Jump to content

Συγγραφή και βιοπορισμός


Disco_Volante
 Share

Recommended Posts

Σίγουρα η συγγραφή είναι τέχνη και ως τέτοια θα πρέπει να αντιμετωπίζεται. Το γράψιμο είναι το χόμπυ μας και το κάνουμε κυρίως γιατί θέλουμε να βγάλουμε από μέσα μας σκέψεις που κατακλύζουν το κεφάλι μας. Ιδέες που δεν μας αφήνουν να κοιμηθούμε αν δεν τις καταγράψουμε σε μια κόλλα χαρτί ή έστω σε ένα ηλεκτρονικό αρχείο. Τουλάχιστον εγώ κάπως έτσι λειτουργώ. Ασχολούμαι κυρίως με διηγήματα (πάνω κάτω 10000 λέξεις έκαστο) τα οποία όμως θα μπορούσαν άνετα να μετεξελιχθούν σε κάτι μεγαλύτερο (νουβέλες ή ακόμα και μυθιστορήματα). Προσπαθώ να γράφω τακτικά, κάθε μέρα αν ο ελεύθερος μου χρόνος το επιτρέπει και έχω θέσει τις 1500 λέξεις ως ημερήσιο όριο.

 

Προς το παρόν έχω ολοκληρώσει 5 διηγήματα και άλλα τόσα βρίσκονται σε προχωρημένο στάδιο. Μέχρι τώρα δεν είχα σκεφτεί το ενδεχόμενο της έκδοσης αλλά μέρα με τη μέρα το σκέφτομαι ολοένα και περισσότερο. Και κάπου εδώ χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Τη βοήθεια έμπειρων ατόμων που κατέχουν τα μυστικά και φυσικά θέλουν να μοιραστούν τα μυστικά της έκδοσης. Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω αν τα διηγήματα είναι εμπορικά ή αν όλοι οι εκδοτικοί οίκοι ασχολούνται αποκλειστικά με μυθιστορήματα. Σίγουρα η έκδοση ενός διηγήματος 15-20 σελίδων είναι οικονομικά ασύμφορη αλλά τι γίνεται για συλλογές, ας πούμε 10 διηγημάτων που μπορούν άνετα να καλύψουν 200 σελίδες; Υπάρχουν συγκεκριμένοι εκδοτικοί οίκοι που δέχονται διηγήματα;

 

Για το τέλος άφησα το θέμα της χρηματικής απολαβής. Αλήθεια, στις δύσκολες οικονομικά μέρες που όλοι βιώνουμε μπορεί κάποιος να ζήσει αποκλειστικά και μόνο από τη συγγραφή; Πολύ θα εκτιμούσα τα σχόλιά σας πάνω σε αυτό το θέμα. Γενικά, πόσο είναι το ελάχιστο και πόσο το μέγιστο κέδρος που μπορεί να αποκομίσει κάποιος από την έκδοση μιας συλλογής διηγημάτων η ενός μυθιστορήματος;

 

Πολλά ευχαριστώ εκ των προτέρων και θα περιμένω τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

1) Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω αν τα διηγήματα είναι εμπορικά [...]

 

2) Υπάρχουν συγκεκριμένοι εκδοτικοί οίκοι που δέχονται διηγήματα;

 

3) Αλήθεια, στις δύσκολες οικονομικά μέρες που όλοι βιώνουμε μπορεί κάποιος να ζήσει αποκλειστικά και μόνο από τη συγγραφή;

 

4) Γενικά, πόσο είναι το ελάχιστο και πόσο το μέγιστο κέδρος που μπορεί να αποκομίσει κάποιος από την έκδοση μιας συλλογής διηγημάτων η ενός μυθιστορήματος;

 

1) Όχι.

 

2) Ναι, αλλά κατά περίπτωση. Θέλει ψάξιμο.

 

3) Όχι και τελεία.

 

4) Ελάχιστο: μείον μερικές χιλιάδες ευρώ (στην περίπτωση αυτοέκδοσης). Μέγιστο: Συν μερικές χιλιάδες ευρώ στην περίπτωση της πανελλήνιας επιτυχίας.

 

Συγγνώμη για το ξερό μου ύφος, αλλά το θέμα έχει συζητηθεί επανειλημμένως στο φόρουμ. Αν ψάξεις προσεκτικά παλιότερα topics στο υποφόρουμ της Συγγραφής, σου εγγυώμαι ότι θα έχεις διάβασμα για πολλές μέρες.

 

Συμβουλή: Δες τι είδους συλλογές διηγημάτων φανταστικού έχουν εκδοθεί τα τελευταία π.χ. 5-10 χρόνια, και από ποιους οίκους. Δες είδος, έκταση, αριθμό διηγημάτων, και ιδανικά, διάβασε μερικά για να πάρεις και μια ιδέα για την ποιότητα. Μετά θα έχεις λιγότερες απορίες.

Edited by mman
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Εάν πράγματι θέλεις να βγεις σ' αυτό τον δρόμο ετοιμάσου για ένα μεγάλο και κουραστικό ταξίδι γεμάτο χαρές και απογοητεύσεις. Εάν καταφέρεις και περάσεις τα πρώτα χιλιόμετρα, που δυστυχώς είναι γεμάτα απογοητεύσεις (έχει να κάνει με τις προσδοκίες σου, ειδικά όταν εμπλέκεις και το οικονομικό μέσα), τότε μπορεί να αποδειχτείς αρκετά καλός και αρκετά σκληρόπετσος για να συνεχίσεις...

Σου γράφω ως αυτοεκδότης στον τέταρτο χρόνο της συγγραφικής μου παρουσίας (προγραμματιστής ως βασικό επάγγελμα). Το αποτέλεσμα των τεσσάρων χρόνων δουλειάς μπορείς να το δεις εδώ: www.ntsamis.com

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

N.T.

Edited by Nicolas_37
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..