Jump to content

Απεγνωσμένη αναζήτηση βιβλίων (Need help)


Tghost
 Share

Recommended Posts

Ελπίζω να μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί εχω πια κουραστεί να ψάχνω.... :(

 

Αυτό που ψάχνω είναι βιβλία επιστημονικής φαντασίας, τα οποία όμως διαδραματίζονται στην σύγχρονη με μας εποχή. Παραδείγματα τέτοιων ταινιών (γιατί μόνο ταινίες τέτοιου περιεχομένου ξέρω μέχρι τώρα) ειναι πολύ γνωστά, οπως:

Blade I & II, Matrix Trilogy, Dark City κτλ.

 

Το μόνο που έχω βρει μέχρι τώρα σε μορφή βιβλίου ειναι οι νουβέλες της White Wolf για τον World of Darkness.

 

Please προτείνετε μου κάτι κι ας είναι μικρό διήγημα που μπορώ να βρω μόνο στο δίκτυο....

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το εν λόγω είδος, δύο συγγραφείς μού έρχονται στο μυαλό

  • Anne Rice
  • Laurel Hamilton

Και οι δύο γράφουν ιστορίες με βαμπίρ, σε σύγχρονη εποχή.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Βάρδε :)

Ξέχασα να αναφέρω ότι η Anne Rice είναι ήδη στη λίστα μου για αγορά και ανάγνωση, παρ' όλ' αυτά ήθελα να ρωτήσω αν έχει γράψει κι άλλα παρόμοια μυθιστορήματα, εκτός από την πασίγνωστη τριλογία της με τον Λεστάτ.

Τον άλλο συγγραφέα δυστυχώς δεν τον γνωρίζω, ίσως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο σημαντικό έργο του να αγοράσω...

Link to comment
Share on other sites

Η Ann Rice έχει γράψει κι άλλα εκτός από την πενταλογία με το Λεστάτ, όπως το "Ο Υπηρέτης των Οστών" που κυκλοφορεί και στα ελληνικά. Προσωπικά, τίποτα από αυτά δε μου αρέσει.

 

Ο άνθρωπος που θα σε ενδιαφέρει γιατί τα περισσότερα βιβλία του έχουν να κάνουν με την ιδέα "ο κόσμος δεν είναι αυτό που σου έχουν πει ότι είναι", είναι ο Φίλιπ Ντικ. Είναι ΕΦ της δεκαετίας του 70, οπότε όχι ιδιαίτερα φουτουριστικό για την εποχή μας. Προσοχή μόνο: μερικά βιβλία του δεν έχουν σχέση με το παραπάνω κι είναι ΠΟΛΥ περίεργα (δεν μπορώ να πω ότι τα βρήκα καν ενδιαφέροντα)

Link to comment
Share on other sites

Dokimase to Weaveworld tou Clive Burker(Yfantokosmos) h ton Neuromanth tou William Gibson(auto einai cyber punk...to allo fairy thriller sthn diki mas epoxh).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Α, ναι. Ο Barker μου ξέφυγε. Είναι η τριλογία (έχει γράψει μόνο τα δύο και το τρίτο δεν βλέπω να βγαίνει ποτέ) της Ουσίας (The Great & Secret Show, Everville) και το Kabal. Και τα τρία υπάρχουν στα ελληνικά. Και σχεδόν οτιδήποτε άλλο έχει γράψει είναι σε αυτό το στυλ. Σύγχρονη εποχή, υπάρχουν "τέρατα" και άλλα πράγματα ανάμεσα μας, δίπλα μας και λίγο παραπέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η Ann Rice έχει γράψει κι άλλα εκτός από την πενταλογία με το Λεστάτ, όπως το "Ο Υπηρέτης των Οστών" που κυκλοφορεί και στα ελληνικά. Προσωπικά, τίποτα από αυτά δε μου αρέσει.

 

Ο άνθρωπος που θα σε ενδιαφέρει γιατί τα περισσότερα βιβλία του έχουν να κάνουν με την ιδέα "ο κόσμος δεν είναι αυτό που σου έχουν πει ότι είναι", είναι ο Φίλιπ Ντικ. Είναι ΕΦ της δεκαετίας του 70, οπότε όχι ιδιαίτερα φουτουριστικό για την εποχή μας. Προσοχή μόνο: μερικά βιβλία του δεν έχουν σχέση με το παραπάνω κι είναι ΠΟΛΥ περίεργα (δεν μπορώ να πω ότι τα βρήκα καν ενδιαφέροντα)

 

ole kai allos philp dick fan :lol:

 

Tghost diabase ta eksis apo dick :

blade runner

man in the high castle

ubickai bebea to theiko (theikotato) radio free albemuth

ps. to oko sybilli episis einai endiaferon (me oli afti tin idea oti tipota den einai afto pou fenete alla einai ligo "periergo"(poio poli aktalabistiko)

*edit*

to full name tou blade runner einai :

"Blade runner: do androids dream of electric sheeps?"

Edited by tokyo pig
Link to comment
Share on other sites

First things first, a big THANKS to you guys, me kataypoxrewsate... :D :D :D

 

Epeita, file Tokyo Pig, apo Philip K. Dick den exw diavasei tipota, exw dei omws tis tainies Blade Runner kai Minority Report, oi opoies einai men foveres, omws diadramatizontai sto mellon. Egw 8elw kati pou na symvainei sto paron, kati san to Hellsing.

 

P.S. Pisteyw oti o Dick exei kataplhktikes idees. Exw epishs to Screamers (tainia) spiti, alla den exw vrei akoma xrono na to dw...

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει, το AMBER (του Roger Zelazny) διαδραματίζεται στο παρόν, αλλά και σε πολλά διαφορετικά σύμπαντα συγχρόνως, τα οποία συνήθως φαντασοφέρνουν. Υποτίθεται ότι το Άμπερ (ψευδο-μεσαιωνικό σκηνικό... περίπου) βρίσκεται στο κέντρο του σύμπαντος και παντού γύρω απλώνονται Σκιές, μία απ'τις οποίες είναι και η δική μας Γη. Ο κεντρικός ήρωας, Κόργουιν, φαίνεται να γουστάρει πολύ τη Γη μας. :)

 

Γενικά, αν σ'αρέσουν τα ψυχεδελικά σκηνικά και η κατάρριψη όλων των συνηθισμέων κλισέ, το Άμπερ είναι ό,τι πρέπει. Να είσαι πάντως έτοιμος να δεις μάγους να καπνίζουν τσιγάρο και στρατιώτες να καταρρίπτουν δράκους με πολυβόλα.

 

Πέραν από αυτά όμως, που μπορεί να ακούγονται "απωθητικά", ο Ζελάζνυ είναι απλά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ παραμυθάς. Τώρα, διαβάζω τη δεύτερη 5λογία και έχω πάθει κάτι... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 6 months later...

Αν και με αρκετή καθυστέριση από την αρχική ερώτηση (τώρα σας βρήκα παίδες) νομίζω ότι η σειρά Otherland του Tad Williams πρέπει να βρίσκεται σε αυτά που ψάχνεις

Link to comment
Share on other sites

Laurell K. Hamilton. Βιβλία της τα "Ένοχες απολαύσεις" και "Το γελαστό πτώμα", από τις εκδόσεις ΟΞΥ (σειρά Κόλαση). Πολύ έξυπνες αστυνομικές ιστορίες υπερφυσικού τρόμου, με πρωταγονίστρια μια νεκρομάντη που ανασταίνει νεκρούς για να βγάλει τα προς το ζην και συμπληρώνει το εισόδημά της εκτελώντας εγκληματίες βρικόλακες (οι οποίοι όπως και οι λυκάνθρωποι θεωρούνται πολίτες και έχουν δικαιώματα)

Ως setting λέει άγρια, η ηρωίδα είναι από τις καλύτερες "σκληρές γυναίκες" που έχω διαβάσει και οι πλοκές είναι αρκετά μπερδεμένες ώστε να μη καταλαβαίνεις με τη μία τι ακριβώς παίζει. Ξεκίνα με τις ένοχες απολαύσεις, Θα τις απολαύσεις...

Link to comment
Share on other sites

Και τα Harry Potter διαδραματίζονται στην σημερινή εποχή, αν και είναι fantasy. Για ΕΦ δοκίμασε William Gibson, σχεδόν όλα του τα βιβλία διαδραματίζονται είτε στην σημερινή εποχή είτε σε κοντινό μέλλον που τεχνολογικά απορρέει από την σημερινή εποχή. Επίσης διάβασε τα κλασσικά Frankenstein της Mary Shelley και το Dracula του Bram Stoker, που και αν τρόμου διαδραματίζονται στην εποχή που έζησαν οι συγγραφείς.

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά, σκέφτομαι να αγοράσω τα Dragonlance που κυκλοφορούν στα Ελληνικά. Με ποια σειρά να τα αγοράσω; Ποια προηγούνται ποιών δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα διάβασε τα Dragonlance Chronicles με την σειρά που ακολουθεί (ελληνικοί τίτλοι): Δράκοι στο Φθινοπωρινό Δειλινό --> Δράκοι στη Χειμωνιάτικη Νύχτα --> Δράκοι στην Ανοιξιάτικη Αυγή

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γιατί βρε παιδιά απο μετάφραση; Καθένα στη γλώσσα που γράφτηκε, είναι πάντα καλύτερα. [Όσες γλώσσες ξέρετε βέβαια].

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εάν τα αγγλικά σου έχουν σκουριάσει λίγο τότε...θα πρέπει σε κάθε πρόταση να τρέχω στο λεξικό και να ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εάν τα αγγλικά σου έχουν σκουριάσει λίγο τότε...θα πρέπει σε κάθε πρόταση να τρέχω στο λεξικό και να ψάχνω.

 

'Αμα το κάνεις θα ξεσκουριάσουν. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ο κανονικός τίτλος του Blade Runner είναι Do Androids Dream of Electric Sheep. Όσον αφορά το βιβλίο, γενικά μου άρεσε αλλά με χάλασε σε κάποια σημεία.

 

Τέλος, καλά ειπώθηκε πιο πάνω: ΔΙΑΒάΣΤΕ ΟΠΩΣΔήΠΟΤΕ το Dracula του Bram Stoker και το Frankenstein /or/ A Modern Prometheus της Mary Shelley.

Link to comment
Share on other sites

Emena to Frankenstein den mou arese toso.To brika kourastiko.Gia ton P.K. Dick ta eipame se allo thread.O an8ropos apla gargalaei.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ,ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ, ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ Μ'ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΒΙΒΛΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΓΙΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΡΙΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ...ΨΑΧΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΤΟ MUST ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΟ "INTERVIEW WITH A VAMPIRE" ΤΗΣ ANNE RICE....ΑΛΛΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ... :( ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΨΑΞΩ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ...ANYWAY...ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΔΕΟΝΤΩΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ Σ'ΑΥΤΟ...ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΣΕ ΑΓΓΛΙΚΗ VERSION...ΑΛΛΑ ΚΑΙ Σ'ΕΛΛΗΝΙΚΗ...ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΓΝΩΜΗΣ ΜΕ ΤΗΝ NIENNA, ΟΤΙ ΤΑ ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΑ ΕΡΓΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ. ΚΑΙ Σ'ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗΝ ΛΕΞΗ Π.Χ SORCERER ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ, ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΕΙ ΜΕ ΤΟ ΟΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ

 

ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΥΠΩΜΕΝΗ.

 

 

 

Υ.Γ. ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

 

ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ PM

Link to comment
Share on other sites

Android, σε παρακαλώ, μη γράφεις με κεφαλαία.

Αν μένεις Αθήνα ψάξε στον Ελευθερουδάκη στην Πανεπιστημίου (κοντά στο Σύνταγμα) και μάλλον θα το βρεις εκεί. Αλλιώς συνέχισε με τα άλλα μεγάλα βιβλιοπωλεία του κέντρου, Πολιτεία και Πρωτοπορία. Λογικά κάποιο από αυτά θα το έχει, έστω και στα Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

είχε βγεί στα Έλληνικά απο τις εκδόσεις bell.

Δοκίμασε στα βιβλιοπολεία με μεταχειρισμένα βιβλία στο μοναστηράκι ή στις εκδόσεις bell...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..