Jump to content

Συγγραφικοί Στόχοι 2015


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Τι θα λέγατε, μιας κι έχουμε τόσα τόπικ με στόχους αναγνωστικούς, να βάλουμε κι ένα με συγγραφικούς;

 

Θα ήθελα, κύριε Άγιε Βασίλη μου, τώρα που τελείωσες με τα δώρα, να μπορέσω εντός του 2015:

 

α) να διορθώσω το δεύτερο βιβλίο της εξαλογίας μου

 

β) να γράψω τουλάχιστον τέσσερα διηγήματα, εκ των οποίων τουλάχιστον τα δύο στα αγγλικά

 

γ) να ολοκληρώσω ένα SFF-WriMo

 

δ) να κάνω καμιά ακόμη διορθωσούλα (ίσως εκείνο το ψευδο-ελληνιστικό μου, που με απογοήτευσε η δεύτερη γραφή του)

 

ε) να ολοκληρώσω εκείνη τη σειρά από συγγραφικές συμβουλές που κάθεται και κλωσσάει τ' αυγά της έναν ολόκληρο χρόνο

 

στ) να ξαναζωντανέψω το μπλογκ μου

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Συγγραφικοί στόχοι για το 2015, λοιπόν, γουστάρω. Για να δούμε, νομίζω θα είναι μια πολύ γεμάτη χρονιά αυτή που μπήκε:

 

1. Να ολοκληρώσω τη διόρθωση του Αερικού (μυθιστόρημα φαντασίας στα ελληνικά). 

2. Να τελειώσω τη συγγραφή του The City That Weeps (νουβέλα φαντασίας/νουάρ στα αγγλικά)

3. Να φτιάξω το προσχέδιο για το υπόλοιπο Darkness Sings (μυθιστόρημα αστικής φαντασίας στα αγγλικά)

4. Να φτιάξω το προσχέδιο για το επόμενο βιβλίο και να δώσω το SFF-WriMo 2014 για beta reading. 

5. Να διορθώσω αρκετά από τα διηγήματα που έχω στο σκληρό μου και κάθονται και να γράψω και μερικά καινούρια.

6. Να τελειώσω τις Μέρες του Σκότους για να ολοκληρώσω έτσι την τριλογία από νουβέλες που έχω γράψει. 

 

Υ.Γ. Να κλείσω το μπλογκ μου :p

Edited by elgalla
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να τελείωσω επιτέλους το "Οι νεκροί ονειρεύονται"

Να γράψω 4-5 διηγήματα τρόμου που με προκαλούν να τα γράψω

Να ξαναζωντανέψω το μπλογκ μου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αχ Naroualis λες και ήσουν μέσα στο μυαλό μου. Προχθές έγραψα κάτι αντίστοιχο στο ιστολόγιό μου στο ημερολόγιο Συγγραφέα 6. Λοιπόν ας μεταφέρω από εκεί τους στόχους:

 

   Πρώτος στόχος να ολοκληρωθεί ο Θυρεός του Λέοντος. Το μεγάλο μυθιστόρημα που γράφω και είναι δεύτερο της τριλογίας. Έχει ξεπεράσει ως τώρα τις 395 σελίδες και τις 110.000 λέξεις αλλά έχουμε μέλλον ακόμα!

   Δεύτερος στόχος είναι η Πτήση 178, είναι το μυθιστόρημα δράσης που έχω αρχίσει από τον Αύγουστο και εξελίσσεται στην σημερινή εποχή, με μια τρομοκρατική επίθεση των ακραίων Ισλαμιστών τζιχαντιστών. Στόχος επίσης να ολοκληρωθεί μέσα στον Ιανουάριο.

   Τρίτος στόχος είναι το Χωρίς Μάρτυρες, το αστυνομικό που αρχικά τοποθετούσα στην Ελληνική ύπαιθρο αλλά τελικά το έφερα στην Αθήνα όπου η υπόθεση περιεπλάκη με υψηλά πρόσωπα και περισσότερες κρυφές πράξεις και κίνητρα. Αυτό θα πρέπει να ολοκληρωθεί ως το Πάσχα.

   Τέταρτος στόχος οι Σταυροφόροι ( προσωρινός τίτλος ακόμα δεν βρήκα τον μόνιμο ) που αφορά την εκστρατεία ενός Άγγλου άρχοντα στην Παλαιστίνη μαζί με τους άνδρες του και φίλους και εθελοντές για να βοηθήσει το βασιλιά της Ιερουσαλήμ εναντίον των Αράβων. Θα πρέπει να το ολοκληρώσω κάπου τέλη Μαΐου.

   Πέμπτος στόχος θα είναι η Επιχείρηση Υπεξαίρεση ( επίσης προσωρινός τίτλος ) που αφορά ένα ακόμα αστυνομικό το οποίο εξελίσσεται στην σημερινή Αθήνα. Η ολοκλήρωση θα έρθει με το τέλος του καλοκαιριού.

   Έκτος στόχος η συνέχεια των Σταυροφόρων ( που ακόμα δεν έχει ούτε προσωρινό τίτλο ) και αφορά το ταξίδι της επιστροφής των επιζώντων στην Αγγλία και τις περιπέτειές τους στη Λομβαρδία από μια φιλόδοξη αρχόντισσα που θέλει να πάρει στην κατοχή της ένα βιβλίο σχετικό με την επίκληση δαιμονικών δυνάμεων που εκείνοι βρήκαν στην Παλαιστίνη. Αυτό θα ολοκληρωθεί τέλος Οκτωβρίου και εκεί θα σταματήσω να δω την κατάσταση.

   Αναλόγως με το τι θα έχει γίνει με το Δάκρυ και το Θυρεό θα δώσω βάρος στο τρίτο βιβλίο της ιστορίας ή στη διόρθωση της μετάφρασης στα Αγγλικά. Επίσης αν θα έχω δημοσιεύσει την Πτήση τότε θα έχω να δώσω βάρος στην επόμενη αποστολή της ομάδας. Αν ακόμα τίποτα δεν έχει ευδοκιμήσει θα δούμε πως θα συνεχίσω. Πιθανότατα με κάποιο από τα έργα που είναι στο σχεδιασμό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΑχαχαχαχαχαχιχιχοχχοχοχοχχαχαχαχαχΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑτίποτα. Διάβασμα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα! Λοιπόν:

 

1.Να γράψω 1-2 διηγήματα που σκέφτομαι εδώ και καιρό

2.Να γράψω ακόμα ένα διήγημα στον εξωγήινο κόσμο που φτιάχνω

3.Να ολοκληρώσω τον σχεδιασμό και να ξεκινήσω το γράψιμο του τέταρτου μυθιστορήματος μου (χαλαρού σίκουελ του τρίτου)

 

Καλή χρονιά σε όλους με μπόλικη έμπνευση!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί μου οι στόχοι:

 

1. Να ολοκληρώσω με επιτυχία τη συγγραφή του νέου μου μυθιστορήματος.

 

2. Να εμπλουτίσω το Blog μου με ακόμη περισσότερο υλικό.

 

3. Να αξιοποιήσω τις ιδέες που έχουν από καιρό θρονιάσει στο κεφάλι μου.

 

Όπως και να έχει όμως ο μεγαλύτερός μου στόχος είναι να έχουμε όλοι υγεία! Άσχετο βέβαια...

 

Καλή συγγραφική χρονιά σε όλους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

-Να γράψω όσα περισσότερα διηγήματα γίνεται. Τουλάχιστον δύο για τα εργαστήρια της ΑΛΕΦ, να μη στείλω παλιά. Αλλά να βγουν καλά, όχι απλώς να γεμίζω σελίδες.

-Να διορθώσω μερικά παλιά, τουλάχιστον τα του Μαίου 2013 και του Νοεμβρίου 2014 που άξιζαν λίγο περισσότερο.

-Να γυρίσω προς εφ περισσότερο, παρά φάντασυ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1. Να τελειώσω το πρώτο βιβλίο της Κλέφτρας μου (διορθώσεις).

2. Να γράψω το δεύτερο βιβλίο της Κλέφτρας.

3. Να γράψω τουλάχιστον τέσσερα διηγήματα άσχετα με την Κλέφτρα  :rolleyes:  (δεν είναι πολλά, ένα κάθε τρεις μήνες, μπορώ, θα τα καταφέρω <_< ). 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βλέπω τόσους συγγραφικούς στόχους, θα έχουμε πολύ γράψιμο και πολύ διάβασμα μέσα στο έτος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Να ολοκληρώσω το δεύτερο μέρος της φάντασυ (τριλογίας;) μου.

2. Να ξεκαθαρίσω κανα δυο ιστορικούλια (νουβέλες ή μυθιστορήματα ακόμη δεν ξέρω) που εδώ και μήνες σέρνονται.

3. Να ολοκληρώσω τη συλλογή διηγημάτων μου fairy tales retold.

Άντε και καλά μας ξεμπερδέματα!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να τελειώσω το cyberpunk μυθιστόρημα που ξεκίνησα πριν τρία χρόνια. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τίτλο. Είμαι ανάμεσα σε δύο επιλογές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά μην σε αγχώνει αυτό, τελείωσε το με το καλό και θα βρεις και τίτλο. Εγώ στο Δάκρυ είχα περάσει τις 900 σελίδες όταν βρήκα τον τίτλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και στα υπόλοιπα μυθιστορήματά μου τον τίτλο τον βρίσκω ή προς το τέλος ή αφού τελειώσω το γράψιμο. Οπότε σε αυτό είμαι συνεπής. :yessir:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τον τίτλο τον βρήκα στα τελειώματα, με συζητήσεις στο τόπικ του νανόριμο. Βάλ'το κι εσύ στο επόμενο νανόριμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

- Να γράψω το δεύτερο ντραφτ του πρώτου μέρους της τριλογίας.

- και να της βρω τίτλο (προαιρετικά)

- πρέπει επίσης να δουλεψω την κοσμοπλασία.

- και να εξακολουθήσω να μην έχω μπλογκ.

- το Νοέμβριο να συνεχίσω το τρίτο μέρος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

- Να γράψω το δεύτερο ντραφτ του πρώτου μέρους της τριλογίας.

- και να της βρω τίτλο (προαιρετικά)

- πρέπει επίσης να δουλεψω την κοσμοπλασία.

- και να εξακολουθήσω να μην έχω μπλογκ.

- το Νοέμβριο να συνεχίσω το τρίτο μέρος.

Γιατί είναι σημαντικό να μην έχεις μπλογκ? Θέλεις, αλλά αντιστέκεσαι? Αυτό κατάλαβα τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Να τελειώσω με τις διορθώσεις των διηγημάτων μου για να πάρουν τον δρόμο τους.

Να ξεκινήσω κάτι μεγαλύτερο απο διήγημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω -επιτέλους- τα 2 εμβόλιμα κεφάλαια που έχω σκαρφιστεί για πρώτο μου μυθιστόρημα, έτσι ώστε να προσεγγίσει το πιο βελτιωμένο επίπεδο του τελευταίου.... Μπελαλίδικο πράγμα η εξέλιξη...

Edited by alien666
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ο πρώτος μήνας, και κάτι παραπάνω, του 2015 πέρασε.

Πως τα πάτε με τους στόχους σας;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ο μισός χρόνος πέρασε ( και κάτι παραπάνω ) πως τα πάτε με τους συγγραφικούς σας στόχους; Πετύχατε τους μισούς; Περισσότερους ή λιγότερους; Ή μήπως, όπως πολλές φορές συμβαίνει στη συγγραφή, αναθεωρήσατε τους στόχους σας; 

 

Εγώ προσωπικά έχω να αναφέρω την πρόοδό μου στους στόχους μου ως εξής:

Ο Θυρεός πλούτισε ακόμα 24000 λέξεις και συνεχίζουμε.

Ολοκλήρωσα την Πτήση και τους Σταυροφόρους ( 2ος και 4ος στόχος αντίστοιχα ) ενώ άρχισα και τη συνέχεια ( 6ος στόχος ).

 

Εκτός προγραμματισμού έγραψα ακόμα δύο διηγήματα και ξεκίνησα να μεταφράσω την Πτήση στα Αγγλικά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε, εμένα που οι συγγραφικοί μου στόχοι για το 2015 ήτανε 0 έχω ήδη 3 διηγήματα στα χέρια μου και μάλιστα αγγλικά οπότε ούτε κόπος να μεταφράσω. Άρα μάλλον και για το 2016 0 θα είναι οι στόχοι να με εκπλήσσω ευχάριστα. :p

Πέρα από την πλάκα άμα έγραφα 2-3 διηγηματάκια ακόμα μέχρι το τέλος του χρόνου δεν θα με χάλαγε.

 

Υ.Γ. Αυτό με τα βιβλία και τις νουβέλες πως το κάνετε ρε παιδιά; Εγώ είμαι τελείως φέηλ. Άμα έχετε καμία συμβουλή για συγγραφή κουμουτσών ενημερώστε με. :p

Link to comment
Share on other sites

1. Να ολοκληρώσω τη διόρθωση του Αερικού (μυθιστόρημα φαντασίας στα ελληνικά).

Έχω διορθώσει περίπου το μισό. Φυσικά, βγαίνει ήδη μεγαλύτερο και τρομοκρατούμαι. 

 

2. Να τελειώσω τη συγγραφή του The City That Weeps (νουβέλα φαντασίας/νουάρ στα αγγλικά)

Γράφεται as we speak για το SummerWriMo.

 

3. Να φτιάξω το προσχέδιο για το υπόλοιπο Darkness Sings (μυθιστόρημα αστικής φαντασίας στα αγγλικά)

Καλά κρασιά, δεν ξέρω τι θα γίνει μ' αυτό, έχω σκαλώσει άσχημα με την πλοκή.

 

4. Να φτιάξω το προσχέδιο για το επόμενο βιβλίο και να δώσω το SFF-WriMo 2014 για beta reading. 

Το beta reading έγινε, με το προσχέδιο για το επόμενο βιβλίο μάλλον δεν θα προχωρήσω φέτος.

 

5. Να διορθώσω αρκετά από τα διηγήματα που έχω στο σκληρό μου και κάθονται και να γράψω και μερικά καινούρια.

Έχω γράψει κάμποσα καινούρια, αλλά ελάχιστα έχω διορθώσει.

 

6. Να τελειώσω τις Μέρες του Σκότους για να ολοκληρώσω έτσι την τριλογία από νουβέλες που έχω γράψει. 

Κι αυτό μάλλον στον πάγο θα μπει για φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..