Jump to content

Ικχθίλιον - Κωνσταντίνος Βαρδής


Βελόρεν
 Share

Recommended Posts

Χαίρεται παιδιά! Είμαι πολύ χαρούμενος και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας! Το πρώτο μου βιβλίο επικής φαντασίας επιτέλους κυκλοφορεί από εκδοτικό οίκο Θεσσαλονίκης!

ceb9cebacf87ceb8ceafcebbceb9cebfcebd.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βελόρεν συγχαρητήρια! Εκτός που τέτοια μου αρέσουν και παίρνουν και έξτρα πόντους λόγω είδους - όπως έχω κουράσει το φόρουμ να επαναλαμβάνω- θα ήθελα να μου πεις που κυκλοφορεί. Αν δεν υπάρχει στην Αθήνα, μπορεί να το στείλει ο εκδοτικός οίκος από Θεσσαλονίκη; Ή εσύ; (με το αζημίωτο εννοείται, θέλω να σε υποστηρίξω!)

Ποιός έκανε το εξώφυλλο; Θυμίζει κάπως prince of thorns και πιο αμυδρά shadow of the torturer, αλλά είναι πολύ καλό παρ' όλ' αυτά!

Καλοτάξιδο και καλή συνέχεια!

Να ανεβάσεις σχετικές πληροφορίες και στο τόπικ Οι Εκδόσεις Μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την έμπρακτη υποστήριξη! Ακόμη είναι στο στάδιο της προπαραγγελίας αλλά θα κυκλοφορήσει σε δύο εβδομάδες και επίσημα. Μετά από αυτό το διάστημα θα μπορείς να το βρεις σε όλα τα μεγάλα βιβλιοπωλεία με τα οποία συνεργάζεται ο εκδοτικός που με έχει αναλάβει. Παρόλα αυτά, αν κάποιο βιβλιοπωλείο δεν το έχει (σύνηθες φαινόμενο ειδικά στα μικρά της γειτονιάς) μπορείς να το παραγγείλεις δίνοντας το όνομά μου, τον τίτλο και την επωνυμία του εκδοτικού και θα σου το φέρουν όπως κάνουν με όλα τα υπόλοιπα.

Το εξώφυλλο το έκανε ο ίδιος ο εκδοτικός και σε άλλους θυμίζει το assassin's creed. Μόνο που το δικό μου έχει και δράκους!!!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Εύχομαι ολόψυχα κι εσένα κάθε επιτυχία!

Ναι, θα το ανεβάσω. Δεν ήξερα πως υπήρχε τέτοιο τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε, σου εύχομαι καλοτάξιδο.  Πάντα τέτοια.  Εξώφυλλο, όπως λέει και η Ειρήνη, super.  Και το κειμενάκι στο οπισθόφυλλο πολύ καλό επίσης.  Μόλις γίνει η διανομή του στα βιβλιοπωλεία ενημέρωσε μας!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://gnomepress.files.wordpress.com/2012/09/img_2060.jpg&imgrefurl=http://gnomepress.me/category/gene-wolfe/&h=1024&w=783&tbnid=nESpmNZ_XEe-5M:&zoom=1&docid=R3R8rGP1_rKnnM&ei=Ec67VIKBBoP2UuGJgZgG&tbm=isch&ved=0CB8QMygCMAI

 

 

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://24.media.tumblr.com/tumblr_lqq1uzf2mT1qks2eao1_400.jpg&imgrefurl=http://blog.sfgateway.com/index.php/sfx-book-club-the-shadow-of-the-torturer/&h=500&w=304&tbnid=VtXa2UUpJBrsPM:&zoom=1&docid=Tw6vyCcru5l9dM&ei=Ec67VIKBBoP2UuGJgZgG&tbm=isch&ved=0CCEQMygEMAQ

 

 

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://d.gr-assets.com/books/1327917754l/9579634.jpg&imgrefurl=http://www.goodreads.com/book/show/9579634-prince-of-thorns&h=475&w=312&tbnid=A5lCmZ5VfPuirM:&zoom=1&docid=1S8Te2fKbHDM7M&ei=7827VPSPNsW5UYDhgogF&tbm=isch

 

 

Μου ήρθαν στο νου αυτά. Από τα αγαπημένα μου εξώφυλλα και βέβαια, βιβλία.

Ουάου Ειρήνη!!! Φοβερά εξώφυλλα αυτά!

Κωνσταντίνε, σου εύχομαι καλοτάξιδο.  Πάντα τέτοια.  Εξώφυλλο, όπως λέει και η Ειρήνη, super.  Και το κειμενάκι στο οπισθόφυλλο πολύ καλό επίσης.  Μόλις γίνει η διανομή του στα βιβλιοπωλεία ενημέρωσε μας!

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου Νίκο! Χαίρομαι πάρα πολύ που σου αρέσει το αποτέλεσμα! Θα ενημερώσω το συντομότερο δυνατόν!!! Ελπίζω και το περιεχόμενο να σας ικανοποιήσει όσο και το εξώφυλλο!

Edited by Βελόρεν
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μόλις το παράγγειλα. Σύντομα θα το έχω στα χέρια μου και θα ανεβάσω την κριτική μου! Χορταστικό μου μυρίζεται....Και πάλι, καλή σου επιτυχία Βελόρεν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παράγγειλα. Σύντομα θα το έχω στα χέρια μου και θα ανεβάσω την κριτική μου! Χορταστικό μου μυρίζεται....Και πάλι, καλή σου επιτυχία Βελόρεν!

Σε ευχαριστώ Ειρήνη! Φαντάσου πως ακόμη κι εγώ δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ενδιαφέρον ακούγεται. Έχω ψηθεί να το διαβάσω. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ενδιαφέρον ακούγεται. Έχω ψηθεί να το διαβάσω. 

Σε ευχαριστώ! Ελπίζω αν το διαβάσεις αν το βρεις ενδιαφέρον! Σαν ιστορία έχω ακούσει πολλά θετικά σχόλια! Να είσαι καλά για το ενδιαφέρον!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Αρκετά ενδιαφέρον ακούγεται. Έχω ψηθεί να το διαβάσω.

 

Σε ευχαριστώ! Ελπίζω αν το διαβάσεις αν το βρεις ενδιαφέρον! Σαν ιστορία έχω ακούσει πολλά θετικά σχόλια! Να είσαι καλά για το ενδιαφέρον!

Θα κυκλοφορήσει και στα public; Εμείς οι Κορίνθιοι δεν έχουμε και πολλές επιλογές για μεγάλα βιβλιοπωλεία!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δεν το ξέρω. Μπορείς όμως να το παραγγείλεις τηλεφωνικός και να σου το φέρουν στην πόρτα σου χωρίς έξοδα μεταφοράς και παράδοσης. Αν μπεις στην προσωπική μου σελίδα θα βρεις πληροφορίες!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δεν το ξέρω. Μπορείς όμως να το παραγγείλεις τηλεφωνικός και να σου το φέρουν στην πόρτα σου χωρίς έξοδα μεταφοράς και παράδοσης. Αν μπεις στην προσωπική μου σελίδα θα βρεις πληροφορίες!

Θα το παραγγείλω τότε και όταν το διαβάσω θα σου πω, τι αίσθηση μου άφησε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! Σε ευχαριστώ όπως και να έχει! Ελπίζω βέβαια να σου αρέσει! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει μπει ήδη στις προτεραιότητες μου!!!!!

Πολύ σύντομα θα το έχω στα χέρια μου!!!!

Καλόταξιδο να είναι!!!!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλώς την φίλη μου την Χρυσάνθη!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!! Ελπίζω να σου αρέσει!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα και με τα παιδιά από τον εκδοτικό στο τηλέφωνο. Ευγενείς φάνηκαν. Είπαν ότι θα το έχω στα χέρια μου μες στην εβδομάδα και ότι και αυτός το πήρε στα χέρια του (βγήκε δηλαδή το βιβλίο) μόλις στα μέσα της εβδομάδας που πέρασε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά Ειρήνη μου! Φαντάσου πως ακόμη κι εγώ δεν το έχω πάρει στα χέρια μου! Οπότε μόλις το πάρεις στείλε μου μία φωτό να δω πώς είναι...  :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πήρα το βιβλίο, επιτέλους, και έχω διαβάσει τα πέντε πρώτα κεφάλαια. Δεν θα σχολιάσω ακόμη, αλλά θα πω πως διακρίνω (ναι, ναι) πολλά αυτοβιογραφικά στοιχεία μέσα. Βελόρεν σωστά; Σε κάθε περίπτωση, το universe φαίνεται ενδιαφέρον. Αναμένετε σχόλια!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χα χα! Ω ναι... κι όμως!!! Όσοι το έχουν διαβάσει και με ξέρουν αυτό μου έχουν πει!!!

 

Αλήθεια? Πότε το πήρες??? Άντε... επιτέλους και ήθελα να σε ρωτήσω αλλά ντρεπόμουν...

 

Ελπίζω να σου αρέσει το αποτέλεσμα! Θα περιμένω πώς και πώς τα σχόλιά σου!!!

 

Σε ευχαριστώ για όλα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ceb9cebacf87ceb8ceafcebbceb9cebfcebd.jpg

 

 

 

 

 

Πρόσφατα ολοκλήρωσα το βιβλίο του φίλου και συγγραφέα (και ας μου επιτραπεί η σημείωση: πολύ καλού παιδιού) Κωνσταντίνου Βαρδή. Το βιβλίο τιτλοφορείται Ικχθίλιον και κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Fylatos Publishing, σελίδες 277, στη 278 ο χάρτης.

 

Πρόκειται για έναν νέο συγγραφέα του οποίου οι ενδιαφέρουσες προσπάθειες καλύπτουν όλο το φάσμα του sffίτικου πειραματισμού: ιστορίες του Βαρδή (Βελόρεν στα sffίτικα) βρίσκει κανείς στο ωραίο μας φόρουμ και επίσης στην παρακάτω διεύθυνση: https://konvardis.wordpress.com/

όπου στεγάζεται ο ιστοτόπος του συγγραφέα.

 

Το βιβλίο του πραγματεύεται την ιστορία του Βελόρεν, ενός νεαρού ανιχνευτή (και κατασκόπου, και πολεμιστή, όπως τελικά τα φέρνει η ροή των γεγονότων) που βλέπει την πατρίδα του να κατακτάται, τα αγαπημένα του πρόσωπα να σφάζονται ή να σκλαβώνονται και γενικότερα την πραγματικότητά του να καταρρέει. Για να κερδίσει μέρος αυτών που έχασε, ή έστω την πικρή ικανοποίηση της εκδίκησης, θα πρέπει να αντιμετωπίσει πλήθος προκλήσεων και κινδύνων (οπότε σε ένα πρώτο επίπεδο το μυθιστόρημα είναι μυθιστόρημα μύησης).

 

Πέραν όμως του βασικού αυτού κορμού της ιστορίας, ο Βαρδής έχει χτίσει το σύμπαν του πάνω σε ορισμένες εντυπωσιακά ενδιαφέρουσες ιδέες. Οι αντίπαλοι δράκοντες (που δεν πέθαναν ακριβώς αλλά «κοιμούνται» μεταμορφωμένοι σε νησιά,- το παλαιό σκοτεινό τάγμα των Ράτζια που όλοι πιστεύουν ότι έσβησε μεν, αλλά-, το σπαθί που θα αποκτήσει όνομα όταν έρθει η ώρα και το όνομά του θα το γνωρίζει εκείνος που είναι πεπρωμένο του να το φέρει και κανείς νωρίτερα-) όλα αυτά είναι μερικά από τα πιο αξιοσημείωτα κομμάτια της έμπνευσής του.

 

Το βιβλίο «Ικχθίλιον» είναι το πρώτο του συγγραφέα και σαν τέτοιοι φέρει δυστυχώς, αλλά αναπόφευκτα, τα λάθη των αρχαρίων που όλοι κάποτε κάναμε, και ενδεχομένως κάποιοι να κάνουμε ακόμη.

Μακροπερίοδος λόγος που δεν μπορεί να χειριστεί πάντοτε πετυχημένα, απανωτές αναφορικές προτάσεις που σε κάνουν να χάνεις τον ειρμό, παρομοιώσεις και σχήματα λόγου που πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να αποφεύγει. Για παράδειγμα, δεν μπορείς να λες «στις αγκάλες του Μορφέα» και «σαν σαμπρέλα» σε ένα σύμπαν όπου δεν υπάρχουν ούτε Μορφέας ούτε σαμπρέλες. Αυτά είναι πολύ, μα πολύ σημαντικά. Ο καινούριος συγγραφέας προπαντός πρέπει να φροντίζει να μην πέφτει σε τέτοιες παγίδες. Ναι μεν ο Τόλκιν γράφει κάπου στο κεφάλαιο «Ένα πάρτι που το περίμεναν πολύ» της Συντροφιάς του Δαχτυλιδιού εκείνο το κραυγαλέο «σαν τρένο εξπρές» αναφερόμενος σε ένα γκανταλφικό πυροτέχνημα εάν δεν με απατά η μνήμη μου, αλλά εκείνος είναι ο ΤΟΛΚΙΝ. Εμείς αυτά απαγορεύεται να τα κάνουμε.

 

Μιλώντας για Τόλκιν, με ανάμεικτα συναισθήματα με άφησε και η ομοιότητα της ονοματολογίας του Βαρδή με εκείνη του Τόλκιν. Ικχθίλιον, Έλεντιν, δεν θα πω και Εσθέλ, επειδή (γνωρίζω ότι) υπάρχει προσωπικός λόγος που φτιάχτηκε το συγκεκριμένο όνομα. Θα ήθελα δηλαδή περισσότερο προσωπικό χρώμα, μην πω και περισσότερο ελληνικό χρώμα, στο σύμπαν αυτό.

 

 

Ένα άλλο που πρέπει όχι να αφαιρέσει αλλά να χαλιναγωγήσει ο συγγραφέας είναι το πάθος του. Γράφει τόοοσο παθιασμένα, που συχνά το πράγμα του ξεφεύγει, παράδειγμα η συναισθηματικά φορτισμένη και υπερβολικά εκτενής παρένθεση του ονείρου του Βελόρεν το βράδυ της εισβολής. Είναι too much, φαίνεται ότι έχει παρασυρθεί, (μοιραία και από τα αυτοβιογραφικά στοιχεία που γνωρίζω ότι το βιβλίο περιέχει.)

Και έτσι απλά, έχω να του συμβουλεύσω να μην παρασύρεται. Το πάθος είναι κινητήρια δύναμη της τέχνης, η γραφή βγαίνει από την καρδιά αλλά αλίμονο αν δεν επεμβαίνει ο νους να βάλει τάξη. Μία σχετικά συναισθηματική αποστασιοποίηση του συγγραφέα από το γραπτό του θα τον βοηθούσε να τιθασεύει καλύτερα το υλικό του. Αυτό θέλει το χρόνο του.

 

Δεν θα αποκαλύψω περισσότερα για το βιβλίο, και θα περάσω στο θέμα της έκδοσης. Εδώ πια τι να πω. Απλώς το βιβλίο δεν το επιμελήθηκαν όπως έπρεπε. Δεν το φρόντισαν. Το σχήμα είναι άβολο (αν και μου άρεσε και η εικόνα του εξώφυλλου και η ματ υφή του) η παραγραφοποίηση σχεδόν μηδενική, η γραμματοσειρά (προσωπικά) με κούρασε, ελλιπέστατος ορθογραφικός έλεγχος από τον επιμελητή. Παύλες στους διάλογους, παύλες, εν έτει 2015! Οι διάλογοι γράφονται πλέον μέσα σε εισαγωγικά. Μέσα σε εισαγωγικά. Θα πρότεινα στο συγγραφέα να είναι πολύ, μα πολύ πιο προσεκτικός στο θέμα της επιμέλειας του επόμενου βιβλίου του, ιδιαιτέρως αν σκοπεύει να συνεχίσει τη συνεργασία του με το συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο.

 

Γενικά, είδα ένα πρώτο βιβλίο με θετικά και αρνητικά και θα περιμένω να διαβάσω το επόμενο, για να δω τη συνέχεια της ιστορίας. Ο Κωνσταντίνος Βαρδής αγαπά αυτό που κάνει και αγαπώντας το αισιοδοξώ ότι θα βελτιώνεται ολοένα. Το όνομα Βαρδής μου θυμίζει τόσο τη λέξη βάρδος, ελπίζω λοιπόν ο συγγραφέας να σταθεί αντάξιος όλων αυτών για τα οποία μας προδιαθέτει το όνομά του!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την τιμή που μου έκανες όπως και για την έμπρακτη υποστήριξή σου!  :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την τιμή που μου έκανες όπως και για την έμπρακτη υποστήριξή σου!  :thumbsup:

Πιστεύω κάθε προσπάθεια που ξεκινά καλή τη πίστει πρέπει να υποστηρίζεται.

Aνεβάζω το βιντεάκι που έφτιαξε ο συγγραφέας και κυκλοφορεί στο youtube: Τα πλάσματα που εικονίζονται δεν απαντώνται αναγκαστικά στις σελίδες του βιβλίου αλλά η μουσική παρασύρει.

Καλοτάξιδο Κωνσταντίνε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά να πω πως τα πλάσματα απαντώνται στο δεύτερο βιβλίο. Το βίντεο είναι γενικό του είδους! Να είσαι καλά και πάλι Ειρήνη για την πολύτιμη βοήθειά σου!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..