά, τι άλλο; :)

 

Φίλη Κέλλυ, όντως υπάρχει και αυτή η παράμετρος. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Αν εννοείς πως άφησα εκκρεμότητα, όχι, ο κανονισμός ορίζει να στείλω τα τρία λινκ με pm στην Ευθυμία κι όχι να τα ποστάρω εδώ, κάτι που φυσικά έκανα αμέσως με το ποστ της ιστορίας.. :)

 

Πρόσεξα ότι κλειδώθηκε η ιστορία μου, είναι ο κανονισμός που το ορίζει για να μη γίνονται σχόλια, ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος; Μη παρεξηγηθώ, πρώτη φορά ever παίρνω μέρος σε ανάλογο διαγωνισμό και σαν αρχάριος έχω απορίες..

Edited by MadnJim
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα ότι κλειδώθηκε η ιστορία μου, είναι ο κανονισμός που το ορίζει για να μη γίνονται σχόλια, ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος; Μη παρεξηγηθώ, πρώτη φορά ever παίρνω μέρος σε ανάλογο διαγωνισμό και σαν αρχάριος έχω απορίες..

 

Ο κανονισμός είναι. Δεν γίνονται σχόλια μέχρι το τέλος των υποβολών, γιατί αλλιώς είναι πολύ μεγάλο μπέρδεμα. Όλες οι ιστορίες θα ξεκλειδωθούν με τη λήξη και τότε όλοι θα μπορούν να σχολιάσουν για όλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα ότι κλειδώθηκε η ιστορία μου, είναι ο κανονισμός που το ορίζει για να μη γίνονται σχόλια, ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος; Μη παρεξηγηθώ, πρώτη φορά ever παίρνω μέρος σε ανάλογο διαγωνισμό και σαν αρχάριος έχω απορίες..

 

Εκτός απ' αυτά που αναφέρει πολύ σωστά η Βάσω από πάνω, πέρασε και μια βόλτα από τους Κανονισμούς των διαγωνισμών (αν δεν το έχεις κάνει ήδη), για να πάρεις μια πρώτη γεύση από τα διαδικαστικά. Αν προκύψει κάποια απορία τώρα ή κατά τη διάρκεια, εδώ είμαστε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά, ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις, δεν έχω άλλη απορία, προς το παρόν τουλάχιστον..:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..