Jump to content

Αλλόκοτες περιπτύξεις #2 - Διγέλαδος, Ιρμάντα, elgalla, Elli Sketo


Recommended Posts

Έχω σκεφτεί την ιστορία, αλλά ακόμα είμαι προβληματισμένος για την εκτέλεση...

Έτσι ακριβώς! Θα ευγνωμονούσα για μία μικρή παράταση χρόνου....

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα!

Περίμενα κι εγώ να δω αλληλεγγύη προς το αίτημα της elgalla και τελικά προέκυψε και 2ο αίτημα... :hmm:

 

Επειδή το παιχνίδι έχει ορισμένες δυσκολίες (όπως η συσχέτιση φαινομενικών ασύνδετων στοιχείων) κι επειδή δεν βλέπω άλλους στην ουρά για τα επόμενα παιχνίδια, ώστε να μας βιάζουν, θα σας δώσω τα μπόνους σας.

 

Λέξεις: έως 4,000 λέξεις

Προθεσμία συγγραφής: Πέμπτη 5 Φλεβάρη (24:00 η ώρα)

 

Μην επαναπαυτείτε, όμως, γιατί μετά την παράταση έχουμε ξαφνικό θάνατο...

 

Και μην φοβηθείτε να είστε τολμηροί με τα δημιουργήματά σας! :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρώθηκε το πρώτο draft στις 3.999 λέξεις. Ντάξει, το πόσο καλά έχω περάσει γράφοντας αυτήν την ιστορία δεν περιγράφεται. Καιρό είχα να διασκεδάσω τόσο το γράψιμο. Μπράβο ρε Μορφέα με τις κουλές σου επιλογές στις κατηγορίες! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει πίσω. Δυστυχώς δεν θα προλάβω...

Μην παραιτείσαι, έχεις ακόμη καιρό... Ας κάνω μια καθαρά θεωρητική ερώτηση: πόσο καιρό θα χρειαζόσουν ακόμη για να την ολοκληρώσεις;

 

Οι υπόλοιποι, πώς πάτε; Έχουμε ιστορία, αρχή, μέση, τέλος; Γραμμένη ή μόνο στα κεφάλια μας;

Τίτλο έχουμε; (γιατί πρέπει κάπως να αρχίσει και το προμόσιον νομίζω)

 

Τυπικά αύριο κλείνει η αυλαία, οπότε αν υπάρχουν απρόοπτα, μιλήστε καλού κακού το συντομότερο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στις 1700 λέξεις με ιστορία που την πήγαινα για χιουμοριστική αλλά βγαίνει μάλλον βαριά. Το θέμα είναι να προλάβω. Μία ίωση του μικρού με έχει πάει πίσω. Δεν τολμώ να ζητήσω παράταση και να καθυστερήσω και τις άλλες. Μπορώ να υποσχεθώ πως απόψε το βράδυ θα τη δουλέψω, και μακάρι να προφτάσω....αλλιώς θα την ανεβάσω σύντομα, ανεξάρτητα παιχνιδιού. Be blessed! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα και τις διορθώσεις μου και παλεύω να βρω τίτλο. Δεν μου αρέσει τίποτα :p

 

Edit: Περαστικά σας, Ειρήνη!

Edited by elgalla
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα και τις διορθώσεις μου και παλεύω να βρω τίτλο. Δεν μου αρέσει τίποτα :p

 

Edit: Περαστικά σας, Ειρήνη!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Και ναι, έχουμε και τίτλο πλέον. Το σεντούκι, η μάγισσα και η καρφίτσα θα λέγεται η ιστορία και το τρίπτυχο που έχω χρησιμοποιήσει είναι ζογκλέρ με ανθρώπινα κρανία, ρομπότ και φαινομενικά άδειο σεντούκι. Είναι χιουμοριστικό sword & sorcery και εμπνευσμένο από ρωσικό folklore σε μεγάλο βαθμό. Επίσης, μου έχει γεμίσει το μυαλό ιδέες για επόμενες περιπέτειες των δύο πρωταγωνιστών, μιας και ήταν σκέτη απόλαυση να γράφω γι' αυτούς.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Έχω μείνει πίσω. Δυστυχώς δεν θα προλάβω...

Μην παραιτείσαι, έχεις ακόμη καιρό... Ας κάνω μια καθαρά θεωρητική ερώτηση: πόσο καιρό θα χρειαζόσουν ακόμη για να την ολοκληρώσεις;

 

 

Μορφέα αρκετές μέρες και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ δυστυχώς αυτές τι μέρες...

:badmood:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μορφέα αρκετές μέρες και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ δυστυχώς αυτές τι μέρες...

:badmood:

Οκέι, αν είναι έτσι, το δέχομαι :p

Δεν πειράζει, το νόημα του παιχνιδιού δεν είναι να πιεστείτε προφανώς. Ελπίζω, αν η ιστορία που είχες σκεφτεί θεωρείς ότι αξίζει γενικώς, να ασχοληθείς μαζί της και να δούμε στο μέλλον τη δική σου συνεισφορά, εκτός διαγωνισμού :)

 

Και ναι, έχουμε και τίτλο πλέον. Το σεντούκι, η μάγισσα και η καρφίτσα θα λέγεται η ιστορία και το τρίπτυχο που έχω χρησιμοποιήσει είναι ζογκλέρ με ανθρώπινα κρανία, ρομπότ και φαινομενικά άδειο σεντούκι. Είναι χιουμοριστικό sword & sorcery και εμπνευσμένο από ρωσικό folklore σε μεγάλο βαθμό. Επίσης, μου έχει γεμίσει το μυαλό ιδέες για επόμενες περιπέτειες των δύο πρωταγωνιστών, μιας και ήταν σκέτη απόλαυση να γράφω γι' αυτούς.  

Ναρνιακός τίτλος, σε ρώσικο folklore... Μου άνοιξες πάλι την όρεξη.

Και χαίρομαι πολύ που την απόλαυσες κατά τη συγγραφή, όπως και το ότι σκέφτεσαι να τη συνεχίσεις :)

 

Είμαι στις 1700 λέξεις με ιστορία που την πήγαινα για χιουμοριστική αλλά βγαίνει μάλλον βαριά. Το θέμα είναι να προλάβω. Μία ίωση του μικρού με έχει πάει πίσω. Δεν τολμώ να ζητήσω παράταση και να καθυστερήσω και τις άλλες. Μπορώ να υποσχεθώ πως απόψε το βράδυ θα τη δουλέψω, και μακάρι να προφτάσω....αλλιώς θα την ανεβάσω σύντομα, ανεξάρτητα παιχνιδιού. Be blessed! 

Ειρήνη, περαστικά στον μικρό!

 

 

Τικ, τοκ, τικ, τοκ... :clock:

Σήμερα στις 12 δεν είναι το ραντεβού μας;

Υπενθυμίζω ότι ανοίγετε τόπικ για τα διηγήματά σας στην αντίστοιχη βιβλιοθήκη (φ,εφ,τρόμος), όπου θεωρείτε ότι ταιριάζει. Έπειτα με link (2η σειρά, 9ο -σε μένα- εικονίδιο από αριστερά) για να διευκολύνετε και τους moderators, αλλά και τους αναγνώστες, βάζετε την ιστορία σας σ' αυτό το τόπικ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανέβασα, παιδάκια. Την κοίταξα, την ξανακοίταξα, τη διόρθωσα όσο παίρνει και δεν νομίζω ότι σήμερα πρόκειται να βρω κάτι άλλο να διορθώσω, μετά από κάνα μήνα ίσως. 

 

http://community.sff.gr/topic/16146-το-σεντούκι-η-μάγισσα-και-η-καρφίτσα/?p=274704

 

Καλή επιτυχία και, ακόμη κι όσοι δεν προλάβουν, ας γράψουν τις ιστορίες να τις διαβάσουμε εκτός παιχνιδιού όταν μπορέσουν! :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή, πέραν της elgalla, δεν βλέπω ίχνη ζωής από τις υπόλοιπες συμμετέχουσες, σε περίπτωση που χρειαστείτε παράταση λίγων ωρών, προφανώς και μπορείτε να ανεβάσετε μες στις πρώτες ώρες της Παρασκευής (μα πόσο πιο καλός να γίνω; :p)

Το αναφέρω σε περίπτωση που το χρειαστεί κανείς, δεδομένου ότι λογικά θα ξαναμπώ μετά τα μεσάνυχτα. Ελπίζω να μην χρειαστεί, βέβαια, όπως ελπίζω ότι δεν θα στήσετε και την Elgalla γενικώς, πέραν του "ακαδημαϊκού τετάρτου" στο οποίο αναφέρομαι παραπάνω. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες αν με δείτε και ως το χάραμα δεν έχω εμφανιστεί, αρχίστε την επανάσταση χωρίς εμένα! Θα την ανεβάσω όποτε μπορέσω! Καλή τύχη! Μορφέα πάντως ευχαριστούμε πολύ-πολύ!

Edited by Ιρμάντα
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ παιδιά. Δεν προλαβαίνω. Και άυριο δεν θα προλάβω. Είναι κρίμα γιατί ήθελα και έχω στο μυαλό μου την ιστορία αλλά δεν έχω καθόλου χρόνο. Δουλέυω δύο δουλείες και δεν έχω χρόνο :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν πειράζει, το θέμα προφανώς και δεν είναι να πιεστείτε, άλλωστε.

Αν, Ιρμάντα, προλαβαίνεις σήμερα, έχει καλώς. Ειδάλλως μην σκάσεις κιόλας, την ανεβάζεις όποτε ολοκληρωθεί :p

 

Το θετικό είναι ότι έχει ήδη γραφτεί μια ιστορία (κι ελπίζω να ακολουθήσουν κι άλλες συνέχειές της) και ελπίζω να δημοσιευτούν στο μέλλον όσες δεν πρόλαβαν να γραφτούν εντός προθεσμίας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και για το τυπικό του πράγματος, δεδομένου ότι δεν είχαμε εξελίξεις από χθες, νικητήρια ιστορία είναι προφανώς η ιστορία Το σεντούκι, η μάγισσα και η καρφίτσα της elgalla, ως η μόνη που ξετύλιξε τον μίτο των ονείρων. :first:

 

Επειδή ήταν άτυχη κι έπαιξε μοναχή της, αυτό δε σημαίνει ότι δεν αξίζει σχόλια. Γι' αυτό διαβάστε και σχολιάστε, βοηθήστε τη συγγραφέα!

 

Σε κάθε περίπτωση (για χιλιοστή φορά το λέω :p ) περιμένουμε και τα δημιουργήματα των υπολοίπων!

 

Το χρέος του Μορφέα επιτελέσθη. Εις το επανιδείν, σε κάποιο άλλο όνειρο ίσως!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άμα γράψω και την άλλη ιστορία που είχα στο μυαλό μου, θα παίξω εναντίον του εαυτού μου, άραγε; 

Κι εγώ πάντως θα ήθελα πολύ να δω τι κάνατε με τις κατηγορίες που έβαλε ο Μορφέας, όταν έχετε χρόνο να ανεβάσετε τις ιστορίες σας. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..