Jump to content

Πρόταση για βιβλία επικής φαντασίας


alucardos
 Share

Recommended Posts

Οσον αφορα την επικη φαντασια ομολογω πως εχω μεγαλα κενα. Τεραστια κενα. Ισως επειδη ψαχνω συγκεκριμενα πραγματα σε ενα ειδος που τιποτα δεν ειναι και τοσο συγκεκριμενο.

 

Δεν ειμαι εις θεση να διακρινω την διαφορα μεταξυ επικης φαντασιας και ηρωικης φαντασιας (αν υπαρχει διαφορα), αλλα γενικα αυτα που ψαχνω ειναι βιβλια σε στυλ Martin, Moorcock και Tolkin. Μεσαιωνικος κοσμος, δραση που να κλιμακωνεται, ηρωες, δυσκολες αποφασεις κλπ. Εχω στο νου μου να αγορασω το Τιγκανα αλλα δεν ξερω το τι θα βρω εκει μεσα. Μονο τα καλυτερα εχω ακουσει για το βιβλιο αυτο, αλλα το ιδιο ειχα ακουσει και για τον υφαντοκοσμο του Barker αλλα δεν μου αρεσε και πολυ. Αν εξαιρεσεις τους προαναφερθεντες να πω οτι πολυ καλη εντυπωση μου εκανε ο Hoffman με το αριστερο χερι του θεου.

Εχετε κατι να προτεινετε;
 

Link to comment
Share on other sites

Μερικά καλά βιβλία κατά την ταπεινή μου άποψη είναι  :  Wheel of Time series - Robert Jordan , Raymond E. Feist - Magician, Patrick Rothfuss - Name of the the wind. Δοκίμασε να διαβάσεις και Tad Williams. Επίσης το Witcher του Sapkowski.

 

Από τα παραπάνω πάντως πρώτα Robert Jordan! 

Link to comment
Share on other sites

To Tigana είναι πολύ καλό fantasy αλλά σίγουρα όχι επική φαντασία. Το κορυφαίο όλων είναι το Wheel of Time. Πίο epic πεθαίνεις! Μετά θα πρότεινα το Malazan του Errikson.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To Malazan είναι το μόνο που προσωπικά θεωρώ epic με την πλήρη και δίχως περιορισμούς ορισμό της λέξης-genre.Αλλά,υπάρχει αυτό το μεγάλο αλλά,είναι πολύ απαιτητικό για τον αναγνώστη.Σε πετάει στον κόσμο του και σου λέει τώρα κολύμπα.Καμία σχέση με το τι θεωρείται "σωστή" γραφή.Προσωπικά γουστάρω γιατί είναι ασυνήθιστος ο τρόπος παρουσίασης.

Μετά είναι ο Cook με το The Black Company που όμως του "λείπει" η επική κοσμοπλασία(σε χαρακτήρες-δράση είναι άσος).

 

Όλα τα άλλα είναι είτε ψιλοβαρετές αντιγραφές(π.χ.Wheel of Time),είτε τους λείπει κάτι(π.χ.Legend), είτε το χαλάν μετά από μια εξαιρετική αρχή(π.χ.The Prince of Nothing).

 

Διάβασε πρώτα το Malazan,δες μετά τις δύο συνέχειες με τον κύκλο των Γκαργκανοιστοριών που είναι ουσιαστικά prequel των Malazan και μετά πάνε σε Cook.

Επίσης εάν θέλεις(και δεν έχεις πρόβλημα να σταματήσεις την σειρά στην μέση)δες και το Prince of nothing,το πρώτο βιβλίο είναι καλό(με κάποια αδύναμα σημεία)και έχει εξαιρετική κοσμοπλασία.
Από το δεύτερο τα χαλάει.

 

Διάβασε το Wheel of time μόνο εάν έχεις χρόνο για κλισεδιάρικη και αρκετά βαρετή ιστορία,που όμως μέχρι ένα σημείο κυλάει εύκολα και γενικά "φεύγει" γρήγορα και δίχως σκέψη.

Είναι τα βιπερ/Ο Μικρός Ήρως του epic(ελαφριά βιβλία και ολίγη από χαζοχαρούμενο) και δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με τον grimdark κόσμο των Martin/Erikson/Cook που πήζεις στην μαυρίλα και στο (εξαιρετικά βίαιο και gory)θανατικό.

 

Μετά έχει και τα warhammer,εάν είσαι φαν,που τώρα τελευταία διάβασα το Malus Darkblade και το προτείνω ως καλό φάντασι δράσης και καταστάσεων.Ο κόσμος είναι αυτός του Warhammer Fantasy και η πλοκή δεμένη σύμφωνα με τα γραφόμενα του.Όχι ακριβώς έπος,αλλά καλό sword&sorcery που πιάνει ξόφαλτσα το genre που ζητάς.Τίποτα στο επίπεδο Erikson/Martin βέβαια,αλλά είναι καλή εναλλακτική για στιγμές χαλάρωσης. 

 

Γενικά είναι δύσκολο να βρεις κάτι μετά τον Μάρτιν,ουσιαστικά υπάρχει μόνο ο Erikson εάν θέλεις επίπεδο γραφής και όχι κάτι να περάσεις την ώρα σου και μην σου μείνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς πάντα, τώρα που είσαι στην αρχή, να πιάσεις Feist. Ξεκίνα με το The Magician και προχωράς (υπάρχουν πολλά του και στα Ελληνικά από Άγνωστη Καντάθ, αν και οι τιμές είναι φαρμάκι).

Είναι ο χαμένος κρίκος μεταξύ κλασικού φάνταζυ (σκέψου Salvatore στο καλύτερο) και του Μάρτιν

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές επιλογές στα Αγγλικά αλλά στα Ελληνικά λίγα πράγματα και ακριβά.

Το Τιγκάνα καλό αλλά όχι ακριβώς επικό φάντασυ. Έχει κάποιους σχετικά δυνατούς μάγους αλλά κατά τα άλλα είναι σχεδόν ένα ιστορικό μυθιστόρημα σε φανταστικό κόσμο. Τα υπόλοιπα του ίδιου συγγρα΄φεα είναι κατώτερα.

Υπάρχει και η Ρόμπιν Χομπ στα Ελληνικά αλλά καθόλου επικούρα και λίγο ξενέρωμα.

Βγαίνει και Σάντερσον στα Ελληνικά αλλά δεν έχει ολοκληρωθεί η σειρά. Όπως ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί στα Ελληνικά και η μετάφραση του Broken Empire από Mark Lawrence, ένα μόνο βιβλίο βασικά βγήκε προς το παρόν. Υπάρχει κι ο Abercrombie βέβαια.

Πιο κοντά σε αντιγραφή Τόλκιν είναι ο Feist που βγαίνει και στα Ελληνικά, απλά τα πρώτα βιβλία είναι κάπως κατώτερα-πιο απλοϊκά/αντιγραφές- και ίσιως ξενερώσουν κάποιους.

Link to comment
Share on other sites

Μερικά καλά βιβλία κατά την ταπεινή μου άποψη είναι  :  Wheel of Time series - Robert Jordan , Raymond E. Feist - Magician, Patrick Rothfuss - Name of the the wind. Δοκίμασε να διαβάσεις και Tad Williams. Επίσης το Witcher του Sapkowski.

 

Από τα παραπάνω πάντως πρώτα Robert Jordan! 

 

To ονομα του ανεμου το Rothfuss δεν θα το ελεγα και επικη φαντασια, αλλα ειμαι στα τελειωματα του βιβλιου και ομολογω οτι ο συγγραφεας εχει μια απο τις καλυτερες γραφες που εχω διαβασει ποτε. Το witcher το διαβαζω στα αγγλικα (το the last wish) αλλα το οτι επαιξα τα παιχνιδια με ξενερωνει καπως. Θα κοιταξω τον Robert Jordan γιατι δεν τον ξερω. Ευχαριστω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά έχει και τα warhammer,εάν είσαι φαν,που τώρα τελευταία διάβασα το Malus Darkblade και το προτείνω ως καλό φάντασι δράσης και καταστάσεων.Ο κόσμος είναι αυτός του Warhammer Fantasy και η πλοκή δεμένη σύμφωνα με τα γραφόμενα του.Όχι ακριβώς έπος,αλλά καλό sword&sorcery που πιάνει ξόφαλτσα το genre που ζητάς.Τίποτα στο επίπεδο Erikson/Martin βέβαια,αλλά είναι καλή εναλλακτική για στιγμές χαλάρωσης. 

 

Διαβαζω το horus heresy και ειμαι στο τεταρτο βιβλιο. Ομολογω πως αρχιζει και κουραζει. Ειδικα τωρα που ενας απο τους ποιο αγαπημενους μου χαρακτηρες ειναι εκλειπων (οκ warhammer ειναι θα μου πεις, μη περιμενεις να ζησει και κανενας). Ωραιο το περιβαλλον στο warhammer αλλα η αληθεια ειναι πως κουραζει λιγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μετά έχει και τα warhammer,εάν είσαι φαν,που τώρα τελευταία διάβασα το Malus Darkblade και το προτείνω ως καλό φάντασι δράσης και καταστάσεων.Ο κόσμος είναι αυτός του Warhammer Fantasy και η πλοκή δεμένη σύμφωνα με τα γραφόμενα του.Όχι ακριβώς έπος,αλλά καλό sword&sorcery που πιάνει ξόφαλτσα το genre που ζητάς.Τίποτα στο επίπεδο Erikson/Martin βέβαια,αλλά είναι καλή εναλλακτική για στιγμές χαλάρωσης. 

 

Διαβαζω το horus heresy και ειμαι στο τεταρτο βιβλιο. Ομολογω πως αρχιζει και κουραζει. Ειδικα τωρα που ενας απο τους ποιο αγαπημενους μου χαρακτηρες ειναι εκλειπων (οκ warhammer ειναι θα μου πεις, μη περιμενεις να ζησει και κανενας). Ωραιο το περιβαλλον στο warhammer αλλα η αληθεια ειναι πως κουραζει λιγο.

 

Ή μπορεί και να μην έχει πεθάνει, χεχεχε  :whistling: .Γενικά η Heresy από εκεί που διαβάζεις κι έπειτα είναι ολίγον Hit-or-Miss. Αν θες παραπάνω πληροφορίες, Pm.  :)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Μετά έχει και τα warhammer,εάν είσαι φαν,που τώρα τελευταία διάβασα το Malus Darkblade και το προτείνω ως καλό φάντασι δράσης και καταστάσεων.Ο κόσμος είναι αυτός του Warhammer Fantasy και η πλοκή δεμένη σύμφωνα με τα γραφόμενα του.Όχι ακριβώς έπος,αλλά καλό sword&sorcery που πιάνει ξόφαλτσα το genre που ζητάς.Τίποτα στο επίπεδο Erikson/Martin βέβαια,αλλά είναι καλή εναλλακτική για στιγμές χαλάρωσης. 

 

Διαβαζω το horus heresy και ειμαι στο τεταρτο βιβλιο. Ομολογω πως αρχιζει και κουραζει. Ειδικα τωρα που ενας απο τους ποιο αγαπημενους μου χαρακτηρες ειναι εκλειπων (οκ warhammer ειναι θα μου πεις, μη περιμενεις να ζησει και κανενας). Ωραιο το περιβαλλον στο warhammer αλλα η αληθεια ειναι πως κουραζει λιγο.

 

Ή μπορεί και να μην έχει πεθάνει, χεχεχε  :whistling: .Γενικά η Heresy από εκεί που διαβάζεις κι έπειτα είναι ολίγον Hit-or-Miss. Αν θες παραπάνω πληροφορίες, Pm.  :)

 

Δεν ξερω αν καταλαβες για ποιον λεω (να μην σποιλαρω τριτους). Εχω φαει σποιλια για το τι εγινε αυτος, αλλα δεν ειναι οτι δεν μου αρεσε (τι διαολο, warhammer ειναι, ολοι κατι θα παθουν), απλα μου αρεσε να παρακολουθω την πλοκη μεσα απο αυτον. Τωρα που εφυγε απο το προσκηνιο χαλαστηκα. Γενικα μετα απο το τριτο αρχιζει να παει μια εδω, μια εκει και με κουραζει. Αντε να βγαλουν το battle of terra, να το διαβασω, να το μαθω απ εξω, και να εχω να λεω. Να δουμε και τον αυτοκρατορα να μιλαει επιτελους... Και αν το κυκλοφορησουν επιχρυσο θα το αγορασω με εκεινη τη κυκλοφορια.

Edited by alucardos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..