Jump to content

2015 Αναγνωστική πρόκληση, ΦΑΝΤΑΣΙΑ: Εδώ είναι Δράκοι


Myyst
 Share

Recommended Posts

post-3439-0-96386600-1420036811.jpg

 

Εδώ είναι Δράκοι - αναγνωστική πρόκληση φαντασίας 2015

 

Η έκφραση 'Εδώ είναι Δράκοι' δηλώνει ανεξερεύνητες ή επικίνδυνες περιοχές. Προέρχεται από τη μεσαιωνική πρακτική να τοποθετούνται δράκοι, θαλάσσια ερπετά ή άλλα μυθολογικά τέρατα στις αχαρτογράφητες περιοχές των χαρτών.

 

Για την καινούρια χρονιά λοιπόν, σκεφτόμουν να εξερευνήσουμε τα βιβλία φαντασίας των αχαρτογράφητων εκείνων περιοχών του χάρτη, οπότε η αναγνωστική πρόκληση για το 2015 είναι να διαβάσουμε ένα βιβλίο φαντασίας από κάθε μία από τις παρακάτω 10 περιοχές του χάρτη.

 

  1. Βόρεια Αμερική
  2. Νότια Αμερική
  3. Δυτική Ευρώπη
  4. Βόρεια Ευρώπη
  5. Ανατολική Ευρώπη και Ρωσία
  6. Νότια Ευρώπη
  7. Αφρική
  8. Δυτική, Νότια και Κεντρική Ασία
  9. Ανατολική Ασία
  10. Ωκεανία

 

Κάθε χώρα μπορεί να ανήκει σε μόνο μία από τις 10 αυτές περιοχές, αλλά χώρες που μπορούν να ανήκουν σε δύο διαφορετικές περιοχές, μπορούμε να διαλέξουμε εμείς σε ποια περιοχή του χάρτη θα τις τοποθετήσουμε.

 

(Για παράδειγμα, την Ελλάδα μπορούμε να την τοποθετήσουμε είτε στη Νότια, είτε στην Ανατολική Ευρώπη, αλλά δεν μπορούμε να τοποθετήσουμε ένα ελληνικό βιβλίο στη Νότια και ένα στην Ανατολική Ευρώπη.)

 

 

***

 

 

Για να εξερευνήσουμε ακόμη περισσότερους τόπους γεμάτους δράκους, θα χρησιμοποιήσουμε και ένα σύστημα με πόντους, όπου θα παίρνουμε:

 

Α. 1 πόντο για κάθε διαφορετική χώρα από την οποία μας προέρχεται ένα βιβλίο

Β. 1 πόντο για κάθε διαφορετικό συγγραφέα

Γ. 1 πόντο για κάθε διαφορετικό βιβλίο

 

(αν εγώ διαβάσω δύο βιβλία του ίδιου συγγραφέα λοιπόν, μπορώ να χρησιμοποιήσω τους πόντους από το Α και το Β, σε ένα μόνο από τα δύο βιβλία, οπότε θα πάρω 3 πόντους για το ένα και 1 πόντο για το άλλο βιβλίο)

 

Στο τέλος της χρονιάς οι πόντοι του κάθε βιβλίου διπλασιάζονται αν:

Α. είσαι ο μοναδικός/ή συμμετέχων/ουσα που διάβασε βιβλίο από τη συγκεκριμένη χώρα

Β. είσαι ο μοναδικός/ή συμμετέχων/ουσα που διάβασε βιβλίο από τον/τη συγκεκριμένο/η συγγραφέα

Γ. είσαι ο μοναδικός/ή συμμετέχων/ουσα που διάβασε το συγκεκριμένο βιβλίο

 

(Συνολικά λοιπόν, ένα βιβλίο μπορεί να δίνει από 1 έως 24 πόντους στο τέλος της χρονιάς.)

 

:newyear:    Καλή αναγνωστική χρονιά!    :newyear:

Edited by Myyst
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα από Αφρική υπάρχει η Lauren Beukes, με το Zoo City που ξέρω ότι σίγουρα είναι και fantasy. Δύσκολα να το διαβάσω όμως γιατί δεν έχει μεταφραστεί, είναι τουβλάκι και ασυνήθιστος που είμαι θα κουραστώ... Από Ανατολική Ασία, ο Μουρακάμι έχει γράψει κάποιο βιβλίο που μπορεί να θεωρείται και fantasy; Δυτική-Νότια-Κεντρική Ασία δεν βρίσκω τίποτα απολύτως. Νότια Αμερική... μαγικός ρεαλισμός και έτσι, αλλά μετράει για fantasy; Καμία πρόταση; Από τις υπόλοιπες περιοχές έχω βρει!

Link to comment
Share on other sites

Aν βάζουμε τον λατινοαμερικάνικο μαγικό ρεαλισμό μέσα πως είναι δυνατόν να λέμε ότι από νότια-κεντρική Ασία δεν υπάρχει τίποτα; Ο Ρούσντι δεν μας κάνει; :secret:

Link to comment
Share on other sites

Μα, άμα μιλάμε για φάντασυ, μιλάμε για φάντασυ, και όχι για μαγικούς ρεαλισμούς και τέτοια.

Άρα;

 

Ωραίο παιχνίδι και ωραία παρουσίαση, Μύστη.

Link to comment
Share on other sites

Aν βάζουμε τον λατινοαμερικάνικο μαγικό ρεαλισμό μέσα πως είναι δυνατόν να λέμε ότι από νότια-κεντρική Ασία δεν υπάρχει τίποτα; Ο Ρούσντι δεν μας κάνει; :secret:

 

Που να μας έρθει στο μυαλό στις μια η ώρα κύριε; :p Δίκιο έχει η Άννα πάντως, fantasy θέλουμε και όχι ημίμετρα. Όσο για τον Ρούσντι, κάτι Σατανικοί Στίχοι ή Παιδιά του Μεσονυχτίου δύσκολα ταιριάζουν εδώ, όμως το Ο Χαρούν και η θάλασσα των παραμυθιών του ίδιου, γιατί όχι; Μια χαρά fantasy μου ακούγεται. Πρέπει να ψάξω να το βρω όμως γιατί είναι εξαντλημένο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάχνετε για Αφρική, τι καλύτερο από τον Ιμάρο του Σώντερς; Ή ψάχνουμε για την υπηκοότητα του συγγραφέα;

Link to comment
Share on other sites

Aν βάζουμε τον λατινοαμερικάνικο μαγικό ρεαλισμό μέσα πως είναι δυνατόν να λέμε ότι από νότια-κεντρική Ασία δεν υπάρχει τίποτα; Ο Ρούσντι δεν μας κάνει; :secret:

Υπάρχει και το Βιβλίο της Ζούγκλας

Link to comment
Share on other sites

 

Aν βάζουμε τον λατινοαμερικάνικο μαγικό ρεαλισμό μέσα πως είναι δυνατόν να λέμε ότι από νότια-κεντρική Ασία δεν υπάρχει τίποτα; Ο Ρούσντι δεν μας κάνει; :secret:

Υπάρχει και το Βιβλίο της Ζούγκλας

 

Το βιβλίο της ζούγκλας;; Εννοείς αυτό με το Μόγλη, το παιδικό; Αν εννοείς αυτό, ο συγγραφέας του είναι Άγγλος(και μάλιστα ιμπεριαλιστής μέχρι το κόκκαλο).

Εγώ πρωσοπικά θα έλεγα ότι από Νότιο-κεντρική Ασία ο Ρουσντί βολεύει, κι ας μην είναι ακριβώς φάντασι! Έχω διαβάσει τους σατανικούς στίχους, κι είναι πραγματικά ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, με κοινωνικοπολιτικές αναφορές. Είναι όμως φάντασι, ή ίσως weird, αφού συμβαίνουν ένα σωρό παράξενα πράγματα, πολεμά ο δαίμονας της θρησκείας το δαίμονα της λαγνείας, άνθρωποι μεταμορφώνονται σε δαίμονες και αγγέλους, εμφανίζονται φαντάσματα....

Βέβαια υπάρχουν κι οι Ιάπωνες, όμως για τη λογοτεχνία τους δεν ξέρω και πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έχω λίγο μυαλό στο κεφάλι μου, ερώτηση των 100,000 δολαρίων: ένα βιβλίο προέρχεται από την Χ χώρα πότε; Τι ψάχνουμε; Υπηκοότητα συγγραφέα, ιθαγένεια συγγραφέα, καταγωγή συγγραφέα, ομοιότητα υποβάθρου; Τι;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έχω λίγο μυαλό στο κεφάλι μου, ερώτηση των 100,000 δολαρίων: ένα βιβλίο προέρχεται από την Χ χώρα πότε; Τι ψάχνουμε; Υπηκοότητα συγγραφέα, ιθαγένεια συγγραφέα, καταγωγή συγγραφέα, ομοιότητα υποβάθρου; Τι;

 

Σίγουρα δεν μιλάμε για ομοιότητα υποβάθρου. Και επίσης δεν μιλάμε για χώρα καταγωγής του συγγραφέα. Μιλάμε για χώρα γραφής. Από 'κει και πέρα νομίζω ότι πρέπει να 'μαστε λίγο ελαστικοί ως προς τα ακριβή όρια.

 

Παραδείγματα:

α. Ισαάκ Ασίμοφ: Γεννήθηκε στη Ρωσία, μετακόμισε στις ΗΠΑ όταν ήταν 3 χρονών. Τα έργα του νομίζω ότι θα τα χρεώναμε στις ΗΠΑ

β. Μίλαν Κούντερα: Έγραψε τα πρώτα του έργα στη Τσεχία, μετακόμισε στη Γαλλία το 1975. Τα πιο πρόσφατά του έργα τα έγραψε στη γαλλική γλώσσα. Νομίζω ότι τα βιβλία πριν το 1975 θα ήταν σωστό να θεωρούνται τσεχικά. Τα βιβλία μετά το 1975, νομίζω ότι θα ήταν εξίσου σωστό να θεωρούνται γαλλικά και τσεχικά. Για τις ανάγκες του 'Εδώ είναι Δράκοι' θα διαλέγαμε όποια από τις δύο χώρες θα μας βόλευε περισσότερο.

 

Σε περίπτωση δυσκολιών, η γνώμη μου είναι να τις δούμε κατά περίπτωση.  :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Aν βάζουμε τον λατινοαμερικάνικο μαγικό ρεαλισμό μέσα πως είναι δυνατόν να λέμε ότι από νότια-κεντρική Ασία δεν υπάρχει τίποτα; Ο Ρούσντι δεν μας κάνει; :secret:

Υπάρχει και το Βιβλίο της Ζούγκλας

 

Το βιβλίο της ζούγκλας;; Εννοείς αυτό με το Μόγλη, το παιδικό; Αν εννοείς αυτό, ο συγγραφέας του είναι Άγγλος(και μάλιστα ιμπεριαλιστής μέχρι το κόκκαλο).

 

Και επίσης γεννημένος στην Ινδία, μεγάλωσε στην Αγγλία και έζησε χρόνια στην Αμερική και την Αφρική. Τρέχα γύρευε δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

01. Βόρεια Αμερική. Διάβασα το "Η πύλη των ονείρων" του Τσαρλς Ντε Λιντ (Καναδάς) και λέω επίσης να διαβάσω το Τιγκάνα του Γκάι Γκάβριελ Κει (πάλι Καναδάς) και σίγουρα το "Το Γκόλεμ και το Τζίνι" της Έλεν Γουέκερ (ΗΠΑ). 

02. Νότια Αμερική. Δεν έχω βρει κάτι που να είναι αμιγώς fantasy. Καμιά ιδέα;

03. Δυτική Ευρώπη. Από Γαλλία το μόνο που έχω είναι το κλασικό "Η Ατλαντίδα" του Πιερ Μπενουά. Από Γερμανία υπάρχει η σειρά των Νάνων του Μάρκους Χάιτς. Και ο Μίχαελ Έντε φυσικά!

04. Βόρεια Ευρώπη. Ευκολάκι. Αγγλία με "Υφαντόκοσμος" του Κλάιβ Μπάρκερ και "Ο πόλεμος των Θεών" του Νιλ Γκέιμαν.

05. Ανατολική Ευρώπη και Ρωσία. Μάλλον το "Κυνηγός σκιών" του Αλεξέι Πέχοφ (Ρωσία).

06. Νότια Ευρώπη. Από Ελλάδα το "Κοράκι σε άλικο φόντο" του Ελευθέριου Κεραμίδα και μάλλον το "Ιστορίες της Μέκτας" του Κωνσταντίνου Τσουρέκη. Από Ιταλία μπορεί να διαβάσω το "Αόρατες πόλεις" του Ίταλο Καλβίνο.

07. Αφρική. Δεν έχω βρει κάτι στα ελληνικά προς το παρόν.

08. Δυτική, Νότια και Κεντρική Ασία. Χμ, υπάρχει ο Ρούσντι, αλλά...

09. Ανατολική Ασία. Να μια έκπληξη. Βρήκα, και μάλιστα Κινέζικο! Μιλάω για το "Το βιβλίο και το ξίφος" του Λουί Τσα.

10. Ωκεανία. Δεν έχω και πολλές επιλογές, αλλά αυτή η μια που έχω δεν με χαλάει: "Σάμπριελ" του Γκαρθ Νιξ (Αυστραλία).

 

Συμπερασματικά, μου λείπουν τρεις περιοχές. 

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  1. Βόρεια Αμερική

  2. Νότια Αμερική

Δυτική Ευρώπη

Βόρεια Ευρώπη

Ανατολική Ευρώπη και Ρωσία

Νότια Ευρώπη

Αφρική

Δυτική, Νότια και Κεντρική Ασία

Ανατολική Ασία Ιαπωνία, Haruki Murakami, 1Q84 (σχόλιο: http://community.sff.gr/topic/13152-haruki-murakami/page-4?do=findComment&comment=274159 )

Ωκεανία

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Νομίζω ότι αν δεν μετράμε αυτά, δεν θα βγάλουμε μεγάλη ψαριά.

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερης γενιάς Άραβας από Άραβες γονείς, γέννημα θρέμμα Ντητρόιτ, μάλλον δεν μετράει για ανατολική Ασία, ε;

 

 

Edit: Προφανώς εννοούσα δυτική Ασία.

 

Λοιπόν, να μια λίστα που δεν είναι ακόμα έτοιμη, αλλά θα συμπληρωθεί εντος ολίγου.

Απίστευτα δύσκολο να βρεθούν (μεταφρασμένες/οι) νοτιοαμερικανοί/ίδες φαντασάδες/ούδες, καθώς το ψαχτήρι επέμενε να με βγάζει σε μαγικό ρεαλισμό.

(στο τελος μπόνους ο Αραβοντητρόιτ, που δεν ήξερα τι να τον κάνω)

 

  1. Βόρεια Αμερική: RavenShadow, Winfred Blevins
  2. Νότια Αμερική: ?
  3. Δυτική Ευρώπη: ?
  4. Βόρεια Ευρώπη: En krigares hjärta, Niklas Krog
  5. Ανατολική Ευρώπη και Ρωσία: The Secret History of Moscow, Ekaterina Sedia
  6. Νότια Ευρώπη: ?
  7. Αφρική: Who Fears Death, Nnedi Okorafor
  8. Δυτική, Νότια και Κεντρική Ασία: Tales from an Israeli Storyteller, Uri Kurlianchik and Hugo Solis
  9. Ανατολική Ασία:  The Man with the Compound Eyes, Wu Ming-yi
  10. Ωκεανία: The Interrogation of Ashala Wolf, Ambelin Kwaymullina
έξτρα: Throne of the Crescent Moon, Saladin Ahmed Edited by KELAINO
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

  1. Βόρεια Αμερική
  2. Νότια Αμερική
  3. Δυτική Ευρώπη Μ. Βρετανία, Clive Barker, Ο Κλέφτης του Πάντοτε
  4. Βόρεια Ευρώπη
  5. Ανατολική Ευρώπη και Ρωσία
  6. Νότια Ευρώπη
  7. Αφρική
  8. Δυτική, Νότια και Κεντρική Ασία
  9. Ανατολική Ασία Ιαπωνία, Haruki Murakami, 1Q84
  10. Ωκεανία
Link to comment
Share on other sites

01. Βόρεια Αμερική.
*Τσαρλς Ντε Λιντ - Η πύλη των ονείρων (Καναδάς)
*Τζέφρι Λορντ - Πολεμιστής από νεφρίτη (ΗΠΑ)
*Γκάι Γκάβριελ Κέι - Ύζαμπελ (Καναδάς)
 
02. Νότια Αμερική. 
 
03. Δυτική Ευρώπη.
*Νιλ Γκέιμαν - Το βιβλίο του νεκροταφείου (Αγγλία)
 
04. Βόρεια Ευρώπη.
 
05. Ανατολική Ευρώπη και Ρωσία.
 
06. Νότια Ευρώπη.
 
07. Αφρική.
 
08. Δυτική, Νότια και Κεντρική Ασία.
 
09. Ανατολική Ασία. 

 

10. Ωκεανία. 
Link to comment
Share on other sites



  1. Βόρεια Αμερική
  2. Νότια Αμερική
  3. Δυτική Ευρώπη Μ. Βρετανία, Clive Barker, Ο Κλέφτης του Πάντοτε
  4. Βόρεια Ευρώπη
  5. Ανατολική Ευρώπη και Ρωσία
  6. Νότια Ευρώπη Ελλάδα, Βάσω Χρήστου, Λαξευτές της Παλίρροιας
  7. Αφρική
  8. Δυτική, Νότια και Κεντρική Ασία
  9. Ανατολική Ασία Ιαπωνία, Haruki Murakami, 1Q84
  10. Ωκεανία

Link to comment
Share on other sites

  1. Βόρεια Αμερική ΗΠΑ, Roger Zelazny, Sign of the Unicorn

  2. Νότια Αμερική

Δυτική Ευρώπη Μ. Βρετανία, Clive Barker, Ο Κλέφτης του Πάντοτε

Βόρεια Ευρώπη

Ανατολική Ευρώπη και Ρωσία

Νότια Ευρώπη Ελλάδα, Βάσω Χρήστου, Λαξευτές της Παλίρροιας

Αφρική

Δυτική, Νότια και Κεντρική Ασία

Ανατολική Ασία Ιαπωνία, Haruki Murakami, 1Q84

Ωκεανία

Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη προσπάθεια κι από μένα

 

Βόρεια Αμερική: Avembartha, The Riyria Revelations Book 2, Micheal J. Sullivan
Νότια Αμερική
Δυτική Ευρώπη
Βόρεια Ευρώπη
Ανατολική Ευρώπη και Ρωσία
Νότια Ευρώπη: Το διαμάντι των θεών, Στυλιανός Κιλημάντζος
Αφρική: 
Δυτική, Νότια και Κεντρική Ασία
Ανατολική Ασία: Shadow of Tyr, Mirage Makers Book 2, Glenda Larke
Ωκεανία

 

Μια μικρή επιφύλαξη: η Glenda Larke ζει μόνιμα στην Μαλαισία. Πιάνει για ανατολική ή Νότια Ασία;

Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη προσπάθεια κι από μένα

 

Βόρεια Αμερική: Avembartha, The Riyria Revelations Book 2, Micheal J. Sullivan

Νότια Αμερική

Δυτική Ευρώπη

Βόρεια Ευρώπη

Ανατολική Ευρώπη και Ρωσία

Νότια Ευρώπη: Το διαμάντι των θεών, Στυλιανός Κιλημάντζος

Αφρική: 

Δυτική, Νότια και Κεντρική Ασία

Ανατολική Ασία: Shadow of Tyr, Mirage Makers Book 2, Glenda Larke

Ωκεανία

 

Μια μικρή επιφύλαξη: η Glenda Larke ζει μόνιμα στην Μαλαισία. Πιάνει για ανατολική ή Νότια Ασία;

 

Οι χώρες της Ινδοκίνας είναι μπαλαντέρ ανάμεσα στις δύο αυτές περιοχές (για να είναι πιο βατή η πρόκληση.) Επιλέγεις μία περιοχή και την τοποθετείς εκεί.  -_-

Edited by Myyst
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

  • Βόρεια Αμερική

    ΗΠΑ:

    Jim Butcher - Cold Days

    Jim Butcher - Skin Game

  • Νότια Αμερική
  • Δυτική Ευρώπη
  • Βόρεια Ευρώπη
  • Ανατολική Ευρώπη και Ρωσία
  • Νότια Ευρώπη

    Ελλάδα,

    Κώστας Ζαφειρίου: Χρονικά της Αντακρης Η μάγισσα του Μπιλθορ

  • Αφρική

    Νότια Αφρική

    Natasha Monstert: Ο φύλακας του Φωτός και της Σκονης

  • Δυτική, Νότια και Κεντρική Ασία
  • Ανατολική Ασία
  • Ωκεανία
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..